read fail μετά απο αλλαγή drive belt, ΑΛΛΑ!

cascade92

RetroN00b
Joined
9 Δεκ 2008
Μηνύματα
21
Αντιδράσεις
0
Γειά,

μετά απο πόσο καιρό (και μετά απο οπου μου πιάσανε τον κ*** με τους νέους ιμάντες στο ebay) αποφάσισα να αλλάξω ιμάντα. Κατάφερα και έλυσα ΟΛΟ το drive (και δεν πρόκειτε να το ξανακάνω καθώς μου θύμισε αρκετά τον κύβο του Hellraiser). Μετά απο την αλλαγή, δοκίμασα μια δισκέτα (15 χρονών αγνώστης κατάστασης γενικά) που υποτίθεται έχει το The Hunt for the Red October στην μία πλευρά και τα Buggy Boy, Victory Road στην άλλη.

Η πρώτη μου απογοήτευση ήρθε όταν συνειδητοποίησα οτι το μηχάνημα "κομπλάρει" με την παραμικρή κίνηση (κόλλημα, reset, χρώματα στην οθόνη, κλπ) , πιθανότατα να τα έχουν παίξει τα καλώδια της οθόνης.

Η δεύτερη ήρθε όταν μου έβγαλε και στις 2 πλευρές read fail στο cat.

Ωστόσο, μετά απο 3 ακριβώς Ι (Ιgnore) στην γνωστή ερώτηση κατάφερα και πήρα το output της cat (και σωστό φαινομενικά). Δυστυχώς δεν μπορώ να πω το ίδιο όταν έτρεξα run"buggy".

Ποια είναι η γνώμη σας ; Είναι οι πιθανότητες υπερ στο απλώς η δισκέτα να είναι παιγμένη ή λέτε να φταίει και το drive (μετά και απο το πασπάτεμα που του έκανα) ;

Και τι γίνετε με την περίπτωση του 'κομπλαρίσματος' ; :nervous:

Υ.Γ: Δυστυχώς δεν έχω άλλη δισκέτα για να τεστάρω.
 
cascade92 είπε:
Γειά,
μετά απο πόσο καιρό (και μετά απο οπου μου πιάσανε τον κ*** με τους νέους ιμάντες στο ebay) αποφάσισα να αλλάξω ιμάντα. Κατάφερα και έλυσα ΟΛΟ το drive (και δεν πρόκειτε να το ξανακάνω καθώς μου θύμισε αρκετά τον κύβο του Hellraiser). Μετά απο την αλλαγή, δοκίμασα μια δισκέτα (15 χρονών αγνώστης κατάστασης γενικά) που υποτίθεται έχει το The Hunt for the Red October στην μία πλευρά και τα Buggy Boy, Victory Road στην άλλη.

Η πρώτη μου απογοήτευση ήρθε όταν συνειδητοποίησα οτι το μηχάνημα "κομπλάρει" με την παραμικρή κίνηση (κόλλημα, reset, χρώματα στην οθόνη, κλπ) , πιθανότατα να τα έχουν παίξει τα καλώδια της οθόνης.

Η δεύτερη ήρθε όταν μου έβγαλε και στις 2 πλευρές read fail στο cat.

Ωστόσο, μετά απο 3 ακριβώς Ι (Ιgnore) στην γνωστή ερώτηση κατάφερα και πήρα το output της cat (και σωστό φαινομενικά). Δυστυχώς δεν μπορώ να πω το ίδιο όταν έτρεξα run"buggy".

Ποια είναι η γνώμη σας ; Είναι οι πιθανότητες υπερ στο απλώς η δισκέτα να είναι παιγμένη ή λέτε να φταίει και το drive (μετά και απο το πασπάτεμα που του έκανα) ;

Και τι γίνετε με την περίπτωση του 'κομπλαρίσματος' ; :nervous:

Υ.Γ: Δυστυχώς δεν έχω άλλη δισκέτα για να τεστάρω.
καλησπερα φιλε εγω σε παρομοια περιπτωση με την δικη σου ειχα βαλει λιπαντικο στον ιμαντα (και λαδακι κανει και γρασσο οτιδηποτε λιπαινει) και δουλεψε τζαμι για δοκιμασε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χμμμ... πολλαπλά προβλήματα εν όψει ενδεχομένως...

