Rampage

Stanfromgreece

RetroMasteR
Joined
5 Μάρ 2008
Μηνύματα
1.028
Αντιδράσεις
71
picture.php


picture.php
 
Φοβερή ιδέα αυτό το παιχνίδι !!

Μου είχε κάνει εντύπωση που στο Pixel είχαν γράψει πως θα έχει την απήχηση που είχε και το Pacman (!), πράγμα που με έκανε αμέσως να σπεύσω και να το προμηθευτώ για τον amstrad μου, η έκδοση του οποίου ήταν φανταστική.

Οσοι δεν το είχαν παίξει, έχασαν !!

Μπράβο στον Stan για το νέο "σερί" απο πολύ καλά reviews. :)
 
Συμφωνω.Ηταν το μεγαλυτερο 8bit hype του Ελληνικου ειδικου τυπου.

Εφαγα τρελο ξενερωμα οταν το πρωτοεπαιξα...
 
...αλλά τελικά σου άρεσε υποθέτω; :D

Και εμένα μου είχε φανεί περίεργο το concept αρχικά, αλλά μετά άρχισα να το διασκεδάζω !!
 
το λιωνα στο master system ειχε ικανοποιητικη μεταφορα τι γελια ριχναμε με το συγκεκρυμμενο στην ερετρια.....
 
ειχε γίνει μαστ σε τριπλό τότε με τα χερια των παιδιών να μπερδεύονται στο πληκτρολόγιο...
 
πολύ διασκεδαστικό αλλά από ένα σημείο και μετά γινόταν επαναλαμβανόμενο ..
 
Και φυσικά σχεδόν πάντα όποτε παίζαμε τριπλό πέφταν και οι "φιλικές" σφαλιάρες μεταξύ των παικτών, τάχα ότι ήθελε να πετύχει το τάνκς που πέρναγε. Οταν μάλιστα στο μάτι έμπενε αυτός που ήταν στην μέση τότε το παιχνίδι γινόταν τένις. Πολύ γέλιο γιατί το ίδιο μπορούσε να γίνει και στα άκρα μιας και περνούσες απένταντι για να φάς πάλι σφαλιάρα και να πας στο άλλο άκρο ώστε και εκεί να φας την σφαλιάρα σου και ουτοκαθεξης...

Από τα αγαπημένα της παρέας..
 
Είχε πολύ φάση.

Νομίζω υπήρχε και ένα παρόμοιο, αλλά με ιππότες αντί τέρατα.

Το RAMPARTS.
 
Το παιχνίδι αυτό, το προσέφερε σε κάποια cover disk, το περιοδικό ZERO, αν δεν απατώμαι, για ST ΚΑΙ AMIGA (dual format)...

Καλό, αλλά για λίγο...

@exetlaios : Το Rampart, ήταν ένα strategy παιχνίδι... :)
 
Προσωπικά δεν είχα ενθουσιαστεί τόσο με το παιχνίδι αλλά εντάξει, πρωτότυπο ήταν και ενδιαφέρον στο διπλό ειδικά (δεν είχα παίξει τριπλό). Ειδικά οι "φιλικές σφαλιάρες" που ανέφερε ο ΑΑ+! :biglaugh:
 
Dino, ο Exetlaios αναφέρεται σε αυτό εδώ το παιχνίδι. (όντως ο τίτλος θυμίζει το γνωστό arcade-strategy ;) ).

Eίναι ένα παιχνίδι-αντίγραφο του Rampage, αλλά κατά τη γνώμη μου κατώτερο του πρωτότυπου...
 
Ramparts! Καλά το έγραψε ο exaitleos...

...φίλε DINO, ρίξε μια ματιά στα screenshots:



Πρόκειται σαφώς, για περίπτωση αντιγραφής, της όλης ιδέας και στησίματος, του Rampage, μεταφερμένο σε μεσαιωνικό σκηνικό με 2 player option.

Το Ramparts, που ακόμα και στο όνομα θυμίζει τον εμπνευστή του, είναι δυστυχώς πολύ πιο αργό, αδέξιο στο χειρισμό, με χειρότερα γραφικά και ήχο, χωρίς in game tune και συνεπώς καταδικασμένο να αποτύχει.

Ουπς!

billy είπε:
Dino, ο Exetlaios αναφέρεται σε αυτό εδώ το παιχνίδι. (όντως ο τίτλος θυμίζει το γνωστό arcade-strategy ;) ).Eίναι ένα παιχνίδι-αντίγραφο του Rampage, αλλά κατά τη γνώμη μου κατώτερο του πρωτότυπου...
...καλά, μέχρι να κάτσω να γράψω όλα αυτά...
 
