PSX 1 7502 Modded

KINGLUCAS

RetroWannaBe
Joined
24 Ιουν 2010
Μηνύματα
55
Αντιδράσεις
2
καλησπερα,

ενα προβλημα που εχω

1) 42 PLASMA or LCD not sure

2) LG 23 full HD

στην 1 το ΣΟΝΥ με το ΡΦ καλωδιο παιζει πρασινα τα παιχνιδια ολα, ενω την αρχικη οθωνη με χρωμα νομιζω. με το SCART παιζει σωστα απο την αποψη χρηματων αλλα δεν παιζει crystal clear gfx. στα γραφικα ειδικα στα foreground βλεπω Γραμμεσ τυπου /////

στην 2 οθονη με το ΡΦ καλωδιο κομπλε ολα , με το σκαρτ κομπλε αλλα παλι υπαρχουν οι γραμμες /// . τι φταει ? το τσιπακι ισως? χαλασε το λαζερ του PSX?

Χτες πηρα την κονσολα και εαν εχει θεμα να την παω πισω.

ευχαριστω
 
Για το πρασινο χρωμα στα παιχνιδια δοκιμασε καλωδιο RGB και θα εχεις χρωμα κανονικα.Τωρα για τη δευτερη δεν μπορω να σου πω.
 
ναι τωρα εχουμε χρωμα και στα δυο μονιτορ

το θεμα ειναι οτι δεν ειναι κρυσταλλο ι εικονα. βλεπεις στα γραμματα ειδικα σε χρωματα /// γραμμες σαν να παιζει θορυβος. αλλα δεν παιζει αφου τα γραφικα ειναι οκαυ αλλου.

υπαρχει θεμα με τα μοδ τσιπς?

KINGLUCAS είπε:
ναι τωρα εχουμε χρωμα και στα δυο μονιτορ
το θεμα ειναι οτι δεν ειναι κρυσταλλο ι εικονα. βλεπεις στα γραμματα ειδικα σε χρωματα /// γραμμες σαν να παιζει θορυβος. αλλα δεν παιζει αφου τα γραφικα ειναι οκαυ αλλου.

υπαρχει θεμα με τα μοδ τσιπς?
βαλαμε αλλο παιχνιδι και παιζει καλυτερα

δεν εχει αυτες τις γραμμες ///

δεν ξερω τι να πω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με το τσιπ απο οσο ξερω δεν πιστευω να σου βγαζει τετοιο προβλημα.Δοκιμασες και αλλα καλωδια και ειχαν το ιδιο αποτελεσμα?
 
δεν εχω τοσα καλωδια , και τα διο ειναι οριτζιξναλε

δεν ξερω εαν ειναι προβλημα καν.

θα βρω μια CRT να δω , μηπως φταιει το resolution force που κανουν οι LCD

tnx for answering BRO! :)
 
Το Scart γενικότερα πάντως έχει κλάσεις ανώτερη ποιότητα εικόνας από το RF.
 
f2bnp είπε:
Το Scart γενικότερα πάντως έχει κλάσεις ανώτερη ποιότητα εικόνας από το RF.

σαφως

αλλα βλεπω /// γραμμες σαν παρεμβολες.

ισως ετσι ειναι δεν ξερω δεν εχω παιξει ΠΣ 1 απο το 96
 
είναι μούφα το καλώδιο, πάρε ένα καλύτερης ποιότητας και τα παράσιτα (κλασσικά μούφας καλώδιου σε όλα τα μηχανήματα) θα εξαφανιστούν...
 
αφου ειναι τισ sony

original cable
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με μια CRT TV, θα σου λυθούν όλα τα προβλήματα....

Παρόμοιο πρόβλημα παρουσιάζει και το Playstation 2 σε κάποια παιχνίδια, όταν παίζεις σε LCD τηλεοράσεις....
 
DINO είπε:
Με μια CRT TV, θα σου λυθούν όλα τα προβλήματα....Παρόμοιο πρόβλημα παρουσιάζει και το Playstation 2 σε κάποια παιχνίδια, όταν παίζεις σε LCD τηλεοράσεις....
καλημερα

ειδες το προβλημα ομως ετσι?

ειναι σαν να μην εχει αρκετα χρηματα ι παλλετα , αλλα στην ουσια εχει αφου σε αλλα σημεια παιζει καλα.

ειναι κατι γραμμουλες /// τυπου παρεμβολων.

παω να βρω μια "χοντρη" τηλεοραση και 8α σας πω.
 
Το ίδιο αντιμετώπισα όταν όταν πήγα να παίξω σε Playstation 2 το ICO, στην 47" Philips μου...

"Θόρυβο" στα χρώματα και χοντροκομμένα γραφικά....
 
DINO είπε:
Με μια CRT TV, θα σου λυθούν όλα τα προβλήματα....Παρόμοιο πρόβλημα παρουσιάζει και το Playstation 2 σε κάποια παιχνίδια, όταν παίζεις σε LCD τηλεοράσεις....

DINO είπε:
Το ίδιο αντιμετώπισα όταν όταν πήγα να παίξω σε Playstation 2 το ICO, στην 47" Philips μου..."Θόρυβο" στα χρώματα και χοντροκομμένα γραφικά....
ur a god man

tnx:)

ωραια, γιατι μου φανικε περιεργο, ειναι το καλωδιο αυθεντικο, Βεβαια το πηρα 10 ευρω μεταχειρα αλλα δουλευι το καλωδιο γιαυτο και απορισα
 
Δεν υπαρχει καποιο προβλημα, ετσι παιζει το καλωδιο στην συγκεκριμενη τηλεοραση.

Το συνηθιζεις ή αλλαζεις τηλεοραση. Αλλα και παλι δεν ειναι σιγουρο οτι θα βελτιωθει ικανοποιητικα.
 
mike είπε:
Δεν υπαρχει καποιο προβλημα, ετσι παιζει το καλωδιο στην συγκεκριμενη τηλεοραση.Το συνηθιζεις ή αλλαζεις τηλεοραση. Αλλα και παλι δεν ειναι σιγουρο οτι θα βελτιωθει ικανοποιητικα.


ναι εχετε δικιο, εξαλου ι κονσολα ειναι ρετρο , αλλα και παλι ηθελα να ειμουν συγουρος οτι δεν εχει προβλημα.

πολυ το αγαπαω.
 
δεν ξέρω τί λέτε, εμένα στο PS2 που αναφέρθηκε μόνο 1 από τα 3 καλώδια που έχω παίζει χωρίς προβλήματα στην lcd μου... :p
 
Κι εγώ γενικά όταν πάω να παίξω παιχνίδι PS1 PS2 σε καινούργια οθόνη επίπεδη, με πιάνει μελαγχολία.. Οι νέες τηλεοράσεις είναι μόνο για Xbox 360 / PS3. Για καλύτερη απόδοση: παλιά κλασική χοντρή τηλεόραση.
 
Πίσω
Μπλουζα