Queensryche

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.322
Αντιδράσεις
5.914
Αν η εννοια του μεγαλειου χαρακτηρισε καποτε ενα συνγκροτημα αυτο ειναι οι Queensryche.Αν βαζαμε ενα συγκροτημα διπλα στης λεξεις εμπνευση,τεχνικη,ουσια,χαρακτηρας,φαντασια αυτο θα ηταν οι queensryche.Aυτα δεν τα λεω μονο εγω που ειμαι οπαδος τους αλλα τα λενε χιλιαδες κοσμου που εχουνε ακουσει εστω και ενα τραγουδι τους.Και δεν μιλαω για τον κοσμο που τους εμαθε με το ''Empire'' οταν μπηκαν σε πιο εμπορικες καταστασεις αλλα για ολους αυτους που ξερουν ποσο σημαντικες ειναι οι δυο πρωτες κυκλοφοριες τους για το αμερικανικο power metal ποσες δεκαετιες μπροστα ειναι το αριστουργημα ''Rage for order'' ποσοι εχουν παραδεχτει και αντιγραψει ενα απο τα κορυφαια Metal albums ολων των εποχων ονοματι ''Operation mindcrime''ποσο ιδιαιτερο και με βαθος ειναι ενα album επιπεδου ''Promised land''.

Ωσοι γνωριζουν τα παραπανω ξερουν την σημασια των Queensryche για ολη την Metal σκηνη και παραδεχονται οτι χωρις την συμβολη τους ο κοσμος του Metal θα ηταν φτωχοτερος.Τοσο απο μουσικης πλευρας(αφου τα διαμαντια που εχουν κυκλοφορησει θα αποτελουν στολιδια στον αιωνα τον απαντα)οσο και απο πλευρας κληρονομιας(αφου αν αρχισουμε να μετραμε ποσοι εχουν επηρεαστει απο τους Queensryche θα χασουμε την μπαλα).

Και ας μην ξεχναμε ποσο πισω θα ηταν το metal αν συγκροτηματα οπως οι Queensryche δεν ειχαν αυτη την ανοιχτομυαλη λογικη σε ολα τα επιπεδα κανοντας πολλους να αφρισουν αλλα εχοντας πλεον την καθολικη αποδοχη οχι μονο σε οτι αφορα τον ρολο τους στο progressive(που προσωπικα σε πολλες μπαντες το απεχθανομαι αλλα στους Queensryche το λατρευω)αλλα σε οτι εχει να κανει στην συνολικη τους προσφορα.Μπορει μετα το ''Hear in the new frontier '' και την φυγη του ''chris degarmo'' να μπηκαν σε μια καπως περιεργη φαση(αν και μας χαρισαν καλους δισκους)και ακομα και αν ποτε δεν μας ξαναχαρισουν αριστουργηματα με ολη την σημασια της λεξεως οπως αυτα που μας εχουν χαρισει στο παρελθον οι δισκοι τους αλλα γενικα οι κληρονομια τους θα υπαρχουν για παντα να μας θυμιζει αυτα τα ιερα τερατα του Heavy Metal απο το Seattle.

Ποτε δεν θα ξεχασω το 2004 που τους ειδα στο Rock wave μαζι με Judas priest,Running wild,WASP,Nightwish,Nightfall και ολες της μπαντες που επαιξαν τοτε.

http://www.youtube.com/watch?v=zhrp_h_BkPs

http://www.youtube.com/watch?v=G4PPARidRpc

http://www.youtube.com/watch?v=LYakP5Q_mWg

 
Οκ, ευχαριστώ! Με κάλυψες απόλυτα σε όλα! Ακόμα και στα αγαπημένα τραγούδια, για να μη βάζω links & φορτώνω τη σελίδα! :D

-Disconnected

-Take Hold of the flame

-Eyes of a stranger!

QFT:

Αν η εννοια του μεγαλειου χαρακτηρισε καποτε ενα συνγκροτημα αυτο ειναι οι Queensryche.Αν βαζαμε ενα συγκροτημα διπλα στης λεξεις εμπνευση,τεχνικη,ουσια,χαρακτηρας,φαντασια αυτο θα ηταν οι queensryche.Aυτα δεν τα λεω μονο εγω που ειμαι οπαδος τους αλλα τα λενε χιλιαδες κοσμου που εχουνε ακουσει εστω και ενα τραγουδι τους.Και δεν μιλαω για τον κοσμο που τους εμαθε με το ''Empire'' οταν μπηκαν σε πιο εμπορικες καταστασεις αλλα για ολους αυτους που ξερουν ποσο σημαντικες ειναι οι δυο πρωτες κυκλοφοριες τους για το αμερικανικο power metal ποσες δεκαετιες μπροστα ειναι το αριστουργημα ''Rage for order'' ποσοι εχουν παραδεχτει και αντιγραψει ενα απο τα κορυφαια Metal albums ολων των εποχων ονοματι ''Operation mindcrime''ποσο ιδιαιτερο και με βαθος ειναι ενα album επιπεδου ''Promised land''.
 
Με μια λεξη Μαριανα ''κορυφαιοι''.
 
εγω παλι θα το παραφορτωσω...για μπαντες που με ανατριχιασαν..

ναι,μεγαλειο.δεν εχω να προσθεσω τιποτα στην περιεκτικοτατη αναφορα.

θεωρω τυχερο τον εαυτο μου που αυτο το εργο το δα απ την αρχη..

http://www.youtube.com/watch?v=EyYofswprjQ
 
Αχ, metalcandyman, με προλαβες... :p

Mεγαλη αγαπη οι Queensryche, μαζι με τους Fates Warning. Θα μου επιτρεψετε να βλογησω λιιιιγο τα γενια μου...

H Queensryche συλλογή μου .

Κάποια κομμάτια δεν τα έχω προσθέσει ακόμα, όπως ένα Award του Mindcrime Και κάποια άλλα Βινύλια... Επιφυλάσσομαι!

Post-άρατε πολλά ωραία τους τραγούδια . Η διασκευή, ομως , στο Scarborough Fair ειναι εκπληκτική - τόσο η πολύ παλιά τους, στην οποία ακόμα είχαν το όνομα 'Myth' αλλά και οι μεταγενέστερες : αυτή που εμφανίστηκε ως B-Side στο Single "Empire" όσο και η Unplugged έκδοσή της, όπως αυτή ακούστηκε στο MTV Unplugged.

Θα παραθέσω δύο τραγούδια, ίσως όχι και τόσο πολύ γνωστά στους... μη-φανατικούς 'Rych-άδες'. Ίσως δεν μπορούν να συγκριθούν με τα διαμάντια του παρελθόντος, όμως έχουν τη δική τους ιδιαίτερη αξία και μελωδικότητα, πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη. Το πρώτο, προέρχεται από το Soundtrack του Last Action Hero :


Θα μπορούσα να γράφω ώρες για αυτή την μπάντα. Δυστυχώς, πολύ δυστυχώς, δεν ήμουν τόσο τυχερός όπως ο κ. Dokken για να την παρακολουθήσω από τα πρώτα της βήματα. Είναι γεγονός πως μετά την φυγή του DeGarmo ακολούθησαν μια περίεργη πορεία, άλλοτε με ενδιαφέροντα και άλλοτε με .... περίεργα πονήματα και εγχειρήματα, όπως ο πρόσφατος δίσκος τους αλλά και το ... Cabaret. Εν γένει , πάντως, είναι ένα από τα 2 heavy metal συγκροτήματα που με σημάδεψαν ( το άλλο, fwiw , ήταν όπως ανέφερα οι Fates Warning ) - όπως και πολλούς άλλους μουσικόφιλους....

"Ι look around, my room is filled with candles ;

each one a story, but they end the same..."
 
Πήρε πόδι ο Tate από τους 'Ryche!

Τα τελευταία 15 χρόνια, οι δουλειές των Queensryche κυμαίνονταν από πολύ μέτριες (Tribe, Operation Mindcrime 2 - Ιεροσυλία) έως τραγικές και οι οπαδοί είχαν έρθει στο συμπέρασμα ότι ο κύριος υπεύθυνος για την κατάντια αυτής της άλλοτε σπουδαίας μπάντας, είναι ο τραγουδιστής τους Geoff Tate, ο οποίος δεν έκρυβε τα τελευταία χρόνια την αντιπάθεια του για το μεγαλειώδες υλικό που κυκλοφόρησε η μπάντα στα 80's!!!

Ειδικά το περσινό Dedicated to chaos δεν ακούγεται ούτε με προτροπή βούρδουλα!

Στο μεταξύ τα μέλη της μπάντας (πλην Tate) σχημάτισαν μια tribute band του εαυτού τους (!) με τραγουδιστή τον ταλαντούχο Todd La Torre των θεών Crimson Glory, υπό την ονομασία Rising West και με αποκλειστικό σκοπό να παίξουν live κομμάτια από τα 5 πρώτα lp του group.

Η ένταση στις τάξεις των 'Ryche κλιμακωνόταν, και αποκορύφωμα αυτής ήταν ένας ομηρικός καυγάς κατά τον οποίο ο Tate λέγεται ότι απείλησε τον drummer Scott Rockenfield με μαχαίρι! Είχε προηγηθεί μια εμφάνιση του γκρουπ στο Rocklahoma festival, κατά την οποία ο Tate έβρισε το κοινό επειδή θεώρησε ότι θα έπρεπε να είναι πιο εκδηλωτικό!!!

Ο κόμπος έφτασε στο χτένι και τα 4 μέλη πέταξαν τον Tate έξω από την μπάντα και πήραν τον La Torre ως τραγουδιστή των Queensryche!

Πολλά ακούγονται για το πως ο Tate υποχρεώθηκε να τους παραχωρήσει τα δικαιώματα της μπάντας...

Αντίο Tate ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΛΕΙΨΕΙΣ!

Είσαι ο άνθρωπος που μετά την φυγή του De Garmo, κατέστρεψε τους Queensryche με τις επιλογές του. Βρήκαμε κλώνο σου που τα καταφέρνει καλύτερα από εσένα!... και αγαπάει τα τραγούδια που εσύ πλέον μισείς....

 
μακαρι να ηταν αυτο που εφταιγε..

λες και καποιος ειχε κλεισει τον διακοπτη της δημιουργικοτητας και της εμπνευσης σ αυτη τη μπαντα..

ο Τοντ καλος σαν κλωνος του μεγαλου εκλιποντος,να δουμε αν θα χουμε καμμια ευχαριστη εκπληξη

πριν κλεισει κι αυτο το μαγαζι..

ΥΓ.Η Λιζα Νταλμπελλο θα ταν μια χαρα και οχι απλα κλωνος..ακραια ,τρελλη αποψη.
 
Στο καλο και να μας γραφει...ο tate αν και απο τους κορυφαιους ερμηνευτες ολων των εποχων τα τελευταια χρονια μου ηταν ιδιαιτερα αντιπαθεις λογω δηλωσεων που ειχε κανει του στιλ οτι θελει να ξεχασει την περιοδο που οι queensryche παιζανε heavy metal και γενικα σνομπαρε την χρυση περιοδο της μπαντας(80's)Δεν τους ειδα ποτε live και να πω την αληθεια ουτε π με νοιαζει...απο την στιγμη που την εκανε ο degarmo για μενα ειχαν τελειωσει οι ryche..και μιλαμε για το δευτερο αγαπημενο μου γκρουπ
 
Πίσω
Μπλουζα