το ramparts ηταν αντιγραφο του rampage μονο που γκρεμιζες μεσαιωνικα καστρα.το ειχα αγορασει μαζι με το trantor και μια συλλογη taito greatest coin op hits οταν πηρα το c-64.

οπα με προλαβες.
 
...χα χα, όλοι μαζί πέσαμε !!

Φοβερό σουξέ το thread :D
 
Billy μου,περιμένω κανένα σχολιάκι και για το Arachnophobia... φαίνεται πως ήταν στα "στερνά" χρόνια του Amstrad και δεν το είχαν παίξει πολλοί :(
 
Ace είπε:
Πρόκειται σαφώς, για περίπτωση αντιγραφής, της όλης ιδέας και στησίματος, του Rampage, μεταφερμένο σε μεσαιωνικό σκηνικό με 2 player option.

Το Ramparts, που ακόμα και στο όνομα θυμίζει τον εμπνευστή του, είναι δυστυχώς πολύ πιο αργό, αδέξιο στο χειρισμό, με χειρότερα γραφικά και ήχο, χωρίς in game tune και συνεπώς καταδικασμένο να αποτύχει.

Νομίζω είσαι λίγο απόλυτος. Προφανώς αντιγραφή (να ήταν η μόνη... :D ), αλλά το βρήκα πολύ καλοφτιαγμένο, δεν ήταν ιδιαίτερα αργό, ούτε αδέξιο (???), ενώ η μουσική του τίτλου είναι απλά από τις μακράν καλύτερες που εμφανίστηκαν στον Α και αποζημιώνει...
 
Ε, κοίταξε να δεις...

...λέγοντας "αδέξιο", έχω στο μυαλό μου, τον αγγλικό όρο "awkward", που χρησιμοποιείται γενικά στα reviews, για να χαρακτηρίσει ακριβώς αυτή την δυσκολία χειρισμού, που παρατηρείται στα controls και το πόσο "άμεσα" ή όχι είναι...

Όταν για να σκαρφαλώσει, στο Rampage, ο Ralph ας πούμε, που κινείται με το joystick, ένα κτήριο, αρκεί η διαγώνια δεξιά-πάνω φορά του joystick και τότε αυτός, ενώ περπατά κανονικά προς τα δεξιά, με πολύ φυσικότητα και με ροή, fluid less, όπως πάλι λένε οι φίλοι μας οι Άγγλοι, θα αναρριχηθεί άμεσα και χωρίς προσπάθεια από μέρους μας, στο κτήριο που επιλέξαμε, για το θεάρεστο έργο της καταστροφής... :D

...στο Ramparts, αυτό απλά δεν γίνεται, διότι δεν υπάρχει διαγώνια κίνηση: πρέπει να σταματήσει ο ιππότης την κίνησή του και να σταθεί ακριβώς, μα ακριβώς μιλάμε, pixel perfect, στο σημείο που ορίζει το πρόγραμμα και τότε να πιεστεί το up στο joystick, για να ξεκινήσει την αναρρίχησή του... Αν λοιπόν δεν βρούμε αμέσως αυτό το σημείο, δώσ' του πάλι, λίγο πιο μπροστά ή πιο πίσω και ξανά μανά δοκιμή...

Επίσης πολλά features απουσιάζουν, όπως οι computer controlled σύμμαχοι, το 3 player option, το άλμα και η δυνατότητα αναρρίχησης στην οροφή του κτηρίου -άλλο σπαστικό κι αυτό, οπότε αν έχουμε καταστρέψει την μία πλευρά του κτηρίου, ανεβαίνοντάς την, δεν μας επιτρέπουν να πάμε από την οροφή και να καταστρέψουμε και την άλλη πλευρά κατεβαίνοντας, οοοοοοόχι κύριε, θα ξανακατέβεις, θα πας από την άλλη, θα βρεις το ακριβές pixelάκι-σημείο που έχουμε ορίσει, για να σου επιτρέψουμε να ανέβεις και τόοοοοτε θα συνεχίσεις το γκρέμισμα.

Τέλος, το tune καλό είναι, in game δεν είναι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εντάξυ στο rampage ολοι οι παίκτες ήταν γυμνοί ενώ στο ramparts με τοσο σίδερο στην πανοπλία που να κάνεις άλμα! lol :D
 
@everybody:

O.K O.K....... Παραδίνομαι!!! :nervous:

Ούτε που το έχω ακούσει ποτέ αυτό το παιχνίδι!!!

Dear exetlaios, I apologize... :bow:
 
Πίσω
Μπλουζα