Retro οχήματα με θέμα..δηλαδή..theme bikes and cars

pardalotzatziki

RetroNuts!
Joined
1 Δεκ 2012
Μηνύματα
2.019
Αντιδράσεις
348
Οχηματα τα οποια φτιαχτηκανε με καποιο σκοπο. Ταινια, σειρα, κατι αλλο....

Δεν βρηκα παρομοιο θεμα.

Ξεκιναω με την απιστευτη, ιπταμενη μοτοσυκλετα της σειρας Galactica!!! Μου ειχε παρει τα μυαλα!

Ηταν ενα ταπεινο Yamaha MX 175.

Λεπτομερειες εδω.

http://www.universalhartland.com/code/galc21mc.shtml

Προβολή συνημμένου 75953Προβολή συνημμένου 75954Προβολή συνημμένου 75955Προβολή συνημμένου 75958
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ford XB GT Falcon 1973 H' αλλιως...

MAD MAX Interceptor!!! :armed:

attachment.php


πηγη φωτο


Ford XB Falcon sedan 1974


attachment.php


πηγη φωτο

Chevrolet Corvette V8 1978 (λεγε με Batmobile!)

attachment.php


πηγη φωτο
 
stayros είπε:
Chevrolet Corvette V8 1978 (λεγε με Batmobile!)
attachment.php


πηγη φωτο

Αν έχω καταλάβει σωστά το θέμα αυτό, μιλάμε για οχήματα που όντως έχουν χρησιμοποιηθεί ως movie cars. Οπότε πολύ σωστά τα Falcon είνα εδώ. Όμως η C3 είναι απλά μια ιδιοκατασκευή και ουδέποτε χρησιμοποιήθηκε σε καμία ταινία ή σειρά με ήρωα τον Batman. ;)

Δεν είναι Batmobile δηλαδή, αλλά απλά μια καγκουρεμένη Corvette.
 
pro_crossaro είπε:
Όμως η C3 είναι απλά μια ιδιοκατασκευή και ουδέποτε χρησιμοποιήθηκε σε καμία ταινία ή σειρά με ήρωα τον Batman. ;)
Δεν είναι Batmobile δηλαδή, αλλά απλά μια καγκουρεμένη Corvette.
Φιλε μου για να το ποσταρω εδω σημαινει πως...

1) Το εψαξα πρωτα!

2) Δεν κανω κατι στα κουτουρου!

3) Υπαρχει και επισημο βιντεο απο την ταινια ΒΑΤΜΑΝ του 1989!

[video=youtube;jXtAy1-xTwA]

Ελπιζω να σε καλυψα με τα παραπανω και να μην υπαρχουν αποριες ως προς το αν ειναι movie car Η' οχι! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπορουμε να αναφερουμε και οτιδηποτε αλλο ειδος οχηματος ή αεροπλανου, πλεουμενου...οτι μπορειτε να σκεφτειτε.

Παραδειγμα το ελικοπτερο για τη σειρα Ailrwolf. Ενα τροποποιημενο Bell 222.

Και με πολυ ωραιο μουσικο θεμα...

http://www.youtube.com/watch?v=aqcQUmKJEK8

Και το φορτηγακι της A Team. 1983 GMC Vandura van

airwolf1.jpeg

A Team 1983 GMC Vandura van.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stayros είπε:
Φιλε μου για να το ποσταρω εδω σημαινει πως...
1) Το εψαξα πρωτα!

2) Δεν κανω κατι στα κουτουρου!

3) Υπαρχει και επισημο βιντεο απο την ταινια ΒΑΤΜΑΝ του 1989!

[video=youtube;jXtAy1-xTwA]


Μα φίλε μου με αυτά τα λινκ που παρέθεσες ενισχύεις το ότι αυτό δεν είναι moviecar. ;)

To Batmobile που χρησιμοποιήθηκε στα δύο Batman του Tim Burton δεν βασίστηκε σε καμία Corvette. Όπως γράφει και στο wikipedia που μόλις παρέθεσες:

"Tim Burton's live-action films Batman and Batman Returns presented a different version of the Batmobile, which reflected those films' Art Deco version of Gotham City, both of which were designed by Anton Furst.[28][29] It was long, low and sleek, and was built on a Chevy Impala chassis."

 

 


Και στο δεύτερο λινκ λέει επίσης:

"He wanted the car to be unlike any previous incarnation, a combination of brute force and classic design aesthetics. To build the car, the production team spliced together two Impala chassis, and the car was powered by a Chevy V8. The body was a custom-built fabrication, and the whole thing rides on a set of Mickey Thompson racing tires on custom wheels."

Άλλο το Chevrolet Impala και άλλο η Chevrolet Corvette.

To Βatmobile λοιπόν αυτό ήταν μια κατασκευή για την οποία χρησιμοποίησαν δύο σασί από Chevy Impala, έναν κινητήρα Chevy, πιθανών πολλά περιφερειακά και custom αμάξωμα.

Αντίθετα η corvette είναι απλά η κατασκευή ενός ανθρώπου που θα ήθελε να έχει το batmobile. Μοιάζει με το moviecar, αλλά δεν είναι. Εκτός των προφανών διαφορών του λοίπουν και μερικά μέτρα. Αυτά τα αυτοκίνητα λέγονται αλλιώς, αλλά δεν είμαι σίγουρος το πως. Τιμητές, ή κάτι τέτοιο (ο διαχωρισμός μεταξύ των ορισμών των λέξεων "τιμητής", "ρέπλικα" κτλ πάντα με μπέρδευε).

Αυτά από εμένα. :)
 
Αλλο ενα movie car ηταν και Cadillac Miller-Meteor του 1959

H' αλλιως το θρυλικο Ecto-1 των Ghostbusters!!! :)

attachment.php


πηγη φωτο
 
Ας βάλουμε στο θέμα και την Lotus Espit-υποβρύχιο του James Bond. Κομπλέ με αντιαεροπορικό πύραυλο. :)


Περισσότερα εδώ και εδώ.
 
turbo.jpg

κράισλερ turbo interceptor επαιζε στην ταινια the whraith to 1986
 
Το αμάξι στο Demolition Man το οποίο είναι το General Motors Ultralite.
 
Πίσω
Μπλουζα