Psychos in Love (1987)

iggylebowski

RetroAdept
Joined
10 Mαϊ 2012
Μηνύματα
868
Αντιδράσεις
647
Psychos in Love (1987, Gorman Bechard)

http://www.imdb.com/title/tt0093800/

Ηθοποιοί: Carmine Capobianco, Debi Thibeault

Υπόθεση: Ένας ιδιοκτήτης ενός strip-club και μια μανικιουρίστα διαπιστώνουν ότι έχουν πολλά κοινά, με κυριότερο από όλα το γεγονός ότι και οι δυο είναι ψυχωτικοί, κατά συρροή δολοφόνοι. Αναπόφευκτα, θα ερωτευτεί ο ένας τον άλλο και δα βρεθούν στην ευχάριστη θέση να μετατραπούν σε ένα ζευγάρι που σκοτώνει μαζί, μέχρι τη στιγμή που θα βρεθούν αντιμέτωποι με έναν υδραυλικό που τυγχάνει να είναι κανίβαλος.

Το Psychos in Love είναι μια διεστραμένη κωμωδία τρόμου, αρκετά μακάβρια, κακόγουστη και ξεκαρδιστική, γυρισμένη με μπόλικο κέφι από τον Gorman Bechard (You Are Alone), η οποία κινείται πάνω στα γνωστά κλισέ των slasher, τα οποία τα μεγενθύνει σε τόσο υπερβολικό βαθμό, που καταντά σε αρκετές στιγμές νοσηρά ευρηματική. Η ταινία δεν έχει κάποια ξεκάθαρη αφηγηματική δομή, αντίθετα με σχεδόν τελετουργικό τρόπο ακολουθεί τις ζωές των δυο δολοφόνων και τη διαδικασία επιλογής και δολοφονίας των θυμάτων της, φέρνοντας πολλές φορές στο μυαλό ασύνδετα, σχετικά, σκετσάκια που συνδεόνται σε μια σχεδόν σπονδυλωτή ταινία. Φανταστείτα ένα Scary Movie, με το ίδιο προσχηματικό σενάριο αλλά με περισσότερο άρρωστημένο χιούμορ και φυσικά αιματηρή βία. Αν και το μηδαμινό μπάτζετ χαρίζει μια ρεαλιστική αμεσότητα στο τελικό αποτέλεσμα και η καθημερινή δραστηριότητα του ζευγαριού μοιάζει να αποκτά μια απωθητική νοσηρότητα, το Psychos in Love ποτέ δεν παίρνει τον εαυτό του στα σοβαρά, αλλά αντίθετα αφήνει ευδιάκριτα τα χιουμοριστικά, σατιρικά και αυτοπαρωδικά στοιχεία του. Το μικρό μπάτζετ, που δεν επιτρέπει στον σκηνοθέτη να χρησιμοποιεί αρκετούς χώρους, μερικές φορές βγάζει ένα αφόρητα κλειστοφοβικό αίσθημα που λειτουργεί αρκετά καλά ενισχύοντας το νοσηρό χιούμορ της ταινίας, ενώ το νοσηρό love-story της ταινίας προσφέρει μια αίσθηση διεστραμένου ρομαντισμού, κάνοντας πολλές φορές το Psychos in Love να μοιάζει με ένα slasher παραμύθι. ΟΚ, μέχρι εδώ, αλλά το Psychos in Love δεν είναι καλή ταινία, με την καθολική έννοια του όρου, και απευθύνεται μόνο σε μυημένους σπλατεράδες, αφοσιωμένους στο κακόγουστο χιούμορ και στην βία, οι μόνοι οι οποίοι είναι ικανοί να αντιληφθούν, να εκτιμήσουν και να απολαύσουν το κακόγουστο, low-budget "μεγαλείο" της ταινίας. To Psychos in Love περιέχει ισχυρές ποσότητες σωματικής και σεξουαλικής βίας, ισχυρό gore, βλάσφημο feeling, ανεπιτήδευτο trash, κακόγουστο χιούμορ, σκοτεινό ερωτισμό, αρκετό γυναικείο γυμνό, σκηνές ευρηματικής αισχρότητας και χυδαίες σεξουαλικές αναφορές, οπότε καλό είναι να ασχοληθούν με την ταινία όσοι γνωρίζουν τι τους περιμένει. Ένα διασκεδατικό, διεστραμένο cult classic για αμετανήτους fans που λατρεύουν τον Herschell Gordon Lewis.

 
Iggy εχεις σκεφτει ποτε να γραψεις βιβλιο με κινηματογραφικες κριτικες ταινιων θριλερ?
 
Με μια λεξη η συγκεκριμενη ταινια ειναι ''ΕΠΟΣ''.To soundtrack ειναι λες και το εφτιαξε καποιος ασχετος με την μουσικη,οι ερμηνιες ανυπαρκτες οπως και πολυ φτηνιαρικα τα εφε αλλα και σαν ταινια γενικοτερα αλλα πρεπει να την δουνε οι παντες και να μη μηνει ανθρωπος που να μην την εχει δει γιατι ειναι υπεροχη,τελεια και κυριως διασκεδαστικη.Φοβερη ταινια και απο της πολυ αγαπημενες μου.
 
Wally είπε:
Iggy εχεις σκεφτει ποτε να γραψεις βιβλιο με κινηματογραφικες κριτικες ταινιων θριλερ?
Δεν ξέρω πώς έχει βγει αυτό το αυθαίρετο συμπέρασμα ότι μου αρέσουν τα θρίλερ και οι ταινίες τρόμου... Στην πραγματικότητα είμαι τύπος που περνά τα απογεύματά του βλέποντας Love Story και Sweet November :p
 
iggylebowski είπε:
Δεν ξέρω πώς έχει βγει αυτό το αυθαίρετο συμπέρασμα ότι μου αρέσουν τα θρίλερ και οι ταινίες τρόμου...
Έλα μου ντε! :biglaugh:

iggylebowski είπε:
Στην πραγματικότητα είμαι τύπος που περνά τα απογεύματά του βλέποντας Love Story και Sweet November :p
Είμαστε σίγουροι! :biglaugh:

Πάντως, κι εγώ πιστεύω ότι αν δεν ασχολείσαι επαγγελματικά με την κριτική κινηματογράφου, ίσως θα ήταν καλή ιδέα να το κυνηγήσεις! ;)
 
Πίσω
Μπλουζα