[Ravensburger] Η χώρα του παραμυθιού

Artemis

Banned
Joined
23 Ιουλ 2007
Μηνύματα
191
Αντιδράσεις
22
Ενα απο τα αγαπημενα μου επιτραπεζια οταν ημουν μικρη με αυτες τις πολυ ομορφες καρτουλες ζωγραφικης του.

48122.jpg

και παραθετω μερικες καρτες του που μου αρεσουν πολυ:

48127.jpg48126.jpg48123.jpg48124.jpg48125.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ειχε χαθει καπου βαθια μεσα στη μνημη μου και μετα απο πολλα πολλα χρονια μου το θυμισες!!! ηταν το αγαπημενο μου το θελω παλι!!
 
Είναι πολύ ωραία σχεδιασμένο και η εικόνες είναι παραμυθένιες πραγματικά και έχει ένα Mix καρτών απο τα αγαπημένα μας παιδικά παραμύθια!

Άραγε πως παιζόταν;

Υποθέτω ότι ανάλογα με τις κινήσεις ακολουθούσες και κάποιο απο τα σενάρια των παραμυθιών που απεικόνιζαν οι κάρτες.
 
Πάνω κάτω οι κανόνες ήταν οι εξής: πάνω στη βάση τοποθετείς σε ορισμένα σημεία περίπου 20 δεντράκια που στη "ρίζα" τους έχουν την εικόνα ενός παραμυθένιου αντικειμένου (π.χ. τα γοβάκια της Σταχτοπούτας, το τόπι της πριγκίπισσας από τον Πρίγκιπα Βάτραχο κτλ). Μετά σηκώνεις μια από της κάρτες οι οποίες έχουν τις ίδιες εικόνες και οι παίχτες ρίχνουν το ζάρι και μετακινούν τα πιόνια απο δέντρο σε δέντρο μέσα στο δάσος ψάχνοντας να βρουν το αντικείμενο της κάρτας. Αφου το βρουν, πρέπει να πάνε στο κάστρο και φτάνοντας στο κατάλληλο σημείο πρέπει να σηκώσουν το σωστό δένδρο κάτω από το οποίο βρίσκεται το συγκεκριμένο αντικείμενο. Αν ο πάιχτης δεν θυμάται ακριβώς ποιο δέντρο ήταν, έχει τρεις ευκαιρίες να το βρει. Αν κανένα από τα δέντρα που σηκώσει δεν είναι σωστό, τότε ο πάιχτης τοποθετεί το πιόνι του στην αφετηρία και ξεκινάει από την αρχή.
 
Φυσικά και το έχω! Είναι το αγαπημένο της αδερφής μου!
 
Πολύ ομορφο επιτραπέζιο παιχνιδι...Παραμυθενιο!!! :)
 
Φυσικά και το έχω! Είναι το αγαπημένο της αδερφής μου!
Καλησπερα επειδη μολις πηρα και εγω αυτο επιτραπεζιο αλλα δεν εχω τις ελληνικες οδηγιες . Μηπως τις εχεις να μου δωσεις ενα αντιγραφο;
 
Καλησπερα επειδη μολις πηρα και εγω αυτο επιτραπεζιο αλλα δεν εχω τις ελληνικες οδηγιες . Μηπως τις εχεις να μου δωσεις ενα αντιγραφο;
Όταν πάω στο πατρικό μου, θα δω τι έχω και θα σου στείλω pm.
 
Καλησπέρα!! Απέκτησα και γω το παιχνίδι και ψάχνω οδηγίες στα ελληνικά! Υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου τις στείλει;;
 
Υπάρχει κάποιος που να έχει τις ελληνικές οδηγίες?
 
Πίσω
Μπλουζα