Retro διαφημίσεις για εφημερίδες, περιοδικά, βιβλία, εγκυκλοπαίδειες κλπ

Rinus Cesar

RetroNuts!
Joined
22 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.417
Αντιδράσεις
274
Μού ήρθε η "φλασιά" να ανοίξω τόπικ για retro διαφημίσεις που έχουν σχέση με ... ο,τιδήποτε "τυπωμένο" : εφημερίδες, περιοδικά, βιβλία, εγκυκλοπαίδειες, κόμικς ... τα πάντα !!!

- Η πρώτη διαφήμιση που θα αναφέρω χρονολογειται γύρω στο 1979 / 1980 [και, φυσικά, τη θυμάμαι ασπρόμαυρη] !!! Στο σχολικό διάλειμμα, δύο δάσκαλοι του σχολείου σταματούν στο προαύλιο έναν μαθητή και τον ρωτούν : "Εσύ πώς λέγεσαι" ??? κι αυτός απαντά : "Βλάχος κύριε" !!! Και στη συνέχεια ο μαθητής, με το επίθετο Βλάχος, τους εξηγεί για μια εγκυκλοπαίδεια που διαβάζει και τον βοηθάει να έχει καλές αποδόσεις στα μαθήματα κλπ !!! Και στο τέλος, αφού απομακρύνεται ο μαθητής, ο ένας δάσκαλος απευθυνει στον άλλον την ατάκα : "Πονηρός ο Βλάχος, εεε???" !!! Αυτή, δε, η τελευταία ατάκα "έπιασε", πέρασε άμεσα στην "καθημερινή ομιλία" μας !!! Μέχρι και ο Χάρρυ Κλυνν τη χρησιμοποίησε στο δίσκο "Πατάτες" !!!

- Συνεχίζω με άλλη μια εγκυκλοπαίδεια , την "Για σας παιδιά" !!! Στη διαφήμιση γι' αυτήν θυμάμαι το τραγουδάκι που, σε εύθυμη μελωδία, έλεγε :

Για σας παιδιά

άλλη μια νίκη

στην παιδική σας βιβλιοθήκη.

Για σας παιδιά

τώρα μονοτονικό ...

Ω ναι, εκείνη τη χρονιά μόλις είχε καθιερωθεί το μονοτονικό !!! Οπότε, η διαφήμιση χρονολογείται - όπως καταλάβατε - γύρω στο 1983 !!!

- Μια άλλη διαφήμιση που θυμάμαι ήταν για ένα νέο περιοδικό που έκανε την εμφάνισή του : Το Readers Digest !!! Μια φωνή το ανακοίνωσε ως εξής [υπό τους ήχους μιας κάπως επικής μουσικής] : "Επιλογές [μικρή παύση] από το Readers Digest" !!! Η διαφήμιση χρονολογείται περί το 1982 !!! [Απ' ό,τι θυμάμαι, αποκτήσαμε το πρώτο τεύχος του εν λόγω περιοδικού !!! Πολύ ωραίο περιοδικό, ωραία θέματα, ωραία η εκτύπωσή του [έμοιαζε με βιβλιαράκι κι όχι με περιοδικό], αλλά ... προσωπικά μού είχε φανεί ... πολύ "πιο πάνω απ' την ηλικία μου" !!! Έτσι, κατάφερα και διάβασα μόνο το ανέκδοτο της πρώτης σελίδας [ :p :cool:] και το υπόλοιπο ... δεν μπόρεσα να το παρακολουθήσω !!! Αλλά και απ' ό,τι θυμάμαι το Readers Digest έβγαλε ΄πολύ λίγα τεύχη και μετά ... δεν ξανακούσαμε γι' αυτό !!! Ίσως επειδή τα θέματά του ήταν, πράγματι, δύσκολα στην παρακολούθησή τους [κι όχι μόνο για μένα τον τόοοοτε 11χρονο] !!! Όλα, πάντως, ξεκίνησαν απ' το σποτάκι που έκανα μνεία ....

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ
 
Πολλές ήταν οι τηλεοπτικές διαφημίσεις, ειδικά για εγκυκλοπαίδειες που μάζευες σε τεύχη. Θυμάμαι π.χ. την "Εκπαιδευτική Ελληνική Εγκυκλοπαίδεια" της Εκδοτικής Αθηνών, που η τηλεοπτική διαφήμιση με παρακίνησε να αρχίσω να τη μαζεύω. Μάλιστα το hispot της διαφήμισης για τη συγκεκριμένη ήταν "θεματική-αλφαβητική", δηλ. είχε κάποιους τόμους σαν "Παγκόσμιο Βιογραφικό Λεξικό" μόνο με βιογραφίες, και μετά τόμο γα Χημεία, τόμο για Μαθηματικά, τόμο για Φυσική κλπ. όπου τα λήμματα κατανέμονταν ανά θέμα. Νομίζω ότι αυτή η πρωτοτυπία δεν επαναλήφθηκε.

Επίσης κάτι που τουλάχιστον κίνησε την παιδική περιέργεια ήταν η διαφήμιση για την "Ερωτική Αρμονία" !

Από διαφημίσεις περιοδικών, χαρακτηριστική αυτή της "Ομάδας-Σπόρτσμαν", με τη χαρακτηριστική μουσική (του Vangelis, σωστά; ), του Ταχυδρόμου με το Χάρρυ Κλυνν ("Κοιτάξτε αν είναι κανένας κρεμασμένος απ'όξω") και του "ΕΝΑ" (απολίθωμα στο μυαλό : "Κι ο Μασαβέτας στο ΕΝΑ;").

Τα λογοτεχνικά βιβλία εκείνη την εποχή -όπως και σήμερα άλλωστε- σπανιότατα διαφημίζονταν στην τηλεόραση (αν εξαιρέσει κανείς την, εκτός συναγωνισμού, εποχή του ALTER), ίσως γιατί το επίπεδο του μέσου θεωρούνταν κατώτερο από το επίπεδο της λογοτεχνικής συγγραφής (!), αλλά πάντως δεν ήταν λίγες οι διαφημίσεις στο πάλαι ποτέ Κανάλι 29 για τα βιβλία του δημοσιογράφου Κυριάκου Διακογιάννη : "Σκυλάνθρωποι" και "Οι σαρκοφάγοι του ελληνισμού" στοίχειωναν, με τον άτεχνο "φωναχτό" τρόπο στησίματος των σποτ, αλλά και με τους "εύγλωττους" τίτλους φυσικά, τα παιδικά μας χρόνια !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rinus Cesar είπε:
- Συνεχίζω με άλλη μια εγκυκλοπαίδεια , την "Για σας παιδιά" !!! Στη διαφήμιση γι' αυτήν θυμάμαι το τραγουδάκι που, σε εύθυμη μελωδία, έλεγε : Για σας παιδιά

άλλη μια νίκη

στην παιδική σας βιβλιοθήκη.

Για σας παιδιά

τώρα μονοτονικό ...

Ω ναι, εκείνη τη χρονιά μόλις είχε καθιερωθεί το μονοτονικό !!! Οπότε, η διαφήμιση χρονολογείται - όπως καταλάβατε - γύρω στο 1983 !!!
Ιδού! :)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
panp είπε:
και του "ΕΝΑ" (απολίθωμα στο μυαλό : "Κι ο Μασαβέτας στο ΕΝΑ;").

!
πραγματικά, σε ευχαριστώ πολύ που το μνημόνευσες !!! Προσπαθούσα κι εγώ να το θυμηθώ "ο Μασσαβέτας σε ποιο περιοδικό έγραφε, σύμφωνα με εκείνη την ατάκα" ??? Την ερώτηση αυτή την εκφωνούσε - με πολύ εκφραστικό τρόπο φυσικά - μια πολύ γνωστή φωνή, που αφηγείτο αρκετές διαφημίσεις εκείνα τα χρόνια [τη θυμάμαι να εκφωνεί μια διαφήμιση επιθεώρησης στο Δελφινάριο] !!! Από τις πλέον χαρακτηριστικές "φωνές των παιδικών & εφηβικών χρόνων μας" :flower: :flower:...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ε, αυτή η φωνή 99% θα ήταν ο Βασίλης Μαυρομάτης ! Τα τελευταία χρόνια, μετά από Φέρτη, Πέμη Ζούνη, Αφροδίτη Σημίτη κ.λ.πούς, νομίζω ήταν "συμβεβλημένος" μόνο με τα "ΛΗΤΩ" (...για ένα είδος ξεκινάς και δύο αγοράζεις - σήμερα το κλάσμα έχει αντιστραφεί !), και τα πολύ πολύ τελευταία, με τα καταστήματα "Large", μόδας για παχουλές.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
διαφημιση "διπλο τηλεραμα":

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
διαφημιση βιβλιου τσεπης "ο μικρος ηρως":

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
διαφημιση περιοδικου "ραδιοτηλεοραση":

[video=youtube;fUT-IJggivY]http://www.youtube.com/watch?v=fUT-IJggivY

διαφημιση περιοδικου "ραδιοτηλεοραση":

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ξέρει κανείς πως λεγόταν το "επικό" μουσικό θέμα των διαφημίσεων της Ραδιοτηλεόρασης; Νομίζω ότι θα πρέπει να ήταν και μουσική τίτλων σε κάποιο βυζαντινο-σήριαλ της δεκαετίας 70 ("Ρωμανός ο Διογένης"; ).
 
Για σας παιδια!Κανεις δεν προσεξε την ντουμπλαρισμενη Κουλιανου;;;;;;;;;;;;;;;
 
Όλες οι διαφημίσεις που αναρτηθηκαν είναι ωραίες !!! Όμως, προσωπικά, θα πω ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον uploader για την εξής διαφήμιση :

διαφημιση περιοδικου "ομαδα":




Πω πωωω ... τι μού θύμησεεες !!! Την εποχή που άρχισα να ασχολούμαι με το ποδόσφαιρο και κάθε Δευτέρα, που κυκλοφορούσε το τεύχος του περιοδικού "Ομάδα", πόσο το χαιρόμουν !!! Το περιοδικό στην κυριολεξία το "ξεκοκκάλιζα", το ρουφούσα μέχρι "τελευταίας ρανίδας" !!! Συν το γεγονός ότι το διαφημιστικό σποτ ήταν επενδυμένο με τη μουσική του Βαγγέλη Παπαθανασίου [αυτή τη μουσική την άκουσα πρώτη φορά στη ζωή μου στο εν λόγω σποτ] !!! Άραγε έχει υπάρξει καλύτερο ποδοσφαιρικό / αθλητικό περιοδικό από τότε ??? [κάποια στιγμή ίσως μού έρθει η διάθεση να γράψω και στο τόπικ που ανοίχθηκε για το περιοδικό "Ομάδα" σχετικά με τις αναμνήσεις μου απ' αυτό ... ] ....
 
mhmerotategiatipino είπε:
Για σας παιδια!Κανεις δεν προσεξε την ντουμπλαρισμενη Κουλιανου;;;;;;;;;;;;;;;
Δίπλα ή μάλλον πίσω από τον Παναγιώτη Σολωμό
 
διαφημιση περιοδικου "Εικονες" (1986) :

uploader o pandimitriou19821982
 
- Θα ήθελα πολύ να ξαναδώ τις διαφημίσεις για δύο περιοδικά κόμικς : Για το "Μάιτυ Μάους" και το "Γούντι ο Τρυποκάρυδος" !!! Και οι δύο διαφημίσεις προβλήθηκαν για να μάς αναγγείλουν την έκδοση των εν λόγω κόμικς !!! Στη μεν διαφήμιση του "Μάιτυ Μάους" βλέπαμε, σε καρτούν φυσικά, το ... σούπερ ιπτάμενο ποντίκι να ίπταται, μετά να προσγειώνεται και ... να ρίχνει κάτι μπουνίδια σε γάτους !!! Στη δε διαφήμιση του "Γούντι Τρυποκάρυδου" βλέπαμε τον Γούντι, σε καρτούν φυσικά, να ρίχνει κάτι ξεγυρισμενες τσιμπιές με το ράμφος του !!!

- Θυμάμαι, επίσης, ότι μάς είχε πολύ αρέσει η διαφήμιση, που ανήγγειλε την έκδοση του περιοδικού "Γεια Χαρά", κάπου το 1978 - 1979 !!! Θυμάμαι μια γυναικεία φωνή να εκφωνεί : "Παιδιά, γεια χαρά" , και στη συνέχεια του σποτ παρουσιαζόταν η θεματολογία του περιοδικού !!! [άραγε εκδόθηκε ποτέ στην Ελλάδα ωραιότερο περιοδικό για παιδιά ???] ...

- Τέλος ... πάμε από τα τέλη των 70ς στις αρχές των 90ς [γύρω στο 1991] !!! Θυμάστε ότι ο Βουτσάς είχε παίξει σε μια διαφήμιση για την εφημερίδα "Ελεύθερος Τύπος" ??? Η διαφήμιση έδειχνε το εξής : Πάνε δύο παιδάκια στο περίπτερο και ζητούν τον "Ελεύθερο Τύπο" !!! Και απ' το παράθυρο του περιπτέρου πετάγεται ο Βουτσάς [υποδυόταν τον περιπτερά] και λέει : "Aαα, πονηρά, θέλετε τον Ελεύθερο Τύπο γιατί σήμερα έχει το "Τυπάκι"!!!! Και, πράγματι, η διαφήμιση εκείνη, με πρωταγωνιστή τον Βουτσά και τα παιδάκια, ήταν για να διαφημίσει το ένθετο του Ε.Τ. "Τυπάκι", το οποίο περιείχε θεματολογία που αφορουσε τα παιδιά ...
 
