Remakes ξένων παραγωγών σε Ελληνικές Βιντεοταινίες

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.883
Αντιδράσεις
3.864
Βασικα δεν ηταν ακριβως remakes ηταν Reimagine μια ελευθερη μεταφραση ταινιων που ηταν της μοδας τοτε.


Πιασαρικο ονομα και ολιγον απο σεναριο ξενης επιτυχιας ισουται με ετοιμο κοινο και πελατεια στα βιντεοκλαμπς,με θυμαμαι να βλεπω τις πρωτοτυπες αφισες στα vhsαδικα και να χασκογελαω.



Ας καταγραψουμε μερικα απο κατω τιμης ενεκεν aν ειναι δυνατο με το ποστερακι του,η retrodb εχει αρκετα.


 


Λορδαν ο Βαρβαρος -Κοναν ο Βαρβαρος


 


Lordan.JPG


 


Γλυκεια Κουτσι απο το Χαλκουτσι-Τουτσι


 


Glykeiamoukoutsi.JPG


 


Ο ιπποτης της Λακουβας-Ιπποτης της Ασφαλτου



Με τον Ανυπερβλητο Ψιτ!


 


Ippotislakouvas.jpg


 


Η γυναικαρα με τα Πρασινα-Η γυναικαρα με τα Κοκκινα



Με την Θεα Ελενη Φιλινη!


 


Gynaikarametaprasina.jpg


 


Αν θυμαστε κατι αλλο χωστε!



 
Ο Παπά-Ραμπο με τον Βογιατζη θεωρείτε ριμέικ ? Βέβεα να προσθέσουμε εδώ και το "Ρόκυ 0-το νουμερο" ,με Τζανετάκο.

Το εξώφυλλο του Ιπόττη της λακούβας τα...σπάει!!

Αν θυμηθώ οτιδίποτε άλλο επι του θέματος επανέρχομαι...
 
Eιναι και ο Παπαραμπο γιατι οχι lol,ενα συνοθελευμα ελληνοαμερικανικης κουλτουρας!

 


Αλλη μια το Οι Γκομενες του Τσαρλυ-Οι Αγγελοι του Τσαρλυ!!


 


Gomenestoutsarli.JPG


 


Ο Τουτσος-Τουτσι



Απιστευτο σεναριακο ευρημα,παιρνουμε το κονσεπτ αντρας ντυνεται γυναικα και το αντιστρεφουμαι!!



Με την Νατασα Γερασιμιδου.


 


Toutsos1.jpg



 
Να και μια απο της αγαπημενες μου με τον τεραστιο τσακωνα.

κομης τσακωνας και οι δρακουλινες του

komistsakonas.jpg
 
οριστε ενα spin off του ραμπο rambo.jpg
 
Ο Εμμανουελος - Εμμανουελα

o_emmanouelos.jpg

Οι σκληροι του Μπραχαμι - Οι σκληροι του Μαϊαμι

cebfceb9-cf83cebacebbceb7cf81cebfceb9-cf84cebfcf85-cebccf80cf81ceb1cf87ceb1cebcceb9.jpg

Με Λεζε!...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νονά εναντίον μαφιόζου - Ο Νονός

attachment.php


Ράκος Νο14: Και ο πρώτος μπουνάκιας - Rocky

attachment.php


Γύφτος και γοητεία - Τόλμη και γοητεία

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλημέρα στο thread!

Προσθέτω(παροδιές του "Μεγαλη των μπάτσων σχολή"): Η μεγάλη των γάτων σχολή , Η μεγάλη των μαφιοζων σχολή , Η μεγάλη των κτηνοτρόφων σχολή ,Η μεγάλη των κερατάδων σχολη...

Επήσεις το " Η καμαριέρα της νυχτας" με Ασικη κάτι μου θυμύζει σε ξένο ,αλλά μου διαφεύγει.

"Βλακούν " Με Σωτήρη Τζεβελέκο απο Ρακούν και " Ο λόρενς της αφραγγίας" με Σουπιάδη απο " Λόρενς της Αραβίας"

Επήσεις ειπάρχει και μια θεατρική παράσταση με Νατάσσα Γερασιμήδου του 1987 το " Οσα πέρνει ο άνεργος".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
video80 είπε:
Επήσεις το " Η καμαριέρα της νυχτας" με Ασικη κάτι μου θυμύζει σε ξένο ,αλλά μου διαφεύγει.

Το αυθεντικό έργο είναι το "Ο θυρωρός της νύχτας" (THE NIGHT PORTER).
 
Μαλλον θα επρεπε να έχει χωριστει το θεμα σε δυο κατηγορίες από τη μια ταινίες που ο τίτλος τους παραπέμπει σε γνωστη ξενη ταινία της εποχής χωρις να εχουν ουσιαστικά σχέση πχ Ο Δυναστείας με τον Μουστάκα και ταινίες που αντλουν υπόθεση από ξενες πχ Γρανίτα από μελάνι. Μετά την γκρίνια και πέρα από τις προαναφερθείσες (λεξη ε?) θα πρόσθετα

1. Σωτηρης ο Κροκοδειλάκιας (με τον Μουστάκα εδώ έχουμε συνδιασμό των δυο περιπτώσεων αφού ο τίτλος παραπέμπει στον Κροκοδειλάκια αλλα το στόρι στο The Tοy με τον Ρίτσαρντ Πράιορ)

2. Για μια χούφτα τούβλα (με τον Τσάκωνα)

3. Η μεγάλη απόφραξη (με Τσάκωνα)

4. (Δεν είναι βιντεοκασέτα αλλα αξίζει και μια αναφορά στο σουβλάκι γουέστερν) Για ένα ταγαρι δολάρια (με τον Τάσο Γιαννόπουλο)

5. Το θηλυκό θηριοτροφείο (με την Αλιμπέρτη)

6. Ο Δράκουλας των Εξαρχείων (με Πανούση αλλα το στόρι παραπέμπει περισσότερο σε Φρανκενστάιν)

7. Κλεφτρόνι και Τζέντλεμαν (με Ψάλτη)

8. Πεινασμένος και Τζέντλεμαν (με Μουστάκα)

αυτά για τωρα :)

αν θυμηθω τιποτα άλλο θα επανέλθω
 
video80 είπε:
Καλημέρα στο thread!Προσθέτω(παροδιές του "Μεγαλη των μπάτσων σχολή"): Η μεγάλη των γάτων σχολή , Η μεγάλη των μαφιοζων σχολή , Η μεγάλη των κτηνοτρόφων σχολή ,Η μεγάλη των κερατάδων σχολη...

Επήσεις το " Η καμαριέρα της νυχτας" με Ασικη κάτι μου θυμύζει σε ξένο ,αλλά μου διαφεύγει.

"Βλακούν " Με Σωτήρη Τζεβελέκο απο Ρακούν και " Ο λόρενς της αφραγγίας" με Σουπιάδη απο " Λόρενς της Αραβίας"

Επήσεις ειπάρχει και μια θεατρική παράσταση με Νατάσσα Γερασιμήδου του 1987 το " Οσα πέρνει ο άνεργος".
Νομιζω οτι το "Βλακούν" με το Τζεβελέκο παραπέμπει στη πασιγνωστη Αμερικανικη πολεμικη ταινια "Platoon" και οχι σε Ρακούν..
 
Επικο η Κομπρα απο τα Γιαννενα.

 


a10web.jpg


 

 


foto olafesi.blogospot
 
Νομίζω ότι υπήρχε βιντεοταινία ο Ράμπο από τα Τρίκαλα ​, αλλά δεν θυμάμαι ηθοποιούς...
 
RIO είπε:
Νομίζω ότι υπήρχε βιντεοταινία ο Ράμπο από τα Τρίκαλα ​, αλλά δεν θυμάμαι ηθοποιούς...
Kαι οτι ετοιμαζόμουν να τη βάλω να τη δώ σήμερα!

Πρωταγωνιστούν οι Γιάννης Βογιατζής ,Θάλεια Παπάζογλου και Μπέτυ Μοσχονά(ναι καλά κατάλαβες στο ρόλο της κακιάς πεθεράς).
 
Γρανίτα από μελάνι-Γρανίτα από λεμόνι
 
Yπάρχει και τίτλος " χαμός στο Αιγάλεω σίτυ" με τον Μόσιο, κατά το Χαμός στην Τσάινα Τάουν ( Big Trouble in litlle China 1987 ).
 
Ο Εξολοθρευτης ηταν Ποντιος,αλλη μια θρυλικη βιντεοταινια των 80ς!




thumb.jpg
 
Ταινία με τον Πάνο Σουπιάδη "Κουρδιστό ανθρωπάκι" κατά το "Κουρδιστό πορτοκάλι".
 
"Το πουλί μου πεθαίνει τραγουδώντας" με Κατερινά Γιουλάκη και Νίκο Ρίζο κατα το "Τα πουλία πεθαίνουν τραγουδώντας"

http://www.pgcosmos.gr/movie.php?id=9146
 
Πίσω
Μπλουζα