Rainbow Islands

Μάριε που είναι το review?
 
Άλλο ένα γραφικό update στο αφιέρωμα του Rainbow Islands (στη πρώτη σελίδα). Ελπίζω να σας αρέσει. :)
 
Πολύ όμορφο το φόντο με τα σύννεφα! :thumbup:
 
Άλλο ένα στολίδι για το φόρουμ!!! :thumbup:
 
και όποιος θέλει κόντρα εδώ είμαστε. είναι το 1ο παιχνίδι που έχω παίξει σε Amiga..το έχω και original.

Το έχω τελειώσει 3-4 φορές σε Amiga και μια φορά σε STEEM χωρίς cheat.

η 5η πίστα είναι η doh island και όχι robot island (εφαγα τα νιάτα μου-να μη το θυμάμαι? :>)
 
Shinobi σε ευχαριστώ για την διόρθωση! :)

Μην μου πεις πως έχεις τελειώσει και τα 10 επίπεδα (7 νησιά + 3 κρυφά);

Για κόντρα είμαι μέσα με χίλια!
 
οι εκδόσεις για home είχαν 7 νησιά και όχι 10.

κάποτε όταν είχα το joystick pacman έβγαζα 4ο-5ο-6ο νησί και άντε να έχανα 1 ζωή.

οποτε θέλεις κόντρα :diablotin:
 
Αυτό πρέπει να κινηματογραφηθεί κύριοι !!
 
προτείνω tournament (πετάω το γάντι :biglaugh:)
 
[edit] imageshack Dead pics [edit] 

και στο επόμενο επίπεδο καπούτ όλες οι ζωές!

[edit] imageshack Dead pics [edit] 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δικός μου είσαι Shinobi. Εύγε!

Αναμείνατε και δικά μου screenshots από mame πρώτα. :D
 
Το πρώτο πράμα που μου έρχεται στο μυαλό όταν σκέφτομαι αυτό το παιχνίδι είναι η πρώτη φορά που το έπεξα σε arcades στην Αίγινα και συγκεκριμένα στην Σουβάλα στην καφετέρια Pasarella τον Αύγουστο του 1993 ! πιτσιρικάς τότε 12 χρονών είχα κατακαεί στα arcades του νησιού είχα μάθει τα μαγαζιά απ'εξω και ανακατωτά και το τι παιχνίδια είχε το κάθε ένα από αυτά ! ...το γράφω και συγκινούμαι γιατί σκέφτομαι όταν κλείνανε ένα ένα αυτά τα μαγαζιά ή όταν βγάζανε τα "μπλιμπλίκια", η στενοχώρια μου ήταν απίστευτη ! Τέλος πάντων, θυμάμαι ήταν μεσημέρι και είχα κατέβει για ψώνια με τουε γονείς μου και τους είπα πως θα είμαι εκεί να χαζέψω λίγο τα ηλεκτρονικά. Με το που το είδα...τρελάθηκα !! λέω "RAINBOW ISLANDS!!!!". ενοείται πως έλιωσα κανονικά και έκανα "κατάθεση σε κέρματα" 50άρικα τότε, 1 κέρμα 2 παιχνίδια ! και ΠΑΝΤΑ στο μυαλό μου έρχεται η παραμυθένια για μένα, μουσικη του παιχνιδιού ! θυμάμαι ακόμα και την θέση του arcade cabinet. Με το που έμπαινες στο μαγαζί στο αριστερό σου χέρι 5-6 μέτρα από τα παράθυρα του μαγαζιού το πρώτο ηλεκτρονικό στη σειρά !...μου λείπουν αυτές οι εποχές.
 
trivia:

Το παιχνίδι γραφόταν και για τα 2 μηχανήματα ταυτόχρονα με τον ST σαν βάση του κώδικα. Η Graftgold έχασε το deadline και η Taito αρνήθηκε να επιτρέψει να κυκλοφορήσει μια και η συμφωνία ανέφερε ότι αν έχαναν το deadline ο κώδικας του conversion ανήκει στη Taito πλέον! Κάτι που φυσικά αρνήθηκε η Graftgold, μια και έπρεπε να παραδώσουν έτσι την 68000 development μηχανή τους! Αργότερα η Ocean πήρε τα δικαιώματα για να το κυκλοφορήσει και έτσι τελικά έφτασε στις οθόνες μας το τέλειο αυτό παιχνίδι.

Κάτι τελευταίο, το conversion ήταν σχεδόν έτοιμο και δοκιμαζόταν σε Amiga/ST, και ήταν σύμφωνα με τον Braybook σημαντικά πιο γρήγορο σε ST μέχρι να πιάσουν οι developers τον blitter της Amiga, και να γύρει η ζυγαριά προς την Amiga στο θέμα ταχύτητας!
 
Πίσω
Μπλουζα