QL Ο Personal Computer

akmakas

Banned
Joined
3 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.204
Αντιδράσεις
75
sql31yv5.jpg


Ο QL ήταν χωρίς αμφιβολία ένας από τους ποιο πρωτοποριακούς υπολογιστές στον χώρο των computers της δεκαετίας του 80!!

Ήταν μια προσπάθεια του θείου Clive να δημιουργήσει έναν υπολογιστή πέρα από τα συνηθισμένα. Ένα υπολογιστή που θα ονομαζόταν Personal Computer (Επαγγελματικός υπολογιστής) και όχι home computer(Υπολογιστής σπιτιού)όπως ξέραμε από τους ZX80.81 ZX Spectrum...Plus ,128

Πράγματι προς το τέλος του 84 και αρχές του 85 και αφού λάνσαρε με επιτυχία τον ZX Spectrum+ Ο Sir Clive ανακοίνωσε και παρουσίασε τo μεγαθήριο….

Ο QL ήταν γεγονός!!

cliveqllaunch1fullbigwh4.jpg


Εξωτερικά θύμιζε έντονα το μικρό του αδερφάκι ZX Spectrum + με πανομοιότυπα πλήκτρα και χρωματα! Οι διαφορές πολλές....Τόσες που άφησε καλές εντυπώσεις στους υποψήφιους αγοραστές!

Τεχνικά χαρακτηριστικά

Κάτω από το μαύρο καπάκι του QL κρυβόταν όλο το μυστικό! Μια μακρόστενη πλακέτα με δεκάδες ολοκληρωμένα αιχμής για τότε chip!!! Ο επεξεργαστής δεν ήταν πια ο γνωστός ΖΧ80 που φορούσαν οι περισσότεροι home micros αλλά ένας πανίσχυρος 16bitοs 68008 το καμάρι της Motorola με 128Kb μνήμης RAM και microdrives!!

sql511bl7.jpg


Η Sinclair είχε δεχθεί περίπου 20,000 παραγγελίες λόγο της επανάστασης που έφερε ο QL!Η εταιρία όμως αδυνατούσε να τα παραδώσει έγκαιρα καθότι δεν υπήρχε η απαραίτητη τεχνική υποδομή,ενώ τα πρώτα κομμάτια υπέφεραν δραματικά από προβλήματα λάθών bugs στην RAM και BASIC με αποτέλεσμα την δραματική πτώση των πωλήσεων.. Ακόμα και η αναβαθμισμένη έκδοση με τις προσθήκες εισόδων για σύνδεση δικτύου με άλλους QL δεν άλλαξε την κατάσταση.......

Η Sinclair πουλήθηκε στην Amstrad και μαζί πέθανε ένα μεγάλο όνειρο...το όνειρο μιας ντίβας με το όνομα QL......
 
Τι ξυνεις πληγες ρε Akmaka?

Παντα ηθελα εναν (και ακομα!!) αλλα ποτε δεν μου καθεται!!
 
Στις αρχες του 85 παρηγγειλε ο ξαδερφος μου QL - και για τους επομενους 8 μηνες μας εδειχνε το πανεμορφο ασημι διαφημιστικο .... κατα τον Οκτωβρη εσκασε μυτη το δεμα και ολο χαρα τον συνδεσαμε.... τι το θελε ?

Μια ωρα χρησης ηταν αρκετη για να ψηνεις μπριζολες πανω στο μηχανημα...πανω απο 10 καλωδια και κολλησεις της τελευταιας στιγμης πετουσαν πανω απο τη μητρικη - καποια προγραμματα κολλουσαν και τα microdrives μια εγραφαν μια οχι....

Εκτος των αλλων ο οντως δυνατος 68008 ειχε μεν 16bit adress bus αλλα μονο 8bit data bus που σημαινει οτι πρακτικα 16bit software δεν (θα) ετρεχε...

Φυσικα οπως ανεφερε πριν ο φιλος akmakas τα πιο πολλα bugs διορθωθηκαν σε επομενες εκδοσεις αλλα τι τα θες η πρωτη εντυπωση δεν ηταν η καλυτερη και τελικα οδηγησε ενα ακομα μεγαλοπνοο σχεδιο στη ληθη.

Εχουν μεινει βεβαια και καποιοι τυχερακηδες (βλ akmakas) που εχουν ακομα στη κατοχη τους εναν working QL και αφηνουν τους υπολοιπους με το παραπονο ;)
 
κυκλοφορούν στο ebay αρκετά κομμάτια και accessories...σε λογικές τιμές
 
Εγώ ψάχω καιρό στο ebay αλλά το θέμα είναι τα μεταφορικά. Ψάχνω και στην Ελλάδα αλλά όπως έχουμε ξαναπεί οι πωλητές νομίζουν ότι σου πουλάνε eniac.

Πάντως έχουν γραφτεί διαμάντα από πορωμένους για αυτό το μηχάνημα.
 
Εγώ πάντως κατάφερα και βρήκα ενα άριστο κομμάτι και με Ελληνικό πληκρολόγιο!!!

Μάλιστα το παιδί που μου το πουλησε 80Ε ειναι απο Αθήνα έχει πολύ πράμα!! όποιος θέλει έχω το τηλέφωνο σε PM!!
 
akmakas είπε:
Μάλιστα το παιδί που μου το πουλησε 80Ε ειναι απο Αθήνα έχει πολύ πράμα!! όποιος θέλει έχω το τηλέφωνο σε PM!!
περιμένω pm λοιπόν

THNX!!!!
 
Υπάρχει κανείς που να γνωρίζει αν πουλιέται πουθενά κανένα τροφοδοτικό για QL?....Θέλω ένα!
 
παντως σε spectrum και σε atari εχω χρησιμοποιησει και απλο μετασχηματιστη στα αναλογα volt χωρις προβλημα....

ριξε μου και κανα PM με τα στοιχεια του παιδιου με τα retro πραγματα ;)
 
Για όσους θέλους να ρίξουν μια ματιά στο user manual και στο service manual

Υ.Σ Χρήστο ο QL ήταν 16bitος και ας είχε 68008. Βάλτον στην θέση που του αρμόζει!
 
Freewares

http://www.dilwyn.uk6.net/index.html

BTW κατεβασα καποια games(σκορπια,αναρχα,χωρις documentation,χαος,δεν βγαζω ακρη,με αποθαρυνει να ασχοληθω :D ) απο το UG παρολα αυτα δεν εχω βρει μια ρημαδολιστα με το τι παιχνιδια (εκτος απο text adventures και σκακι) εχουν κυκλοφορησει...(καημο το εχω!!)

Ειχε colour clash στο mode1?

Συμφωνο με Shock.To οτι ειχε 8bit databus δεν πρεπει να τον διαχωριζει απο τα αλλα 16bit μοντελακια.Κυκλοφορησε και πρωτος ;)

Edit:για οποιον ενδιαφερεται για νεα λειτουργικα-hardware κτλ...εδω
 
Ούστ ρε!!!! :D
 
μουσταρδααααααααααααααα!!
 
ενα 3ημερο Ban στον κυρ-Amigo παρακαλω... :D :D:D:D:D:D:D:D
 
Να υποθέσω πως η ενότητα αρχίζει να θερμαίνεται? :D
 
Επειδή δεν έχουν τίποτα χρήσιμο να πουν στην ενότητα του C64 (πόσο καιρό μπορείς να μιλάς για σκουπίδια; ) έρχονται από εδώ...

Τώρα θερμάνθηκε η ενότητα καλύτερα. :D
 
....πφφφ....

Το καλύτερο "θερμαντικό" είναι η μουστάρδα !! :D (όπως σωστά έγραψε ο Amigos).

Φάτε να ζεσταθείτε !! :diablotin:



...πέρα απο την πλάκα τώρα, θα ήθελα και εγώ να ήξερα "τι παίζεται" (πάλι στα λογοπαίγνια το γυρίσαμε) με το ψυχαγωγικό software του QL (πλην των διάφορων public domain και text adventures, τα οποία επισήμανε και ο Wally).

Kυκλοφόρησε ποτέ κάποιο απο τα hits της εποχής (έστω κανένα Manic Miner), ή το μηχάνημε είχε σχεδόν αποκλειστικά επαγγελματικό προσανατολισμό;

.
 
Για να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους....Για τους λάτρεις του κύβου έχω μία σελίδα από το αλφαβητάριο της πρώτης δημοτικού!!

untitled1he5.jpg
 
Χαχα, εγραψες Akmakas.......

Ετσι...κανενας οικτος στους απιστους.... :D :D :D
 
Πίσω
Μπλουζα