Κατ'αρχάς, γιατί σου πιάσανε τον κ! ; Πόσα έδωσες;;;

Το drive γιατί το έλυσες ολόκληρο;

Είναι πολύ πιθανό να μην έγινε σωστή η συναρμολόγηση. Μπορεί η κεφαλή να απο-ευθυγραμμίστηκε, οπότε τρέχα γύρευε... Πώς να το κάνεις allign πλέον;

Και τα άλλα προβλήματα δηλώνουν καλωδιώσεις... Λυπάμαι που το λέω, αλλά μάλλον πάει γι ανταλλακτικά, εκτός κι αν βρεις ανταλλακτικό drive (κυκλοφορούν στο eBay) :(

A, μόλις είδα ότι είναι η μοναδική σου δισκέττα. Αν θες να βρεθούμε να σου δώσω καμμία κάποια στιγμή, ή χτύπα καμμία στο eBay (πάλι!). Ενδέχεται όντως να τα έχει φτύσει.
 
Πόσο σου πήγαν οι ιμάντες; Πόσους πήρες;

Οταν λες ότι το έλυσες εντελώς πώς το εννοείς; Εβγαλες π.χ. και την πλακέτα του, ή και το μοτέρ ακόμα; Δε χρειαζόταν. Ισως να μην να τα τοποθέτησες σωστά. Οσες φορές έχω αλλάξει σε δικό μου ή φίλων μου, απλώς ξεβίδωσα την πλακέτα, για να μου δώσει λίγο χώρο, και δεν την έβγαλα εντελώς. Επίσης, στο δικό μου, ο ιμάντας είχε κολλήσει γύρω από το αξονάκι του και ήθελε ξύσιμο για να ξεκολλήσει. Τέλος, αν και δεν έχει σχέση με το αν διαβάζει δισκέτες ή όχι, τον πίρο του write-protect τον τοποθέτησες ξανά;
 
GEIA SAS PAIDIA.PERI TOU IMANTA.EXO ALLAKSEI EPISIS POLOUS.ME TON TROPO POU LEEI O RYGAR.GIA AN MI XASEIS AKI TO PYRAKI.KAI PANTA OI ALLAGI SE LEKANI MESA:)TO LASTIXAKI ENDEXETE NA EINAI SKLIRO.OSO NA NAI TA DRIVE TA EXOUN PAIKSEI PIA.THELEI ZESTAMA ME ANAPTIRA KAI TENTOMA SIGA SIGA AKTINOTA NA STROSEI LIGO.OSO GIA TO OLO MIXANIMA BGALSIMO PLAKETAS PLYSIMO ME OINOPNEYMA KAI PINELO STEGNOMA KALO.AN DENE XEI FAEI KAMIA PSIXRI KOLLHSI TOTE KATA MEGALO POSOSTO THA FTIAKSEI.A KAI MI KSEXNAS FILE MOU TIS GEIOSEIS PLAKETAS FLOPPY SASI.AN EXEIS YPOMONO KAI EISAI KOLOFARDOS KANEIS ALLIGN THN KEFALI.2 KATSABIDIA TAYTOXRONA KAI VAZEIS CPM KAI MAI DISKETA GIA FORMAT.OTAN SKEKINISEI TO FORMAT PAIZEIS ME TIN KEFLAI KAI OTAN KSEKINISEI NA FORMARI EISAI KATA MEGALO POSOSTO OK.TROMERA DYSKOLO OMOS.EXO KATAFEREI 2.MOU PIRE 3 MERES TO KATHENA:)NA EISTE OLOI KALA KALH SAS MERA PAIDIA.ELPIZO NA SAS VOITHISA.
 
Καλημέρα και καλό μήνα να'χουμε.

Gryzor είπε:
Χμμμ... πολλαπλά προβλήματα εν όψει ενδεχομένως...
Κατ'αρχάς, γιατί σου πιάσανε τον κ! ; Πόσα έδωσες;;;
10 λίρες για 5 λαστιχάκια κύριε..

