R-Type

Shinobi

RetroMasteR
Joined
26 Ιουλ 2006
Μηνύματα
2.188
Αντιδράσεις
741
clipboardsx8.jpg
 
"Η έκδοση του Amstrad αποτυγχάνει παταγωδώς"....;;

ερμ....
 
Ειναι πιο αργη (τι πρωτοτυπο! :D )
 
To "πιο αργό" δεν το καθιστά παταγώδη αποτυχία... Για την ακρίβεια, χωρίς να είναι το καλύτερο, τεχνικά, shmup στον CPC, ήταν φοβερά διασκεδαστικό κι εθιστικό...

Η μουσικούλα που θυμάμαι ήταν από τον Αμστραντάκο ή δεν είχε κι έχω ντύσει τις αναμνήσεις με soundtrack? :)
 
Καλο παιχνιδακι, και εμπορικοτατος τιτλος.. αλλα δεν το βαζω καν διπλα στα Nemessis, Salamander, Zynaps και στο απιστευτα καταπληκτικο Chronos με το out of this world soundtrack!
 
Τώρα εσύ μιλάς για arcade, ε;
 
Gryzor είπε:
Τώρα εσύ μιλάς για arcade, ε;
Βρε, για τον speccy δεν μιλαμε?! :) To μονο που καταλογιζω θετικα στο R-Type ειναι η πολυχρωμια.. αλλα για δραση και εθισμο, βλεπε στα παιχνιδια που ανεφερα. Απλα δεν παιζονται!
 
Ε, γι αυτό ρωτάω, για να τα ψάξω :)
 
Παντως εγω το θεωρω το κορυφαιο Speccy horizontal shooter
 
Και εγώ, δεν πίστευες ότι έβλεπες Spectrum!

Οι τύποι που το προγραμματίσανε δώσανε και την ψυχή τους πιστεύω...101%
 
και το κατάλληλο άκουσμα

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=c2QPM7PZWZQ]YouTube - Top Epic Music
 
επειδή το έχω παίξει και στα δύο φορμά...στο σπέκτρουμ το χάρηκα περισσότερο...περίμενα περισσότερα από τον άμστραντ τότε και θυμάμαι με είχε απογοητεύσει.
 
R-Type σε speccy με turbo kempston mouse interface ....μαγεία....
 
[flame] Mηχάνημα που θες επέκταση για να βάλεις joystick... μαγεία... [/flame]

:D :D :D
 
είσαι άδικος...είχα 6128 και τον σέβομαι...όμως ο σπέκτρουμ είχε την δική του μαγεία τότε... αποτέλεσε τον πρώτο μου υπολογιστή οπότε από μένα ...τεράστιο respect

(το ξανάγραψα και το εννοώ, η έκδοση του σπέκτρουμ ήταν καλύτερη, είχε καλύτερη κίνηση.)
 
Aαα, δηλαδή πριν τον +2 (μεγάλε Ζάχαρη...) μπορούσες να βάλεις κανονικό joystick? :D
 
Απο τον +2 και μετα,δεν μπορουσες να βαλεις "κανονικο" joystick ;)
 
Αλλωστε είναι γνωστό πως μάλαμα έπιανε, σκατά γινόταν :rofl:
 
Πίσω
Μπλουζα