Retro συγκλονιστικά φινάλε

Να ρωτήσω κάτι καλοπροαίρετα και με καλή διάθεση αν και είναι άσχετο με το θέμα?

Το χρονολογικό όριο μήπως θα ήτανε καλύτερα να αφορά στην χρονολογική απόσταση μιας ταινίας από το σήμερα παρά συγκεκριμένη χρονολογία?

Για παράδειγμα η συγκεκριμένη ταινία (The Game) μπορεί να μην ήτανε ρετρό πριν 10 χρόνια, σήμερα όμως που έχουν περάσει πάνω από 15 χρόνια από τότε που βγήκε θα μπορούσαμε να τη χαρακτηρίσουμε και ρετρό. Ίσως βέβαια αν το κάναμε αυτό μετά από λίγο να χανότανε το μέτρο. Τεσπα, απλώς μία σκέψη καταθέτω!

Σχετικά με τα φινάλε, τα πιο ανατρεπτικά φινάλε που μου έρχονται έτσι γρήγορα στο μυαλό είναι vertigo και

usual suspects
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Ελ Σιντ", με το νεκρό πάνω στο άλογο χωρίς να ξέρουν οι συμπολεμιστές του τίποτα

"Ο κύκλος των χαμένων ποιητών" (χειροκρότημα στο σινεμά)

και εκτός χρονολογικών ορίων, η τελευταία σκηνή της ελληνικής "Πέντε λεπτά ακόμα", με το τροχαίο στην περιοχή του Μαραθώνα. Χαραλαμπόπουλος-Βλαντή και η συγκλονιστική φάτσα του Δ.Πιατά !
 
Ο Εξολοθρευτής 2 είχε επίσης φινάλε που δεν περίμενα. Την καταστροφή του μετά από τα τόσα καλά που είχε κάνει.
 
Εκτός από κάποια που αναφέρθηκαν στην αρχή, για τα οποία συμφωνώ κι εγώ, να προσθέσω τα παρακάτω:

Cry of the Banshee (1970)

The Woman in Black (1989)

The Silence of the Lambs (1991)

Psycho (1960)

The Unknown (1927)

Sunset Blvd. (1950)

One Flew Over the Cuckoo's Nest (1975)

The Wicker Man (1973)

The Abominable Dr. Phibes (1971)

The Last Man on Earth (1964)
 
The Odessa File (1974), με την αποκάλυψη του πραγματικού λόγου για τον οποίο ο Μίλερ ψάχνει τον Ρόσμαν. 
 
Star Trek - The Wrath of Khan

Braveheart

Somewhere In Time

Phenomenon

Leon: The Professional
 
Ε, ήρθε λοιπόν και η στιγμή να "παινέψω το σπίτι μου" όπως λένε..
Συγκλονιστικό φινάλε της αγαπημένης μου ταινίας τρόμου,από τον αγαπημένο μου σκηνοθέτη Λούτσιο Φούλτσι:
The Beyond (1981) - ο αγγλικός τίτλος της ταινίας,"η 7η πύλη της Κολάσεως" ο ελληνικός..Η ταινία είναι Ιταλική (L'aldila).
Ένα από τα πιο συγκλονιστικά φινάλε σε horror ταινία (και όχι μόνο)..
Απαισιόδοξο φινάλε,που σ'αφήνει με "χαλασμένη" διάθεση και ιδιαίτερα όταν ακούγεται στο τέλος μια φωνή να λέει :
"..and you will face the sea of darkness and all therein that may be explored.." !..Και σε συνδυασμό με τη μουσική του Fabio Frizzi,απλά..ανατριχίλα!!!
 
Οι * άλλοι* με την νικολ Κιντμαν και το" σκοτεινό χωριό" ( φινάλε εξωπραγματικό το χει μαντέψει ποτέ κανείς;)
 
Οι * άλλοι* με την νικολ Κιντμαν και το" σκοτεινό χωριό" ( φινάλε εξωπραγματικό το χει μαντέψει ποτέ κανείς;)
Αυτο με την Κιντμαν το ειχα δει. Πολυ ανατριχιαστικο, με την ψυχολογικη εννοια του ορου. Οχι, δε μαντεψα τιποτα.
Το αλλο με το χωριο δεν το ξερω, αλλα αν εννοεις το The village, ειμαστε και στις δυο ταινιες εκτος χρονολογικου οριου.
 
