Retro Κυψέλη

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.581
Αντιδράσεις
1.732
Ειχα αναφερθει σε ενα αλλο θεμα για το θανατο καποιου Χαμοδρακα, ρετρο κομπιουτερακια, που ειχε ασχοληθει με τη ρετρο ψηφιακη επικοινωνια. Ψαχνοντας βιντεο γι' αυτον βρηκα οτι ηταν φανατικος Κυψελιωτης και ειχε ασχοληθει με την ιστορια της συνοικιας.

Kypseli Timeslip

Στο καναλι του στο ΥΤ υπαρχουν και σκηνες απο παλιες ταινιες που εχουν γυριστει στην Κυψελη, οπως πχ η Θεια απο το Σικαγο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπάρχει και το βιβλίο της Μελίτας Αδάμ, "Ιστορίες από τη γειτονιά μου και λίγο παραπέρα". Πιάνει λίγω πιο πίσω την Κυψέλη, από το 1900 ως το 1959 περίπου.
 
Δεν τον ήξερα τον κύριο, αλλά τα βίντεο είναι όμορφα! Ειδικά όσες φώτο είναι απ'τα 80s που την θυμάμαι.
 
Εγώ έχω ζήσει (και εξακολουθώ να ζω!!) όλη μου τη ζωή στην Κυψέλη. Υπάρχουν πολλές ταινίες που έχουν γυριστεί είτε στη Φωκίωνος Νέγρη (με αποκορύφωμα -εννοείται- το "Ρεμάλι της Φωκίωνος Νέγρη), είτε στην Πλατεία Κυψέλης, είτε στην πλατεία του Αγίου Γεωργίου ή στην Αγίας Ζώνης. "Ο γίγας της Κυψέλης", "Ο Νόμος 4000", μερικές σκηνές από τον "Ζηλιαρόγατο", αλλά και άλλες ταινίες έχουν γυριστεί εκεί. @Queen of Hearts: Στη 10ετία του 80 η ευρύτερη γειτονιά είχε ένα ικανό μέρος από διάσημες ντίσκο. Ενδεικτικά αναφέρω την Κουΐντα (που ήταν δίπλα στο σπίτι μου), η οποία λειτουργούσε και ως live club (ο θρύλος θέλει να είχε παίξει εκεί, σε μια εποχή που ήταν ακόμα σχετικά άγνωστος, ο πολύς Έρικ Κλάπτον, αν και τον διεκδικούν επίσης και κάποια κλαμπ της Πλάκας), τη Νοτούρνο, στη στοά Μπροντγουέι, ωραίος χώρος τότε (ως ντίσκο εννοώ), αλλά και άλλες στην ευρύτερη περιοχή, όπως π.χ. η Olympic Venus (στα σύνορα με Γαλάτσι) ή η ABC (στην Πλατεία Αμερικής, αργότερα έγινε σκυλάδικο).
 
Η Κυψέλη είχε την κλασική γραμμή τρόλλευ το 2 Κυψέλη-Παγκράτι που έκανε τέρμα στην πλατεία.Το 1981 στην Άνω Κυψέλη ιδρύεται η γραμμή 9 και το 1983 το 4 επεκτείνεται στην Άνω Κυψέλη απ΄την πλατεία που ήταν πρίν.Το 4 ιδρύθηκε το 1979.
 
Το 2 είναι πλέον Άνω Κυψέλη-Παγκράτι-Καισαριανή (εδώ και 25 τουλάχιστον χρόνια) με τέρμα στην κάτω πύλη της Πανεπιστημιούπολης, ενώ το 4 έχει επεκταθεί στον σταθμό μετρό Αγ. Ιωάννης (στο Νέο Κόσμο δηλ.). Το 9 δεν υπάρχει από το τέλος της 10ετίας του 90.
 
LadyNaty είπε:
Το 2 είναι πλέον Άνω Κυψέλη-Παγκράτι-Καισαριανή (εδώ και 25 τουλάχιστον χρόνια) με τέρμα στην κάτω πύλη της Πανεπιστημιούπολης, ενώ το 4 έχει επεκταθεί στον σταθμό μετρό Αγ. Ιωάννης (στο Νέο Κόσμο δηλ.). Το 9 δεν υπάρχει από το τέλος της 10ετίας του 90.
Το 9 καταργήθηκε εντελώς το 2010.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χμ, για να είμαι ειλικρινής, ήταν ακριβοθώρητο. Έτσι κι αλλιώς εγώ για να κατέβω κέντρο χρησιμοποιούσα -και χρησιμοποιώ εννοείται, αφού μένω στην περιοχή- το 2, το 4 και τα λεωφορεία. Είχα ξεχάσει ότι καταργήθηκε το 2010. Γιατί εγώ, που δεν έφυγα ποτέ σχεδόν από την περιοχή, δεν το θυμάμαι μετά το 1999.
 
Πίσω
Μπλουζα