Resident Evil και Dino Crisis για Dreamcast (η συλλογή μου)

Maddog

Immense Cult RetroFigure
Joined
10 Νοέ 2006
Μηνύματα
4.887
Αντιδράσεις
125
Το παρόν post αφιερώνεται στον μέγα οπαδό της σειράς Aardvark, μια και το δικό του πρόσφατο post με ενέπνευσε να δείξω και τα δικά μου. Πόσο μάλλον που τα Residents του Dreamcast δεν περιλαμβάνονται στο δικό του post. :)

Επειδή σε αρκετούς θα φανεί άκρως παράξενο γιατί κάποιος να θέλει να έχει τόσα variants του κάθε παιχνιδιού, απλά θα δηλώσω ότι το Dreamcast είναι μακράν η μεγαλύτερη αγάπη μου και έχω εδώ και χρόνια δηλωμένο mission statement να μαζέψω κάποια στιγμή τα "άπαντα" γι' αυτό. Και υπάρχει και το γνωστό σε μερικούς dumping project... Αν δεν σας καλύπτει αυτό, κατατάξτε με στην σειρά "ανώμαλοι συλλέκτες". ;)

Resident Evil - Code: Veronica (Αγγλική έκδοση, PAL)


attachment.php





Trivia: Αν κάποιος θέλει να είναι σίγουρος ότι θα πάρει το παιχνίδι στα Αγγλικά πχ από Ebay, το "κλειδί" για να ξεχωρίσετε την έκδοση από την φωτογραφία μόνο είναι το κόκκινο "15" κάτω δεξιά στο εξώφυλλο που είναι το Αγγλικό rating και δεν υπάρχει στις άλλες εκδόσεις.

Resident Evil - Code: Veronica (Γαλλική έκδοση, PAL)


attachment.php






Resident Evil - Code: Veronica (Γερμανική έκδοση, PAL)


attachment.php





Δύσκολο να ξεχωρίσεις τις δύο εκδόσεις μόνο από φωτογραφία του εξωφύλλου, αφού η μόνη διαφορά είναι ο μικροσκοπικός κωδικός στο κάτω μέρος (-09 Γαλλικό, -18 Γερμανικό). Τα GD-ROM και το οπισθόφυλλο ξεχωρίζουν εύκολα...

Δυστυχώς μου λείπει το manual από την Γερμανική.

Resident Evil 2 (Αγγλική/Ισπανική/Ιταλική έκδοση, PAL)


attachment.php






Resident Evil 3-Nemesis (Αγγλική/Ιταλική έκδοση, PAL)


attachment.php





Και πάλι το "κλειδί" για να την ξεχωρίσετε είναι το κόκκινο 15...

Resident Evil 3-Nemesis (Γερμανική έκδοση, PAL)


attachment.php






Resident Evil 3-Nemesis (Γαλλική/Ισπανική έκδοση, PAL)


attachment.php






Resident Evil - Code: Veronica (Αμερικάνικη έκδοση, NTSC)


attachment.php





Αν το πάρετε, ιδιαίτερη προσοχή στο εσωτερικό tray που κρατάει τα δύο δισκάκια. Είναι αρκετά ευαίσθητο και συχνά θα το βρείτε σπασμένο.

Resident Evil 2 (Αμερικάνικη έκδοση, NTSC)


attachment.php






Resident Evil 3-Nemesis (Αμερικάνικη έκδοση, NTSC)


attachment.php





Ριζικά διαφορετικό disc art από την Ευρωπαική έκδοση (στα άλλα 2 αν προσέξετε το βασικό disc art είναι το ίδιο μεταξύ των Ηπείρων)
 
Μπραβο,αξιοζηλευτη συλλογη και ξεχωριστη μιας και πας για ολες τις εκδοσεις απο ολες τις χωρες,οντως εμενα ολα τα resi του dreamcast ειναι backupια αλλα το συγκεκριμενο παιχνιδι μεγαλουργησε σε αυτην την κονσολα,απο ολες τις εκδοσεις του Resi σε αυτην την γενια του dreamcast ειναι οι καλυτερες και παντα προτιμω να μπουταρω αυτο οταν ειναι να επισκεφτω το δυο και το τρια,παροτι με ταλαιπωρει λιγο να παρει μπρος.


