Pump Up the Volume (1990)

demis

RetroActive
Joined
26 Απρ 2009
Μηνύματα
466
Αντιδράσεις
58
Pump up the volume!

Προβολή συνημμένου 133128

με Christian Slater να υποδύεται έναν ραδιοπειρατή με κοινό... τους συμμαθητές του!

YouTube - Pump Up The Volume


Κόλλημα! Ειδικά αν ανήκες και εσύ σ' αυτή τη συνομοταξία των ραδιοπειρατών-ραδιοερασιτεχνών, έστω και νοερά!

Μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση στα γυμνασιακά μου χρόνια...

Τη θυμάται κανείς;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...κάτι μου θυμίζει...

Δεν την είχα δεί στο σινεμά, αλλά την είχα πετύχει στην τηλεόραση πριν χρόνια.

Αν θυμάμαι καλά, ο Σλέητερ (και καλά) αυνανιζόταν κατά την διάρκεια μετάδοσης του (πειρατικού) προγράμματος !?!

Ενα άλλο "νεανικό" ταινιάκι με τον Σλέητερ, ήταν και εκείνο όπου υποδυόταν έναν ψυχοπαθή τύπο που δολοφονούσε τους συμμαθητές του, και στο τέλος ήθελε να ανατινάξει το σχολείο !! Συμπρωταγωνιστούσε η Γουινόνα "Κλεπτομανής" Ράυντερ.
 
H ταινια ειναι πλυμηρισμενη με late 80's stereo receivers, tape decks και κασσετοφωνα, οπως και ενα πολυ καλο soundtrack. Δυστηχως εχουν περιλαβει και πολλα κομματια rap (crap) που κανουν "κοιλια" σε συνυπαρξη με αριστουργηματα οπως το Me and the Devil Blues απο τους Cowboy Junkies και το Everybody Knows απο Concrete Blonde.

Cool movie though, και αποτελει γεφυρα στο περασμα απο τα 80's στα 90's.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
billy είπε:
...κάτι μου θυμίζει...
Δεν την είχα δεί στο σινεμά, αλλά την είχα πετύχει στην τηλεόραση πριν χρόνια.

Αν θυμάμαι καλά, ο Σλέητερ (και καλά) αυνανιζόταν κατά την διάρκεια μετάδοσης του (πειρατικού) προγράμματος !?!

Ενα άλλο "νεανικό" ταινιάκι με τον Σλέητερ, ήταν και εκείνο όπου υποδυόταν έναν ψυχοπαθή τύπο που δολοφονούσε τους συμμαθητές του, και στο τέλος ήθελε να ανατινάξει το σχολείο !! Συμπρωταγωνιστούσε η Γουινόνα "Κλεπτομανής" Ράυντερ.
:) Πολύ σωστά! Η ταινία λέγεται "HEATHERS" και γυρίστηκε το 1988.

Η "οργισμένη" γενιά των 80's έχει καταγραφεί τόσο σε ελληνικές βιντεοταινίες, όσο και σε ξένες ταινίες της εποχής. Η θεματολογία διαφέρει ως ένα βαθμό, αλλά όλες έχουν κοινό παρονομαστή: τα αδιέξοδα της νεολαίας!

phil_vr είπε:
H ταινια ειναι πλυμηρισμενη με late 80's stereo receivers, tape decks και κασσετοφωνα, οπως και ενα πολυ καλο soundtrack. Δυστηχως εχουν περιλαβει και πολλα κομματια rap (crap) που κανουν "κοιλια" σε συνυπαρξη με αριστουργηματα οπως το Me and the Devil Blues απο τους Cowboy Junkies και το Everybody Knows απο Concrete Blonde.
Cool movie though, και αποτελει γεφυρα στο περασμα απο τα 80's στα 90's.
Συμφωνώ απόλυτα ότι είναι μεταβατική ταινία. Τα 80's ήταν μια τόσο πολυδιάστατη και πλούσια δεκαετία, σε όλα τα επίπεδα, και νομίζω πως, στην πραγματικότητα, ξεκινούν από τα τέλη 70's και φτάνουν ως και τις αρχές των 90's, είτε μιλάμε για μόδα, είτε για μουσικές επιρροές, κινηματογράφο κλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα