RCA to VGA converter

leno1232

RetroWannaBe
Joined
14 Απρ 2020
Μηνύματα
90
Αντιδράσεις
21
Γεια χαρά σε όλους!
Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση τεχνική.
Πιο συγκεκριμένα:
Έχω στην κατοχή μου μια CRT οθόνη υπολογιστή η οποία είναι συνδεδεμένη απευθείας με VGA καλώδιο. Δηλαδή δεν έχει θύρα παρά ένα εσωτερικό καλώδιο που καταλήγει σε male VGA
Αν αγοράσω ένα μετατροπέα από RCA σε VGA , και συνδέσω για παράδειγμα το n64 με τον μετατροπέα που μπορείτε να δείτε αν ακολουθήσετε τον σύνδεσμο που επισυνάπτω, πιστεύετε ότι θα δουλέψει;
Έχει αντιμετωπίσει κάποιος σας, παρόμοιο challenge. Και εάν ναι, πως το έλυσε;
 
Απ οτι εχω δει σε reviews δει δουλευουν μια χαρα παρομοιοι μετατροπεις αλλα εγω δεν εχω δικιμασει rca σε vga crt monitor ωστε να πω κατι παραπανω.

Eχει και βιντεο εδω για 2 μετατροπεις και δειχνει και αυτον το μετατροπεα rca σε vga για n64

 
Οντως φαινεται οτι μαλλον θα δουλεψει, αλλα η ποιοτητα της εικονας δεν προκειται να ειναι τιποτα το ιδιαιτερο.
 
και λογικα θα εχει και lag
 
Καλησπέρα σε όλους! Θέλω να σας ενημερώσω συνεχίζοντας την προηγούμενη ανάρτησή μου ότι ο μετατροπέας λειτούργησε άψογα με το N64. Για όσους έχουν τη δυνατότητα και το ενδιαφέρον, συστήνω την αγορά ενός μετατροπέα που υποστηρίζει RGB αντί για απλό composite, καθώς οπτικά τα αποτελέσματα είναι εκπληκτικά! Ευχαριστώ όλους για τα σχόλιά σας και την υποστήριξη!
 
Πίσω
Μπλουζα