Μην ξεχναμε οτι και το Veronica εκει το πρωτοειδαμε και το πρωτοθαυμασαμε.


 


Αντε να αποκτησεις και την limited καποτε!


 


%24(KGrHqQOKokE1z6yw)DUBNt8fQRSog~~_35.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπέροχος όπως πάντα! Πήρα την Σεγκοδόση μου για λίγες ώρες... Δηλαδή έχεις 10 παιχνίδια για 3 τίτλους. Ποιός είναι ο ανώμαλος συλλέκτης; :p Τολμώ να πώ ότι τα δισκάκια του Αμερικάνικου Resident Evil 2 μου άρεσαν περισσότερο απο όλα τα υπόλοιπα.
 
Aardvark είπε:
Αντε να αποκτησεις και την limited καποτε!
Look below...κάτι θα βρεις! ;)

johnny_salonica είπε:
Υπέροχος όπως πάντα! Πήρα την Σεγκοδόση μου για λίγες ώρες... Δηλαδή έχεις 10 παιχνίδια για 3 τίτλους. Ποιός είναι ο ανώμαλος συλλέκτης; :p
Μπα, εγώ ανώμαλος; Τι σε κάνει να το πιστεύεις αυτό; :p

Για την ακρίβεια, έχω 13 παιχνίδια για 3,5 τίτλους όπως θα δεις αμέσως τώρα, μια και το μεσημέρι δεν ολοκλήρωσα τα πάντα λόγω χρόνου. :)

Biohazard 2 Value Plus (Ιαπωνική έκδοση, NTSC)

attachment.php


attachment.php





Η Ιαπωνική έκδοση του Resident Evil 2. Όπως ίσως ξέρετε, ο δημιουργός Shinji Mikami έχει δηλώσει ότι απεχθάνεται το "Δυτικό" όνομα.

Σε αυτήν πάντως η Capcom έκανε καλή προσπάθεια για added value, αφού πρόσθεσε τρίτο GD-ROM που περιέχει trial έκδοση του τότε ακόμα ακυκλοφόρητου Code: Veronica, η οποία μάλιστα διαθέτει δικό της ξεχωριστό manual-άκι. Όλα αυτά σε ένα ωραίο διπλό jewel case. Προσέξτε και το manual που έχει διαφορετικό artwork από το εξώφυλλο.

Biohazard - Code: Veronica Limited Edition (Ιαπωνική έκδοση, NTSC)

attachment.php


attachment.php





Η Limited Edition, που κυκλοφόρησε σε μια πολύ όμορφη κόκκινη θήκη. Ασυνήθιστο και το γεγονός της ύπαρξης ειδικού spinecard, κάτι που συνήθως δεν υπάρχει στις Limited Ιαπωνικές του Dreamcast. Στην δεύτερη φωτό το περιεχόμενο της θήκης. Σε κάποιες εκδόσεις υπήρχε και μεταλλική πλακέτα (νομίζω στην first print), την οποία δυστυχώς δεν διαθέτω. Σημειώνω επίσης ότι τα GD-ROMs έχουν διαφορετικά checksums από αυτά της απλής, χωρίς ωστόσο να γνωρίζω αν αυτό μεταφράζεται σε κάποια χειροπιαστή αλλαγή μέσα στο παιχνίδι ή μόνο σε ανεπαίσθητες μικροδιαφορές.

Biohazard - Code: Veronica Complete (Ιαπωνική έκδοση, NTSC)

attachment.php





Η έκδοση που αργότερα κυκλοφόρησε στην Δύση σαν Code: Veronica X για PS2 και Gamecube, με κάποια επιπλέον χαρακτηριστικά σε σχέση με την απλή (πρόσθετες cutscenes κ.α.)

Missing stuff:

Προς το παρόν η συλλογή δεν διαθέτει το Biohazard 3-Last Escape (ιαπωνικό RE3-Nemesis) ούτε την Ιαπωνική normal edition του Code: Veronica. Επίσης είμαι βέβαιος ότι υπάρχει τουλάχιστον Ισπανική PAL του Code: Veronica και πρέπει να υπάρχει και Γαλλογερμανική PAL του Resident Evil 2. Κάποτε θα τα τσιμπήσω και αυτά. Αν θέλετε πάντως να ολοκληρώσουμε το Capcom horror, να σας βάλω και τα Dino Crisis. Αρκεί να το ζητήσετε. :)
 
Τα καλύτερα τα άφησες για το τέλος! Πολύ ωραίο και το Value Plus. O λαός απαιτεί την ολοκλήρωση του τρόμου!!!
 
Με εστειλες λεμε,νομιζα οτι ειχες τελειωσει,μπραβο για την Limited και δεν ειχα ιδεα οτι ειχε βγει το X και για Dreamcast!


Koυκλια ειναι!



Ψιλοασχετο αλλα εψαξα τα dreamcast μου τα original αν εχω τιποτα σε resi (ποτε δεν ξερεις) και βρηκα το Blue Stinger που το ειχα παρει μονο και μονο επειδη το ειχαν παρουσιασει αν οχι οτι ηταν κλωνος του Resi ,οτι ειχε αρκετες ομοιοτητες.



+1 για το Dino Criss
 
Ο.Κ. Speachless......... :worship:

+1 για το Dino ( ποιό; ) Crisis...
 
Γιατρέ μου χρειάζεσαι Γιατρό! :p

Καλά είδα το πρώτο post, έδωσα τα "thanks" μου και περίμενα να χτυπήσεις πάλι, γιατί...... Ο Doc χτυπάει πάντα πολλές φορές!!!!!!

Καλά είσαι Θεόμουρλο τελικά. Ωραίος και τέλειος όπως πάντα!
 
Λοιπόν, αφού ο λαός θέλει και το Dino Crisis, θα το έχετε! :)

Βελτίωσα λίγο και την φωτογραφική τεχνική, βγάζοντας το εξώφυλλο από την θήκη για να μειώνεται το glare του πλαστικού και να φαίνεται λίγο πιό καθαρά το μπροστινό artwork.

Απλά επειδή δεν μπορώ πλέον να κάνω edit τον τίτλο, ας το αλλάξει κάποιος mod σε Resident Evil και Dino Crisis για Dreamcast (η συλλογή μου) για να ανταποκρίνεται σωστά στο περιεχόμενο.

Dino Crisis (Αγγλική έκδοση, PAL)

attachment.php





Ξαναθυμίζω ότι όποιος θέλει να αγοράσει το παιχνίδι original στα Αγγλικά, να κοιτάει ότι υπάρχει το κόκκινο 15 στο εξώφυλλο.

Dino Crisis (Ιταλική έκδοση, PAL)

attachment.php


attachment.php





Η πολύ σπάνια Ιταλική έκδοση. Την είχα sealed αλλά θυσιάστηκε γιατί το παιχνίδι ήταν undumped και έπρεπε να διαφυλαχθεί σε GDI format. ;)

Στην δεύτερη φωτογραφία μπορείτε να δείτε το αυτοκόλλητο που κόλλαγε ο Ιταλός εισαγωγέας, Halifax.

Dino Crisis (Αμερικάνικη έκδοση, NTSC)

attachment.php





Εξώφυλλο και GD-ROM με έμφαση στο γκομενάκι, αντίθετα με τα άλλα δύο που δίνουν την έμφαση στην "σαύρα". :p

Dino Crisis (Ιαπωνική έκδοση, NTSC)

attachment.php





Το artwork στο GD-ROM μου αρέσει ιδιαίτερα σε αυτήν εδώ.

Missing stuff: μου λείπουν σίγουρα η Γαλλική και Γερμανική PAL, και είμαι 99% βέβαιος ότι υπάρχει και Ισπανική PAL. Η αναζήτηση συνεχίζεται...

ΥΓ: τώρα που ζεστάθηκα κάπως να δείξω DC collection, πείτε μου τι θα θέλατε για μελλοντική θεματική. Σκέφτομαι 2-3 ενδεχόμενα, πχ Japanese Capcom games, SNK collection, Dreamcast shooters...ακούω προτάσεις!
 
Αν και τα εχω τα Dino Crisis μονο και μονο επειδη ρεζιντειβιλοφερνουν ποτε δεν ημουν φαν αυτης της σειρας αλλα ξερω να εκτιμαω μια καλη συλλογη οταν την βλεπω και οσο για την ερωτηση σου προσωπικα καιγομαι να δω


Japanese Capcom games!!
 
Πίσω
Μπλουζα