Red Hot Chili Peppers

D@redevil

Retired Admin
Joined
31 Οκτ 2008
Μηνύματα
8.888
Αντιδράσεις
570
Προβολή συνημμένου 42220

Από τις πλέον αγαπημένες μου ροκ μπάντες, οι Red Hot Chili Peppers είναι ένα αμερικάνικο συγκρότημα εναλλακτικού ροκ, που δημιουργήθηκε το 1983 στο Los Angeles. Στη μουσική τους διακρίνονται στοιχεία funk, punk rock, hip hop & psychedelic rock. Τα μέλη του συγκροτήματος είναι οι: Anthony Kiedis (vocals), Michael "Flea" Balzary (bass), μαζί με τον drummer Chad Smith. Μετά από πολλούς κιθαρίστες, τώρα έχουν τον Josh Klinghoffer, ο οποίος εντάχθηκε στο γκρουπ στο τέλος του 2009.

Δισκογραφία:

  • The Red Hot Chili Peppers (1984)
  • Freaky Styley (1985)
  • The Uplift Mofo Party Plan (1987)
  • Mother's Milk (1989)
  • Blood Sugar Sex Magik (1991)
  • One Hot Minute (1995)
  • Californication (1999)
  • By the Way (2002)
  • Stadium Arcadium (2006)
  • I'm with You (2011)

Αν και το Californication θεωρείται το σημείο αιχμής τους, θα πρέπει να παραδεχτώ πως όλα τα άλμπουμ τους έχουν ένα "κάτι"! Κάτι, που άμα τ' ακούσεις ταυτίζεσαι αμέσως! Όχι ακριβώς ροκ, ούτε ακριβώς punk ή funk, με πολλές εξάρσεις και καλή κιθάρα, αξίζει να δώσετε και στα υπόλοιπα άλμπουμς μια ευκαιρία! (γενικά τρελαίνομαι για τέτοια στυλ μουσικής και με ξεσηκώνουν - τωρινό παράδειγμα οι Linkin Park που είναι πιο "alternative")...

Και στο δια ταύτα, απανταχού ρετρομανείς:

Οι Red Hot Chili Peppers για πρώτη φορά στην Ελλάδα!04/09/2012

Ολυμπιακό Στάδιο, Αθήνα

Η Live Nation και η Big Star Touring παρουσιάζουν τους Red Hot Chili Peppers - live στο Ολυμπιακό Στάδιο ΟΑΚΑ την Τρίτη, 4 Σεπτεμβρίου 2012.

Η μεγαλύτερη μουσική περιοδεία συνεχίζεται! Οι Red Hot Chili Peppers ανακοίνωσαν την προέκταση της παγκόσμιας περιοδείας τους. Οι εμφανίσεις τους για το 2011 σε επιλεγμένες ευρωπαϊκές πόλεις βρίσκονται στο τέλος τους και ήδη έχουν επιβεβαιώσει καινούργιες ημερομηνίες για το 2012 στην Ευρώπη. Οι πρώτες συναυλίες της νέας χρονιάς θα γίνουν σε κλειστούς χώρους και θα ακολουθήσουν συναυλίες σε μεγάλα ανοικτά στάδια συμπεριλαμβάνοντας και την Αθήνα στη συναυλιακή τους λίστα.
Πηγή: (περιλαμβάνονται και τιμές) http://www.rocking.gr/news/Oi_Red_Hot_Chili_Peppers_erxontai_stin_Ellada/11598/
 
Προσωπικα δεν ειναι απο της μπαντες που γουσταρω αλλα σεβομαι παρα πολυ την πορεια τους στο χωρο και τα τραγουδια otherside και californication τα εχω παντα στης επιλογες μου :)
 
Πω πωωω ... τι λες βρε παιδί μου ... οι Red Hot Chili Peppers στην Ελλάδα ... χωρίς να είναι η πλέον αγαπημένη μου μπάντα, θα προσπαθήσω να πάω στη συναυλία τους !!! Αυτή η μπάντα κατάφερε και ανέμιξε ένα σωρό ετερόκλητα "μουσικά είδη" : φανκ, χέβι μέταλ, χιπ χοπ, κλασικό ροκ ... και το "υβρίδιό" τους έφτασε στα αυτιά μας αρκούντως "πειστικό" !!!

Εμείς οι 40ρηδες τους γνωρίσαμε, κυρίως, στα φοιτητικά μας χρόνια. Παρόλο που υπήρχαν από τα μισά των 80ς δεν θυμάμαι να τους έχουμε ανακαλύψει απ' τα μαθητικά μας χρόνια εδώ στην Ελλάδα !!! Τους ανακαλύψαμε από το "Blood Sugar Sex Magic", το οποίο αποτέλεσε σάουντρακ στις "φοιτητοσυνάξεις" μας !!! Προσωπικά, όταν κάποια στιγμή, αρχές των 90ς, άκουσα το Under The Bridge στο ραδιόφωνο ... έπαθα πλάκα !!! "Ποια είναι αυτή η καινούρια μπάντα που γράφει τέτοια τραγούδια", σκέφτηκα ... Από αυτόν τον δίσκο το αγαπημένο μου τραγούδι είναι το Breakin' The Girl, πολύ ωραία μπαλάντα :

!!! Μακάρι να το παίξουν στη συναυλία τους στην Αθήνα ....
 
Είχα την εντύπωση οτι οι "Τσούσκες" (Red Hot Chili Peppers) :p ήταν πιο πρόσφατο συγκρότημα!

Η αλήθεια είναι οτι δεν τους έχω δώσει την απαραίτητη προσοχή ώστε να πω οτι μου αρέσουν ή όχι. Ευκαιρία λοιπόν...
 
Από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα! Λάτρευα το The otherside και το Under the Bridge...
 
πολυ μαρεσει το συγκροτημα αυτο

και αγαπημενος δισκος το Californication
 
Και ... μια "λεπτομέρεια" : Το όνομα των Red Hot Chilli Peppers έκανε ένα ... "πέρασμα" και από μία ελληνική ταινία !!! Συγκεκριμένα, στην ταινία "Αυτή η νύχτα μένει" του Νίκου Παναγιωτόπουλου [1999], σε μία από τις πρώτες σκηνές της βλέπουμε τον πρωταγωνιστή [Νίκο Κουρή] να συζητάει με τον φίλο του [δεν θυμάμαι ποιος ηθοποιός] και ... να επιδίδονται σε "μουσικό κουίζ" !!! Μία ερώτηση που κάνει ο Ν.Κ. στο φίλο του είναι : "το blood surar sex magic ποιοι το λένε ???" κι όταν ο φίλος του απαντά "ρυθμικά" : "Red - Hot - Chilli - Peppers", οι δύο φίλοι "χτυπούν φιλικά" τις παλάμες τους !!! Να, λοιπόν, και το τραγούδι από τον ομώνυμο δίσκο που .... τους χάρισε την "παγκόσμια και σχεδόν καθολική" αναγνώριση : http://youtu.be/L5bCMLIA5Fk !!! Ο ήχος τους [φανκο - χιπ χοπ - χεβι ροκ υβρίδιο] ήταν, για εκείνη την εποχή, αρκούντως πρωτότυπος και ευρηματικός και ... μια πραγματική έκπληξη στα αυτιά μας !!! Εμείς που μεγαλώσαμε με χέβι μέταλ και κλασικό ροκ ήμασταν στην αρχή επιφυλακτικοί με το εν λόγω "υβρίδιό" τους !!! Όμως, δεν αργήσαμε να ... "τους βγάλουμε το καπέλο" !!! Βέβαια, αυτό το "υβρίδιο" σήμερα έχει "κορεστεί", καθόσον αφομοιώθηκε από πολλούς "επιγόνους" των R.H.C.P. [οι περισσότεροι, δυστυχώς, το "αφομοίωσαν" ανεπαρκώς και ουχί "πειστικά", καθόσον δεν διέθεταν το απαραίτητο "ταλέντο" ... εδώ όμως γίνομαι οφφτόπικ] ....

Η "φλασιά" για να γράψω στο παρόν τόπικ μού ήρθε σήμερα το πρωί, όταν κατέβηκα στο Ticket House για εισιτήρια !!! Μπροστά μου ήταν μια παρέα τριών κοριτσιών, μικρής ηλικίας [16 - 17 ετών τα υπολόγισα] - που, την εποχή που στις "μπακουρο-φοιτητο- συνάξεις" μας "λιώναμε" την κασέτα με το Blood Sugar Sex Magic [αρχές 90ς], αυτά μάλλον ήταν αγέννητα - τα οποία έβγαλαν εισιτήριο για "Αρένα" για τη συναυλία τους το Σεπτέμβρη !!! Όσο για μένα ... τα εισιτήρια που έβγαλα ήταν για τους Lynyrd Skynyrd [Ιούνιο] και τους Walkabouts [ερχόμενη βδομάδα] !!! Για Ρεντ Χοτ .... θα αποφασίσω, μάλλον, λίγες μέρες πριν τη συναυλία αν θα πάω ....
 
Ομολογώ ότι μου πήρε παρά πολλά χρόνια να τους συμπαθήσω, αλλά απ' το 2010 και μετά τους ανακάλυψα πιο πολύ. Όταν ειδικά άκουσα τα πρώτα τους albums μέχρι το "mother's milk" που συνδύαζαν τον underground punk ήχο με funk, metal κ.α. συν ότι ανήκαν στην ίδια σκηνή με άλλες μπαντάρες σαν τους Butthole Surfers ε τότε τους έβγαλα το καπέλο.
Το αγαπημένο μου album τους είναι το "Freaky Styley" του 85 σε παραγωγή του George Clinton (funkadelic, Parliament),αλλά και το ντεμπούτο τους απ' το 1984 είναι πολύ καλό (παρόλο που οι μουσικοκριτικοί το θεωρούν απ' τα αδύναμα τους). Δισκάρα επίσης και το "The Uplift Mofo Party Plan" του 87, καθώς και το "Mother's Milk" του 89 που έκλεινε τον κύκλο τους στην ΕΜΙ πριν υπογράψουν με την Warner.
Εξαιρετική και η συλλογή τους "What Hits?" απ' το 1992 που περιλαμβάνει κομμάτια απ' τα 4 πρώτα albums τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα! Λάτρευα το The otherside και το Under the Bridge...
Εξαιρετικός μπασίστας ο Flea.

1669092358531.png

Ο Καλιφορνέζος γίγαντας της ηλεκτρικής κιθάρας Fender κυκλοφόρησε προς τιμή του ένα πιστό αντίγραφο ενός κλασικού Jazz Bass των early 1960s και μια πιο μοντέρνα έκδοση που περιλαμβάνει ένα ενεργό κύκλωμα, έναν διπλό μαγνήτη Music Man και 22 τάστα στην maple ταστιέρα.

1669092403678.png
 
Μετά από πολλούς κιθαρίστες, τώρα έχουν τον Josh Klinghoffer, ο οποίος εντάχθηκε στο γκρουπ στο τέλος του 2009.
Η παραμονή του Josh Klinghoffer στις «καυτές κόκκινες πιπεριές» της funk κράτησε μια ολόκληρη 10ετία καθώς το 2019 το group ανακοίνωσε την επιστροφή του John Frusciante.
 
Πίσω
Μπλουζα