Retro Lan Gaming

Shock

Retired Admin
Joined
13 Ιουν 2006
Μηνύματα
5.315
Αντιδράσεις
230
Πριν σχεδόν 20 χρόνια είχα ένα Internet καφενέ καμία σχέση με τα σημερινά θηρία, ένας μικρός χώρος στον Κορυδαλλό απέναντι από το σπίτι γνωστού Amiga του forum, ονόματα δε λέμε!

Είχε 10 αν θυμάμαι καλά PCs πανάκριβα για την εποχή, όλα Pentium χωρίς καν ΜΜΧ (δεν είχε βγει ακόμα) εκτός από 1-2 που ήταν Cyrix. Ένα ομοαξονικό καλώδιο πέρναγε από τον κάθε υπολογιστή και τερμάτιζε με ασφάλειες στους τελευταίους, οι παλιοί θα καταλαβαίνουν ελπίζω τι εννοώ. Αργότερα πέρασα RJ45 και έβαλα Hub, ούτε λόγος για switch.

Αν κάποιος ήθελε internet πέρναγε από 2 γραμμές modem (μη γελάτε) και αργότερα από μια γραμμή που αν θυμάμαι καλά έδινα το 1996 πια κοντά 150.000 δρχ το μήνα. Ο δε router (Cisco) κόστιζε 850.000!! Ω ναι.... Για αν θυμάμαι καλά 64KBps. Τώρα γελάστε :)

Internet έμπαιναν ελάχιστοι, 1 στους 200 άλλωστε σε πιο WEB να surfάρουν, όλοι έπαιζαν LAN παιχνίδια που τότε ήταν πρωτόγνωρο πράγμα. Παρόλο που υπήρχε το doom όλοι είχανε κολλήσει με το Warcraft II μαζί κι εγώ φυσικά μέχρι τη στιγμή που κυκλοφόρησε το Duke Nukem 3D οπότε ο χρόνος μοιραζόταν σχεδόν 40/60 και αργότερα με το Red Alert 20/60/20. (Warcraft/DN3D/RA)

Δινόντουσαν επικές μάχες σε ένα τοπικό δίκτυο που δούλευε από θαύμα. Δεν υπήρχαν τα χρήματα για σοβαρό δικτυακό εξοπλισμό αλλά είμαι σίγουρος ότι όλοι φχαρισιόμασταν και με το παραπάνω το παιχνίδι όσο ποτέ άλλοτε.

Τώρα που το σκέφτομαι...

Πόσο θα ήθελα να μαζευόμασταν 5-10 άτομα πάλι σε ένα χώρο να στήσουμε τα μηχανάκια μας και να λιώσουμε σε αυτά τα παλιά κλασσικά παιχνίδια. Αν χρειαστεί να τσοντάρουμε και κάνα ? για να νοικιάσουμε ένα χώρο για 1-2 μέρες δε θα ταν άσχημα. Παρέα να είμαστε να παίξουμε για ώρες και να τα ευχαριστηθούμε.
 
Εχεις καμια φωτο απο τοτε? 20 χρονια ειναι ρετρο!!

Οι τιμες που ανεφερες προκαλουν ζαλαδα!

Εγω οντας Amigas/κονσολας εκεινη την εποχη δεν κατεω απο Doom και τετοια. Επισης σιχαινομαι τα tactical και τα δυτικα RPG.

Για ενα UT ομως ειμαι ΜΕΣΑ!!!

Σε πρωτη φαση (για ζεσταμα) τι θα λεγατε να παιξουμε κανα παλιο FPS μεσω WAN? Καπως να φτιαξουμε εναν server και να πεσουμε πανω του?
 
Εγω lan παιχνιδια ξεκινησα να παιζω αρκετα αργοτερα γυρω στο 2002 κυριως για την παρεα (απο fps Quake 3,counter strike, unreal tournament και καποια strategy οπως age of empires 2 conquerors , c&c generals). Καποια χρονια μετα αρχισα το καψιμο στο Dota (lan και ιντερνετ) αλλα και αυτο περασε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Εχεις καμια φωτο απο τοτε? 20 χρονια ειναι ρετρο!!
Όχι δυστυχώς :(

Wally είπε:
Οι τιμες που ανεφερες προκαλουν ζαλαδα!
Να πω ότι τόσο ήταν και η δόση για το αυτοκίνητο που είπα πάρει

Wally είπε:
Εγω οντας Amigas/κονσολας εκεινη την εποχη δεν κατεω απο Doom και τετοια. Επισης σιχαινομαι τα tactical και τα δυτικα RPG.
Τώρα που είπες για κονσόλα, είχα πάρει και ένα PS το οποίο το είχαν λιώσει, έπαιζε όλη μέρα. Αλλά το είχα πάρει προς το τέλος κάπου στο 96(?)

Wally είπε:
Για ενα UT ομως ειμαι ΜΕΣΑ!!!
Αυτό παρα είναι σύγχρονο :)

Wally είπε:
Σε πρωτη φαση (για ζεσταμα) τι θα λεγατε να παιξουμε κανα παλιο FPS μεσω WAN? Καπως να φτιαξουμε εναν server και να πεσουμε πανω του?
Duke Nukem 3D Anyone?
 
Για multiplayer FPS είμαι μέσα :p
 
Αγόρια, σόρρυ αλλά FPS δε μπορώ να παίξω που να εξαρτάται η ζωή μου από αυτό!....

Αν θέλετε κανα Age of Empires όμως, είμαι μέσα! ;)
 
D@redevil είπε:
Αγόρια, σόρρυ αλλά FPS δε μπορώ να παίξω που να εξαρτάται η ζωή μου από αυτό!....
Αν θέλετε κανα Age of Empires όμως, είμαι μέσα! ;)
Λες να δοκιμάσουμε τη συνταγή του Γιατρού και να πάρουμε δραμαμίνες? Λέει να παίξουμε όλοι μαζί!
 
Ε, ναι... Κι έλεγα: "πώς να περάσω ένα ευχάριστο απόγευμα? Α, ναι! Βγάζοντας τα σωθικά μου στο μόνιτορ!" :p
 
Age of Ampires online??? Ποτε να σας σερβιρουμε το τηλιο και το χαμομηλακι?

Το bandwidth πρεπει να καταλαμβανεται μονο απο σοβαρα παιχνιδια...πχ UT

:p
 
Να μην το σερβίρετε, πίνω ήδη τσαγάκι (-2,5 εδώ μπρρρρ!!!).

Αν παίξω σε FPS, σε διαβεβαιώ ότι δεν θα καταλαμβάνει μόνο το παιχνίδι το bandwidth!... throw-up.gif
 
Mαριάνα τρελαινόμουν για age of empires online, και το 2 και το 3 είχα και είχα λιώσει το '99-'00 που έπαιζα με μόντεμ. Μάλιστα αρχικά ο Η/Υ μου ήταν αργός και έβγαζε δίπλα στο nick μου...μια χελώνα.Πολύ ωραίο παιχνίδι. Το 3 δεν μπόρεσα να το απολαύσω δυστυχώς, λόγω του (τελείως) προβληματικού μου παλιού Η/Υ. Είχα nick στο zone.com, φυσικά.
 
Α, να γειά σου βρε Δημήτρη! :) Ευχαριστώ πάρα πολύ!...

Όχι τίποτα άλλο, αλλά το "λυκόπουλο" ο Γουώλη, μας έβγαλε ότι είμαστε για τα ΚΑΠΗ! :p
 
Ο Wally είναι ένας καμμένος που μετά το Halo ξέχασε ότι μπορεί να υπάρχουν τεράστιο mental challenge και ενδιαφέρον σε παιχνίδι που δεν κραδαίνεις καρυοφύλλια, καραμπίνες, καλάσνικοφ κλπ. Βάρβαρος, παιδιά μου... :p

Ακόμα θυμάμαι μερικές επικές μάχες που είχα στο Age of Empires 1 με κάποιον φίλο over modem!
 
Πίσω
Μπλουζα