Retro διαφημίσεις για εφημερίδες, περιοδικά, βιβλία, εγκυκλοπαίδειες κλπ

Μού ήρθε μια φλασιά : Το τραγουδάκι για την εγκυκλοπαίδεια Τζούνιορ [Junior] !!! Πάνω σε μια ευχάριστη μελωδία, πολλές φωνές [ανδρικές,γυναικείες, νεανικές και πιο ώριμες] τραγουδούσαν το εξής :

Μία Τζούνιορ για μένα

μία Τζούνιορ για σένα

μία Τζούνιορ για τους άλλους

για μικρούς και για μεγάλους!

Τζού-νι-όρ

Τζού-νι-όρ !!!
 
διαφημιση επανεκδοσης εφημεριδας "ΕΘΝΟΣ" (1981) :http://www.youtube.com/watch?v=Xz5rN1YIipc

σχολιο του uploader Akis Papadopoulos:"Στις 14 Σεπτεμβρίου του 1981 επανεκδόθηκε η εφημερίδα "Έθνος".Στο διαφημιστικό σποτ που προβαλλόταν το φθινόπωρο του '81 βλέπουμε και τον δημοφιλή ηθοποιό Αντρέα Ντούζο που έφυγε πρόσφατα απο κοντά μας".
 
Κι αυτός που μιλάει πρώτος μου φαίνεται γνωστός.......
 
διαφημιση περιοδικου "ΠΑΝΘΕΟΝ" (1985) :


uploader ο Akis Papadopoulos
 
διαφημιση περιοδικου "Τομ και Τζερρυ" (1993) :


uploader o cauldron
 
Και μιας και είδα τη διαφήμιση του περιοδικού Τομ & Τζέρι .... Ένα μίνι κουίζ:

- Στα τόοτε τεύχη των περιοδικών Τομ & Τζέρι πρωταγωνιστούσε κι άλλο ένα ποντίκι, σύντροφος του Τζέρι, που μένανε μαζί στην ίδια ποντικότρυπα! Το ποντίκι αυτό ήταν γκρίζο και φορούσε άσπρο βρακάκι !!! Θυμάστε το όνομά του ??? [αν δεν απατώμαι, αυτό το πιντίκι το είδαμε μόνο στο κόμικ και ουχί στο καρτούν "Τομ και Τζέρι"] ....
 
Απάντηση από ένα κομικσοφάγο: Τάφφυ!

(Χωρίς googl-o-βοήθεια, εννοείται)...

Φόραγε και πάνα νομίζω... :D
 
katerinak είπε:
διαφημιση επανεκδοσης εφημεριδας "ΕΘΝΟΣ" (1981) :http://www.youtube.com/watch?v=Xz5rN1YIipc
σχολιο του uploader Akis Papadopoulos:"Στις 14 Σεπτεμβρίου του 1981 επανεκδόθηκε η εφημερίδα "Έθνος".Στο διαφημιστικό σποτ που προβαλλόταν το φθινόπωρο του '81 βλέπουμε και τον δημοφιλή ηθοποιό Αντρέα Ντούζο που έφυγε πρόσφατα απο κοντά μας".
Πολύυυ σημαντικό ντοκουμέντο αυτό που μάς προσφέρει ο AkisTv !!! Κι αυτό επειδή η επανακυκλοφορία της εφημερίδας ΕΘΝΟΣ στην κυριολεξία "τάραξε τα νερά" στο χώρο του ελληνικού Τύπου!!! Η εν λόγω εφημερίδα ήταν εκείνη την εποχή σε πολλά πράγματα "μπροστα απ' την εποχή της" και "προσαρμοσμένη πλήρως στις απαιτήσεις των καιρών" [αντικατοπτρίζοντας και την εν γένει κατάσταση στην Ελλάδα στις αρχές των 80ς, δεδομένου ότι, πλέον, για πρώτη φορά η χώρα μας παρακολουθούσε τις εξελίξεις - κοινωνικές, μουσικές, ΄της μόδας κλπ - στην ώρα τους !!!] !!! Αποτέλεσμα : Το "Έθνος" γνώρισε μεγάλη επιτυχία κάνοντας τους Έλληνες ... να αλλάξουν την εφημερίδα που διάβαζαν [και ... γνωρίζουμε όλοι πόσο δύσκολο είναι να κοπεί αυτή η συνήθεια : να αλλάξεις την εφημερίδα που διαβάζεις καθημερινά]!!! Όμως, η εφημερίδα αυτή τελικά "ξεθύμανε" και "παρήκμασε" [το γιατί ... μάλλον δεν είναι για να το αναπτύξουμε στο παρόν τόπικ] !!! Όσον αφορά εμένα ... έχω γράψει σε άλλα τόπικς πόσο με μάγευαν τα κόμικς που δημοσίευε η εφημερίδα [Σκαρθ και τα μυαλά στα κάγκελα :flower: :flower:]!!! Με αυτά εκανα τις ... πρώτες μου απόπειρες για διάβασμα εφημερίδας ως παιδάκι :flower: :flower: ....

Πάντως, με το παραπάνω διαφημιστικό μπορείτε να πάρετε μια γεύση για το "πώς ξεκίνησε η τεράστια επιτυχία της εφημερίδας "Έθνος" εκεί στο 1981" [η katerinak και άλλοι συμφορουμίτες που γεννήθηκαν αρχές 80ς ίσως να μη θυμούνται το "σάλο" που προκάλεσε το "Έθνος" όταν επανακυκλοφόρησε]

DINO είπε:
Απάντηση από ένα κομικσοφάγο: Τάφφυ!
(Χωρίς googl-o-βοήθεια, εννοείται)...

Φόραγε και πάνα νομίζω... :D
Είσαι 'απαιχτος !!!

:flower: :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rinus μπορείς να γίνεις λίγο πιο λεπτομερής στο τι συνέβαινε πριν την έκδοση του έθνους και τι ακολούθησε; η ελευθεροτυπία δεν εκδίδονταν πριν το 1981; και εκείνη έφερνε έναν ανανεωτικό αέρα στον τύπο.
 
Αν θυμάμαι καλά, το "ΕΘΝΟΣ" του 1981 ήταν η πρώτη "ταμπλόιντ" (μεγέθους Α2) εφημερίδα, και νομίζω και η πρώτη έγχρωμη !
 
Rinus Cesar είπε:
Και μιας και είδα τη διαφήμιση του περιοδικού Τομ & Τζέρι .... Ένα μίνι κουίζ:- Στα τόοτε τεύχη των περιοδικών Τομ & Τζέρι πρωταγωνιστούσε κι άλλο ένα ποντίκι, σύντροφος του Τζέρι, που μένανε μαζί στην ίδια ποντικότρυπα! Το ποντίκι αυτό ήταν γκρίζο και φορούσε άσπρο βρακάκι !!! Θυμάστε το όνομά του ??? [αν δεν απατώμαι, αυτό το πιντίκι το είδαμε μόνο στο κόμικ και ουχί στο καρτούν "Τομ και Τζέρι"] ....
Εγω απο την αλλη τον θυμαμαι απο τα Καρτουν και οχι απο τα κομικ


Και συγκεκριμενα απο το The little Orphan,μια ζωη ετρωγε πολυ και παλευε ο Τζερυ να του βρει τροφη.



Δειτε το ,θα το θυμηθειτε και εσεις.


http://en.wikipedia.org/wiki/Nibbles_(Tom_and_Jerry)
 

o uploader Xtos Tvfiles γραφει οτι αυτη ειναι η διαφήμιση για το πρώτο τεύχος του tv Zάπινγκ το Μάρτη του 1992
 
Διαφήμιση της ΕΤ1 για την εφημερίδα Επενδυτής:

cuKiNYgBzJQ8w
 
Διαφήμιση του περιοδικού "Γυναίκα":

feature=share&index=1
 
Για να μην γράφω σχόλια στο YouTube μπράβο και πάλι μπράβο για όλο το πακέτο διαφημίσεων. Keep uploading
 
διαφημιση περιοδικου "ΦΑΝΤΑΖΙΟ" :


uploader ο Νικος
 


Περιοδικό ΣΙΝΕΜΑ και Εφημερίδα ΠΑΡΟΝ
 
Περιοδικό με δεινόσαυρους

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο βασικός μισθός ήταν 80.000Δρχ ; Ναι μάλλον ήταν ΠΟΛΥ ακριβό.
 
Πίσω
Μπλουζα