Report: PS3 going 3-D

Το original StarDust3D ηταν 1080p. Το 3D δηλαδη κοστισε μερικες εκατονταδες χιλιαδες pixels... :p

Αν ηταν 720p θα ειχαμε αναλυση Commodore 64 μπουαχαχαχα
Mιλαμε για το καθε ματι αρα 1440p. :eviltongue:
 
άρα αν κατάλαβα καλά, το 3D δεν θα παίζει με όλα τα PS3 games αλλα μονο με όσα (από τώρα και στο εξης) θα είναι σχεδιασμένα με τέτοιο εναλλακτικό mode.

...ζήσε μαύρε μου να φάς το Μάη τριφύλλι...

EDIT: Δεν παει ετσι με τα ματια, δεν προσθετουν αναλυση, απλα δινουν την στερεοσκοπικη ψευδαισθηση. Θα βλεπεις 720p απλα θα ειναι και 3D
 
Οχι ενα αλλα δυο firmware upgrades αυτο το καλοκαιρι για το 3D-PS3 μας. :headbang:

Ενα για τις 3D ταινιες και ενα για τα 3D παιχνιδια.

Γιατι οχι ενα και καλο; θα εχει τους λογους της.

Το firm update για τις ταινιες μαλλον θα πρεπει να φερει ΗDMI 1.4 στο ps3 αν και λειψο γιατι το φουλ 1.4 δεν ειναι δυνατον μεσω firm update.

Το HDMI 1.4 προφανως θα ειναι αναγκαιο στο 3D. :xm:

O προεδρος εχει να πει:

3D is a major part of our initiatives in 2010 and we're currently developing 3D stereoscopic games to come in conjunction with the launch of Sony's 3D compatible BRAVIA LCD TV in summer 2010.

The amazing thing about the PS3's technology is that all PS3 units that exist in homes and markets will be able to play 3D stereoscopic games as well as 3D BD movies through separate firmware upgrades - something that other platforms are unable to do.

We'll be announcing actual game titles separately later, but we think that 3D stereoscopic gaming has a ton of potential, particularly in placing consumers within the actual experience.
 
Mια αισιοδοξη περιγραφη απο καποιον που επαιξε σε 3D.

Το 3D απο οτι φαινεται δεν ειναι sprites που πεταγονται απο την TV αλλα το βαθος πεδιου που δινει στο παιχνιδι.

Οπως λεει και ο ιδιος ειναι σαν να κοιτας σε παραθυρο.

http://gizmodo.com/5493828/screw-avatar-3d-gaming-is-what-will-get-you-to-buy-a-new-tv
 
Μοιάζει περίπου σαν τα παλιά ViewMaster που είχαμε πιτσιρικάδες.
 
In any case, even when the PS3 and Xbox 360 get 3D support you'll need a new 3D HDTV that supports HDMI 1.4 to run em, so it won't suddenly make 3D gaming mainstream.
Οκ, αυτό το ξέραμε, άντε και το κάναμε γαργάρα και αγοράζουμε νεα TV σε 1 - 1.5 χρόνο

And since 3D requires a doubled framerate, you shouldn't expect to be able to play the current crop of console games in 3D even when the PS3 gets that ability, because most of them are already pushing the console hard to hit its framerate as-is. Doubling that will not work out very well.

Αυτό είναι ιδιαίτερα επικίνδυνο για κονσολα που προωθείται σαν graphics monster (εστω κι αν το 90% οσων games εχω δει ειναι 720p). Μηπως εδω κολλαει και η κινηση με το move καθως και το downscaling trend με τα παιχνιδια στυλ wii που λεγαμε στο αλλο thread;

the same is coming to the Xbox 360 sometime soon.

wait, what????? Αυτό δεν το εχω ακουσει πουθενα κι αν οντως ισχυει τοτε το PS3 χανει το μοναδικο πλεονεκτημα που θα παρουσιαζε σε αυτη τη γενια.

Σε γενικες γραμμες, το 3D ειναι ψιλο preview γι αυτη τη γενιά και θα είναι πλήρως εφαρμοσιμο σε μεγαλες οθονες με καλα γραφικα απο την επομενη...
 
Απο τις 6 το πρωι της 22 απριλιου του 2010 τα PS3 γιναν 3D ready!!

Mερικα παιχνιδακια που επιθυμουν οι του εξωτερικου να γινουν τρισδιαστατα,ετσι για να ξερουμε τι μας περιμενει.

Και ερχονται και οι 3D ταινιες.
http://uk.playstation.com/ps3/news/articles/detail/item260433/Dreaming-of-3D-on-PS3/
 
Aardvark είπε:
Απο τις 6 το πρωι της 22 απριλιου του 2010 τα PS3 γιναν 3D ready!!Mερικα παιχνιδακια που επιθυμουν οι του εξωτερικου να γινουν τρισδιαστατα,ετσι για να ξερουμε τι μας περιμενει.

Και ερχονται και οι 3D ταινιες.
http://uk.playstation.com/ps3/news/articles/detail/item260433/Dreaming-of-3D-on-PS3/
Με το σημερινο update εγινε αυτο?Γιατι μολις το ανοιξα σημερα να παιξω MAG ηθελε update.Λογικα θα θελει και αναλογη τηλεοραση ε? :xm:
 
Nαι με το 3.30 και θελει και αναλογη TV.

Παιχνιδοκονσολα,divxμηχανη,Bluray,dvd,3dgames,internet browser,3dmovies,βλεπεις ψηφιακα καναλια,κανεις εγγραφη σε αυτα,τα Mp3 να τα βαλουμε; ας τα βαλουμε και αυτα.

Παλαιοτερα καθε καινουργια λειτουργια την πληρωνες ξεχωριστα και τα εσκαγες για καινουργιο μηχανημα.

ΟΚ την ειχα την υποψια απο το πρωι και δισταζα να την γραψω αλλα μιας και μεγαλα sites κανουν update την ειδηση ....

Με το 3.30 δεν γινεται enable το 3D Gaming αλλα prepared για να το δεχτει.

Σονυ ειναι τα κανει αυτα.
 
καλα οσα λετε

αλλα εχει κανεις εδω μεσα 3d τηλεοραση?

γιατι κανενας δεν θα κανει μια τετοια αγορα για χαρη του ps3 η του xbox

εκτος αν εχει χρηματα για πεταμα

νομιζω οτι το κοστος ειναι απαγορευτικο ακομα για 3d gaming στις κονσολες
 
Koιτα να δεις τι συμβαινει,το 3D οπως προοριζεται να γινει θα ειναι μεγαλυτερο απο το PS3 και το 360 και δεν θα περιοριστει μονο σε αυτα.

Θα υπαρχουν σε λιγο καιρο (υπαρχουν ηδη) 3d bluray συσκευες για ταινιες καθως και 3D τηλεοπτικα καναλια ,ηδη το μουντιαλ θα το δειξουν και σε 3D και το καλοκαιρακι θα ξεπεταχτουν ολες οι 3d τηλεορασεις.

Τωρα ποιος θα τις αγορασει,το ιδιο εγινε και με τις HD ready και full HD,υπαρχουν οι early adopters που θα τις παρουν ακριβα,υπαρχουν αυτοι που θα περιμενουν και θα τις παρουν σε καλη τιμη,υπαρχουν και αυτοι που ψαχνονται για καινουργια τηλεοραση και θα τους ερθει κουτι.

Εγω εχω σκοπο να περιμενω λιγο,(λιγο).
 
Πάντως, έχοντας παρακολουθήσει 3D τηλεόραση στο μαγαζί που δουλεύω ( έχουμε φέρει τηλεόραση 3D της Samsung με καναπέ για παρακολούθηση και γυαλία κλπ ) εχώ να πώ πως άν το σήμα που προβάλλεται δεν είναι φτιαγμένο ήδη για 3D και το κάνει η ίδια η τηλεόραση 3D ( έχει αυτή τη δυνατότητα ), το θέαμα δε είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακό.

Τα πράγματα αλλάζουν οταν αυτό που προβάλλει είναι ήδη 3D. Εκεί φαίνεται η διαφορά απο το απλό σήμα, και μάλιστα αρκετά. Εξαρτάται απο το πόσο κοντά κάθεσαι στη τηλεόραση, αλλά όταν βρίσκεσαι κοντά νιώθεις πως είσαι μέσα σε αυτό που παρακολουθείς!

Πάντως ακόμα και σα τηλεόραση σκέτη να τη δείς, είναι καταπληκτική και απο απόδοση χρωμάτων, και αποδοσή κίνησης κλπ. Απλά βέβαια είναι πανάκριβη ακόμα ( 1800 ευρώ ).... Αλλά όπως γίνεται με τα πάντα, οι τιμές θα πέσουν σε λίγο διάστημα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aυτα ειναι,πληροφορηση απο καποιον που εχει παρακολουθησει 3D. :thumbup:

Να σου πω σε τι ιντσες την παρακολουθησες;,λογικα θα παιζει ρολο και το μεγεθος, Aν ειναι δυνατον kaι μπορεις να πεις τιμες που κυμαινονται και επισης αν 3D σε τηλεοπτικο προγραμμα σημαινει πραγματα να πεταγονται απο την TV η το προγραμμα να αποκταει βαθος και να γινεται παραθυρο;
 
Οταν είσαι κοντά μοίαζουν τα πράγματα να βγαίνουν απο το πλαίσιο της εικόνας και να είναι φάτσα μπροστά σου. Οταν κάθεσαι σε κάποια απόσταση μοιάζουν να έχουν "βάθος" λες και παρακολουθείς απο παράθυρο... Δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω.

2 τηλεοράσεις τέτοιες έχουμε μέχρι στιγμής και είναι και οι 2 της Samsung.

τα μοντέλα είναι η LED UE40C7000 και LED UE46C7000. 40 και 46 στους κωδικούς είναι αντίστοιχα οι ίντσες. Η 40άρα κάνει 1800 και η 46άρα κάνει 2200 ευρώ. Εκτός απο το μέγεθος, τα χαρακτηριστικά τους είναι παρόμοια. Εγώ τη 46άρα έχω παρακολουθήσει.

EDIT: Υπάρχει και 55άρα που δε τη είχα δεί ( τώρα κοίταζα το κατάλογο ... ) τιμή 2920 ευρω

Επίσης πρόσεξα οτι με ρώτησες για τηλεοπτικό πρόγραμμά πως το δείχνει σε 3D. Εκεί οτι και να κάνει η τηλεόραση απλά μοίαζει το σήμα να αποκτάει περισσότερο "βάθος". Αν δεν είναι φτιαγμένο για 3D το σήμα η τηλεόραση απο μόνη της δε μπορεί να κάνει θαύματα. Οταν είναι 3D το σήμα ( και έχει στη μνήμη της η τηλεόραση περασμένα μέσα μικρά 3D βιντεάκια για διαφήμιση ) εκεί φαίνεται η μεγάλη διαφορά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τhanks man το σιγουρο παντως απο τα λεγομενα σου ειναι οτι το 3D λειτουργει!!

Αλλο να τα διαβαζεις απο site και αλλο να στο λενε. ;)
 
Αυτό που ακούγεται πάντως ( και τους ποδοσφαιρόφιλους τους ενδιαφέρει άμεσα :p ) είναι πως το καλοκαίρι το μουντιάλ, κάποια κανάλια θα το προβάλλουν και σε σήμα 3D. Τυχεροί όσοι θα έχουν τότε τέτοιες τηλεοράσεις! :D Και σίγουρα μέχρι τότε - καθώς και πάντα μεγάλες αθλητικές-ποδοσφαιρικές διοργανώσεις είναι μεγάλος κράχτης για να πουληθούν καινούριες TV - δεν νομίζω να δούμε μεγάλες πτώσεις στις τιμές των συγκεκριμένων TV.

Το σίγουρο είναι πως θα κατακλυστεί η αγορά απο τέτοιες ... Το 3D άλλωστε είναι το επόμενο marketing αγκίστρι μετά το full HD και τις LED τηλεοράσεις ;)
 
Σωστος!!

Πριν λιγες μερες επεσαν και οι υπογραφες για το τριτο μερος του Men in black ονοματι "Men In Black 3D".

