Remake: The Wrestler (1974)?

Την είδα σήμερα. Ευτυχώς διαψεύστηκαν οι επιφυλάξεις που είχα περί "επιτήδειας" ερμηνείας του Mickey με στόχο θετικά σχόλια, "ποιοτικό" comeback και εξιλέωση. Ο τύπος δε νοιάστηκε για τέτοια... Μπήκε μέσα και τα έκανε λίμπα(και κυριολεκτικά). Η ταινία είναι έπος...

Μα καλά, τι τραγουδάρα επέλεξαν για την είσοδο του Ram...

Quiet Riot - Bang Your Head

[edit] Αυτό το βίντεο διαθέτει περιεχόμενο από το χρήστη SME, ο οποίος το έχει αποκλείσει για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

:headbangdude:
ΕΠΟΣ λέμε!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προχθες την είδα. Τέσσερις σελίδες κι ούτε ένα σχόλιο για το Nintendo; :)

Μια παράκληση... ας κάνει κάποιος mod edit το post του exetlaios ώστε να γλυτώσει κάποιος που δεν την έχει δει ακόμα το spoiler.
 
alkis21 είπε:
Τέσσερις σελίδες κι ούτε ένα σχόλιο για το Nintendo; :)
Είχα κάνει εγώ όταν την είδα στο σινεμά, αλλά στο forum του PC Master, μετράει??? :p

Olorin@PCMforum είπε:
Νομίζω πως ο Aronofsky, όχι μόνο δεν θα μπορούσε να επιλέξει καταλληλότερο ηθοποιό για το ρόλο, αλλά δεν θα μπορούσε να υπάρξει καταλληλότερος ρόλος για τον Rourke (ειλικρινά, έβαλα τα γέλια όταν διάβασα κάπου ότι πριν τον Rourke είχε συμφωνήσει για το ρόλο ο Nicholas Cage!!!). Ίσως ακουστεί κλισέ, αλλά πραγματικά φαίνεται πως ο Rourke παίζει ουσιαστικά... τον εαυτό του Εντάξει, άλλο μποξ κι άλλο wrestling, αλλά την κατάντια και την εξαθλίωση την έζησε έτσι ακριβώς κι ο ίδιος...
Με εξέπληξαν πάντως οι σκηνές των αγώνων αφού φαινόταν (στις περισσότερες, τουλάχιστον) ότι πράγματι τις έπαιζε ο Rourke, ο οποίος πλησιάζει τα 60...

//Δεν χρειάζεται φυσικά να πω πως η ταινία ανέβηκε ακόμα περισσότερο στην εκτίμησή μου με τη σκηνή όπου ο Rourke παίζει στο NES τον εαυτό του σε μια hack-αρισμένη έκδοση του Wrestlemania... Respect!!!
 
πιστεύω πως ο σκηνοθέτης αφήνει στην κρίση του θεατή αν πέθανε ή όχι ο μικι ρουρκ.
 
Εξαιρετική ταινία. Και φυσικά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑΙΝΙΑ ΠΑΛΗΣ, αλλά πρόκειται για δράμα και είναι μια ταινία... επιβίωσης.

Ο σκηνοθέτης επιλέγει έναν ηθοποιό που είναι σαν και τον κεντρικό χαρακτήρα της ταινίας (έχει περάσει από παρόμοια στάδια "θανάτου" - "ανάστασης" μιας καριερίστικης ζωής που είναι ανταγωνιστική όσο δεν πάει).

Το ωραίο με αυτή την ταινία είναι ότι δεν ηρωποιεί αλλά ούτε και καταγγέλει το "Αμερικάνικο Όνειρο" στο δείχνει ωμό και κυνικό, όπως και είναι.

Ο Κόσμος σε "λατρεύει μέσα στο ρινγκ" για το show που τον "ταϊζεις", αλλά δεν θέλει να έχει καμία σχέση με την πραγματική και μίζερη ζωή που μπορεί να ζεις όταν τα φώτα σβήσουν (και φυσικά καμία συμμετοχή του έξω κόσμου, κανένα συναίσθημα για το τι πραγματικά αισθάνεται μέσα του ο ίδιος ο παλαιστής, απλά τυπικές ανακοινώσεις ιατρικών εξετάσεων, ατάκες γεμάτες δηλητήριο από την κόρη του κλπ).

Και όχι ο σκηνοθέτης δεν σου αφήνει περιθώρια, σου λέει ότι ... θα πεθάνει μεν, αλλά μέσα στο πλαίσιο που τον αγάπησε και τον αγαπά ο κόσμος. Θα "φύγει" όπως λένε οι Αμερικάνοι με ένα BANG και όχι με WHIMPER.

Πολύ καλή.

Δεν φτάνει τα επίπεδα ενός Οργισμένου Ειδώλου (βλέπε Σκορσέζε) αλλά αξίζει :)
 
σίγουρα το wrestler δεν είναι ταινία πάλης, αλλά αποτελεί φόρο τιμής προς αυτήν και άνετα θα μπορούσε να είναι αυτοβιογραφία κάποιου πρωην αστέρα του wwe/wwf. Επίσης για το φινάλε βρήκα αυτό => Rourke has stated he personally believes the ending is up to the audience's interpretation, but "if I had my way about it, it would be that his heart just explodes. Cause he doesn't want to go back to that trailer and he's living in a state of hopelessness. There's nothing worse than that."
 
Εξαιρετική ταινια και παιζει και η αγαπημένη μου Μαριζα Τομέι. Τωρα κύριοι εσεις δεν θα με συμπονέσετε το ξέρω αλλά πως ο Μικι Ρουρκ απο αφίσα στο εφηβικό μου δωμάτιο χωρίς πουκάμισο και με χαμογελο που υποσχεται πολλά έγινε... έτσι;;;; Γιατί;
 
πολυ ωραια ταινια και συγκινητικη επισης πιο ωραια απο το black swan (προσωπικη γνωμη) και ο μικυ ρουρκ σωθηκε με αυτο το comeback
 
θανος είπε:
πολυ ωραια ταινια και συγκινητικη επισης πιο ωραια απο το black swan (προσωπικη γνωμη) και ο μικυ ρουρκ σωθηκε με αυτο το comeback
Αντίθετα, εγώ θα έλεγα ότι μου άρεσε η ταινία, αλλά όχι τόσο όσο αριστουργήματα του Aronofsky όπως τα Requiem For A Dream, The Fountain & Black Swan.

Η ερμηνεία του Rourke ήταν πάντως καταπληκτική, ακατέργαστη και σπαρακτική ταυτόχρονα.
 
Ο μικι αυτήν την στιγμή βρίσκεται στην Αιγινα για την ταινία " man of god " ! ή ζωή του Αγίου Νεκταριου
 
Πίσω
Μπλουζα