Resident Evil Code: Veronica X

Masquerade

Banned
Joined
15 Ιαν 2011
Μηνύματα
201
Αντιδράσεις
11
Προσωπικά πιστεύω πως είναι ένα από τα καλύτερα Resident Evil που έχουν κυκλοφορήσει κατά καιρούς σε διάφορες κονσόλες!!

Μετά τον παραλίγο θάνατό της στο προηγούμενο επεισόδιο, η Κλέρ επιχειρεί για άλλη μια φορά να αναζητήσει τα στοιχεία που θα την οδηγήσουν στα ίχνη του χαμένου της αδερφού! Στην πορεία όμως θα ανακαλύψει με τρόμο πως οι ύπουλες δραστηριότητες της Umbrella Corporation, δεν περιορίζονται στην μικρή κωμόπολη του Raccoon City...

http://www.youtube.com/watch?v=7gfF_NkMsnQ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το αγαπημενο μου RE. Αν σου αρεσει τοσο πολυ, δοκιμασε να το παιξεις στην ανωτερη Dreamcast εκδοση.
 
τί έχει παραπάνω; μερικά events; θυμάμαι καλά;
 
H PS2 εκδοση εχει ενα εξτρα γριφο, λιγοτερα καρέ και ενα περιγραμμα γυρω απο τους χαρακτηρες...
 
δεν μου ακούγεται και πολύ ανώτερο :p
 
Μιλω για την PS2 εκδοση...
 
οκ....! είμαι περίεργος για το περίγραμμα, θα το τσεκάρω
 
Το 2ο μέρος της περιγραφής είναι από το RE4. Διορθωσε το αν μπορείς Masquerade για να μην μπερδευτεί κανένας.
 
Πρόσφατα είχα την επιλογή να το πάρω σε Gamecube ή σε Dreamcast. Κάτι με ώθησε προς το δεύτερο. Choice WIN. Δεν υποστηρίζει VGA Box. Support FAIL.
 
Jedah είπε:
Πρόσφατα είχα την επιλογή να το πάρω σε Gamecube ή σε Dreamcast. Κάτι με ώθησε προς το δεύτερο. Choice WIN. Δεν υποστηρίζει VGA Box. Support FAIL.
Εαν διαθετεις 10 ευρω περισσοτερα μπορεις να παρεις την αμερικανικη εκδοση που υποστηριζει VGA.
 
Εχοντας δει ολες τις εκδοσεις, πιστευω πως η αμερικανικη Gamecube ειναι η ανωτερη.

Περι του παχνιδιου τωρα.. Το λεω τοσα χρονια και συνεχιζω. Το code Veronica ειναι παιχνιδαρα, καθως και το τελευταιο horror resident evil, πρωτου γινουνε action/adventures. Για dreamcast ειναι και πολυ φτηνο, αξιζει να το παρει κανεις.
 
Συμφωνώ απόλυτα !! Ήταν με διαφορά το καλύτερο της σεράς. Γεμάτο γρίφους, μεγάλο σε διάρκεια μα κυρίως ΗΤΑΝ Residen Evil!!Τα επόμενα δεν ήταν Resident Evil!! Καλύτερα να τα ονομάζανε κάπως αλλιώς!!!
 
η εγώ έχω καλομάθει ή τα zombie μου φαίνονται δίχως καθόλου υφή πρακτικά.

Μόνο το RE 4 έχω παίξει απο τη σειρά. Ίσως και το καλύτερο!!
 
Ξέρει κανένας τι ακριβώς διαφορές έχει η Ιαπωνική έκδοση Code Veronica Complete για το Dreamcast σε σχέση με την απλή;

Δεν το έχω ψάξει ποτέ αν και έχω και τις δύο...
 
To Residen Evil 4 είναι καλό σε κάθε τομέα (gameplay, γραφικά, ήχος, ατμόσφαιρα κλπ), αλλά και πάλι προτιμώ το Veronica X, είναι φοβερό!!

Maddog ~ H διαφορά είναι οι επιπλέον σκηνές που εξηγούσαν τον λόγο ύπαρξης του Wesker, ο οποίος κάνει μια ιδιαίτερα δυναμική εμφάνιση! Από τις τρεις εκδόσεις καλύτερη έχει χαρακτηριστεί αυτή του Dreamcast, μιας και η αδυναμία του Playstation 2 για anti-alliasing αφαιρούσε βαθμούς (Έριχνε δραματικα την απόδωση της κάρτας γραφικών) Η Gamecube έκδοση είναι μιας απευθείας μεταφορά από το PS2 οπότε...

Έχω και τις τρεις εκδόσεις και γενικά ότι Resident Evil έχει κυκλοφορήσει! Μέχρι και όπλο αγόρασα χαχα
 
Maddog είπε:
Ξέρει κανένας τι ακριβώς διαφορές έχει η Ιαπωνική έκδοση Code Veronica Complete για το Dreamcast σε σχέση με την απλή;Δεν το έχω ψάξει ποτέ αν και έχω και τις δύο...
Οι μονεσ διαφορεσ που εχουν ειναι 9 λεπτα περισσοτερα cut scenes και μια μικρη αναβαθμιση στα γραφικα.Κατα τα αλλα τα παιχνιδια ειναι ιδια.
 
Getta Robo είπε:
Το code Veronica ειναι παιχνιδαρα, καθως και το τελευταιο horror resident evil, πρωτου γινουνε action/adventures.
Παιχνιδάρα όντως, με κάλυψες απόλυτα. πρωτού γίνουν shooters θα έλεγα εγω. Λίγο άδικο για το εξαιρετικό RE 4, αλλά είναι shooter πώς να το κάνουμε, δεν είναι survival horror. Το είδος τελείωσε κάπου στις αρχές της προηγούμενης δεκαετίας. Μετά οι παίκτες έγιναν, ή μαλλον τους έκαναν πολύ κακομαθημένους, ammo βρίσκεις παντού, η υγεία αναπληρώνεται αυτόματα, αυτόματη αποθήκευση συνέχεια κτλ.
 
Το πήρα πακέτο με το 4 για την κονσόλα. Πραγματικά πολύ καλό και ακόμη πιο σκοτεινό από τα άλλα. Νομίζω ότι αυτού του είδους τα RE πραγματικά σε τρόμαζαν κάτι που δεν το έχω νιώσει με το RE4 ακόμη.
 
johnny19818 είπε:
Το πήρα πακέτο με το 4 για την κονσόλα. Πραγματικά πολύ καλό και ακόμη πιο σκοτεινό από τα άλλα. Νομίζω ότι αυτού του είδους τα RE πραγματικά σε τρόμαζαν κάτι που δεν το έχω νιώσει με το RE4 ακόμη.
καλοριζικο λοιπον!

Δεν θα περιμενα στη θεση σου να τρομαξω με το 4. Παραειναι ποπ για να τρομαξει κανεις, εκτος και αν θεωρουμε πλεον πχ τις ταινιες scream ως τρομου..

Απο τα λιγα αρνητικα του code Veronica τωρα, το μαλλον πιο αδυναμο δευτερο μισο του. Ευχαριστηθηκα τις πρωτες ωρες παιχνιδιου περισσοτερο απο την συνεχεια στο ιδιο παιχνιδι. Στο μεταξυ σημερα σκεφτομουν πως πρεπει να το ξαναπιασω και να το τελειωσω!
 
Getta Robo είπε:
καλοριζικο λοιπον!Δεν θα περιμενα στη θεση σου να τρομαξω με το 4. Παραειναι ποπ για να τρομαξει κανεις, εκτος και αν θεωρουμε πλεον πχ τις ταινιες scream ως τρομου..

Απο τα λιγα αρνητικα του code Veronica τωρα, το μαλλον πιο αδυναμο δευτερο μισο του. Ευχαριστηθηκα τις πρωτες ωρες παιχνιδιου περισσοτερο απο την συνεχεια στο ιδιο παιχνιδι. Στο μεταξυ σημερα σκεφτομουν πως πρεπει να το ξαναπιασω και να το τελειωσω!
Ευχαριστώ Getta! Συμφωνώ για το ποπ, και μάλιστα να πω ότι αυτή η μουσική που παίζει όταν αρχίζουν να πλησιάζουν οι καταραμένοι (πως αλλιώς να τους πω δεν ξέρω) μου τη δίνει κάπως. Το Veronica πάντως ξεκινάει δυναμικά απ'ότι θυμάμαι γιατί έχω και καιρό να το πιάσω.
 
Πίσω
Μπλουζα