Gryzor είπε:
Το drive γιατί το έλυσες ολόκληρο;
Γιατί είμαι μ****!

Για να είμαι ειλικρινής, δεν το έλυσα όλο, απλώς ξεβίδωσα απο πάνω 2 μικρές πλακετίτσες (στο μέγεθος νυχιού που υπάρχουν στο σίδερο, την πάνω και την κάτω με το κρυσταλάκι) η οποίες δεν μ'άφηναν να βγάλω την πλακέτα. Μετα συνειδητοποίησα οτι η κίνηση αυτή ήταν λάθος, γιατί μετά έπρεπε να βγάλω και το σίδερενια σασί, και τα ελατηριάκια, και το κάλυμμα μπροστά. Το δύσκολο ήταν να τα ξαναβάλω.

Το μοτέρ/κεφαλή ΔΕΝ τα πείραξα.

Gryzor είπε:
Είναι πολύ πιθανό να μην έγινε σωστή η συναρμολόγηση. Μπορεί η κεφαλή να απο-ευθυγραμμίστηκε, οπότε τρέχα γύρευε... Πώς να το κάνεις allign πλέον;
Με μαγεία;

Gryzor είπε:
Και τα άλλα προβλήματα δηλώνουν καλωδιώσεις... Λυπάμαι που το λέω, αλλά μάλλον πάει γι ανταλλακτικά, εκτός κι αν βρεις ανταλλακτικό drive (κυκλοφορούν στο eBay) :(
Ουτε καν ανταλλακτικά, θα το λιώσω να το κάνω κατσαβίδια.

Gryzor είπε:
A, μόλις είδα ότι είναι η μοναδική σου δισκέττα. Αν θες να βρεθούμε να σου δώσω καμμία κάποια στιγμή, ή χτύπα καμμία στο eBay (πάλι!). Ενδέχεται όντως να τα έχει φτύσει.
Σ'ευχαριστώ, ναι κάποια στιγμή. Αν και εαν βρω καμμιά καλή ευκαιρία απο ebay την χτυπάω. Είναι που έχω φύγει δυστυχώς και απο το εργασιακό σώμα αυτό τον καιρό και κάτι τέτοιες αγορές θεωρούνται είδος πολυτελείας.

Rygar είπε:
τον πίρο του write-protect τον τοποθέτησες ξανά;
Δεν έβγαλα τίποτε που να έμοιαζε με πίρο write-protect. Όχι οτι θα τον αναγνώριζα βέβαια.
 
cascade92 είπε:
Καλημέρα και καλό μήνα να'χουμε.


10 λίρες για 5 λαστιχάκια κύριε..
E, είναι αρκετά..!

Για να είμαι ειλικρινής, δεν το έλυσα όλο, απλώς ξεβίδωσα απο πάνω...
Ναι, αν δεν ξέρεις εύκολα το κάνεις λιανά! Κάπου online υπάρχουν οδηγίες - πρέπει να τις βάλω και στο wiki...


Ουτε καν ανταλλακτικά, θα το λιώσω να το κάνω κατσαβίδια.
Δεν θα είσαι καλά. Ψάχνω καιρό ένα για διακοσμητικό :D

Σ'ευχαριστώ, ναι κάποια στιγμή.
Κανένα πρόβλημα. Αν είναι να σώσουμε έναν αμστραντάκο...


Δεν έβγαλα τίποτε που να έμοιαζε με πίρο write-protect. Όχι οτι θα τον αναγνώριζα βέβαια.
Aμμμμμ!!!! Ο πίρος αυτός έχει την τάση να το σκάει μόνος του, ό,τι κι αν κάνεις :D Γι αυτό είπε ο φίλος πιο πάνω ότι ό,τι κάνεις, μέσα σε λεκάνη. Είναι ένα πολύυυυυυυ μικρό μεταλλάκι το οποίο δεν στηρίζεται πουθενά και αν ξειδώσεις το drive χάνεται μέχρι να πεις 464...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν άκουσα κανένα πλινκ ή να δώ κανένα μεταλάκι να φεύγει μόνο του. Πάνω στο γραφείο το τυρρανούσα. Όσο για τις οδηγίες, μετά τις είδα στο wiki. Δεν θα έβγαζα τα 2 παραπάνω πλακετάκια για να τα κάνω π*** απλώς υπέθεσα οτι εαν βγει ολόκληρη η πλακέτα θα κάνω ευκολότερα τη δουλειά μου. Ωστόσο μετά ένιωσα τι σημαίνει να είσαι άντρας..

