Retro Τηλεοράσεις / Τηλεοπτικές Συσκευές (TV Sets)

Τελικά έχει και τα καλά της η μετακόμιση...... Ανακάλυψα στα πατάρια τη φορητή ασπρόμαυρη τηλεόραση που είχα φοιτητής. Πρόκειται για μία Universum SK-3255 αγορασμένη το 1980 από το γερμανικό κατάστημα πωλήσεων μέσω καταλόγου Quelle. Η μάρκα Universum ήταν του καταστήματος για τα ηλεκτρονικά του, π.χ. στερεοφωνικά, ραδιόφωνα, τηλεοράσεις (όπως για τις φωτογραφικές/κινηματογραφικές μηχανές είχε τη μάρκα Revue). Δεν μπόρεσα να εντοπίσω τον πραγματικό κατασκευαστή, υποθέτω Ιαπωνίας.

Η τηλεόραση έχει διαγώνιο οθόνης 31 εκατ. φυσικά δεν διαθέτει τηλεκοντρόλ, και για να πιάσεις τα κανάλια σε VHF και UHF έπρεπε να γυρίζεις τις 2 ροδέλες μέχρι να συντονισθούν. Έχει ενσωματωμένη τηλεσκοπική κεραία (έπρεπε και αυτή να τη γυρνάς για το κάθε κανάλι (τότε 3 ήταν στη Γερμανία) ώστε να πιάνει χωρίς χιόνια, ωστόσο η τηλεσκοπική μπορούσε να βγει από την υποδοχή της κεραίας και να μπει η σταθερή του σπιτιού.

Είχα να την ανοίξω από το 1989 και με φόβο Θεού προχθές, αφού την καθάρισα εξωτερικά, την έβαλα στη μπρίζα, την άνοιξα και...... δούλεψε! Με μάγεψαν για μια στιγμή τα ασπρόμαυρα "χιόνια" και με πήγαν πολλά χρόνια πίσω. Φυσικά δεν μπορεί να πιάσει κανένα κανάλι πλέον, διότι έχουν γίνει όλα ψηφιακά με μετάδοση χωρίς κεραίες.

Με τη συγκατάθεση της συζύγου τοποθετήθηκε πλέον μαζί με άλλα παλιά ραδιόφωνα σε βιτρίνα στο σαλόνι, όπου με τις επίπεδες τηλεοράσεις στις οποίες έχουν συνηθήσει τα μάτια μας ο ρετροχαρακτήρας της είναι έντονος.

ΥΓ: Σεμεδάκι δεν έβαλα....

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg9.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
πολύ ωραία φίλε αετέ 1 ήθελα να ρωτήσω τότε είπες ήταν τρία δηλ. ARD ZDF και ποιο άλλο;;; τώρα δηλ. είναι καλωδιακά φαντάζομαι;;; (έχω να πάω στη Γερμανία από το 94!!!). πολύ ωραίο είχε τάση επιτάχυνσης 14 kV μάξιμουμ έφτανε στις μεγάλες έγχρωμες 29.5 kV από κει και πάνω γίνεται πια συσκευή ακτίνων Χ και όχι τηλεόραση πια! (edit): και είχε κουμπί έντασης που ήταν και ταυτόχρονα ;on/off όπως τα παλιά τρανζίστορ! και λέει ότι είναι θωρακισμένη από την παραγωγή ακτίνων Χ όντως το πλαϊνό και πίσω γυαλί με προσθήκη μόλυβδου και το μπροστινό με στρόντιο, αν δεν κάνω λάθος. γιατί σταθερός στόχος που χτυπιέται με επιταχυνόμενη δέσμη ηλεκτρονίων μοιάζει πολύ με συσκευή ακτίνων Χ!
 
πολύ ωραία φίλε αετέ 1 ήθελα να ρωτήσω τότε είπες ήταν τρία δηλ. ARD ZDF και ποιο άλλο;;; τώρα δηλ. είναι καλωδιακά φαντάζομαι;;; (έχω να πάω στη Γερμανία από το 94!!!). πολύ ωραίο είχε τάση επιτάχυνσης 14 kV μάξιμουμ έφτανε στις μεγάλες έγχρωμες 29.5 kV από κει και πάνω γίνεται πια συσκευή ακτίνων Χ και όχι τηλεόραση πια! (edit): και είχε κουμπί έντασης που ήταν και ταυτόχρονα ;on/off όπως τα παλιά τρανζίστορ! και λέει ότι είναι θωρακισμένη από την παραγωγή ακτίνων Χ όντως το πλαϊνό και πίσω γυαλί με προσθήκη μόλυβδου και το μπροστινό με στρόντιο, αν δεν κάνω λάθος. γιατί σταθερός στόχος που χτυπιέται με επιταχυνόμενη δέσμη ηλεκτρονίων μοιάζει πολύ με συσκευή ακτίνων Χ!
Πάρα πολύ καλή η τεχνική πληροφόρησή σου φίλτατε Uskoke, δεν γνώριζα αυτές τις λεπτομέρειες! Το τρίτο κανάλι ήταν τοπικό, στην περίπτωσή μου (Μόναχο) το Bayern 3. Mε την τηλεσκοπική κεραία αυτά τα 3 έπιανε. Γείτονες που ήταν συνδεδεμένοι με την κεραία του σπιτιού έπιαναν και τα δύο αυστριακά, ORF1 & 2. Εγώ τα έπιανα με πολλά "χιόνια", οπότε σπάνια έβλεπα (ότι μπορούσα βέβαια). Άλλα ομόσπονδα κρατίδια είχαν τα δικά τους τοπικά πρόσθετα κανάλια.

Εδώ και 4-5 χρόνια έχουν σταματήσει τελείως στη Γερμανία τις εκπομπές με κεραία. Η λήψη είναι μόνο δορυφορική ή καλωδιακή/συνδρομητική μέσω Internet.

Με την ευκαιρία και ένα περίεργο καλώδιο που βρήκα συσκευασμένο με την τηλεόραση. Πρέπει να είναι μεταγενέστερο, αλλά δεν θυμάμαι τη χρήση και συνδεσμολογία του. Το άσπρο κουτάκι έχει από την άλλη μεριά 2 τρύπες. Γνωρίζει κανείς?

20221024_165541.jpg20221024_165556.jpg20221024_165630.jpg
 
αυτό είναι μετατροπέας από εμπέδηση 300 Ω σε 75 Ω (όχι αντίσταση η αντίσταση είναι για το συνεχές ρεύμα και η εμπέδηση για το εναλλασσόμενο όπως το σήμα της τηλεόρασης) . Στα γερμανικά λέγεται Impendanz. δηλ. μετέτρεπε το παλιό πλακέ καλώδιο τηλεόρασης στο γνωστό ομοαξονικό στρογγυλό. εγώ το πλακέ δεν το πρόλαβα ήδη η πρώτη μας τηλεόραση είχε κανονικό ομοαξονικό.
 
