Retro μπλουζάκια..

Στις αρχές του 90 ήταν μόδα τα unisex μπλουζάκια Garfield.

Το θυμάται κανείς;
 
Μπλούζες Ιππότης της ασφάλτου και ΕΤ ο εξωγήινος με λαμπάκια που αναβοσβήνουν..
 
Mπλουζάκι με το λογότυπο των Exploited, μπλουζάκια με ινδιανους κτλ και μπλουζάκια Sid Vicious

Α και καρα συλλεκτικο νεο-ρετρο μπλουζακι απο την προσφατη συναυλια της Γενιας του Χαους. Ηδη ρετρο...μιας και ηταν το ολο θεμα blast from the past.

:)
 
Εγω όταν πήγαινα γυμνάσιο είχα μπλούζα μακρημάνικη (εκεινες με την κουκούλα!) με το λογότυπο των Metallica μπροστά!! πρώτη μούρη.Δυστηχώς (ή ευτηχώς?) την ανταλλαξα με 5 cd του εν λογω συγκροτήματος.Απο τότε δεν τους ξαναακουσα
 
Τέλη της δεκαετίας του 80 είχαν κυκλοφορήσει κάτι μπλούζες από Αμερική που είχαν πλαστικά τρισδιάστατα σχέδια πάνω τους.Δεν ήταν ευκολοφόρετες λόγω του βάρους που είχε το πλαστικό αλλά ήταν πολύ εντυπωσιακές.Φανταστείτε κάτι σαν τις αποκριάτικες μάσκες ενσωματωμένες στην μπλούζα.Θυμάμαι που είχαμε μια με ένα σάντουιτς πάνω και μια άλλη με γροθιά.Τις θυμάται κανείς;
 
Μέσα δεκαετίας του ΄70. Ευτυχής σύμπτωση η ξαδέρφη στην Αμερική. Σε κάποιο πακέτο ήρθαν 4 μπλουζάκια με τους άγγελους του Τσάρλυ όχι τυπωμένα αλλά με σιδερότυπο. Τα παιδιά της γειτονιάς ρωτούσαν που τη βρήκαμε εγώ και η Juanita. Εμείς όλο καμάρι λέγαμε ότι δεν κυκλοφορούν στην Ελλάδα κι ότι ήταν μοναδικές (δηλώσεις συνοδευόμενες από διάπλατα σαρδόνεια χαμόγελα). Λίγους μήνες μετά -περίπου 6- βγήκαν τυπωμένες κακέκτυπες όμως μπλούζες με τους άγγελους του Τσάρλυ και τους Ντιούκς (οφ χάζαρντ). Τίς θυμάται κανείς;

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
κλασσική εητίλα t-shirt είναι το αμάνικο με την σημαία του Αμερικάνικου Νότου ειδικά στα γήπεδα:

 
Γιατι ρετρο ο ινδιανος και οι thundercats;....!
 
να ένα πολύ ρετρό μπλουζάκι του '70 (με όλες τις λαδιές πάνω του)

picture.php
 
Κάποιο ίδιο ή παρόμοιο φορέσαμε...

retro-t-shirt-rolling-stones-junk-food.jpg
ladies_charcoal_frankie_say_relax_t_shirt_amp_500_188_290_76.jpg
newspaper_all_over_print_menCs_short_sleeve_t-shirt_punk_emo.jpg
madonna.jpg
rainbow-swirl-tie-dye-tee.jpg


!BU8(WpQCGk~%24(KGrHgoH-CQEkJwwr(3WBKQBTHJNb!~~_35.JPG
ghostbusterstshirt-logo_1_102308_black-red-&-white-print_l.jpg
AAAAAu8yDn0AAAAAAVUuTw.jpg
 
Ρετρο μπλουζακι, ηταν εκεινο "τυπου χλωρινης"

Μονοχρωμο αρχικα που το βουτηξες στην χλωρινη επειτα και. εκανε "νερά"

Φορέθηκε κυριως απο αγόρια

(φωτογραφια δεν εχω :( )
 
12345y.jpg


Ουτε κι εγω δεν ξερω απο ποτε την εχω αυτην! :p Nintendo FTW
 
Στη μόδα ήταν το 1994 και τα μπλουζάκια που απεικόνιζαν έναν πειρατή ενώ στο αυτί του ήταν κολλημένο ένα κανονικό σκουλαρίκι (ραμμένο καλύτερα).Ακόμα υπήρχαν και μπλουζάκια με διάφορες στάμπες από σειρές Τόλμη Και Γοητεία κλπ!
 
Εντελώς τυχαία βρήκα ένα site με retro t-shirts... αν και ποτε δεν είχα αγοράσει ρούχα από το internet αυτό εδώ το ξέσκισα...ο λόγος προφανής...

δε ξέρω αν επιτρέπεται να βάλω το link...για όποιον ενδιαφέρεται έχει τεράστια γκάμα ρετρό θεματολογίας...

edit: αφού δε κατάφερα να τα εμφανίσω σαν είκονες...τα παραθέτω συνημμένα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πηρα το φτυαρακι μου και αρχισα το "ξεθαμα"... :D

Σε καποιες απο τις ρετροσυναντησεις μας (καλοκαιρινες) με ειδατε με ρετρο T-Shirts.

Παρακατω θα δειτε ενδεικτικα μερικα απο αυτα... :)

Ghostbusters T-Shirt

attachment.php


Thundercats Japanese edition T-Shirt

attachment.php


AUTOBOT logo T-Shirt

attachment.php


Τα υπολοιπα εδω.:wink:
 
Πίσω
Μπλουζα