Rinus Cesar είπε:
- Θα ήθελα πολύ να ξαναδώ τις διαφημίσεις για δύο περιοδικά κόμικς : Για το "Μάιτυ Μάους" και το "Γούντι ο Τρυποκάρυδος" !!! Και οι δύο διαφημίσεις προβλήθηκαν για να μάς αναγγείλουν την έκδοση των εν λόγω κόμικς !!! Στη μεν διαφήμιση του "Μάιτυ Μάους" βλέπαμε, σε καρτούν φυσικά, το ... σούπερ ιπτάμενο ποντίκι να ίπταται, μετά να προσγειώνεται και ... να ρίχνει κάτι μπουνίδια σε γάτους !!! Στη δε διαφήμιση του "Γούντι Τρυποκάρυδου" βλέπαμε τον Γούντι, σε καρτούν φυσικά, να ρίχνει κάτι ξεγυρισμενες τσιμπιές με το ράμφος του !!!
Κατι τετοια ποστς που σου εξιταρουν την μνημη και δεν εισαι σιγουρος αν η αναμνηση ηταν αληθεια η ονειρο,ειναι τοσο αγαπημενα οσο και σπανια!

 


 
Rinus Cesar είπε:
- Τέλος ... πάμε από τα τέλη των 70ς στις αρχές των 90ς [γύρω στο 1991] !!! Θυμάστε ότι ο Βουτσάς είχε παίξει σε μια διαφήμιση για την εφημερίδα "Ελεύθερος Τύπος" ??? Η διαφήμιση έδειχνε το εξής : Πάνε δύο παιδάκια στο περίπτερο και ζητούν τον "Ελεύθερο Τύπο" !!! Και απ' το παράθυρο του περιπτέρου πετάγεται ο Βουτσάς [υποδυόταν τον περιπτερά] και λέει : "Aαα, πονηρά, θέλετε τον Ελεύθερο Τύπο γιατί σήμερα έχει το "Τυπάκι"!!!! Και, πράγματι, η διαφήμιση εκείνη, με πρωταγωνιστή τον Βουτσά και τα παιδάκια, ήταν για να διαφημίσει το ένθετο του Ε.Τ. "Τυπάκι", το οποίο περιείχε θεματολογία που αφορουσε τα παιδιά ...
Το Τυπάκι!!!!!!! Τι μου θύμισες βρε Rinus... Το έπαιρνε ο αδερφός μου όταν είχε βγει και του έριχνα μια ματιά κι εγώ. Ήταν ένα ολιγοσέλιδο ένθετο της εφημερίδας για παιδιά, κυρίως με πολλά comic strips στυλ Snoopy. Αν και το θυμάμαι χρονικά γύρω στο 1995/1996. Υπήρχε και πιο πριν;
 
nwntas είπε:
Ήταν ένα ολιγοσέλιδο ένθετο της εφημερίδας για παιδιά, κυρίως με πολλά comic strips στυλ Snoopy. Αν και το θυμάμαι χρονικά γύρω στο 1995/1996. Υπήρχε και πιο πριν;
Eγώ το "Τυπάκι" το θυμάμαι το καλοκαίρι του 1991 !!! Για λίγες μέρες ήμουν φιλοξενούμενος στο σπίτι ενός συμφοιτητή μου στο χωριό του στη Λακωνία και μια μέρα, που πήγαμε στο περίπτερο του χωριού, ζήτησε ο συμφοιτητής μου τον Ελεύθερο Τύπο "που σήμερα έχει και το Τυπάκι" [το οποίο μετά, στο καφενείο του χωριού, το ξεφυλλίζαμε και σχολιάζαμε τα θέματά του] !!! Τη διαφήμιση με τον Βουτσά - περιπτερά τη χρονολογώ την ίδια χρονιά !!! [το "Τυπάκι" κράτησε μέχρι το 1995 / 1996 ??? Μωρ' μπράβο :eek: o_Oo_O....] ....
 
Αχ το Τυπάκι! Θυμάμαι κυκλοφορούσε κάπου στο 1993-1994 με τον Ελεύθερο Τύπο και απευθυνόταν σε παιδιά...Μου έκανε εντύπωση ο τίτλος του...
 
Moύ ήρθε άλλη μία "φλασιά" : Στη διαφήμιση για την έκδοση της "Ιστορίας του Ελληνικού Έθνους", πριν τα μισά των 80ς, ακούγαμε ως μουσική επένδυση τη σύνθεση του Σκαλκώτα "Ηπειρώτικος χορός" !!! Η πλέον κατάλληλη μουσική επένδυση ... Κι εγώ πρώτη φορά άκουγα στη ζωή μου αυτή τη μουσική και μαγευόμουν [χωρίς να γνωρίζω τι σημαίνει "Σκαλκώτας" και πόσο σημαντικό κεφάλαιο είναι για τον ελληνικό πολιτισμό] ...

[video=youtube_share;tXQvkwPL1x4]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα