Retro εσωτετρικο Κουδουνι σπιτιου?

ppanos80

RetroNoob
Joined
9 Νοέ 2019
Μηνύματα
7
Αντιδράσεις
8
Καλησπερα παιδια, θελω τα φωτα σας για οποιον γνωριζει.
Μενω σε ενα παλιο διαμερισμα το οποιο εχει παραχωρηθει απο τους γονεις . Κατασκευη του '60.
Το διαμερισμα εχει ενα παλιο μηχανικο κουδουνι που δουλευει κανονικα αυτο με το ελατηριο που κανει το ντινγκ ντονγκ.
Ομως διπλα εχει ενα αλλο "κουτι" που μεσα εχει ενα αλλο κουδουνι που μοιαζει με τα παλια σχολικα κουδουνια που χτυπαγαν για το διαλειμα. Ποιο μικρο σε μεγεθος μεν αλλα μοιαζει αρκετα.
Το σπιτι εχει ενα περιεργο μπουτον μεσα το οποιο το παταω και δεν κανει κατι. Το μπουτον ειναι ενα ανοιχτο πρασινο κυκλικο μεσα σε ενα κλασικο λευκο τετραγωνο πλαισιο που μαλιστα την νυχτα ψιλοφωσφοριζει. Μηπως αυτο το κουμπι ενεργοποιουσε παλια αυτο το κουδουνι? Εσεις οι ποιο παλιοι ισως γνωριζετε περισσοτερα. Παντως δεν φαινεται να λειτουργει οτι και να ειναι και θα ηθελα να το φτιαξω γιατι μου αρεσει να ασχολουμε με αυτα. Με την πρωτη ευκαιρεια θα ανεβασω φωτο.
 
επειδή είμαι ηλεκτρολόγος και έχω δει σε παλιά σπίτια....διάφορα (μεταξύ άλλων μαρμάρινους πίνακες από τα '50ς και διάφορα πράγματα...μουσειακού ενδιαφέροντος). ίσως αυτό το κουδούνι το είχανε για να φωνάζουν την υπηρεσία και μεταξύ άλλων υπήρχαν κορδόνια που κατέληγαν σε αυτό το χαρακτηριστικό άσπρο πλαίσιο και πολλές φορές και μέσα στο μπάνιο. παλιά υπήρχαν και κουδούνια δυο ήχων το ένα έκανε ντιν ντον και ήταν άμα χτυπούσε κανείς την εξώπορτα (αντί θυροτηλεφώνου) και ντριιιν άμα χτυπούσε κανείς στην εσωτερική πόρτα. μάλιστα πολλά απ αυτά ήταν χωνευτά (όχι εξωτερικά) και για να τα αλλάξεις ή βάζεις το καινούριο "τσόντα" επάνω τους για να γλυτώσεις το σκάψιμο και ότι συνεπάγεται ή ....σκάβεις.έχω δει και κουδούνια σε μαρμάρινο πίνακα, προφανώς πανάρχαια, που δουλεύουν ακόμα όμως. έχω ξυλώσει και μαρμάρινο πίνακα.
 
Το κουδούνι μέσα στο μπάνιο με κορδόνι είναι πάντως πολύ χρήσιμο κρίμα που δεν υπάρχει πλέον στις καινούργιες κατασκευές.
 
μπορεί επίσης αυτό το μπουτόν να ενεργοποιούσε την ηλεκτρομαγνητική κλειδαριά της πόρτας (εννοώ την κλασική σιδερένια πόρτα από φερ φορζέ). γιατί να έχεις μπουτόν ακριβώς κάτω από το κουδούνι δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο νόημα. έχω ένα φίλο που έχει μαγαζί με ηλεκτρικά και του έχουν ξεμείνει κούτες με τέτοιους διακόπτες και μπουτόν!αθάνατοι οι άτιμοι.
 
Μένω και εγώ σε πολυκατοικία κατασκευής του 1963. Το διαμέρισμά μου είχε εσωτερικό κουδούνι για την οικιακή βοηθό. Αρχικά είχε και στο μπάνιο, όμως το έχουμε βγάλει κατά την ανακαίνιση που είχαμε κάνει το 2003.
 
