Retro Fanzines

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.041
Το τι είναι "fanzines", φαντάζομαι ότι ξέρετε όλοι.

Μη-εμπορικά περιοδικά, συνήθως φωτοτυπημένα ή τυπωμένα σε εκτυπωτή, που γράφονταν από οπαδούς προς οπαδούς, μη-κερδοσκοπικά, απλώς με σκοπό να προάγουν την "ιδέα". Απευθύνονταν σε περιορισμένο (φανατικό) κοινό και καταπιάνονταν με διάφορα θέματα.

Αφορούσαν είτε κινηματογράφο, μουσική κ.λ.π.

Να αναφέρω ένα που κυκλοφόρησε αρχές δεκαετίας 90'.

Λεγόταν SPLATTERZINE.

Σχήμα Α5, χαρτί σχεδόν-πολυτελείας (πράγμα σπάνιο για φανζίν).

Πούλαγε περίπου 800 κομμάτια κάθε φορά.

"Έτρεξε" για μόνο 4 τεύχη (δυστυχώς).

Πολύ καλή ύλη, γύρω από ταινίες τρόμου (και όχι μόνο).

Πολύ καλές κριτικές, δοκίμια, άρθρα.

Μόνο του ελλάτωμα (αλλά αμελητέο), ότι ήταν ελαφρώς "πολιτικοποιημένο".

Από ποιότητα συναγωνιζόταν άνετα τα καλύτερα ξένα φανζίν.

Εκδότης του,ο Δημήτρης Βλασσόπουλος.

Επίσης κυκλοφορούσε και Η ΕΒΔΟΜΗ ΠΥΛΗ του Αλέξη Τσικνιά.

Γεμάτο καλογραμμένες κριτικές, για απίστευτες ταινίες horror, gore, exploitation, giallo, spagheti western κ.λ.π.

Μόνο μειονέκτημα η ποιότητα (φωτοτυπία και μάλιστα κακή).

Μια παρόμοια (αλλά μάλλον ανεπιτυχής) προσπάθεια ήταν και το ΠΕΙΡΑΜΑ ΣΤΟΝ ΤΡΟΜΟ που έβγαλε μόνο 1 τεύχος (όχι αδικαιολόγητα).
 
To splatterzine κατι μου λεει,τα αλλα δεν τα ξερω.

fanzines μπορει καποιος να βρει σε περιπτερα των Εξαρχειων (κυριως).

Αλλα πολιτικου και αλλα καλλιτεχνικου περιεχομενου,προσθετουν το καθενα την πινελια του στο αστικο τοπιο με τις διαφορες φυλες του
 
Shadowdancer2501 είπε:
To splatterzine κατι μου λεει,τα αλλα δεν τα ξερω.fanzines μπορει καποιος να βρει σε περιπτερα των Εξαρχειων (κυριως).

Αλλα πολιτικου και αλλα καλλιτεχνικου περιεχομενου,προσθετουν το καθενα την πινελια του στο αστικο τοπιο με τις διαφορες φυλες του
Στάνταρ μέρος για κάθε λογής απίθανο/κουφό, φανζίν ή έντυπο, είναι το περίπτερο στην Κάνιγκος. Κοντεύει να χαθεί ανάμεσα στα τόσα έντυπα !!!

Επίσης πολλά έχει και το Solaris στην Μπόταση.

Υ.Γ. Eχει ανοίξει ένα νέο ωραίο μαγαζάκι, με DVD, κόμικς, βιβλία, φιγούρες, κυρίως Ε/Φ.

Είναι στην Εμ.Μπενάκη 32 (ύψος Πανεπιστημίου). λέγεται CUBE.

Πέρασα σήμερα και μου "άνοιξε η όρεξη" !!!

Υ.Γ.2 : Όχι, για την παραπάνω διαφήμηση ΔΕΝ πήρα ποσοστά !
 
