Raggedy Ann and Andy (1988)

audiodee

RetroActive
Joined
26 Ιουν 2006
Μηνύματα
460
Αντιδράσεις
81
Με αφορμή ένα επεισόδιο στους Άγγελους του Τσάρλι (το παλιό αυθεντικό) θυμήθηκα κάτι των παιδικών (εως μωρουδιακών) χρόνων. Σε ένα επεισόδιο η Κέλυ είχε υπνωτιστεί και θυμόταν μνήμες από τα παιδικά της χρόνια στο ορφανοτροφείο, που μια υπάλληλος την κλείδωνε στη ντουλάπα και της έπαιρνε την κούκλα της, την Lillybet.

Την κούκλα αυτή την έδειξε, και ήταν μια πολύ γνωστή κούκλα, πάνινη, άσπρη, με κλωστές για μαλλιά, παραδοσιακό φορεματάκι και καθόλου ρεαλιστική.

Αυτή η κούκλα ήταν δανεισμένη από πολύ παλιά παιδική σειρά. Ήταν ένα αγόρι και ένα κορίτσι, καρτούν, που έμοιαζαν πάνινες κούκλες, άσπρο πρόσωπο, με κόκκινες τρίγωνες μύτες, ζωγραφιστά χαρακτηριστικά και μπλε ρούχα. Τα χεράκια τους ήταν με έναν αντίχειρα και τα υπόλοιπα ενωμένα (κάτι σαν γάντι κουζίνας ένα πράμα). Νομίζω έπαιζε και ένα σκυλάκι μαζί τους.

Εκτός από καρτούν, τα θυμάμαι και σε παιδικά σεντόνια (τα οποία και είχα κάποτε), άλλα ίσως είχε πάρει το μάτι μου και παιδικές κουρτίνες(; ).

Δεν ξέρω καταγωγή και χρονολογία. Κατάλαβε κανείς ποιο εννοώ;

Ένα πρόχειρο sketch μήπως βοηθάει;

panines_koukles.gif


(σαν να ψάχνουμε τον εγκληματία)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το πρωτο που μου ερχεται στο μυαλο

89_alice_in_hell.jpg
 
Alice isn't it frightening


Alice aren't you scared



Alice isn't it wonderful



Living life afraid


 


Don't look around the corner



I might be lurking there



Under the bed at night



You're up till dawn again


:headbangdude: :headbangdude: :headbangdude:
 
Όχι, δεν έχει να κάνει με χεβιμεταλάδες,

την κούκλα αυτή την είχα δει σε παλιά κινούμενα σχέδια...Θα προσπαθήσω να βρω περισσότερα τεκμήρια
 
Νομίζω ότι αυτή η εικόνα βοηθάει περισσότερο.

panines_koukles2-1.jpg


Και επιμένω, είναι παιδικά κινούμενα σχέδια.
 
[...] θυμαστε μηπως ενα αλλο, με ενα κοριτσακι σαν κουκλα που ταξιδευε και ηταν πανω σε ενα τεραστιο ζαχαρωτο και αυτο ελεγε "ειμαιιι ο βασιλιας παλαααβρας" χαχαχαχ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dark_Osiris είπε:
θυμαστε μηπως ενα αλλο, με ενα κοριτσακι σαν κουκλα που ταξιδευε και ηταν πανω σε ενα τεραστιο ζαχαρωτο και αυτο ελεγε "ειμαιιι ο βασιλιας παλαααβρας" χαχαχαχ
Αν θυμάμαι καλά την κούκλα την έλεγαν Annie και όταν τελείωνε την έσερνε ένα πραγματικό κοριτσάκι.
 
Από μια γρήγορη έρευνα, βρήκα ότι υπήρξε ένα musical το 1977, ένα τηλεοπτικό special χριστουγεννιάτικο το 1978 και ένα αποκριάτικο το 1979. Τηλεοπτική σειρά έγινε πολύ αργότερα :)

Πηγή: http://en.wikipedia.org/wiki/Raggedy_Ann

Εγώ πάντως τα θυμάμαι ως πάνινα κουκλιά και σεντόνια στο μωρουδιακό μου δωμάτιο! :p
 
Αναζήτηση τίτλων: Raggedy Ann and Andy (1988)

Παιδιά ψάχνω τα εξής παλία παιδικά:

μήπως θυμάστε ένα παιδικό στο Junior Tv στο οποίο ήταν ένα παιχνιδάδικο η κατι τέτοιο μέσα στο οποιο τα παιχνίδια το βράδυ ζωντάνευαν?Ειχε και μια κούκλα με κόκκινα μαλλια η οποία έβγαινε έξω 2

[...]

Αυτά....ευχαριστώ εκ των πρώτερων :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1)μήπως θυμάστε ένα παιδικό στο Junior Tv στο οποίο ήταν ένα παιχνιδάδικο η κατι τέτοιο μέσα στο οποιο τα παιχνίδια το βράδυ ζωντάνευαν?Ειχε και μια κούκλα με κόκκινα μαλλια η οποία έβγαινε έξω
Raggedy Ann & Andy - A Musical Adventure

105403.jpg


[...]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η NorthStar καθαρισε παλι!
 
Ευχαριστώ πολύ Northstar το πρώτο είναι ακριβώς αυτό!

[...]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
unholy είπε:
Αν θυμάμαι καλά την κούκλα την έλεγαν Annie και όταν τελείωνε την έσερνε ένα πραγματικό κοριτσάκι.[/quote

αυτο το παιδικο το ψαχνω χρονια!!!!!!!!!!!!!!ξερετε τιτλο ή καποιο λινκ σασ παρακαλω!!??
 
ntiana είπε:
αυτο το παιδικο το ψαχνω χρονια!!!!!!!!!!!!!!ξερετε τιτλο ή καποιο λινκ σασ παρακαλω!!??

ntiana καλώς όρισες. Φαντάζομαι ζητάς λινκ για περαιτέρω πληροφορίες για το παιδιακό? Northstar τα φώτα σου παρακαλώ :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
γεια σας,εγω μιλουσα για το παιδικο με την κουκλα την annie που αν θυμαμαι καλα ηταν γυρισμενο το μισο σε καρτουν και το αλλο μισο real life( και καλα ζωντανευαν τα παιχνιδια) παιζοταν στο JUNIOR..αν ξερετε link η εστω τιτλο θα ημουν ευγνωμων...ευχαριστω οπως και να χει!!
 
[edit] This video is no longer available because the YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement from claimants including:

 


Warner Bros. Entertainment



Toei Animation, LLC. [edit]





βρηκα και βιντεο :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα