[Pyroplast Toys] Peyo Στρουμφ system

Kambia

Retired Admin
Joined
11 Ιαν 2008
Μηνύματα
13.665
Αντιδράσεις
1.381
To συγκεκριμένο παιχνίδι είναι κατασκευασμένο στην Ελλάδα. Μάλιστα στο κουτί γράφει "Αποκλειστικότης παραγωγής και εκμετάλλευσης Γ.Ν. Μουστάκας & Σια Ο.Ε" . Η ημερομηνία που αναγράφει στο κουτί είναι 1985.

fetch


Σας παραθέτω εικόνες απο τον κατάλογο και απο το περιεχόμενο.

fetch


Το στρουμφάκι είναι συναρμολογούμενο

fetch


fetch


fetch


Φαντάζομαι οτι ανάλογα με το ποιό στρουμφάκι αγόραζες ακολουθούσε και το ανάλογο κείμενο. Εδώ φαίνεται η ημερομηνία και τα στοιχεία της εταιρίας

Εντύπωση μου προκάλεσε που η αρίθμηση ξεκινάει απο το 1001

fetch


fetch


Επίσης μέσα στο κουτί υπάρχει και ένα αυτοκόλλητο

fetch


Αν με ξαναβγάλει ο δρόμος μου προς στο ρετρομάγαζο αυτό θα ψάξω και για άλλα στρουμφάκια. Πάντως θυμάμαι οτι δεν ήταν και πολλά τα κομμάτια που είχαν απομείνει :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάρα πολύ ωραία συλλογή,και από ότι βλέπω τα εξαρτήματα είναι συμβατά και με playmobil!Ο κατάλογος δεν περιέχει τα στρουμφόσπιτα και το στρουμφοσχολείο?

Και τέλος σε τι τιμή το βρήκες?Αν είναι ως 3-4 ? το καθένα αξίζει να ξεκινήσει κάποιος τη συλλογή του!
 
Σίγουρα η τιμή ήταν κάτω από τα 5 ευρώ αλλά δε θυμάμαι πόσο (πέρασαν σχεδόν 2 χρόνια από τότε που το αγόρασα). Δεν είχε πολλούς κωδικούς. 3 - 4 κωδικούς και απο λίγα κομμάτια. Μάλιστα αυτό που αγόρασα ήταν το μοναδικό!

Οχι ο κατάλογος δεν περιέχει τα κτήρια. Είναι όλο και όλο 2 σελίδες μπρος πίσω.
 
Πο ποοοο Μπραβο ΚΑΜΒΙΑ ειναι τρομερο..!!! Μαλλον τελικα εχω στρουμφοεξαρτηση γιατι μου αρσει καθετι με στρουμφακια..!!!

Βεβαια το στρουμφοτηλεφωνο παραμενει ΝΟ1 στις προτιμησεις και αναζητησεις μου..!!!

Μηπως το ειχε εκεινο το μαγαζακι αν θυμασαι??

Απο την παραπανω συλλογη που μας εδειξες ΚΑΜΒΙΑ εχω να κανω δυο παρατηρησεις..!!!

Η εταρεια του Μουστακα προφανως ηταν η PYROPLAST που εχω ποσταρει κι αλλα παιχνιδια απο αυτην τυπου playmobil..!

Επισης εχω να παρατηρησω οτι δεν υπαρχει στρουμφιτα στην παρεα..!! Ο καταλογος δεν την περιεχει πουθενα..!!
 
Τελικά ανακαλύπτουμε όλο και πιο διαφορετικά παιχνίδια τα οποία δεν θα τα γνωρίζαμε μέσω του site!

Το συγκεκριμένο μου θυμίζει τις φιγούρες Sailormoon που έχω από παλιά (περίπου 13 φιγούρες+ 2 γάτες) που το καθένα κόστιζε 600 δρχ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μου έχουν μείνει μερικά από τα στρουμφάκια μόνο. Τα είχα όλα βλέπετε....!!!!!
 
Πρέπει να είχα και εγώ κάποια. Όσο για την στρουμφίτα, εάν προσέξετε όλα τα στρουμφάκια είχαν το ίδιο ακριβώς σώμα και άλλαζε το κεφάλι,

προφανώς όλα τα σώματα έβγαιναν από το ίδιο καλούπι και η στρουμφίτα λόγω φορέματος χρειαζόταν άλλο, που θα ανέβαζε και το κόστος παραγωγής.

Για τον λόγο αυτό μάλλον η παραγωγή της απορρίφθηκε.
 
απ τη συγκεκριμενη σειρα δεν ειχα ουτε ενα στρουμφακι..
 
PYROPLAST-Στρουμφακια.jpg

Γεια και απο μενα. Το ενα και και μοναδικο Στρουμφακι που ειχα απο την συλλογη αυτη ηταν αυτο με το λουλουδακι αλλα χαθηκε δυστυχως... :( . Μου εμεινε μονο ο καταλογος...τον οποιο τον μοιραζομαι μαζι σας!!!

PYROPLAST-Καταλογος Στρου&.jpg
 
Είχα τέτοιες φιγούρες στρουμφάκια, από τα αγαπημένα μου παιχνίδια!
 
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΘΕΜΑ, Kambia! Τα αγαπημένα του μεγάλου αδελφού μου! Αν κάποιο μέλος γνωρίζει περισσότερα σχετικά με τα Στρουμφάκια της Peyo, ας επικοινωνήσει μαζί μου!
 
μήπως υπήρχε ένας εξωγήινος με κόκκινο κεφάλι στην σειρά αυτή; Μπήκα στο ebay να ψάξω, βρήκα την σειρά Aliens αλλά αυτός που είχα πιτσιρικάς έχει γκρί κεφάλι αντί για κόκκινο. Περίεργο. Όποιος γνωρίζει κάτι ας βοηθήσει..
 
Θυμάμαι ότι είχαμε με τον αδερφό μου 2 από αυτά αλλά δεν είμαι σίγουρος ποιο :) . Μάλλον πρέπει να ήταν ο Αρσιβαρίστας και ο Ψαράς... Είχαν αποκτιθεί γύρω στο 1987 δώρα από θείο μας σε ταξίδι στην Αθήνα αλλά δεν μας είχαν ενθουσιάσει, δεν πρέπει να κυκλοφορούσαν και στην Κρήτη (αντικειμενικά δεν συγκρίνονται και με τα playmobil) ... Θυμάμαι όμως σίγουρα το αυτοκόλλητο το είχαμε κολλήσει στην ντουλάπα μας.

:thanx2: Kambia για την ανάμνηση...
 
σχετικα με την αριθμηση-κωδικο.ο πρωυος ασσος δινεται για διαχωρισμο και επιβολη του τετραψηφιου αριθμου.
 
Ορίστε και το δικό μου
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα