Renegade III The final chapter

Stanfromgreece

RetroMasteR
Joined
5 Μάρ 2008
Μηνύματα
1.028
Αντιδράσεις
71
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μηπως εννοείς "η 3η συνέχεια"; Πάντως το παιχνίδι ήταν απαράδεκτο.

(παιδιά ορκίζομαι ότι δεν έχω κανει ΟΥΔΕΜΙΑ συμφωνία με τον ενλόγω κύριο ωστε να γεμίσει το subforum του Αμσταρντ :D :D)

EDIT: Κατόπιν πολύωρης σκέψης και μικρών υποδείξεων απο τον DINO, τελικά ο Stan είναι σωστός. Ειναι η 2η συνέχεια και οχι η 3η.... (που ειναι το emoticon του φαφούτη; ταιριάζει στην περίπτωσή μου)
 
Όχι ρε συ...

Η μια συνέχεια ήταν το 2, άρα το 3 είναι η δεύτερη συνέχεια, καθώς το πρώτο παιχνίδι δεν μπορεί να πιαστεί σαν συνέχεια, αφού δεν προϋπήρξε πριν απ'αυτό άλλο παιχνίδι ούτως ώστε να είναι το πρώτο της σειράς, άρα και το Final Chapter θα ήταν η τρίτη συνέχεια του παιχνιδιού αυτού, έχοντας το Target Renegade σαν δεύτερη συνέχεια και το πρώτο παιχνίδι πιθανόν να λεγόταν Renegade -1 Subzero... Άρα ο Stan καλώς ονόμασε το παιχνίδι σαν δεύτερη συνέχεια καθώς είδε οτι δεν μπορεί να χαρακτηρίσει συνέχεια την πρώτη έκδοση του παιχνιδιού... :D :D:D
 
...συμφωνώ 100% με τον φίλο Stan: Τα γραφικά είναι όντως ωραία, αλλά το υπόλοιπο παιχνίδι ήταν μία μεγάλη απογοήτευση - ειδικά για τους fans της σειράς που σίγουρα περίμεναν κάτι αν όχι καλύτερο, τουλάχιστον στα ίδια επίπεδα με τα δύο προηγούμενα παιχνίδια.

Το review του Pixel είχε βασιστεί στην commodore version, και έτσι φρόντισα να παίξω και αυτή σε φίλο μου όταν ήμουν μικρός, αλλά δυστυχώς ήταν "μία απο τα ίδια".

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που να έχει καθήσει να παίξει πέρα απο το πρώτο επίπεδο. Πραγματικά κρίμα...
 
Λοιπόν, ο φίλος Dino με έχει σώσει με τα Screenshots αυτού του παιχνιδιού! Σε αυτό το site έχουμε screenshots απο τον Amstrad:

http://www.cpczone.net/game/721/screens

Φίλε Dino,σου υπόσχομαι σύντομα να έχω reviews και για τον ST...
 
το είχα παίξει αλλά ήταν βλακεία...τσάμπα την δισκέτα!
 
Εμένα πάλι, θα με πείτε ανισόρροπο, που...

...το Renegade III, μου είχε φανεί μια χαρά!

Εκτός από καλά γραφικά, έχει και φανταστική μουσική, απόλυτα εναρμονισμένη με τη θεματολογία του κάθε επιπέδου, προσωπικά ξεχωρίζω τα θέματα της μεσαιωνικής και την αιγυπτιακής εποχής, με δυνατό beat και πολλές εναλλαγές, σε υποδειγματική εκτέλεση! Το AY8912 παίρνει φωτιά! :headbangdude:

Να σχολιάσω και το γεγονός, ότι το τερματίζω, ανά πάσα στιγμή;

@Stan: Μπορείς να δημιουργήσεις τα δικά σου screenshots, κάνοντας χρήση των επιλογών, που σου παρέχει ο emulator της αρεσκείας σου και στην συνέχεια να τα επισυνάψεις στο αρχικό post, με τη χρήση του "EDIT", ώστε να είναι το πόνημά σου, πιο ολοκληρωμένο... keep going...
 
Πραγματικα το πιο απαραδεκτο gameplay ever...
 
@Ace... τα περισσότερα reviews τα γράφω στον υπολογιστή στην δουλειά μου. Εκεί, ούτε τον Emulator μπορώ να έχω, ούτε ακόμα και να κάνω upload σε rapidshare, έτσι αναγκαστικά περιορίζομαι στα screenshots που βρίσκω στο internet (που και πάλι δεν έχω ελεύθερη πρόσβαση σε όλες τις σελίδες). Ευχαριστώ πάντως για την συμβουλή, θα προσπαθήσω να την εφαρμόσω στο pc στο σπίτι μου :)
 
Εάν είναι έτσι τότε...

...επίτρεψέ μου, να συνεισφέρω, στην προκειμένη περίπτωση, με τα παρακάτω hot links. Τα έβαλα σε κώδικα HTML για να μην εμφανίζονται ως εικόνες, στο δικό μου post. Απλά αντέγραψε αυτούς τους δύο συνδέσμους και στη συνέχεια, επικόλλησέ τους, στο αρχικό σου post.

Κώδικας:
[url=http://www.imageshack.gr/view.php?file=8offzllbyokpdepo0fol.png][img=http://www.imageshack.gr/files/8offzllbyokpdepo0fol.png][/url]

[url=http://www.imageshack.gr/view.php?file=x5z0nq6e90ntluxvc31z.png][img=http://www.imageshack.gr/files/x5z0nq6e90ntluxvc31z.png][/url]
Stanfromgreece είπε:
@Ace... τα περισσότερα reviews τα γράφω στον υπολογιστή στην δουλειά μου. Εκεί, ούτε τον Emulator μπορώ να έχω, ούτε ακόμα και να κάνω upload σε rapidshare, έτσι αναγκαστικά περιορίζομαι στα screenshots που βρίσκω στο internet (που και πάλι δεν έχω ελεύθερη πρόσβαση σε όλες τις σελίδες). Ευχαριστώ πάντως για την συμβουλή, θα προσπαθήσω να την εφαρμόσω στο pc στο σπίτι μου :)
 
Μπουυυ... από τις μεγάλες απογοητεύσεις.

Σχετικά με τα screenshots: το μέγεθος που χρησιμοποιείς αδικεί τα γραφικούλια του ΣιΠιΣι. Καλύτερα 1x στα 320x200 ή μεγεθυμένα με scanlines. Απλά μία σκέψη :)
 
εε... Gryzor... τα συγκεκριμένα screenshots είναι προσφορά από τον Ace! Τα έφτιαξε μόνος του! Ας είναι καλά,γιατί στο Internet δεν βρήκα σχεδόν τίποτα απο αυτό το παιχνίδι!
 
Τι να κάνω ρε συ Gryzor, αφού...

...έτσι τα αποθηκεύει, ο WinApe...

Είχες και παράπονο με το Exolon, θυμάμαι...

Ορίστε και σε ανάλυση 320x225, καλύτερο είναι τώρα αυτό;

 
ελα βρε Ace... μιά χαρά είναι και τα μεγάλα! Θα τον ψάξω τον WinApe... τον έχω στο pc στο σπίτι! Θα μου φανεί πολύ χρήσιμη αυτή η δυνατότητα που έχει!
 
Με το Exolon το ανέφερα γιατί τα υπόλοιπα μηχανήματα φαινόντουσαν καλύτερα χωρίς να το αξίζουν, δεν ήταν γκρίνια για τη γκρίνια :)

Για το WinApe έχεις δίκιο, απλά πάντα το θεωρούσα κάπως να μεγεθύνεις τα πιξελάκια, όπως κάνει, πχ, στα 2σέλιδα review του το RetroGamer (που ανεβάζει μία εικονίτσα σε ολοσέλιδο). Χάνει κάτι από τη χάρη του...

Btw, αυτή με τί την πήρες; Ιδέα μου είναι ή είναι μάλλον ξεζουμισμένη;

Scanlines:



Αν και δεν αξίζει να ξεψειρίζουμε τα τεχνικά!

Παρεμπιπτόντως, το loading screen ήταν φοβερό...

 
Αν και δεν κατάλαβα καλά τι εννοείς, ακριβώς, με τον όρο "ξεζουμισμένη"...

...πρέπει να έχεις δίκιο, γιατί είναι απλώς, μία από τις προηγούμενες εικόνες, επεξεργασμένη στο Photoshop, αλλάζοντας απλώς, το "image size"...

Gryzor είπε:
Btw, αυτή με τί την πήρες; Ιδέα μου είναι ή είναι μάλλον ξεζουμισμένη;
 
Επιτέλους βρήκα τον χρόνο και "εφτιαξα" λίγο καλύτερα μερικα απο τα reviews μου!

Ελπίζω να σας αρέσουν και εσάς, μιας και έχουν μια πιο "περιοδική" εμφάνιση και μας φέρνουν στο μυαλό εποχές που διαβάζαμε τα αγαπημένα μας περιοδικά (Pixel,User,Sprite, κτλ κτλ!)
 
Πίσω
Μπλουζα