Δεν είχα αγοράσει ποτέ μου τέτοια περιοδικά...Με δυσαρεστούσε η προχειρότητα του τυπώματος.. Τα θυμάμαι ελάχιστα!
 
Φρεσκο-σκαναρισμένα, από την συλλογή μου ...

[edit] dead imageshack photo [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για να εκανε πιο σκοτεινη εντυπωση το splatterzine,η τιμη επρεπε να ειναι 555 :cool:

βλ.Necronomicon
 
Να πω την "μαυρη" αληθεια,δεν ηξερα οτι υπαρχει ταινια με αυτο τον τιτλο.

Για αλλη μια φορα,Εχετλαιε,σε παραδεχομαι :thumbup: .

Παντως ο αριθμος 555 ειναι ακρως μυστικιστικος... :diablotin:
 
Shadowdancer2501 είπε:
Να πω την "μαυρη" αληθεια,δεν ηξερα οτι υπαρχει ταινια με αυτο τον τιτλο.Για αλλη μια φορα,Εχετλαιε,σε παραδεχομαι :thumbup: .
Το 555, διαφημίστηκε μέσα των 80's σε ορισμένα ψιλο-underground αμερικάνικα fanzine, ως ταινία με πολύ σεξ και αίμα ! Η αφίσα (που έδειχνε έναν αποκεφαλισμό), ήταν όντως πιασάρικη !

Την έψαχνα ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ την κ***ταινία αυτή και όταν την είδα το 1994, κατάλαβα γιατί ήταν τόσο δυσεύρετη !

Εκτός από την επίμαχη σκηνή στο εξώφυλλο, ήταν πολύ προχειρο-γυρισμένη !

Τσάμπα ο κόπος !

Από τότε έχω συνδέσει το νούμερο 555, με την ταινία αυτήν.

Shadowdancer2501 είπε:
Παντως ο αριθμος 555 ειναι ακρως μυστικιστικος... :diablotin:
Δεν το ήξερα.

Γιατί άραγε ; :confused:
 
555 Δεν ήταν και μια σειρά από αρώματα κολώνιες?
 
Ειναι ενας αριθμος αμεσα συνδεδεμενος με το Necronomicon,ενα βιβλιο που ,οπως ξερουμε,εμφανιζεται στο "the hound" του H.P Lovecraft.Τελος παντων,το 555 παρουσιαζεται ως η αριθμολογικη αξια της λεξης Necronomicon.Υπαρχουν και καποια αλλα πραγματακια,αλλα ξεφευγουμε πολυ απο το φορουμ...Ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν και αλλοι fans του Λαβκραφτ,αναμεσα μας ,που τα ξερουν καλυτερα :D
 
Shadowdancer2501 είπε:
Ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν και αλλοι fans του Λαβκραφτ,αναμεσα μας ,που τα ξερουν καλυτερα :D
Κάτι ξέρω και εγώ από Lovecraft !

Σκέψου ότι κάποτε σπούδασα στο πανεπιστήμιο του Miscatonic !!!
 
Το Necronomicon έχει γίνει και θέμα Adventure της Cryo το οποίο έχω παίξει αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα να το τερματίσω. Λίγο τα Αγγλικά μου λίγο τα τρεχάματα....Η υπόθεση του παιχνιδιού ασχολείται με τη νεκρανάσταση και τις χημείες βοτάνων(Όπως το αθάνατο Elvira)!
 
Ιστοσελίδα για τα ελληνικά φανζίν!

Εδώ βρίσκεται η νέα ιστοσελίδα του fanzinesnet, του δικτύου των εγχώριων ανεξάρτητων εκδόσεων! Εκτός των άλλων υπάρχει μια καταγραφή, που εμπλουτίζεται συνεχώς, όλων των φανζίν που έχουν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα από τις αρχές σχεδόν του '80. Σούπερ site δηλαδή :D

Αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να συνεισφέρει με υλικό, πληροφορίες, κτλ ας το κάνει!
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα