Retro Gamers

Manos

RetroN00b
Joined
30 Σεπ 2006
Μηνύματα
20
Αντιδράσεις
0
Καλησπέρα σε όλους,

Να συστηθω για οσους δεν με γνωριζουν. Ειμαι ο Μανος Γρυπαρης, αρχισυντακτης του GameWorld.gr Από σήμερα ξεκινάει στο καναλι του GameWorld στο YouTube μια νέα εκπομπή αφιερωμένη στα Retro Games. Θα προβάλλεται κάθε εβδομάδα (κάθε Πέμπτη ή Παρασκευή) και θα ασχολειται με games από παλιους υπολογιστες και κονσολες. Το πρώτο επεισόδιο θα ανέβει σήμερα.

Εδώ μπορείτε να δείτε το τρέιλερ της.


Το email της εκπομπης ειναι retro gameworld gr και κάθε σχόλια ευπρόσδεκτα. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλη αρχη να εχετε και ελπιζω να παει καλα η εκπομπη!
 
....Pro, Warcraft (?), Uncharted και άλλο ένα FPS που πήρε το μάτι μου τι ακριβώς σχέση έχουν με τα ρετρό ;
 
Ανέβηκε το πρώτο επεισόδιο στο οποίο παρουσιάζουμε το Arcade Pro Fighting Stick της εταιρείας Si Tong. Το συνδέετε σε δύο USB θύρες και...μετατρέπετε τον υπολογιστή σας σε Arcade με τον πιο οικονομικό τρόπο! Παίξαμε Golden Axe και Street Fighter 2.

Δεν πέτυχες κάποιο. Ήταν το FIFA, το Warcraft και το Darkfall Online. Το τρέιλερ δείχνει ότι έχουμε ξεχάσει τα παλιά games. Δες το προσεκτικά, μην κάνω spoiler σε όσους δεν το έχουν δει. :)
 
Καλη επιτυχια και απο μενα και ως οπαδος των arcades χαιρομαι πολυ που ξεκινησατε με αγαπημενα παιχνιδια οπως τα Golden Axe και Street Fighter 2

Παντως για να τα λεμε ολα δεν κατεχετε και πολυ απο Golden Axe:p
 
Other_Reality είπε:
....Pro, Warcraft (?), Uncharted και άλλο ένα FPS που πήρε το μάτι μου τι ακριβώς σχέση έχουν με τα ρετρό ;
Αυτήν την απορία είχα κι εγώ όταν είδα την εισαγωγή του πρώτου επεισοδίου. Όχι ότι δεν το περίμενα αυτό από το Gameworld αλλά ας μην το αναλύσουμε παιρετέρω το θέμα και μου λένε μετά οι moderators/administration ότι "κάνω δυσφήμηση". ::)
 
Vetus είπε:
Αυτήν την απορία είχα κι εγώ όταν είδα την εισαγωγή του πρώτου επεισοδίου. Όχι ότι δεν το περίμενα αυτό από το Gameworld αλλά ας μην το αναλύσουμε παιρετέρω το θέμα και μου λένε μετά οι moderators/administration ότι "κάνω δυσφήμηση". ::)
Νομίζω ότι η -μικρή :) - retro gaming/computing κοινότητα στην Ελλάδα, έχει και αυτιά και μάτια...και κριτήριο, αυστηρό μάλιστα ! Όταν κάποιος αγαπάει αυτό που κάνει, το κατέχει και το κάνει με αληθινό μεράκι, στο τέλος αυτό φαίνεται νομίζω.
 
Other_Reality είπε:
Νομίζω ότι η -μικρή :) - retro gaming/computing κοινότητα στην Ελλάδα, έχει και αυτιά και μάτια...και κριτήριο, αυστηρό μάλιστα ! Όταν κάποιος αγαπάει αυτό που κάνει, το κατέχει και το κάνει με αληθινό μεράκι, στο τέλος αυτό φαίνεται νομίζω.
Σε δυο γραμμες τα ειπες ολα φιλαρακι :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Vetus είπε:
Αυτήν την απορία είχα κι εγώ όταν είδα την εισαγωγή του πρώτου επεισοδίου. Όχι ότι δεν το περίμενα αυτό από το Gameworld αλλά ας μην το αναλύσουμε παιρετέρω το θέμα και μου λένε μετά οι moderators/administration ότι "κάνω δυσφήμηση". ::)

Other_Reality είπε:
Νομίζω ότι η -μικρή :) - retro gaming/computing κοινότητα στην Ελλάδα, έχει και αυτιά και μάτια...και κριτήριο, αυστηρό μάλιστα ! Όταν κάποιος αγαπάει αυτό που κάνει, το κατέχει και το κάνει με αληθινό μεράκι, στο τέλος αυτό φαίνεται νομίζω.
H καλοπιστη κριτικη οσο αυστηρη και να ειναι, δεν ειναι δυσφημιση.

Αλλωστε ειναι κατι που λογικα και το περιμενει και αρα το επιζητει(*) για να κανει post εδω στο retromaniax την δημιουργια της σχετικης εκπομπης στο youtube.

(*)Μαζι με τις προτασεις σας για βελτιωση του προιοντος ,δεδομενου του target group στο οποιο απευθυνεται παντα .
 
Nemo είπε:
H καλοπιστη κριτικη οσο αυστηρη και να ειναι, δεν ειναι δυσφημιση.
Αλλωστε ειναι κατι που λογικα και το περιμενει και αρα το επιζητει(*) για να κανει post εδω στο retromaniax την δημιουργια της σχετικης εκπομπης στο youtube.

(*)Μαζι με τις προτασεις σας για βελτιωση του προιοντος ,δεδομενου του target group στο οποιο απευθυνεται παντα .
Και στο πρόσφατο παρελθόν είχα κάνει αρνητικές μεν αντικειμενικές δε κριτικές για συγκεκριμένα καταστήματα για τ' οποία δικαίως είχα τα παράπονά μου κι οι moderators αμέσως να με προειδοποιήσουν να προσέχω τι λέω με το φόβο μην δεχτούν μήνυση για συκοφαντική δυσφήμηση.

Επίσης το post εδώ δεν το έκανε για ν' ακούσει γνώμες για την εκπομπή αλλά για να διαφημιστεί τσάμπα.

Other_Reality είπε:
Νομίζω ότι η -μικρή :) - retro gaming/computing κοινότητα στην Ελλάδα, έχει και αυτιά και μάτια...και κριτήριο, αυστηρό μάλιστα ! Όταν κάποιος αγαπάει αυτό που κάνει, το κατέχει και το κάνει με αληθινό μεράκι, στο τέλος αυτό φαίνεται νομίζω.
Η retro κοινότητα δεν είναι και τόσο μικρή όσο την παρουσιάζεις. Αντιθέτως, τα τελευταία χρόνια έχει γίνει της μόδας και στην Ελλάδα το retro gaming και κατ' εξακολούθηση η συλλογή retro παιχνιδομηχανών και παιχνιδιών. Έτσι αρκετοί επιτήδεις εκμεταλεύονται την περίσταση όπως για παράδειγμα να πουλάνε ρέτρο πράγμα σε εξωφρενικές τίμες με το σκεπτικό "παλιό=σπάνιο".
 
Καταρχην μην τα τσουβαλιαζουμε ολα,αλλο λεω δυο αποψεις για ενα θεμα και αλλο μου χαλασε η μητρικη απο το πολυκαταστημα και θα τους κανω ρομπα να βρω το δικιο μου,το οποιο επισυρει αλλα πραματα.


Προσωπικη αποψη για να παμε ontopic κριτικη ναι αλλα στα πλαισια στοιχειωδων κανονων ευγενειας για την προσπαθεια και τον κοπο που κανει ο αλλος,κατι που ξερετε ολοι να κανετε καλυτερα απο μενα.
 
Πίσω
Μπλουζα