Retro Έπιπλα και άλλα αξεσουάρ για κούκλες

Δωροθέα μου εκτός από την κουζίνα, το γραφείο και την τουαλέτα που είναι του '87 τα υπόλοιπα είναι του '88 όπως φαίνονται και από τον κατάλογο. Αυτό που ξέρω είναι ότι τα έπιπλα του καταλόγου ξανακυκλοφόρησαν και τα επόμενα 2 χρόνια τουλάχιστο με μικρές αλλαγές όπως τα μαξιλάρια στις καρέκλες της τραπεζαρίας. Τα πρώτα ήταν μονοκόμματα ραμμένα ενώ τα επόμενα είχαν άνοιγμα και μπορούσες να βγάλεις το εσωτερικό αφρολέξ. Δεν ξεχνάω την υπόσχεση να το φωτογραφίσω απλά στηρίζομαι λίγο στην υπομονή σου διότι έχει πολλά κομμάτια και το αναβάλω όσο μπορώ...σόρι!!!!!!!!!!!!!!!!!

bibi bo χαίρομαι που σου άρεσε το θρεντ !! Το σπιτάκι που έχω είναι όντως αυτό με το ασανσέρ που φαίνεται στον κατάλογο του 1988. Δεν ξέρω αν κυκλοφορούσε από το '87. Στο παρακάτω link είναι οι φωτογραφίες του καταλόγου 1988 από το κουτί της Barbie άρωμα. Χαίρομαι που σου έφεραν ωραίες αναμνήσεις!!

http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=236610&postcount=287

Σας περνώ και τις φωτογραφίες από τα έπιπλα που είχε το σπίτι. Κάπου στην αποθήκη πρέπει να κυκλοφορεί και το φοβερό φούξια τραπέζι κουζίνας με τις 2 καρέκλες και ένα λευκό σεντονάκι με μοβ λουλούδια που σκέπαζε το μονό κρεβάτι. Οι καρέκλες της κουζίνας ήταν σαν αυτή του σαλονιού αριστερά σε φουξουλί πάντα. Εδώ το σαλόνι και το κρεβάτι. Και αυτά ήταν τα μοναδικά αξεσουάρ που διέθετε το σπιτάκι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρεπει να ηταν πολυ λιτο αυτο το σπιτι soufle. Αραγε χωρανε τα αλλα επιπλα που εχεις;

Σας δειχνω κι εγω τα επιπλα barbie που εχω, μονο που δεν εχω ιδεα απο ποτε ειναι! Soufle και bibi-bo, καθε πληροφορια ευπροσδεκτη!

picture.php


picture.php


picture.php


Στο πλυντηριο - στεγνωτηριο, πατωντας το αντιστοιχο κουμπι γυριζει ο καδος και ακουγεται ηχος σαν να δουλευει και στο τραπεζακι με το τηλεφωνο, αναβει το λαμπατερ οταν σηκωνεις το ακουστικο του τηλεφωνου. Και ακουγεται και ομιλια! Το συνθετο δεν κανει τιποτα! :p
 
Δωροθέα, σε ευχαριστώ για το λίνκ. ;) Παρεπιπτόντως, δεν είχα παρατηρήσει, οτι τα έπιπλα αυτά είχαν τέτοια προηγμένη τεχνολογία! χεχε :p Αυτό που είναι παράξενο, είναι οτι το σπίτι στο κατάλογο του 1988, για Ελλάδα / Ευρώπη τουλάχιστον, μοιάζει λίγο παλιότερο απο αυτό που έχω ανεβάσει εδώ να δείτε! Το οποιό είναι και αυτό του 1987 σίγουρα! Δέν το έχω όμως ακόμα στα χέρια μου! Η κούκλα Barbie που δείχνει, είναι πολύ γνωστή κυκλοφορία του 1986. :) soufle μου, μήπως έχεις κρατήσει το κουτί, να μου δείξεις φωτο όταν μπορέσεις? #)

Α ναι και έχω δει επίσης το ίδιο σπίτι στη φώτο, και στο κουτί απο έξω, να γράφει Επιπλωμένο ή Μη Επιπλωμένο. Οπότε υπήρχε και τέτοια περίπτωση παραλλαγής?! ο_Ο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δωροθέα μου υπέροχα τα επιπλάκια σου Barbie!! Ειδικά το πλυντήριο στεγνωτήριο είναι απίθανο!! Γέλασα πολύ με το σύνθετο που... δεν κάνει τίποτα :rofl: :rofl:!! Δεν ξέρω κάτι για τα συγκεκριμένα έπιπλα αλλά θα ψάξω μήπως και βρω κάποια πληροφορία. Πάντως κάπου πίσω πρέπει να γράφει Mattel και το έτος κατασκευής.