Επίσης, το drive αυτό (αλλά και το παλιότερο στον 1ο μου αμστραντ) δεν έχει την μισή πλακέτα απο πάνω απο το drive όπως φαίνετε στις φωτό του tutorial στο wiki.
 
Gryzor είπε:
Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο CPC-MAN ELPIZO NA SAS VOITHISA.
Εννοείται βοήθησες, αλλά:

Παράθεση:Προσοχή: Μηνύματα σε greeklish θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση.
Και, γιατί φωνάζεις Κυριακάτικα; :D
Σύ είπας! Το αν βοήθησε ή όχι, δεν το ξέρω, το πήρε η μπάλλα πριν προλάβω να διαβάσω.

ΟΙ ΝΕΟΙ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ Π Ρ Ι Ν ΠΟΣΤΑΡΕΤΕ!!! (ναι, φωνάζω!)

cascade92 είπε:
Δεν έβγαλα τίποτε που να έμοιαζε με πίρο write-protect. Όχι οτι θα τον αναγνώριζα βέβαια.
Ε τότε μάλλον σου έπεσε, όπως την παθαίνουν όσοι το ανοίγουν πρώτη φορά :D :D

Δεν πειράζει που σου χάλασε. Εάν δε θες να δώσεις 60 ευρώ μαζί με τα μτφ για μεταχειρισμένο 20ετίας φλοπυ 3" από ΕΒΑΥ, υπάρχει το AM-DRIVE σε αντίστοιχο κόστος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν μου έπεφτε οτιδήποτε θα το έβλεπα, όπως είπα, το είχα πάνω στο γραφείο με άπλετο χώρο.

Δεν είμαστε άλλωστε σίγουροι πως έχει χαλάσει, μπορεί να είναι βλαμμένη η δισκέττα. Και όχι, 60eu δεν δίνω για οποιοδήποτε disk drive :p.
 
ΑΝΤΕ ΜΕ ΑΥΤΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.ΑΣ ΤΟ ΞΑΝΑΠΑΜΕ.) ΛΑΣΤΙΧΑΚΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΑΡΧΙΝ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ.ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΑ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΜΟΤΕΡ-ΔΙΣΚΟΥ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΦΑΡΔΥ.ΤΟ ΔΙΠΛΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΒΕΙΣ ΜΕ ΕΝΑ ΞΥΡΑΦΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ 2 ΛΑΣΤΙΧΑ.ΤΟ ΖΗΤΑΣ ΓΙΑ ΚΑΣΣΕΤΟΦΩΝΟ.ΤΑ ΦΛΟΠΥ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΙΞΕΙ ΓΕΝΙΚΑ.ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΕΙΝΑΙ ΣΦΙΧΤΟ.ΘΕΛΕΙ ΜΕ ΚΑΨΙΜΟ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΑΠΤΗΡΑ ΖΕΣΤΑΜΑ ΚΑΙ ΤΡΑΒΗΓΜΑ ΑΚΤΙΝΟΤΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΝΑ ΣΤΡΩΣΕΙ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΔΕΣΙΜΟ ΛΥΣΙΜΟ ΦΛΟΠΥ ΟΠΩΣ Ο ΡΙΓΚΑΡ.ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΠΥΡΑΚΙ.ΜΕΣΑ ΣΕ ΛΕΚΑΝΗ ΑΝΟΙΓΜΑ ΤΟ ΦΛΟΠΥ ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΕΤΕ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΑΚΕΤΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΨΥΧΡΗ ΚΟΛΛΗΣΗ ΒΓΑΛΣΙΜΟ ΚΑΙ ΠΛΥΣΙΜΟ ΜΕ ΟΙΝΟΠΝΕΥΜΑ ΚΑΙ ΠΙΝΕΛΟ.ΣΤΕΓΝΩΜΑ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΚ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ...ΕΠΙΤΕΛΟΘΣ ΤΩΡΑ.ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΟΛΟΙ)

