Rambo: First Blood part 2 (1985)

@Fulci
Δεν είμαι ειδικός στη φιλμογραφία του Ψάλτη, οπότε μάλλον δεν θα αποφύγεις τη σχετική έρευνα.
Αφού εντοπίσαμε τουλάχιστον τέσσερις βιντεοταινίες, είναι πιθανόν να υπάρχουν κι άλλες.
Δεν ήταν βιντεοσκοπημένη θεατρική παράσταση «Οι κυβερνήσεις πέφτουνε, αλλά ο Ψάλτης μένει».
Το ύφος της βιντεοταινίας μπορεί να ήταν επιθεωρησιακό, όμως αυτό είναι άλλο θέμα.
 
Δεν αναφέρθηκε από τους προλαλήσαντες φίλους του φόρουμ ότι ο φίλος μας Τζών δεν άρχισε τις μαζικές εχθροπραξίες-εκκαθαρίσεις του βιετναμέζικου στρατού μόλις δραπέτευσε από το στρατόπεδο. Τίς άρχισε όταν ο αξιωματικός των βιετκόνγκ δολοφόνησε την καλή του Κο μπάο. Φαίνεται ότι οι πρώην αμερικανοί σύντροφοι του αιχμάλωτοι και εξαθλιωμένοι δεν αποτέλεσαν για τον ίδιο ισχυρό κίνητρο να αρχίσει τις εχθροπραξίες με ολόκληρη στρατιά βιετκόνγκ (πως τα κατάφερε ο μπαγάσας)! Αλλά με την δολοφονία της καλής του σεληνιάστηκε και τα έκανε όλα γης μαδιάμ. Εδώ ταιριάζει το ρητό για αυτό που σέρνει καράβι...θα πρόσθετα και ελικόπτερα, ρουκετοβόλα, βιευκόνγκ μαζί και δεν συμμαζεύεται...Μου θύμισε μια ελληνική ταινία ο Αστραπόγιαννος (συγνώμη για το αδόκιμο και ίσως ατυχές παραλληλισμό) όπου ο Κούρκουλος επίσης σεληνιάστηκε και άρχισε τις μαζικές δολοφονίες όταν σκότωσαν την καλή του Νίκη Τριανταφυλλίδη.
Κατά τα λοιπά η ταινία αν και αποτελεί χαρακτηριστικό παράδειγμα προπαγάνδας που την δεκαετία του '80 έκανε θραύση την εποχή του ψυχρού πολέμου βλέπεται ευχάριστα για τους λάτρεις της περιπέτειας. Αν και προσωπικά μου άρεσε περισσότερο το Νο 1, ταινία με βαθύτερα κοινωνικά μηνύματα και προεκτάσεις.
 
Πίσω
Μπλουζα