bibi bo μου το δικό μου σπίτι είναι του '88. Αποτελεί σαφώς αντιγραφή του μοντέλου του '87 και πρέπει να είχε φοβερή επιτυχία διότι νομίζω ότι το έχω ξαναδεί κάπως διαφορετικό πάλι νομίζω εποχή '70. Σε τι διαφέρει το μοντέλο '88 από το '87:

1) Οι κολώνες και το ασανσέρ του '87 ήταν λευκά. Στο '88 οι κολώνες είναι κρεμ και το ασανσέρ φούξια

2) Η αφίσα στο πίσω μέρος στο '87 έχει καρτουνίστικα γραφικά ενώ του '88 αποτελείται από φωτογραφίες από κανονικά δωμάτια.

3) Ενώ στην πίσω πλευρά της αφίσας του '87 έχει εκτυπωθεί πρόσοψη τριώροφου σπιτιού στο '88 δεν έχει τίποτα. Σκέτο γκρίζο χαρτόνι.

Τα πατώματα δεν μπορώ να τα δω αλλά στο δικό μου είναι μουσταρδί ''πλακίδια'' που χωρίζονται από καφέ σκούρες γραμμές. Ελπίζω να βοηθά κάπως η περιγραφή. Το κουτί δυστυχώς δεν το έχω. Έπιανε πολύ χώρο και άλλωστε τότε ποιος τα κρατούσε τα κουτιά?? Σα να θυμάμαι όμως (διότι είχα πέσει και σε ντελίριο όταν το είδα) ότι ήταν σκούρο φούξια με τη φωτό του καταλόγου με το παιδάκι και έγραφε Barbie με λευκά γράμματα.

Όπως είπε και η Δωροθέα μας πιο άδειο δεν γινόταν!! Τώρα γιαυτό που λες ότι κυκλοφορούσε σκέτο και επιπλωμένο δεν το θυμάμαι καθόλου. Ελπίζω πάντως το δικό μου να ήταν το σκέτο διότι αν τα 3 έπιπλα που είχε μέσα θεωρεί ότι είναι το επιπλωμένο θα τραβήξω τις κοτσίδες μου!! Αν και δεν καλοθυμάμαι πρέπει να είχε γύρω στις 12.000δρχ.!!!! Μου το αγόρασαν οι γονείς μου για δώρο Χριστουγέννων και εννοείται πως για όλο το '89 ήταν το πρώτο και τελευταίο δώρο που πήρα... ευτυχώς θείοι,θείες και φίλοι ανέλαβαν την επίπλωση!! Είχε και τα τυχερά του να είσαι μοναχοπαίδι!! :cool: :flower:
 
Καλημέρα!!! Πολύ ενδιαφέροντα πραγματικά τα όσα λέτε και παρουσιάζετε εδώ! Εγώ σαν παιδί, λόγω μικρού σπιτιού, δεν είχα την ευκαιρία να αποκτήσω έπιπλα και λοιπά αξεσουάρ για κούκλες, οπότε τα περισσότερα από όσα δείχνετε τα βλεπω πρώτη φορά... #)

Δωροθέα μου, μπορώ να πω με σχετική σιγουριά ότι αυτά που μας δείχνεις είναι από το 1990. Επισυνάπτω παρακάτω και φωτογραφίες από τα κουτιά, όπως τις βρήκα με μια πρόχειρη αναζήτηση, μαζί με κάποια άλλα έπιπλα της σειράς. Ανήκουν στη σειρά "Pink Magic", η οποία έχει στο κουτί την Barbie Fantasy (ευρωπαϊκή έκδοση της Costume Ball Barbie) του 1990. Το λέω με σιγουριά, γιατί αφενός αυτή ήταν η πρώτη μου Barbie και τη θυμάμαι καλά και αφετέρου η τραπεζαρία της σειράς ήταν το μοναδικό κουκλο-έπιπλο που είχα μικρή. Το είχα αγοράσει λίγο πριν αρχίσουν τα σχολεία το 1990, μαζί με το πρώτο παιχνίδι της αδερφής μου, η οποία ακόμα δεν είχε χρονίσει... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστω soufle μου και fraoulitsa για τα σχολια και τις πληροφοριες! Εκανα το απλο και αυτονοητο που προτεινε η soufle μας και... δεν ειχα σκεφτει να κανω! #) Ειδα τι γραφουν τα επιπλα! Το πλυντηριο-στεγνωτηριο λοιπον και το τραπεζακι γραφουν MATTEL, 1990, ITALY. Το συνθετο ομως γραφει MATTEL 1987.
 
Δωροθέα μου η Mattel είναι από τις λίγες εταιρίες που γράφουν το έτος κατασκευής οπότε είναι λογικό να μην το είχες προσέξει. ;)

Για σήμερα σας περνάω ένα μεγαλούτσικο αξεσουάρ... Μη θορυβηθείτε κυρίες και κύριοι... Δεν πρόκειται για αξεσουάρ της Barbie όσο και αν η κούκλα που ποζάρει στη φωτό του κουτιού είναι αυτή. Πρόκειται για μία convertible διθέσια Ferrari σε όλο της το μεγαλείο από την εταιρία Union. Η οροφή βρίσκεται στο port baggage και ανοιγοκλείνει με ένα κουμπάκι που βρίσκεται στην πλευρά του οδηγού. Με μπαταρία πάντα. Θα το δείτε στην κοντινή φωτό αριστερά. Έχω την εντύπωση ότι είναι από τα τέλη '80 ή αρχές '90 γιατί θυμίζει το αστέρι της Mattel για τη Barbie, την κόκκινη convertible Ferrari 328 Sport ( 1988 ).

Mattel


picture.php


 

 

 

 


Union
 
Θυμάστε το κρεβατάκι της Gloria που είχα περάσει στην αρχή?? Βρήκα τελικά και ένα υπέροχο σετ κήπου!! Ιδού:
 
Κάποια από αυτά τα είχα ειδικά το κρεβατάκι που έχεις βαλει Soufle στην αρχή (της Γκλόρια ;) !; Εχω βάλει πάνω την Μπιμπιμπο ως Μις Χαβισαμ από τις ᾽᾽Μεγάλες Προσδοκίες᾽᾽. Ριξτε μια ματιά και στα άλμπουμ μου) αν αναρωτιέστε αν ειναι (και) αυτά χαρισμένα στα παιδάκια, ναι ειναι. Δεν ηξερα σε ποιαν κουκλα ανήκει. Ειχα και το σετ μαξιλάρι-παπλωματάκι που ειναι στις φωτος, το οποιο λέτε πως ειναι από αλλο σετ, σε άλλο χρώμα όπως βλέπετε.

Το αυτοκινητο σε αυτές τις φωτο ειναι αυτό που έχει η αδερφή μου; (το αλμπουμ λέγεται ᾽Ἠ Μπάρμπι στο σκυλάδικο᾽᾽) και ειναι η Μπάρμπι σε κλαμπ-παιχνιδι αρχές ᾽90ς. Η αδερφή μου τα έχει! Μπορείτε αν δεν βαριεστε να ριξετε μια ματιά στα άλμπουμ ή στο θρεντάκι μου και να μας πειτε του πότε ειναι το κλαμπ αν το αναγνωρίζετε; Αναρωτιόμασταν με την αδερφή μου οταν τα φωτογράφιζα! Ειναι όπως και το αυτοκινητο λιγο ακραίο σαν παιχνίδι, αρκετά ενήλικο θα έλεγα.

Γενικά οτι αναγνωρίσετε θα εκιμήσω τις πληροφορίες.

σημειωση - Ζητάω συγνώμη εκ των προτέρων για τις φώτο μου (στα όρια των κανονισμών και του καλού γούστου), απλά εξερευνώ μια ρετρό πλευρά των παιχνιδιών με τη οποία πολλοί βέβαια εχουν ασχοληθεί πριν απο μενα αλλά τελος πάντων να μαι και εγώ, διαβάστε και τα σχόλια πριν με καταδικάσετε!

Να και μερικά ξύλινα επιπλάκια.

