RETRO DAGGERS OF WW2

nicksofar

RetroActive
Joined
21 Σεπ 2008
Μηνύματα
263
Αντιδράσεις
21
Το συγκεκριμένο Dagger, μου δώθηκε σαν δώρο στα γενέθλια μου το 2001. Πρόκειται απο τα πιο αινιγματικά Daggers του Γερμανικού στρατού, πρώτον λόγω της κατασκευής τους, χρυσός Αετός στην λεπίδα, και καθαρός χαλkός στην λαβίδα και την θήκη του.

Η εταιρεία που τα έφτιαξε έβγαλε λίγα αριθμημένα κομμάτια που εστάλθεισαν Μόνο στους Αξιωματικούς των SS.

Η KRUPP, που σημειωτέων υπάρχει ακόμα, ήταν ο βασικός προμηθευτής βαρέων όπλών της Γερμανικής πολεμικής μηχανής.

Ανοίγω αυτό το threadaki για τους συλλέκτες retro stuff ww2

ps.1 Παρακαλώ μην ακολουθήσουν ΄'κονταρομαχίες' ιδεολογιών, το threadaki είναι μόνο για να θαυμάσουμε κάποια retro πολεμικά αντικείμενα...

ps.2 Παραθέτω και κάποιες φωτογραφίες. :cool:
 
μα το Δια!τι δωρο!πρεπει να σ αγαπανε πολυ!επειδη σε κοβω να σκαμπαζεις,μη σκεφτεις να το πουλησεις..
 
Μα τόν Άρη, Ναι, DoN, κάποια πράγματα είναι απλά priceless.... ;)
 
Φοβερό και τρομερό... αλλά γιατί αινιγματικό; Πάμπολλα στοιχεία οπλισμού/ρουχισμού είχαν βγει σε λίγα κομμάτια. Έχεις περισσότερα στοιχεία για το συγκεκριμένο; Ποιοι το έφεραν, πού κτλ...;
 
Απίστευτο κομμάτι !

Ήξερα την Krupp μόνο ως κατασκευαστή βαρέων πολεμικών όπλων

και αγνοούσα ότι είχε ασχοληθεί και με εγχειρίδια.
 
Μονο που το βλεπω με πιανει δεος και τρομος.....

Ευχομαι να μην το εχει χρησιμοποιησει κανεις στον 2 παγκ. πολεμο....

who knows???
 
Simply priceless.............
 
δεν εχω πια σκανερ αλλα ελπιζω η καμερα να κανει καλη δουλεια..προ ετων σε "μοναστηρακι" πολης της κεντρικης ευρωπης αγορασα(αντι πινακιου φακης)ενα "βιβλιαριο "ενος εβραιου(?)γιατρου απο ταγματα εργασιας..συντομα θα το δειτε.να πω οτι μεχρι και τη δεκαετια του 80 στο δικο μας μοναστηρακι κυκλοφορουσαν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πραγματα απο β'ππ σε τιμες προσιτες σε σχεση μ αυτα που ζητανε σημερα..
 
αντε ζωντανο Λουβρο, απεθαντε ρετρο ηρωα Ντοκεν ριξε καμια φωτο να γουσταρουμε :)
 
exetlaios είπε:
Απίστευτο κομμάτι !
Ήξερα την Krupp μόνο ως κατασκευαστή βαρέων πολεμικών όπλων

και αγνοούσα ότι είχε ασχοληθεί και με εγχειρίδια.
Η Krupp ήταν παντοκρατορία ελαφρώς... Όχι μόνο βασικός προμηθευτής βαρέων όπλων αλλά ένας από τους πυλώνες του προπολεμικού συστήματος στη Γερμανία, και μεγάλος πολιτικός παίχτης.

Ώς βιομηχανία ατσαλιού έφτιαχνε μάλλον τα πάντα, από πυροβόλα μέχρι πτυελοδοχεία :D
 
don dokken είπε:
μεχρι και τη δεκαετια του 80 στο δικο μας μοναστηρακι κυκλοφορουσαν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πραγματα απο β'ππ σε τιμες προσιτες σε σχεση μ αυτα που ζητανε σημερα..
Και τώρα έχει stuff από εκείνη την εποχή,αλλά και πολλή σαβούρα βρε αδερφέ.... ;)
 
εκπληκτικό το εγχειρίδιο πραγματικά, άσχετα με το τι αντιπροσώπευαν, οι Γερμανοί είχαν υψηλή αισθητική και μεγάλη προσοχή στη λεπτομέρεια
 
Αυτα ειναι δωρα!

Ολο παντοφλες μου κανουν δωρο εμενα!
 
manos426f είπε:
Και τώρα έχει stuff από εκείνη την εποχή,αλλά και πολλή σαβούρα βρε αδερφέ.... ;)
....και πολυ μαιμου συντροφε..σορρυ που εξαφανιστηκα ενα διημερο,πολυ δουλεια.συντομα υποσχομαι φωτος..
 
Το κομματι ειναι εξαιρετικό.

Απλα μονο επειδή ειδα οτι σε μερικα σημεια εχει αρχισει η φθορα και του κραματος του χαλκου στη λαβη και στη λαμα καλο ειναι να το προσεξεις λιγο παραπανω :)
 
Αν και το thread είναι για daggers, βάζω και αυτήν την αγγράφα ζώνης, μονάδα δυστηχώς δεν ξέρω..., που αναφέρει 'Gott Mit Uns' μτφρ 'ο θεός μαζί μας'
 
Πω πω εκπληκτικό πραγματικά, υπέροχο, εμένα ο παππούς μου είχε διάφορα τέτοια αντικείμενα από τον 2ο παγκόσμιο αλλά με τη χούντα τα πέταξε στο λιμάνι του Ηρακλείου :(

Το μόνο που είχε κρατήσει (οφφτοπικ) ήταν μια bmw κ αυτή δε τη πρόλαβα :(
 
Αγαπητοί φίλοι και φίλες, γεια σας γράφτηκα πριν λίγες μέρες και προσπαθώ να έρθω σε επαφή με φίλους και φίλες που τους ενθουσιάζουν οι μινιατούρες. Έχω μια πολύ μεγάλη συλλογή ευρωπαϊκών προδιαγραφών. Θα ήθελα να βρω ομοϊδεάτες. Αν κάποιος έχει το ίδιο ενδιαφέρον για αυτή τη μορφή εικαστικής τέχνης, ας μου γράψει. Θερμούς χαιρετισμούς.

Ιωάννης Μούχρας.
 
Πίσω
Μπλουζα