αυτό είναι μετατροπέας από εμπέδηση 300 Ω σε 75 Ω (όχι αντίσταση η αντίσταση είναι για το συνεχές ρεύμα και η εμπέδηση για το εναλλασσόμενο όπως το σήμα της τηλεόρασης) . Στα γερμανικά λέγεται Impendanz. δηλ. μετέτρεπε το παλιό πλακέ καλώδιο τηλεόρασης στο γνωστό ομοαξονικό στρογγυλό. εγώ το πλακέ δεν το πρόλαβα ήδη η πρώτη μας τηλεόραση είχε κανονικό ομοαξονικό.
Μου λύθηκε η απορία, η κεραία στο πατρικό ήταν με πλακέ καλώδιο (1972) με το οποίο ήταν συνδεδεμένη η πρώτη μας τηλεόραση Grundig 24 ιντσών ασπρόμαυρη. Στην άκρη έκοβε ο τεχνικός το καλώδιο στη μέση και τα δύο πλέον άκρα έμπαιναν σε 2 τρύπες στην τηλεόραση. Για να τροφοδοτηθεί η μεταγενέστερη που είχε ομοαξονική είσοδο είχε αγοραστεί αυτός ο μετατροπέας. Που να τα θυμάμαι..... Η Grundig πάντως υπάρχει αποθηκευμένη στην Ελλάδα, την διέσωσα παρά την κόντρα συγγενών και κάποια στιγμή θα τη φέρω, οπότε θα επανέλθω με φωτογραφίες. Ευχαριστώ Uskoke, αυτή είναι πρωταρχικά η δύναμη του φόρουμ, τα πρόθυμα και με γνώσεις μέλη του!
 
Πότε άρχισαν τα έγχρωμα προγράμματα ρε παιδιά; Λίγο που κοίταξα στο ίντερνετ, αλλού λένε το 1978 , κάποιοι το 1980 ( ευρωπαϊκό πρωτάθλημα) και άλλοι την πρωτοχρονιά του 1981. Τελικά τι ισχύει;
 
Πότε άρχισαν τα έγχρωμα προγράμματα ρε παιδιά; Λίγο που κοίταξα στο ίντερνετ, αλλού λένε το 1978 , κάποιοι το 1980 ( ευρωπαϊκό πρωτάθλημα) και άλλοι την πρωτοχρονιά του 1981. Τελικά τι ισχύει;
Πειραματικά ξεκίνησε να εκπέμπει έγχρωμα η ΥΕΝΕΔ το καλοκαίρι του 1978. Στις 9 Ιανουαρίου του 1979 η ΕΡΤ "επίσημα", λίγο αργότερα η ΥΕΝΕΔ και πλήρως, με εξαίρεση ελάχιστα "παλαιά" προγράμματα ("Μεθοριακός Σταθμός", "Λούνα Παρκ" επί παραδείγματι) το 1981-1982.

Η πρώτη έγχρωμη Ελληνική σειρά ήταν η "Εκάτη" αν και το πρώτο επεισόδιο, στις 6 Ιανουαρίου 1979, προβλήθηκε ασπρόμαυρο. Επίσης, πίσω στο 1973 η σειρά "Κατοχή", παραγωγής Παύλου Πισσάνου, γυρίστηκε έγχρωμη αλλά προβλήθηκε ασπρόμαυρη! Επίσης, το 1976 η "Λέσχη Μυστηρίου" γυρίστηκε έγχρωμη αλλά προβλήθηκε πάλι ασπρόμαυρη.

Το πρώτο έγχρωμο δελτίο ειδήσεων ήταν αυτό των 18:30 μ.μ. στην ΕΡΤ, την 1η Ιανουαρίου 1981 με παρουσιαστή τον Αλέξανδρο Αντωνόπουλο.

Το "αστείο" της περιόδου 1980-1981, αλλά ειδικά του 1980, είναι ότι τα δελτία ειδήσεων προέβαλαν τα ξένα ρεπορτάζ έγχρωμα ενώ τα πλάνα από το στούντιο ήταν ασπρόμαυρα όπως και το δελτίο καιρού!

Σόρρυ για τη μακροσκελή απάντηση, RIO :D

Υ.Γ.: Μιας και ανέφερες και το Euro του 1980, ναι, μεταδόθηκε έγχρωμο! Ήταν η πρώτη μεγάλη διοργάνωση που προβλήθηκε "επίσημα" έγχρωμη. Το Μουντιάλ του 1978 προβαλλόταν "πειραματικά" έγχρωμο αλλά κανένας, με ελάχιστες εξαιρέσεις, δεν είχε έγχρωμη συσκευή για να μπορέσει να το δει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Αρμαγεδών. Μου έλυσες κάθε απορία για το θέμα !
 
Παντως, παιδια, πρεπει να παραδεχτουμε, οτι ασπρομαυρη crt, χωρις σεμεδακι, ειναι κατι σαν φασολαδα χωρις ρεγγα. Μανια κι αυτη, ρε παιδι μου που ειχαν η μανα μου και οι συνομηλικες της.
 
Με ποιές τηλεοράσεις μεγαλώσατε;

H δικές μου πρακτικά ήταν 3, μια για κάθε δεκαετία:

1) Philips X24T753/05 - http://www.marcelstvmuseum.com/philips x24t753 beeld.html
(1975-1982, αγοράστηκε πριν γεννηθώ, μάλλον το '73 ή '74, ενώ είναι μοντέλο του 1972)

philips x24t753 beeld01.jpg


2) Philips 20C938/22Z Leonardo (1982-1992) - (Μοντέλο του 1980)


Philips 20C938-22Z chassis KT3 1980 01.jpg

3) Sony Trinitron (1992-2002)
- Δεν θυμάμαι πια το ακριβές μοντέλο (κάποιο από τα KV series), αλλά κατά 90% έμοιαζε κάπως έτσι:

almost like my old Sony.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μου κάνει εντύπωση που ακόμη θυμάσαι ποιά μοντέλα τηλεοράσων είχατε από τότε. Εγώ ούτε που θυμάμαι τι μοντέλα πέρασαν από το σπίτι (ούτε καν για τον αριθμό των τηλεοράσεων δεν είμαι σίγουρος). Πάντως η Sony στην τελευταία φωτογραφία (πιστεύω είναι 21") παρόμοιες μάρκες σε αυτό το σχεδιασμό υπήρχαν τότε αρκετές από 21" έως 25".
 
Ξεκινησα με μια ασπρομαυρη Πιτσος Ιζολα τι ηταν , με το γνωστο εγω ημουν το τηλεκοντρολ.
φωτο απο νετ.

pitsos.jpg

Καποια στιγμη περι το 82 να πω περασαμε σε μια εγχρωμη ΙΤΤ μεγαλεια για την εποχη.

itt81-22.jpg

Μεσα με τελη 90ς αντικατασταθηκε και αυτη με ενα θηριο με μια Daewoo 28αρα απο το Makro η οποια υπαρχει ακομη.

Screenshot 2023-12-28 105451.png

Μετα μπηκαμε στις flat πφφ...
 
Ξεκινησα με μια ασπρομαυρη Πιτσος Ιζολα τι ηταν , με το γνωστο εγω ημουν το τηλεκοντρολ.
φωτο απο νετ.

Προβολή συνημμένου 270673
Φανταστική. Την είχε η Γιαγιά μου. Έχω δει μαζί της Ταρζάν με Τζόνι Βαισμίλερ και ταινίες με Ροδόλφο Βαλεντίνο. Γλυκές αναμνήσεις.

Δεν θα ξεχάσω ποτέ την Sony Trinitron KV-2020ME, την είχε φέρει ο Πατέρας μου από ταξίδι το 1980. Τηλεόραση με κουμπιά αφής (που αν ακουμπούσες δύο ταυτόχρονα, συχνά μπλοκάριζε). Σε ιστοσελίδα διάβασα: μια από τις πρώτες έγχρωμες τηλεοράσεις, η οποία έκανε χρήση μόνο τριών χρωμάτων, του κόκκινου, του πράσινου και του μπλε, με συχνότητα σάρωσης τα 50Hz.

Sony Trinitron.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Φανταστική. Την είχε η Γιαγιά μου. Έχω δει μαζί της Ταρζάν με Τζόνι Βαισμίλερ και ταινίες με Ροδόλφο Βαλεντίνο. Γλυκές αναμνήσεις.