DSC00322.jpg

DSC00328.jpg

DSC00323.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Domenica είπε:
Το αυτοκινητο σε αυτές τις φωτο ειναι αυτό που έχει η αδερφή μου;
Kαλως ήρθες και πάλι Domenica!! Προσπαθούσα να καταλάβω για ποιο αυτοκίνητο πρόκειται αλλά μου είναι δύσκολο διότι δεν υπάρχει καμία φωτό που να το δείχνει ολόκληρο. Θα μπορούσες ίσως να βάλεις κάποια?? Το δικό μου δεν είναι της Mattel πρόκειται για αντιγραφή της Ferrari του 1987 από άγνωστη σε μένα εταιρία τη: Union. Κοιτάζοντας τις λεπτομέρειες του εσωτερικού πάντως δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση για το ίδιο αυτοκίνητο. Από την άλλη μεριά η Mattel έβγαλε κατά καιρούς πολλά κόκκινα αυτοκίνητα, τουλάχιστο 3 Ferrari ( 1987,1994, 2000 ) καθώς και μία τουλάχιστο κόκκινη Mustang που γίνεται τετραθέσια. Οπότε υπάρχουν πολλά για να τα ψάξω όλα... πάντως δεν μου φαίνεται για τη Ferrari του 1987. Κοίταξε και τη φωτό του καταλόγου που έχω περάσει επάνω.

Η Mattel πάντως βάζει το λογότυπό της σε οτιδήποτε φτιάχνει και δίπλα έχει και ημερομηνία και χώρα κατασκευής. Στις κούκλες βέβαια οι ημερομηνίες δεν ισχύουν διότι ανταποκρίνονται στο καλούπι που χρησιμοποιείται για χρόνια. Στα έπιπλα όμως και τα αξεσουάρ είναι αρκετά αξιόπιστο (με απόκλιση σπάνια πάνω από ένα χρόνο) διότι τα άλλαζαν από χρόνο σε χρόνο. Είναι καθαρά marketing διότι την κούκλα τη ντύνεις διαφορετικά και την πουλάς ενώ στα έπιπλα χρειάζονται μεγαλύτερες αλλαγές. Για το club δεν είχα ξανακούσει!! Πολύ προχώ για την εποχή του!! Είναι και αυτό Mattel? Mε ένα πρόχειρο ψάξιμο δεν βρήκα κάτι αλλά θα το ξανακοιτάξω και θα σου πω.

Τα ξύλινα έπιπλα που έχεις περάσει είναι πολύ γλυκούτσικα!! Τέτοια έπιπλα χρησιμοποιούνται στην επίπλωση σπιτιών σε μινιατούρα από συλλέκτες και βγαίνουν σε κλίμακα 1:12 (μικρότερα δλδ από κούκλες) Τα συγκεκριμένα είναι περισσότερο για χρήση από παιδιά και όχι για συλλέκτες. Η οικολογική επανάσταση τα επανέφερε στο προσκήνιο αλλά ουσιαστικά πρόκειται για την αρχική ιδέα κατασκευής κουκλόσπιτων πριν τη βιομηχανική επανάσταση και την αντικατάσταση τους από το πλαστικό. Εδώ θα βρεις περισσότερες πληροφορίες:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?14500-Do-it-yourself!&p=261347&viewfull=1#post261347

Αυτά για την ώρα!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ καλη μου suffle! δειτε το μπαρ και πειτε μου! δεν έχει πάντως κανένα σημα. Θα το ανεβάσω και εδώ πιο μετά. Η αδερφουλα μου ειναι μολις 17 και δινει Πανελληνιες. Εχει μια τεραστια συλλογη απο Barbie my scene, Branz και συλλεκτικές Μπαρμπι σε mint condition που δεν έχουν βγει ποτε από τα κουτιά! (τα οποια ειναι και κρυμμένα!). Δεν πουλάει τιποτα και τα αγαπάει τρελλά. Κραταει και αρχειο ποτε τα αγορασε ή ποιος της τα έδωσε-μονο το μπαρ της λειπει. (κατι μου λέει πως εσεις την καταλαβαίνετε καλυτερα απο μένα στο θεμα αυτο!).Ισως να φταιει το χασμα των γενεών αλλά δεν της αρέσουν οι Μπιμπιμπο! (ενας απο τους λογους που μοιρασα γυρω γυρω τις δικές μου). Ουτε τα πονυ τα παλιά αν και έχει ένα δυο. Προτιμά τα νέα. Βρισκει την Μπιμπιμπο πως μοιαζει με ᾽᾽μαμά᾽᾽ και δεν ειναι αρκετά μοιραια!. Τι να πω ισως να φταινε τα παιδικά που έβλεπαν σε σχεση με εμας. Να και αλλα επιπλα Μπαρμπι από την συλλογη της. Για το αυτοκινητο έχεις δικιο το δικο της έχει λεοπαρ καθισματα θα δω αν το χω ολοκληρο!

DSC08971.jpg

DSC08958.jpg

DSC08956.jpg

DSC08967.jpg

DSC08957.jpg
 
Να και το μπαρ-κλαμπ. Δεν γράφει τίποτα. Τι θα μπορούσε να είναι; Κατι τέτοια βλέπει ο άντρας μου και ορκιζεται η μικρή να μη πιάσει ποτέ fashion dolls! Βεβαια το παιδι έχει μανα,θειες και γιαγιάδες αλλά προς το παρόν έχουμε πήξει στα οικολογικά ξύλινα και στις χειροποιήτες (οι οποιες ειναι απο Λατινικη Αμερική ομως και οταν μαζευτουν κάμποσες θα της ανεβάσω). Στο θέμα μας τώρα, ξέρει κανεις τι ειναι αυτό το αριστούργημα; υπάρχει περιπτωση να ειναι αντίγραφο;Η αδερφή μου δεν θυμάται να το αγορασε ή να της το καναν δώρο που σημαινει πως πρέπει να ήταν πολύ μικρή. Να και το δικο της αυτοκινητο.

DSC08938.jpg

DSC08949.jpg
 
Ευχαριστούμε για τις φωτό !!! Είναι υπέροχα όλα!! Καλή επιτυχία στην αδελφή σου και καλό κουράγιο με τις εξετάσεις της!!! Να περάσει με την πρώτη και μετά που θα έχει χρόνο να μας περάσει τη συλλογή της! Χιχιχι!!! Ψάχνοντας για το club βρήκα μόνο μία φωτό από αγοραπωλησία που το ανέφερε ως Barbie-my scene club αλλά ήταν χωρίς κουτί ή άλλη πληροφορία. Δυστυχώς δεν βρήκα κάτι άλλο!! Αν βρεθεί θα σου πω... Αλήθεια, το σύνολο με το παντελόνι που φοράει ξέρεις καθόλου ποιας κούκλας είναι??
 
Ευχαριστώ! Ελπίζω να βρούμε κατι τελικά! Υποσχομαι το καλοκαιρι που θα παω Ελλάδα να φωτογραφίσουμε ολη την συλλογη της! (και ισως να την πεισω να γινει μέλος εδώ!). Θα την ρωτησω και για το παντελονι, αλλά νομιζω πως πρεπει να ειναι my scene διότι εχει τρελο φετιχ μαζι τους. Τα ρουχα των Branz ειναι πολύ μεγάλα για τις Μπάρμπι. Παντως νομιζω πως οσο παλαιότερα τα ρουχαλάκια τοσο καλύτερες οι ποιότητες. Το συγκεκριμένο ειναι αληθινο denim (το ροζ) και το καφε κομμάτι ειναι δερματίνη. Ειναι πολύ καλοφτιαγμένο.

Ερωτηση

Κουκλόσπιτα ανεβάζουμε εδώ;
 
Domenica είπε:
Ερωτηση

Κουκλόσπιτα ανεβάζουμε εδώ;
Αν μιλάμε για ρετρό κουκλόσπιτα θα έλεγα να γίνει ξεχωριστό θέμα καθώς δεν υπάρχει
 
Βρε παιδιά, πως μου ξέφυγε αυτό το thread? :eek: Τι όμορφα έπιπλα που έχετε ποστάρει!! Ευχαριστούμε πολύ :)

Πριν μερικούς μήνες, είχα ανακαλύψει σε ένα παζάρι κατι πολύ ρετρό, αλλά και προχωρημένο για την εποχή του! Είναι ένα έπιπλο/δωμάτιο, που το κρεβάτι μαζεύεται και κλείνει και πρέπει να είναι από τη δεκαετία του '70! Είναι σε μέγεθος barbie.

attachment.php


attachment.php
 
Έχω τέτοια επιπλάκια στο πατάρι!Από πλανόδιους τα έπαιρνα,και χωρίς κουτί!Μάλιστα έχω και ένα σαν σύνθετο,ξύλινο που το έχουμε σαν διακοσμητικό!
 
2 photos απο το ebay

$_57.jpg

Eπίσης υπάρχουν και photos για έπιπλα Gloria

$_57 (1).jpg
 
Πίσω
Μπλουζα