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ.ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΑΙΝ ΣΤΗΝ ΚΕΦΑΛΗ.2 ΚΑΤΣΑΒΙΔΙΑ ΤΙ ΔΙΣΚΕΤΑ CPM ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΦΟΡΜΑΤ ΜΙΑ ΔΙΣΚΕΤΑ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΦΟΡΜΑΤ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΘ ΠΑΕΙ ΑΝ ΦΟΡΜΑΡΕΙ RETRY ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΡΥΘΜΙΣΜΑ.ΑΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΑΝ ΦΟΡΜΑΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ 90% ΟΚ.ΤΡΟΜΕΡΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΔΕ ΠΙΑΝΕΙ ΠΑΝΤΑ.ΣΕ ΦΛΟΠΥ ΠΑΡΤΙΔΕΣ Π[ΑΡΤΙΔΕΣ.ΕΧΟ ΦΤΙΑΞΣΕΙ 2 ΕΤΣΙ ΑΛΛΑ ΜΟΘ ΚΑΝΑΝΕ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΚΡΟΣΙΑ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πόσο δύσκολο είναι να γράψεις με μικρά; (εκτός κι αν θες να παίξεις μαζί μας, οπότε πάσο...)
 
οχι βεβαια φιλε ριγκαρ.συγνωμη κιολας.ο καθενας μας εχει αναγκη απο μια πληροφορια.γιατι να παιξω και να ειρονευτω.καμια σχεση.ετσι βγηκε ετσι το γραψα)
 
Διόρθωσε λοιπόν τα posts σου φίλε CPC-MAN,μια και βλέπω ότι έχεις διάθεση συνεργασίας,παρόλο που αρχικά μας έδωσες άλλη εντύπωση....

.
 
Mhn to fame to paidi. OLOI KANOUME LA8H.

:D

Φίλε CPC-man, δεν είναι από κόλλημα, προσπαθούμε απλά να κρατήσουμε το forum λίγο ταχτοποιημένο...
 
Τι κόλλημα έχεις φάει με τα λαστιχάκια και το κάψιμο και το ζέσταμα ρε φίλε;

Αφού λέμε αγόρασα κανονικούς ιμάντες απο το Ebay!
 
cascade92 είπε:
Τι κόλλημα έχεις φάει με τα λαστιχάκια και το κάψιμο και το ζέσταμα ρε φίλε; Αφού λέμε αγόρασα κανονικούς ιμάντες απο το Ebay!
Ηρεμίαααααααααααααααααααα!

Ο φίλος έδωσε και κάποιες συμβουλές που δεν απαντάνε απαραίτητα σε αυτά που είπες... και καλά έκανε!
 
Βασικά ο cascade92 δεν κατάλαβε ότι ο CPC-MAN απλώς μετέφρασε το αρχικό του ποστ που ηταν στα greeklish. Οκ, τέλος.

CPC-MAN είπε:
οχι βεβαια φιλε ριγκαρ.συγνωμη κιολας.ο καθενας μας εχει αναγκη απο μια πληροφορια.γιατι να παιξω και να ειρονευτω.καμια σχεση.ετσι βγηκε ετσι το γραψα)

Α γειά σου :thumbup: , και δείχνεις ότι το κατέχεις το άθλημα και σε χρειαζόμαστε.
 
εχετε δικιο στην τακτοποιηση.ευχαριστω για την κατανοηση.και καινοθργια που πηρες σφιχτα ειναι.το φλοπυ ειναι ταλαιπορημενο.δισκολευετε το μοτερ να γυρισει.ειναι το αντιθετο οπως οταν γλυστραει οταν φαγωνετε.δε θα πω ειμαι παλιος.ολοι παλιοι ημαστε για αν τα εχουμε τα μηχανηματα.30 και πανω μεσο ορο.απλα ετυχε να εχο ασχοληθει ,με το θεμα.
 
Πίσω
Μπλουζα