Retro ευρεσιτεχνίες

Rinus Cesar

RetroNuts!
Joined
22 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.417
Αντιδράσεις
276
Εκεί στα 80ς εμφανίσθηκαν για πρώτη φορά διάφορες "ευρεσιτεχνίες"΄. Άλλες αποδείχθηκαν πολύ καλές ιδέες και "έπιασαν", άλλες, όμως, όχι !!! Τις δε πληροφορίες μας γι' αυτές τις πήραμε - από πού αλλού ??? - από τα διαφημιστικά σποτ !!! Στο μυαλό μού έρχονται δύο τέτοιες περιπτώσεις : Η μία εξ αυτών "έπιασε", και έχει επικρατήσει μέχρι και σήμερα, ενώ η δεύτερη ... "ατύχησε" !!! Να λοιπόν τι θυμάμαι :

- Το "υγρό σαπούνι" σε πλαστικό δοχείο, το οποίο πιέζεις από πάνω και ... τρέχει απ' το στόμιό του !!! Το πρώτο που θυμάμαι είναι το "Βιλανόβα", κάπου στις αρχές των 80ς !!! Μέχρι και το σποτάκι θυμάμαι, όπου μια γυναικεία φωνή τραγουδούσε : Βι-λα-νό-βα" !!! Αυτή η ευρεσιτεχνία ... έπιασε μέχρι σήμερα !!! Έχω την εντύπωση, μάλιστα, ότι σε πολλά σπίτια το "υγρό σαπούνι" ή "κρεμοσάπουνο" ή πώς - τελοσπάντων - το - λένε έχει αντικαταστήσει το "σαπούνι - πλάκα" !!! Σήμερα κυκλοφορούν ένα σωρό μάρκες από αυτό !!! Πάντως, η μητέρα μου, όποτε πηγαίνω στο σουπερμάρκετ, μού υπενθυμίζει : "Πάρε και μερικά Βιλανόβα" !!! Ω ναι, έχω την εντύπωση ότι ... πολλοί ακόμη έτσι το λένε :eek: o_Oo_O !!!!

- Μια άλλη ευρεσιτεχνία που θυμάμαι είναι η εξής : Η οδοντόβουρτσα που το χερούλι της είναι κενό για να βάζεις μέσα την οδοντόκρεμα !!! Έτσι, έχεις στην τσέπη σου αυτό το εργαλείο, που είναι συγχρόνως και οδοντόβουρτσα και οδοντόκρεμα, και όποτε παρίσταται η ανάγκη για ένα βούρτσισμα δοντιών "στα γρήγορα" ... έχεις τη λύση !!! Το διαφημιστικό σποτάκι έδειχνε έναν εμφανίσιμο νεαρό, που πηγαίνει σε ένα κτίριο με πολλά γραφεία, προφανώς για να παραστεί σε κάποιο συμβούλιο !!! Και στην τσέπη είχε αυτό το "μαραφέτι", ρίχνει ένα βούρτσισμα δοντιών στις τουαλέτες του κτιρίου [ή μήπως .... στον ψύκτη :eek: o_O??? δεν θυμάμαι καλά ... ] και ... πηγαίνει με "λαμπερό χαμόγελο" στη δουλειά του !!! Αυτή η ευρεσιτεχνία δεν "έπιασε" !!!! Από τότε δεν ξανάκουσα για "οδοντόβοουρτσα "γεμιστή με οδοντόκρεμα" !!!!

Θα είναι χαρά μου αν θυμηθείτε κι εσείς κι άλλες "ρετρό ευρεσιτεχνίες" που είτε "έπιασαν" είτε όχι ....
 
υπαρχουν πολλες ειδικα σε τροφιμα απο τα ετοιμα κατεψυγμενα φαγητα μεχρι ψωμια κεικ και λοιπα που τα βρισκεις ετοιμα και θελουν μονο ψησιμο αν και καποιες δεν επιασαν τοσο γιατι ισως μερικοι δεν τα θεωρουσαν και τα καλυτερα
 
Σας χαιρετώ είμαι νέος στο φόρουμ.

Αυτήν την εφεύρεση την ξέρετε?

[edit]Συγνωμη seismic αλλα το video αφαιρεθηκε καθως παραπεμπει σε ολοκληρη εκπομπη


και εμπιπτει σε πνευματικα δικαιωματα!!!



Αν θελεις βαλε αποσπασμα και οχι πανω απο 10 λεπτα διαρκεια!!![edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραία είναι πνευματική ιδιοκτησία η εφεύρεση του Πέτρου Ζωγράφου για την ενέργεια. Η δική μου αντισεισμική τεχνολογία είναι διαφήμιση.

Και οι δύο όμως είναι εφευρέσεις που δεν έχουν να πουλήσουν κάποιο προιόν Ακόμα. Πολλά φόρουμ μου έχουν πάρει και συνέντευξη.

Θέλετε να γράψω άρθρο για εσάς? Γράφω και σε ξένα επιστημονικά περιοδικά με κριτές. http://file.scirp.org/Html/6-1880388_59888.htm
 
Ευχαριστούμε Seismic αλλά δε χρειάζεται να γράψεις κανένα άρθρο για μας. Σε αυτό το φόρουμ μοιραζόμαστε τις ρετρό αναμνήσεις μας. Αν θέλεις να μοιραστείς και συ τις δικές σου μαζί μας έχει καλώς. Διαφορετικά spam post-θέματα και οτιδήποτε άλλο που είναι εκτός κανονισμών διαγράφονται.
 
Πίσω
Μπλουζα