Retro laptops

kouikaras

Retro Member
Joined
31 Αύγ 2010
Μηνύματα
158
Αντιδράσεις
13
Έχω αποκτήσει ένα κόλλημα τελευταία. Ανασταίνω παλιά laptops με unixοειδή λειτουργικά.

Θα με ενδιέφερε να ανταλλάξω εμπειρίες με άλλους που κάνουν κάτι παρόμοιο.

Το πιο πρόσφατο ήταν ένα Compaq Armada 100s με 64mb ram που του έβαλα Slitaz και Wireless USB adapter και μετατράπηκε σε ένα σύγχρονο μηχανάκι. Με μια αναβάθμηση μνήμης (βρήκα με 15 δολλάρια τα 128ΜΒ) θα μπορεί να βλέπω και σελίδες με flash και video χωρίς να σέρνεται (γιατί είναι το μόνο σημείο στο οποίο έχει πρόβλημα, όλα τα άλλα προγράμματα λειτουργούν ταχύτητα)

Το επόμενο που έχω βάλει στο μάτι είναι ένα Compaq Contura Aero με 4ΜΒ μνήμη. Αυτό αναβαθμίζεται στα 20ΜΒ. Καμία ιδέα; ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι ένα φοβερά αργό φορητό ;) ....έχεις υπομονη ? 486/25

Τι έκδοση θα του βάλεις ?
 
Θα δοκιμάσω τα εξής: DSL, FreeBSD, BasicLinux και Minix3

Ειδικά το τελευταίο είναι αρκετά ενδιαφέρουσα περίπτωση για πειραματισμό.

Το μόνο κακό είναι ότι δεν αναγνωρίζει usb (προς το παρών).
 
Και που να παρεις το portofolio (ATARI) που εχει 8088 !!!!
 
....εεπ!

για να δώ καπου εχω εδω ενα λαπτοπ αρκετα παλιό ... θα ακολουθησει φώτο να μου πείτε την γνώμη σας γιατι τωρα ειμαι στη δουλειά!...
 
D.A.T (Alex) είπε:
....εεπ! για να δώ καπου εχω εδω ενα λαπτοπ αρκετα παλιό ... θα ακολουθησει φώτο να μου πείτε την γνώμη σας γιατι τωρα ειμαι στη δουλειά!...
Εχμ...φίλτατε D.A.T τί θα γίνει με τη φωτό που έλεγες; :wait2: :p
 
Επ! Τι έχουμε εδώ? :D

Νομιζα οτι μόνο εγώ είχα την φλάτζα για τετοιες "δ'λειες". :D

picture.php


Εδώ βλέπεις ένα συγχρονο σχετικα Pressario 700 laptop που τρέχει ο browser w3m και φαίνεται η αρχική σελίδα του retromaniax. ;)

Ολη η "φάση" είναι οτι εγκατέστησα μόνο την core εκδοχή του salix, χωρίς Χ και την μεγαλύτερη τιμή που είδα να καταλαμβανει σε μνήμη, για την παραπάνω φωτό, ήταν 18mb. ;)

Βέβαια δεν ενδιαφέρομαι μόνο για laptop γιατι είναι λιγάκι δύσκολο να βρεις ένα λειτουργικο 486.

Το επόμενο project μου είναι ένα IBM Aptiva 486. Τωρα είναι στη φάση ξεβρωμισματος, γιατι το βρήκα σε υπόγειο .... :D

Σύντομα θα πέσουν σχετικές φωτό.......

Edit: kouikara ! Τσίμπα και μια λίστα με floppy distros ;) Παιζει να υπάρχει και διανομή που τρέχει σε μόλις 4mb ram.

Εdit2: Χα !!! Ειχα ξεχάσει οτι άνοιξα ένα σχετικο θεματάκι κάποτε............. :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με τόσο retro laptop δεν έχω ασχοληθεί, αλλά έχω κατα καιρούς παίξει με διάφορα που είχαν 128mb ram. Με arch είχα καταφέρει γύρω στα 80mb ram usage με GUI και browser με ανοιχτό google. Αυτό που θα ήθελα να κάνω με τέτοια μηχανήματα αλλά δεν υπάρχει δυστυχώς κάποιο τέτοιο πρόγραμμα ολοκληρωμένο για linux, είναι αναπαραγωγή μουσικής με δυναμικές playlists και scheduling. Θα μπορούσε κάλλιστα να γίνει σε μορφή daemon με web interface για το scheduling, οι απαιτήσεις για την αναπαραγωγή μουσικής είναι θα είναι απειροελάχιστες αν γραφτεί σωστά κάτι τέτοιο. Αν ποτέ στο μέλλον μάθω να προγραμματίζω θα το φτιάξω μόνος μου :p
 
teflon ευχαριστώ για το link!

Παρεπιπτόντως, γιατί δεν έβαλες gui εφόσον έχει 256 ram;

Βέβαια θα μου πεις, περί ορέξεως.... :D
 
kouikara αυτό το μικρόβιο το έχω αποκτήσει και γω τελευταία αλλά τώρα δε βρίσκω laptop να το εφαρμόσω...LOL

σας παραθέτω το ποστ που είχα κάνει σε ένα forum κομμένο και ραμμένο φυσικά γιατί είχα και απορίες

Compaq Evo n1020v 1,7 CPU , 768 ram, 30gb hdd

ενα λαπτοπ του οποίου

1) το cdrom δε λειτουργεί

2) δε μπουτάρει απο usb οτιδήποτε κι αν είναι αυτό...(δισκος cdrom stick κτλ)

3) μπουτάρει μόνο από δισκεττα

Τελικά τα κατάφερα με το Puppy Linux, δισκέτα εκκίνησης και μπουτάρισμα απο το usb αργότερα...

ήρθε στην κατοχή μου επίσης ένα

Toshiba Portege 3410CT (Celeron 400Mhz , 64MB Ram, 6 GB hdd, 10,4 Οθόνη)

με τα ίδια προβλήματα συν το γεγονός οτι δεν είχε cdrom , είχε ένα usb συν άλλο ένα μέσω ενός περίεργου adaptor τα οποία usb δε μπουτάρανε το στικάκι με τίποτα(επίσης 2 usb πάνω του δεν έβλεπε).

Έβαλα λοιπόν μια usb δισκέτα και μπούταρα το disk-image του Damn Small Linux. Μετά από καμιά 10αριά φορές ανοίγματος του λάπτοπ (ξεβίδωσε-βγάλε δίσκο-σύνδεσε με usb στο άλλο μηχάνημα-cfdisk το δίσκο-βάλε το δίσκο στο λάπτοπ-βίδωσε διότι για ένα περίεργο λόγο δεν έβλεπε το linux partition με τίποτα (στο τέλος πώς το είδε ένας θεός ξέρει)) και αφού έφτιαξα 2 partitions ενα 300mb (όπου μετέφερα το σύστημα αυτούσιο απ'το live-cd ) και ένα με το υπόλοιπο κατάφερα να το στήσω επιτέλους... Τώρα λείπει μια κάρτα pcmcia wireless i ethernet και θα έχω και internet σ'αυτό...

Περιττό να πω οτι πετάνε και τα 2 μηχανάκια και τα γλίτωσα από σίγουρο πέταμα...

Ορίστε και μερικές φωτογραφίες...

Compaq

http://s4.postimage.org/ozvwivok/126.jpg

http://s4.postimage.org/ozz7lko4/130.jpg

Toshiba

http://s4.postimage.org/p0467m5g/132.jpg

http://s4.postimage.org/p0cfwcmc/135.jpg
 
εμενα ενας φιλος ξερω οτι εχει ενα αρχαιο λαπτοπ ibm 1988-09 >?>? καπου εκει αλλα και να το παρω δεν ξερω πως να το φτιαξω !!
 
πςςςςςςςςςςςς αυτή είναι πρόκληση μάθε τι έχει πάνω να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε! :)
 
Πίσω
Μπλουζα