raphnet Gameport joystick to USB adapter

Mesqal

RetroN00b
Joined
22 Mαϊ 2008
Μηνύματα
12
Αντιδράσεις
14
Γειά σας παιδιά, έχει αγοράσει κανείς αυτο το ανταποράκι Game port (DB15) to USB port. ? Ενα παλιό που έχω δεν δουλέυει σωστά με το pacmam του Ανερούσση και απο όσο έψαξα το συγκέκριμενο είναι το μόνο που δουλέυει.
 
Δεν το γνωρίζω το συγκεκριμένο, εγώ χρησιμοποιώ αυτό Rockfire RM-203 . Με όσα joysticks κλπ το έχω δοκιμάσει, έχει δουλέψει, και του Ανερούση και κάποια δίκουμπα και εξάκουμπα CMS.
 
Ευχαριστώ, νομίζω πρέπει να το είχα το συγκεκριμένο ή κάποιο παρόμοιο πριν πολλά χρόνια, για την ιστορία τώρα έχω αυτό, δουλέυει κανόνικα εκτός απο το down του μοχλού

 
Εχω τετοιο adapter αλλα δεν εχω pac-man για pc.

Καποια στιγμη αμα ξεμπλεξω με την ραφapocalypse, θα το ξεθαψω να κανω καμια δοκιμη με το pac-man για 8bit (με τον adapter) και τα CMS.

Εχεις δοκιμασει το pac-man σε κλασσικο pc με απευθειας συνδεση;
 
Βρηκα επιτελους ευκαιρια και δοκιμασα το Super Joy Box 7 με το pacman DB9 (χρησιμοποιώντας τον μετατροπεα) και με το CMS Super 8+ (DB15). Ολες οι δοκιμες εγιναν στον κεντρικο υπολογιστη μου (windows 10 x64) με το control panel game controller applet.

Πριν πολλα χρονια ειχα δοκιμάσει μονο το pacman και ενω μου δουλευε, ειχα θεμα οτι εστελνε τυχαια fire χωρις να παταω το κουμπι. Πλεον δουλευει σωστα και δεν εχω το προβλημα με το fire. :wacko:

Για πρωτη φορα δοκιμασα και το CMS και παρατηρησα οτι ενω δουλευει σωστα δεν κεντράρει. Εκανα το calibration αλλα δεν αλλαζει τιποτα.

Image1.jpg

Δοκιμασα και το Quickshot QS-113A και εδω καταφερα να κεντραρω το joystick χρησιμοποιώντας τα trimmer που βρισκονται πανω στο σωμα του joystick.

Μηπως εχει να κανει με το οτι τα CMS ειναι ψηφιακα και το Quickshot αναλογικο; Και αν οντως αυτο ειναι το προβλημα, γιατι με το pacman με τον μετατροπεα δεν υπαρχει προβλημα στο κεντραρισμα; :confused:

Ειμαι super ασχετος με το συγκεκριμενο θεμα και να πω την αληθεια, δεν ειναι και το πιο ενδιαφερον πραγμα στον κοσμο για μενα, γιατι δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα το emulation.

Παντως αν ηταν κατι που με ενδιεφερε δεν θα πηγαινα στον raphnet adapter μονο και μονο γιατι ειναι εκτος ευρωπαϊκής ένωσης οποτε η αγορα του ειναι ασύμφορη οικονομικά. Πιστευω οτι ο GamePort Adapter του Necroware ειναι η καλυτερη λυση γιατι ο ανθρωπος ειναι μερακλής και ειναι κατι που μπορει να προμηθευτεί κανεις εντός της ΕΕ.

 
Πετυχα και αυτον εδω τον μετατροπεα που φαινεται συμπαθητικος.


Δεν νομιζω οτι ειναι τοσο καλος οσο του necroware, αλλα σιγουρα ειναι καλυτερος απο τις περισσοτερες αλλες πατατες που συνανταει κανεις.
 
Πίσω
Μπλουζα