Παιδια οπως ειπα ανεβαζω μερικες φωτο απο το κουδουνι και τους διακοπτες. Στην 4η φωτο ειναι ενας διακοπτης που ανοιγει ενα εξωτερικο φως. Η τριτη φωτο ειναι το μπουτον με κορδονι που ειναι μεσα στο μπανιο και ενεργοποιει ενα κουδουνι το οποιο του αλλαξα μια ασφαλεια και λειτουργει ακομα!. Στην 2η φωτο ειναι τα 2 κουτια που εχουν τα κουδουνια του σπιτιου και στην 1η ειναι 2 διακοπτες που ακομα δεν εχω καταλαβει τι κανουν. Η τελευταια φωτο απεικονιζει τον ηλεκτρολογικο πινακα του σπιτιου. Δουλευει μονο 1 μια απο τις 3 λυχνιες αυτη την στιγμη και δεν ξερω αν μπορω να τις αλλαξω να λειτουργου ολες.
 

Συνημμένα

  • εικόνα_Viber_2020-02-14_23-58-13.jpg
    εικόνα_Viber_2020-02-14_23-58-13.jpg
    207,3 KB · Προβολές: 9
  • εικόνα_Viber_2020-02-14_23-58-16.jpg
    εικόνα_Viber_2020-02-14_23-58-16.jpg
    164,8 KB · Προβολές: 9
  • εικόνα_Viber_2020-02-14_23-58-19.jpg
    εικόνα_Viber_2020-02-14_23-58-19.jpg
    120,1 KB · Προβολές: 8
  • εικόνα_Viber_2020-02-15_00-00-53.jpg
    εικόνα_Viber_2020-02-15_00-00-53.jpg
    125,3 KB · Προβολές: 9
  • εικόνα_Viber_2020-02-15_00-04-39.jpg
    εικόνα_Viber_2020-02-15_00-04-39.jpg
    209,4 KB · Προβολές: 10
Τελευταία επεξεργασία:
το κουδούνι όπως είπα το κανονικό είναι το αριστερό το χωνευτό και το δεξιά έχει μπει τσόντα για να αντικαταστήσουν το αριστερά χωρίς να χρειαστεί να σκάψουν. λογικά ο ένας είναι ο ένας ήχος του κουδουνιού και ο άλλος η εξώπορτα. παίρναν τα απαραίτητα 12 βολτ για την εξώπορτα από τον μετασχηματιστή του κουδουνιού.όσο για τον πίνακα δεν έχει ρελέ προφανώς και οι λυχνίες δεν υπάρχουν σαν ανταλλακτικά εδώ και κάτι δεκαετίες.διακόπτες πάκο επίσης δεν υπάρχουν εδώ και πάρα πολλά χρόνια.η μόνη λύση (φυσικά) είναι να αλλαχτεί ολόκληρος ο πίνακας.λάθος (στα δεξιά βλέπω ένα μικρό πινακάκι);είναι το ρελέ μήπως;αν ναι τότε είσαι κομπλέ μέχρι να χαλάσει κάτι σημαντικό που δεν υπάρχει πια.
 
Προλαβα:
1η φωτο, δεκαετια του '70 λιγο διαφορετικο του κουμπι, πρασινο που φωσφοριζε με ενα σχηματακι επανω την καμπανα
2η φωτο, αυτο ηταν το πρωτο μας κουδουνι μεσα του '60 ακομη υπαρχει σε παλια σπιτια επαρχιας, εξω το μπουτον ειχε θεση για το ονομα
3η φωτο, το εχω δει-δουλεψει οταν εμενα στο νοικι σε παλιο σπιτι,εβγαζε ηχο ''τσιου-τσιου'' και παντα ειχα την απορια εκει ψηλα που ειναι αμα γλυστρησεις και πεσεις κατω στο μπανιο ΠΩΣ θα το εφτανες εκει πανω;
4η φωτο, δεκαετια 60-70 αυτος ηταν ο διακοπτης για εξωτερικο φως,για τον καμπινε αμα ηταν εξω,για αποθηκη-υπογειο
5η φωτο, ετσι ηταν ο πρωτος μας πινακας στο πατρικο.
 
Πίσω
Μπλουζα