Αυτο με την Κιντμαν το ειχα δει. Πολυ ανατριχιαστικο, με την ψυχολογικη εννοια του ορου. Οχι, δε μαντεψα τιποτα.
Το αλλο με το χωριο δεν το ξερω, αλλα αν εννοεις το The village, ειμαστε και στις δυο ταινιες εκτος χρονολογικου οριου.
Με συγκλόνισαν και οι δύο αυτές ταινίες όπως και το vertigo τώρα που το θυμήθηκα. Την ταινία με την Κιντμαν υποψιαστικα λιγο λόγω "έκτης αίσθησης" ταινία και αυτή. The village ναι αυτό τέλος που σε στελνει
 
Το τέλος του Ξαφνικά πέρσι το Καλοκαίρι βασισμένο στο θεατρικό του Τένεσι Γουίλιαμς το οποίο δεν είχα δει οπότε δεν γνώριζα τι με περιμένει. Απλά δεν πίστευα ότι το συντηρητικό Χόλιγουντ του 1959 επέτρεψε τέτοιο φινάλε, είχα μείνει με το στόμα ανοικτό. Παρότι ταινία 60 χρόνων να μην σας κάνω σπόιλερ αν δεν την έχετε δει. Εξαιρετικές ερμηνείες από Ελίζαμπεθ Τέιλορ, Κάθριν Χέπμπορν και τον αδικοχαμένο Μοντγκόμερι Κλιφτ οπότε το συνιστώ ανεπιφύλακτα.
 
Μπα? Πρέπει να το δω. Είχα φρίξει με το πώς παραμόρφωσαν το "Γλυκό πουλί της νιότης" (και ειδικά το τέλος του) για να το φέρουν στα καλούπια του Χόλλυγουντ.
 
Ε, ήρθε λοιπόν και η στιγμή να "παινέψω το σπίτι μου" όπως λένε..
Συγκλονιστικό φινάλε της αγαπημένης μου ταινίας τρόμου,από τον αγαπημένο μου σκηνοθέτη Λούτσιο Φούλτσι:
The Beyond (1981) - ο αγγλικός τίτλος της ταινίας,"η 7η πύλη της Κολάσεως" ο ελληνικός..Η ταινία είναι Ιταλική (L'aldila).
Ένα από τα πιο συγκλονιστικά φινάλε σε horror ταινία (και όχι μόνο)..
Απαισιόδοξο φινάλε,που σ'αφήνει με "χαλασμένη" διάθεση και ιδιαίτερα όταν ακούγεται στο τέλος μια φωνή να λέει :
"..and you will face the sea of darkness and all therein that may be explored.." !..Και σε συνδυασμό με τη μουσική του Fabio Frizzi,απλά..ανατριχίλα!!!
Πράγματι συγκλονιστικό τέλος,΄με τη μελαγχολική διάσταση που αποπνέει, όπου πια υπάρχει η παγίδευση σε μια τελική κατάσταση χωρίς προοπτική σωτηρίας. Αλλά και όλη η ταινία είναι για γερά νεύρα.
 
Οι * άλλοι* με την νικολ Κιντμαν και το" σκοτεινό χωριό" ( φινάλε εξωπραγματικό το χει μαντέψει ποτέ κανείς;)
θα πω και εγώ το The Others και θα προσθέσω και της ταινίες Carrie, Fight Club, Oldboy, Mulholland Drive, Dead Silence, Sleepaway Camp, Ιdentity, The Sixth Sense, Seven, Jacob's Ladder, Psycho, Scarface, Session 9 και The Usual Suspects
 
Off the record αλλά το νησί των καταραμένων του Σκορτσεζε έχει τέτοιο εκπληκτικό τέλος που λένε; Και μιλάμε για Σκορτσεζε ρετρό αξία.
 
Πίσω
Μπλουζα