Retro Gaming Stores Σε Ελλάδα Και Κύπρο

user

RetroWannaBe
Joined
2 Αύγ 2010
Μηνύματα
87
Αντιδράσεις
3
Καλημέρα σας, θα ήθελα να ξέρω αν Ελλάδα και Κύπρο παίζουν retro gaming stores. Αν ναι θα ήθελα να μου πείτε ποιά καθώς και που μπορώ να αποταθώ. Ευχαριστώ.
 
-elx στη Μπόταση Αθήνα

-retromarket στη Δάφνη Αθήνα

-cfreak πάλι Δάφνη Αθήνα

-GameExplorers Πανορμου Αμπελόκηποι Αθήνα (φαρμακείο)

Αυτά ξέρω αλλά δεν έχουν πλέον πολύ πράγμα

Χρήσιμο θέμα bytheway
 
Πράμα έχουνε, οι τιμές τους όμως είναι πολλαπλάσιες από αυτές στο eBay!!
 
το gamexplorers συγκεκριμενα το εχω αυτομπαναρει απο τον firefox. Το θεωρω απολυτη κοροιδια στις τιμες...
 
Όντως, το game explorers είναι πανάκριβο. Εκτός αυτού, όμως, δεν είμαστε βέβαιοι ότι τα προϊόντα που έχει στην ιστοσελίδα του είναι όντως πραγματικό στοκ και δεν κάνει το μεσάζοντα. Κάτι άλλο που δε μου αρέσει..... οι εικόνες των παιχνιδιών είναι από την αμερικανική έκδοση και έχει πάρα πολλά παιχνίδια που δεν κυκλοφόρησαν στην Ευρώπη. Για αυτά δε γράφει αναλυτικά αν είναι pal ή όχι, ενώ σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα μαζί του μου είπε ότι όλα τα παιχνίδια δουλεύουν στις ευρωπαϊκές κονσόλες. Το Lufia πως θα το παίξω στο ευρωπαϊκό snes μου??? 8)
 
To thread εχει σκοπο να απαριθμησει τα retrostores και οχι να αποτελεσει "κυτιο παραπονων".

Υπαρχουν πολλοι λογοι που ενα νομιμο καταστημα πουλαει ακριβοτερα απο το ebay - και αλλοι τοσοι για το αν εχει σωστη συμπεριφορα ή οχι.

Ας μεινουμε στην απλη αναφορα τους.
 
Θεωρώ ότι, όσο έχουμε το δικαίωμα να διαφημίσουμε ένα κατάστημα, άλλο τόσο δικαιούμαστε να το δυσφημίσουμε. Οι καταναλωτές θα πρέπει να συνεργάζονται μεταξύ τους και να αναφέρουν την άποψή τους ως πελάτες καταστημάτων, αν έμειναν ικανοποιημένοι ή όχι, ώστε να μην πέσουν θύματα απάτης και κοροϊδίας και άλλα άτομα. Για αυτό το λόγο άλλωστε υπάρχει η έκθεση απόψεων έπειτα από μία αγορά (feedback) σε πολλά ηλεκτρονικά καταστήματα.
 
Tότε είστε off topic.

Ο user ζήτησε ονόματα καταστημάτων.
 
Paspartoo είπε:
To thread εχει σκοπο να απαριθμησει τα retrostores και οχι να αποτελεσει "κυτιο παραπονων".
Υπαρχουν πολλοι λογοι που ενα νομιμο καταστημα πουλαει ακριβοτερα απο το ebay - και αλλοι τοσοι για το αν εχει σωστη συμπεριφορα ή οχι.

Ας μεινουμε στην απλη αναφορα τους.
τα παράπονα για το συγκεκριμένο μαγαζί είναι σαφή κ δικαιολογημένα. Τιμές 50 ευρώ για ένα κοινό NES game είναι προκλητικά και φτάνουν στα όρια της αισχροκέρδειας προς αυτόν που δεν ξέρει. Άσε που το κατάστημα μάλλον κάνει το μεσάζοντα και βγάζει κέρδη 200% από κάποια προϊόντα.

Επίσης το συγκεκριμένο κατάστημα δεν είναι νόμιμο, αφού πουλάει και κόπιες.

Αρα η παρέμβασή σας κε. admin ήταν λίγο άστοχη, αφού τα σχόλια των παιδιών δεν αναφέρονταν στο φυσιολογικό της +30% αυξημένης τιμής αλλά στην κοροιδία ενός συγκεκριμένου καταστήματος και πιστεύω ότι πετυχαίνει στο να προστατεύσει τον καταναλωτή.

Στο θέμα μας, εκτός Αθηνών, στην Πάτρα δε νομίζω να υπάρχει κάτι dedicated. Για θεσσ/νική έχει πολλά παιδιά να μας πούν από το φορουμ αν γνωρίζουν κάτι.
 
The Console Club, Λ. Ηρακλείου 378

Πιστευω πως εχει τις καλυτερες τιμες στην Ελλαδα.

Γνωριζω 2-3 ακομα καταστηματα, αλλα λειτουργουν οπως και τα παραπανω οπου εχουν ηδη αναφερθει. Ζηταει καποιος ενα παιχνιδι, λεει ο υπευθυνος "μισο να ελενξω την αποθηκη", δηλαδη κοιταει σε ebay/amazon αν υπαρχει διαθεσιμο προς πωληση και το πουλαει εως και 5 φορες πανω!
 
Getta Robo είπε:
The Console Club, Λ. Ηρακλείου 378Πιστευω πως εχει τις καλυτερες τιμες στην Ελλαδα.

Γνωριζω 2-3 ακομα καταστηματα, αλλα λειτουργουν οπως και τα παραπανω οπου εχουν ηδη αναφερθει. Ζηταει καποιος ενα παιχνιδι, λεει ο υπευθυνος "μισο να ελενξω την αποθηκη", δηλαδη κοιταει σε ebay/amazon αν υπαρχει διαθεσιμο προς πωληση και το πουλαει εως και 5 φορες πανω!
έχει webstore το gamers club? γιατί δε βρίσκω κάποιο λινκ.
 
Υπάρχει ένα στα Εξάρχεια το οποίο άδειασε μετά τις φασαρίες, αλλά γεννιέται από τις στάχτες του (άρχισε ο κόσμος δηλαδή να φέρνει τίτλους). Θυμάται κανείς πως το λένε και διεύθυνση, γιατί απλά "ξέρω να πάω";
 
dr_slump είπε:
Υπάρχει ένα στα Εξάρχεια το οποίο άδειασε μετά τις φασαρίες, αλλά γεννιέται από τις στάχτες του (άρχισε ο κόσμος δηλαδή να φέρνει τίτλους). Θυμάται κανείς πως το λένε και διεύθυνση, γιατί απλά "ξέρω να πάω";
στη Μπόταση είναι και λέγεται ELectronics EXchange (ELX)
 
demizz29 είπε:
στη Μπόταση είναι και λέγεται ELectronics EXchange (ELX)
Επειδη εχω καιρο να παω ειναι αυτο που κατεβαινεις κατι σκαλια για να μπεις?
 
kajwbtfe είπε:
Επειδη εχω καιρο να παω ειναι αυτο που κατεβαινεις κατι σκαλια για να μπεις?
όχι, είναι δίπλα ακριβώς από το mgmanager (κατάστημα Η/Υ) και έχει πορτοκαλί ταμπέλες.
 
Ναι.... 60? n64

40? game boy

10 ? τετρις στο γκειμ μποι

Καλα για καταστημα οκ είναι αλλα αν υπάρχει δυνατοτητα αγορας online 1000000 φορες καλύτερα.
 
Αν με το καλο ανοιξει το θεμα και για εντυπωσεις απο το καθε καταστημα, μετα χαρας να μοιραστω μαζι σας, τις (πολυ αρνητικες για τα περισσοτερα) εμπειριες μου :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα