Puzzle & Action: Tant-R (Review)

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.309
Αντιδράσεις
5.819
Προβολή συνημμένου 138329

Xθες βραδυ αφου παρατησα για λιγο ολα τα υπολοιπα παιχνιδια που ασχολουμαι αυτο τον καιρο κατεληξα και παλι στα αγαπημενα μου arcades και αφου επαιξα,γουσταρα και τερματισα 2,3 που ηθελα αρχισα να βαζω στα αγαπημενα καποια παιχνιδια ακομα που σκεφτηκα εκεινη την στιγμη ωστε να μην τα ψαχνω.Τελικα καθως εψαχνα τα παιχνιδια που ηθελα να βρω επεσα πανω στο πολυαγαπημενο Puzzle & Action: Tant-R της sega και μετα απο εναν τερματισμο που διαπιστωσα πως μετα απο τοσα χρονια μια χαρα το θυμαμαι ακομα και τα αντανακλαστικα μου ειναι σε τελεια κατασταση αποφασισα να γραψω ενα Review γιαυτη την παιχνιδαρα μιας που εχω κατι μηνες να γραψω καποιο Review εδω μεσα.

Το PATR κυκλοφορησε το 1993 και γω το πρωτοεπαιξα το 1995 οταν και το εφεραν σε συγκεκριμενη καφετερια του χωριου μου που την εχω αναφερει πολλες φορες σε παλαιοτερα reviews.Κλασσικα τα παιχνιδια που ηταν στα ντουζενια τους μεσα στο μαγαζι ηταν τα Bubble bobble,Ghosts'n Goblins,Cabal,Shinobi,Golden axe,pang,toki οπως και ενα σωρο αλλα οποτε μια νεα αφιξη παιχνιδιου παντα ηταν μεγαλο γεγονος ποσο μαλον οταν ερχοταν ενα καπως περιεργο παιχνιδι οπως το PATR που μαλιστα δεν καταλαβαινε κανενας πολυ καλα τι γεινοταν γιατι δεν ηταν καν στα αγγλικα αλλα ηταν η ιαπωνικη εκδοση.Αφου λοιπον ακουσε κλασσικα τα μπινελικια του ο τυπας που εφερνε τα παιχνιδια για την φολα που μας κουβαλησε και αφου για μερες μετρημενα στα δαχτυλα του ενος χεριου ηταν τα ατομα που ασχολιοταν μαυτο εγω με τον κολητο μου αποφασισαμε να παιξουμε και να ασχοληθουμε λιγο πιο σοβαρα μαυτο και να δουμε τι ηταν στην τελικη αυτο το περιεργο παιχνιδι.Ετσι λοιπον καθησαμε για μερες και παιζαμε και ευτυχως που δεν το απαξιωσαμε και μεις γιατι κατεληξε να ειναι τουλαχιστον για μενα ενα απο τα πιο αγαπημενα μου arcades που πραγματικα δεν το βαριεμαι ποτε.

Προβολή συνημμένου 138330

Στο PATR αναλαμβανουμε τον τολο δυο τυπαδων που εμφανισιακα μοιαζουν με τους σερλοκ χολμς και γουατσον και κλασικα κυνηγανε να πιασουν τους κακους οχι ομως με κλουτσιες,μπουνιες και αγκωνιες οπως γινετε στα beat'em ups και στα action παιχνιδια γενικοτερα αλλα με ενα περιεργο και πιο περιπλοκο τροπο που ειναι μεσα απο την διαδικασια διαφορων puzzles η Mini games που πρεπει να λυσουμε για να πιανουμε τους κακους και να βγαζουμε της πιστες.Συγκεκριμενα θα ανταγωνιστουμε σε ενα συνολο απο 20 mini games που περιλαμβανονται μεσα στης 4 πιστες του παιχνιδιου και μη σας φαινεται μικρος ο αριθμος γιατι για να παμε απο μια πιστα στην αλλη πρεπει να νικησουμε σε αρκετα Mini games αλλα και αργοτερα στο παιχνιδι μπορει καποια πιστα να εχει 4 κακους και για να παμε σε καθε εναν απο αυτους μεσολαβουν επισης πολλα Mini games.Πριν περιγραψω και αναλυσω τα Mini games να πω πως ο χειρσμος του παιχνιδιου δεν προκειται να προβληματιση κανεναν γιατι στην ουσια ολα γινονται με τον μοχλο και με ενα κουμπι αλλα οσο απλος ειναι ο χειρισμος και οσα απλα μπορει επισης να φαινονται τα Mini games πιστεψτε με πως δεν ειναι και κυριως δεν μιλαμε για ενα πανευκολο παιχνιδι αλλα μιλαμε για ενα δυσκολα σχετικα παιχνιδι με τον βαθμο προκλησης να ειναι υψηλος.Ο χαρακτηρας μας καταρχην εχει ζωες και ενεργεια που αποτυπωνεται με την μορφη καρδιας η καλητερα 3 καρδιες αρχικα και αλλη μια μια διπλα που ειναι κενη και μπορουμε να την γεμιζουμε κομματι κομματι μολις πετυχουμε στα mini games ενα κελι φυλακης που απο πισω ειναι η καρδια και μολις βγαλουμε το mini game που κρυβεται απο πισω.Η επιλογη τον mini games γινετε κυκλικα και πρεπει να ημαστε πολυ προσεκτικοι ωστε να πατησουμε την καταληλη στιγμη το κουμπι και να επιλεξουμε το mini game που θελουμε και που μπορει να ημαστε καλοι αλλιως θα επιλεξουμε καποιο αλλο που μπορει να μην θελουμε.

Τα Mini games οπως ειπα παραπανω ειναι 20 στον αριθμο υπαρχει ποικιλια δηλαδη.Απο αυτα τα 20 υπαρχουν καποια που ειναι ευκολα καποια μετριας δυσκολιας και καποια πιο δυσκολα που σιγουρα θα δυσκολεψουν ολους ωσους ασχοληθουν με το παιχνιδι αυτο.Για παραδειγμα υπαρχει mini game με ενα χρονομετρο που μας δεινει 4 δευτερολεπτα και 88 δεκατα αλλα και 5 δευτερολεπτα και μεις πρεπει να πατησουμε σωστα και να σταματησουμε το χρονομετρο αναμεσα σε αυτο το διαστημα.Καποια αλλα ειναι ενα με φωτογραφιες που της χωριζει σε 4,5 κομματια και μεις πρεπει σε 3 διαφορετικες φωτογραφιες να ενωσουμε σωστα τα κομματια η ενα που εχουμε ενα ανθρωπακι μεσα σε εναν λαβυρινθο και σε συγκεκριμενο χρονο πρεπει να βρουμε την εξοδο η τα διαμαντια που υπαρχουν 3 ηδη διαμαντιων και κατι πετρες για εμποδια και με κινησης προς ολες της κατευθηνσεις πρεπει να τα βαλουμε σε συγκεκριμενη σειρα οπως μας δειχνει αρχικα το mini game η καποιο αλλο που αριστερα στην οθονη μας δειχνει το σχεδιο απο ενα ρομποτ και στο μεσο της οθονης υπαρχουν διαφορα μερη απ ρομποτς οπως χερια,ποδια,κεφαλια κλπ και μεις πρεπει να φτιαξουμε το ρομποτ η ενα αλλο που περνανε πολυ γρηγορα καποιοι αριθμοι και πρεπει ναν βρουμε ποιος ειναι ο συνολικος αριθμος απο μια λιστα που εχουμε στην αριστερη πλευρα της οθονης η ενα αλλο που μας δηχνει μια οθονη με συμβολα απο τα φρουτακια δηλαδη το 7 την καμπανα την κορωνα το BAR το καρπουζι κλπ και πανω εχει σε μια σειρα 5 απο αυτα τα συμβολα και μεις πρεπει να βρουμε μεσα στην οθονη που γινετε ο χαμος που νρισκετε αυτη η σειρα καθετα η οριζοντια κλπ η ενα αλλο που υπαρχουν κεφαλια απο διαφορα ζωα και με την σειρα τους καθε ενα βγαζει τον χαρακτηριστικο του ηχο και μεις πρεπει να τα πατησουμε με την σειρα που εβγαλαν τον ηχο.Για να μην τα γραφω ολα υπαρχουν και αλλα Mini games αλλα ευκολα αλλα πιο δυσκολα και οσο περναει το παιχνιδι γινονται ολο και πιο δυσκολα για παραδειγμα αυτο με τα ζωα αρχικα μπορει να ακουσοπυμε πχ 3 ζωα αλλα μετα τα ζψα αυξανονται οποτε πρεπει να εχουμε καλη μνημη για να τα θυμομαστε καλα και να ημαστε παρατηρητικοι.Μολις βγαλουμε καποια πιστα υπαρχει και ενα απλοικο Mini game που οδηγουμε ενα αεροπλανακι μαζευουμε κατι μπαλονια και απλα αποφευγουμε καποιους πυραυλους και αν τα παμε καλα κερδιζουμε εξτρα ζωη.Επισης για να προχωρησει και η ιστορια μολις βγει η εκαστοτε πιστα βλεπουμε και ενα μικρο cut scene για να μας βαλει στο κλιμα.

Προβολή συνημμένου 138331

Για τον τεχνικο τομεα του παιχνιδιου δεν υπαρχουν και πολλα να πουμε γιατι τα γραφικα δεν ειναι το πιο σημαντικο σημειο του παιχνιδιου αλλα την κανουν την δουλεια τους και μαλιστα στα cut scenes εχουμε κατι σαν 3D απεικονηση που δεινει εναν αλλο τονο στο παιχνιδι.Η μουσικη πιο πιθανο ειναι να σας εκνευρισει γιατι αλλες φορες παιζουν κατι μελωδιες λες και βρισκομαστε σε καποιο τσιρκο και καποιες αλλες φορες παιζουν δοαφορες αλλα σπαστικες μελωδιες σε γενικες γραμμες δηλαδη η μουσικη ειναι αδιαφορη.

Προβολή συνημμένου 138332

To Puzzle & Action: Tant-R ειναι παιχνιδιαρα και ωσοι γουσταρετε τα puzzles,Mini games κλπ και δεν το γνωριζατε φροντιστε να ασχοληθητε μαζι του και πιστευω πως θα κολησετε.Μετα απο μερικες φορες που θα παιξετε δεν θα σας προβληματισουν τα ιαπωνικα γιατι τα Mini games ειναι κατανοητα και δεν ειναι απαραιτητα τα αγγλικα.Ενα χρονο μετα κυκλοφορησε το Puzzle & Action: Ιchidant-R με ιδιο gameplay και προσθηκες και με αλλα Mini games αλλα οσο και αν ειναι ιδιο τουλαχιστων εγω το Tant-R δεν το αλαζω και οι λογοι ειναι κυριως συναισθηματικοι :p Βαλτε και παιξτε την παιχνιδαρα αυτη για να καταλαβετε πως οσο απλοικο και αν φαινεται καποιο παιχνιδι αν δεν το παιξουμε και ασχοληθουμε μαζι του δεν μπορουμε να καταλαβουμε στον μεγιστο βαθμο πως δεν ειναι και τοσο ευκολο οπως νομιζαμε αρχικα.
 
Πάνω που έλεγα καιρό έχει κάποιος να ποστάρει post στα arcades.

Metal, τα σέβη μου για το review.
 
telonio είπε:
Πάνω που έλεγα καιρό έχει κάποιος να ποστάρει post στα arcades.
Metal, τα σέβη μου για το review.
Eυχαριστω πολυ φιλαρακι :thumbup: Μπορει να μην ειναι τα reviews μου τοσο επαγγελματικα σαν τα δεικα σου και σαν γραψιμο και με το φοντο απο πισω κλπ αλλα ειναι πιο πολυ του δρομου και της αλανας χαχαχαχααχαχα :p
 
Eπιτελους ξανα (χορταστικα!) review απο τον master του ειδους!! :bow: Ενδιαφερον παιχνιδακι που πρεπει να το τιμησω..
 
Μπιλαρα καιρο ειχα να σε δω σε review ρε φιλε..

για αλλη μια φορα χειμαρος. Ωραιος!!
 
Ωραία παρουσίαση για ένα άγνωστο (τουλάχιστον σε εμένα) παιχνίδι. :thumbup:

Eκείνο που μου έκανε άμεσα εντύπωση είναι ο σχεδιασμός των χαρακτήρων, που θυμίζει το πασίγνωστο Bonanza Bros (το οποίο έπαιζα σε Amiga).
 
Μπράβο Βασίλη ! Μου αρέσει που συνδιάζεις το review με προσωπικές ιστορίες !! Super !!

:thumbup: :clap: :clap:
 
Ωραιος. Δεν το ηξερα καν το παιχνιδι
 
@ angel_grig Γρηγορη master του ειδους φυσικα και δεν ειμαι μην τρελαθουμε κιολας απλα τα reviews μου εχουν κατι το διαφορετικο και ξεφευγουν απο τα τετριμενα χαχαχα :p

@ Viking4a Συνονοματε ουτε γω θυμαμαι ποτε και ποιο ηταν το τελευταιο review που εγραψα.Απο την μια οι υποχρεωσεις απο την μια τα παιχνιδια που παιζω απο την αλλη που δεν ειχα και πολυ ορεξη αφησα στην ακρη τα reviews και τα posts γενικοτερα.Θα επανελθω ξανα σιγα σιγα πιστευω.

@ billy billy ειναι σωστη η εντυπωση σου οσον αφορα τους χαρακτηρες απο το Bonanza bros γιατι οντως ειναι οι ιδιοι χαρακτηρες αφου στην ουσια τα puzzle & Action παιχνιδια ειναι spin offs του Bonanza bros.

@ geoanas Τhanks Γιωργαρα και οσο για της προσωπικες ιστοριες και τον τροπο γραψιματος γενικοτερα ειναι το αλατοπιπερο των reviews μου αν δεν υπηρχαν αυτα θα ηταν απλα καποια ακομα reviews ;) :p :D

@ Wally Thanks πανο αλλα με φαινεται περιεργο που πολλοι δεν γνωριζατε το παιχνιδι γιατι θεωρουσα πως ηταν γνωστο γενικοτερα στα arcades στην ελλαδα.
 
Μπραβο ρε Μπιλαρα!!Πολυ καλο το review!Το Tant r το ειχα λιωσει και ειχα καταφερει μαλιστα να το τελειωσω.Ακομα οταν βαζω mame το τιμω αλλα πλεον τα αντανακλαστικα μου δεν ειναι οπως τοτε με αποτελεσμα σε καποια απο τα mini games να τα βρισκω σκουρα.
 
kajwbtfe είπε:
Μπραβο ρε Μπιλαρα!!Πολυ καλο το review!Το Tant r το ειχα λιωσει και ειχα καταφερει μαλιστα να το τελειωσω.Ακομα οταν βαζω mame το τιμω αλλα πλεον τα αντανακλαστικα μου δεν ειναι οπως τοτε με αποτελεσμα σε καποια απο τα mini games να τα βρισκω σκουρα.
Mπραβο ρε αλανι να και ενας που γνωριζει αυτη την παιχνιδαρα και οχι μονο αυτο αλλα το εχει τερματισει κιολας :thumbup:
 
Ασυνήθιστο παιχνίδι, έχει μια "τρέλα" που μόνο σε Γιαπωνέζικα βρίσκεις. Δεν ήμουν ποτέ καλός, αλλά πλάκα είχε!
 
Το παιχνιδι το αγαπησα και ηταν,ειναι πανεξυπνο αλλα πραγματικα δεν θυμαμαι που,στα arcades της εποχης η στο ΜΑΜΕ αρχες της προηγουμενης δεκαετιας.
 
Πίσω
Μπλουζα