Δεν θα ξεχάσω ποτέ την Sony Trinitron KV-2020ME, την είχε φέρει ο Πατέρας μου από ταξίδι το 1980. Τηλεόραση με κουμπιά αφής (που αν ακουμπούσες δύο ταυτόχρονα, συχνά μπλοκάριζε). Σε ιστοσελίδα διάβασα: μια από τις πρώτες έγχρωμες τηλεοράσεις, η οποία έκανε χρήση μόνο τριών χρωμάτων, του κόκκινου, του πράσινου και του μπλε, με συχνότητα σάρωσης τα 50Hz.

Προβολή συνημμένου 270680
(;;;;) όλες οι έγχρωμες τηλεοράσεις από τότε μέχρι σήμερα κάνουν χρήση μόνο τριών χρωμάτων, μπλε, πράσινο και κόκκινο. ονομάζεται προσθετική σύνθεση χρωμάτων με κατάλληλη ποσότητα από κάθε ένα από αυτά τα χρώματα μπορούμε να φτιάξουμε οποιοδήποτε χρώμα. οι ψηφιακές φωτ. μηχανές (κατ' επέκταση και τα κινητά) έχουν μικροφακούς που διασπούν κάθε πίξελ σε 4 υποπίξελ, μπλε, πράσινο, πράσινο, κόκκινο. το πράσινο υπάρχει δυο φορές γιατί το ανθρώπινο μάτι είναι πιο ευαίσθητο σ' αυτό. σε κάθε υποπίξελ υπάρχει μια φωτοδίοδος ευαίσθητη σ' αυτό το χρώμα. τα φιλμ αντίθετα βασίζονταν στην αφαιρετική σύνθεση χρωμάτων (όπως και τα φωτογραφικά χαρτιά) όπου αν από λευκό φως αφαιρέσουμε κατάλληλες ποσότητες από κίτρινο, πορφυρό, κυανό φτιάχνουμε πάλι οποιοδήποτε χρώμα. η συχνότητα σάρωσης 50 Hz βασίζεται στην συχνότητα που έχει το ρεύμα (της ΔΕΗ) και στην αδυναμία της ανθρώπινης οράσεως να αντιληφθεί μια γρήγορη αλληλουχία εικόνων ως ξεχωριστές και της βλέπει σαν κινούμενες.
 
Δεν είναι τόσο "retro" οσο άλλες τηλεοράσεις σίγουρα σε αυτο το νήμα, αλλά πρέπει να κάνω μια αναφορά σε αυτη εδω, τη οποία τη είχα:
main-qimg-6f852fe9736930d63957a1c6b4dbefd0-lq.jpg
Sony KV32

Τη αγοράσαμε το 2004 ( απο το Ράδιο Κορασίδη στη Καλλιθέα ) - λιγο διάστημα πριν το Euro. Η τηλεόραση αυτη ήταν πραγματικό τέρας - κοντά στα 100 κιλά βάρος ( κυριολεκτικά ), και τεράστια - αλλά φοβερή εικόνα, και μάλιστα μπορούσε να παίξει και HD video ( 1080i ). Νομίζω οτι υπήρχε και σε 36αρι μοντέλο - αλλά δεν είμαι σίγουρος. Πάντως αυτή ηταν η τελευταία CRT που είχα ποτέ, αντικαταστάθηκε απο μια LCD το 2009 και δόθηκε χάρισμα σε συγγενείς, οι οποίοι τη πέταξαν μερικά χρόνια αργότερα ... :(

Πάντως. Οφείλω να πω οτι με το πέρασμα του χρόνου, και έχοντας φτάσει στα χρόνια πλέον που είμαι ... μπορώ να πω οτι είναι εκπληκτικό τι εζησα να δώ ( ως και λάτρης της τεχνολογίας γενικότερα, προσωπικά ) ... ολη τη πρόοδο, από τις ασπρόμαυρες αντίκες με ξύλινη καμπίνα στις OLED των 65+ ιντσων ... Φοβερά πράγματα.
 
Πίσω
Μπλουζα