Περιμενω την ημερα και την στιγμη που θα αραξω στον καναπε θα βαλω το BluRay 3D μεσα και θα φορεσω τα γυαλια μου!!!!
icon10.gif
 
Επίσης κάτι άλλο να αναφέρω σχετικά με τα γυαλία. Εγώ φοράω γυαλία και παρά το ότι έβαλα τα 3D γυαλία απο πάνω, δεν με ενόχλησαν στα μάτια... Αν και θέλει 10-15 δεύτερα να το συνηθίσει το μάτι. Τώρα δεν ξέρω αν προκαλεί τίποτα κακό αυτό... αλλά δε το νομίζω. Φαντάζομαι θα το έχουν μελετήσει το πράγμα :D .

Τα γυαλία είναι πάρα, πάρα πολύ ελαφρία, και πιστεύω οτι με λίγη συνήθεια δε θα ενοχλούν ( γιατί όσο και νά χεί, να φοράς γυαλία πάνω απο γυαλία, αρχικά ενοχλεί κάπως ). Ο φακός τους είναι ενας ειδικός σκουρόχρωμος φακός ( καμμία σχέση με τα κόκκινα-μπλέ παλία 3D γυαλία ) και οταν παρακολουθέις τη TV μέσα απο αυτά είναι σα να βλέπεις τη οθόνη φωτεινή και τα πάντα γύρω της σκούρα λες και βλέπεις μέ γυαλία ηλίου.

Αυτά... δε έχω πλέων κάτι άλλο να πώ επι του θέματος... νομίζω οτι ο καθένας θα πρέπει να το δεί ο ίδιος το 3D για να το καταλάβει τι είναι. Οσο και να θέλει κάποιος δε μπορεί να το περιγράψει απόλυτα. Οσοι πήγανε και είδανε το Avatar σε 3D πρέπει να έχουν πάρει μια ιδέα ήδη.
 
Απο οτι διαβασα ομως σε ενα περιοδικο η τιμη για τα γυαλια ειναι μεγαλη(κοντα στα 100ευρω το ζευγαρι).Οποτε αν θες για ολη την οικογενεια το κοστος ανεβαινει κατακορυφα.Απο οτι ειπαν ομως οι εταιριες θα βγαλουν προσφορες για τα γυαλια.Για να δουμε.
 
Μουχαχα παιχνιδια σε HD 1080p και 60fps σε 3D μετατρεπονται σε 720p και 30fps,δηλαδη αυτα που τρεχαν σε 30fps σε 3D θα τα δουμε σε 15fps.
icon10.gif


Ισως τα σημερινια μασινια της ταυτης γενεας να αντεχουν HD και το 3D να τα παραφορτωνει,οποτε παμε για επομενη γενια.

Σονυ ο cell σου τι κανει;;

Whatever Sony's promises may have been regarding stereoscopic 3D performance on the PS3, we're going to get what we get. And so far, that's 1080p content at 60fps (2D) turning into 720p content at 30fps (3D).

(Yes, I'm confusing things a bit by calling Hz measurements fps when technically there are two 3D frames for every one 2D frame. But the point is, gamers will see 30fps worth of smoothness, not 60.)

The game serving as our case study is Wipeout HD—one of the few PS3 titles that was rendered in native 1080p/60fps in the first place. Even this title, backed heavily by Sony itself, has to scale things back big time to run in 3D.

That's understandable—you are asking a game, after it's been developed, to render two frames (for the stereoscopic effect) where one would do before. PLUS, you're most likely asking the PS3 to do a ton of 3D conversion calculations on the fly. But if Wipeout starts at 60fps and ends up at 30fps, what will all the games that start at 30fps (probably most, frankly) deal with 3D? Will they run at 15fps?

You simply can't avoid the deficit. And performance issues like frame-tearing—which are very common in current-gen console titles—can't be swept under the rug in 3D. They'll rip your eyeballs apart. So programmers need to keep heaviest load processing in mind at all times in 3D, meaning we're likely to see concessions elsewhere in the graphics, physics, etc.

However, Sony still considers the Wipeout conversion a success. I just can't help to think that HD was already the burden of this generation of consoles. To stack 3D on top—to essentially double the demands of each frame—will prove far too costly for most developers to bother.
[Eurogamer - Slashdot]
 
Πίσω
Μπλουζα