Retro Mini Review Macintosh SE Greek Hotdog

hotdog

Retro Member
Joined
5 Απρ 2020
Μηνύματα
120
Αντιδράσεις
104
Καλημερα σας παιδια επιτελους μετα απο τις 28/11 που τον βρηκα σε αγγελια στο insomnia μου εχει ερθει και ειναι εδω. Μιλαμε για το Macintosh SE με ελληνικοτατο λειτουργικο συστημα συγκεκριμενα το Mac 6.0.2 Greek. Ειναι σε λειτουργισημη αριστη κατασταση επειδη ο ανθρωπος που το ειχε το προσεχε παρα πολυ. Για την ιστορια του ο ανθρωπος που μου το πουλησε μου ειπε πως το αγορασε απο την γερμανια και το εφερε ελλαδα για το πρωτο τυπογραφειο της περιοχης του στην Ελλαδα. Το βρηκα στα 200 ευρω σε τιμη χωμα που στο eBay ζητανε το ενα αλλο ενα οι αμερικανοι απο αμερικες πλευρες ετσι το τσιμπησα.
Εχει ενα καρο προγραμματα πανω του απο εκεινη την εποχη και ειναι γεματο με προγραμματα παλια τα οποια καποια δουλευουν σωστα και καποια αλλα οχι.
Η Δισκετα του πρεπει να βγει και να καθαριστει μου ειπε για να δουλευει σωστα επειδη δυσκολευεται στην εξαγωγη της και θελει βοηθεια μεσω καποιου συνδετηρα μα φυσικα μιλαμε για ενα υπολογιστη που ειναι 34 χρονων τωρα δεν ειναι τωρασινος.
Παμε να δουμε τις φωτογραφιες του:

Λοιπον εχουμε το πως ηρθε ο υπολογιστης αυτος στην Κυπρο οπου διαμενω μεσα σε μια ωραια κουτα:

IMG_20211129_110942.jpg

Εχουμε λοιπον αφου τον ανοιξα χθες που τον παρελαβα σαββατο ημερα 11/12/2021

το πληκτρολογιο του και το ποντικι του βεβαια ειναι μεταγενεστερα μοντελα της Apple ομως δουλευουν και μια χαρα κανουν την δουλεια τους.

266055559_4598348980286822_7689292055475175948_n.jpg

Επισης εχουμε ποιο περα οπως βλεπετε μια μπαταρια για αντικατασταση σε περιπτωση που χαλασει.
Εχουμε ενα σκληρο δισκο εξτρα σε περιπτωση που χαλασει ο δικος του που ειναι μεσα να τον αντικατασταστησω δεν ειναι και νεοτερος οποτε θελει προσοχη ειναι backup 2ο οπως του ζητησα να μου το φτιαξει για να μην την παθω και μεινω ετσι δεν γνωριζω και πολλα απο τα παλιοτερα macintosh εκεινης της εποχης του 1988 αφου ειμαι του 93.

266375237_4598349360286784_2333823462739771272_n.jpgΤο μηχανημα μπροστα:

266487250_4598349006953486_6742943273679133519_n.jpg

Και απο την πισω του πλευρα:

266746255_4598349206953466_7486776883805552371_n.jpg

Μια δισκετα εκκινησης του λειτουργικου:

266841378_4598349250286795_4850249662018709152_n.jpg

Και ιδου το macintosh se 1988 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

267219370_4600018390119881_5612040226316158869_n.jpg

Αξιζει να σημειωθω τις προδιαγραφες του μηχανηματος αυτου καθως και το κοστος του εκεινη την εποχη:

Also known as Macintosh SE FDHD
Macintosh SE SuperDrive
Manufacturer Apple Computer
Product family Compact Macintosh
Type All-in-one
Release date March 2, 1987; 34 years ago
Introductory price US$2900 (dual floppy)
US$3900 (with 20 MB hard drive)
Discontinued October 15, 1990
Operating system System 4.0 - System 7.5.5
CPU Motorola 68000 @ 7.8 MHz
Memory 1 MB RAM, expandable to 4 MB (150 ns 30-pin SIMM)
Display 9 in (23 cm) monochrome, 512 × 342
Dimensions Height: 13.6 in (35 cm)
Width: 9.69 in (24.6 cm)
Depth: 10.9 in (28 cm)

Ειναι το μηχανημα με τον σκληρο δισκο 20MB 3900 Δολλαρια αμερικης αρα για ποσες δραχμες στην ελλαδα μιλαμε για εκεινη την εποχη ;
Ευχομαι αυτο το ομορφο ταξιδι να σας αρεσε.
Εν αναμονη να μου ερθει λοιπον και το Macintosh Centris 650 θα το δουμε και αυτο και πιστευω οτι προβλημα αντιμετοπισω θα βρουμε την ακρη και την λυση του.
Εχω καποιες αποριες και ερωτησεις:
1) Οι δισκετες της ΙΒΜ κανουνε για το macintosh για να αντιγραψω προγραμματα παιχνιδια εφαρμογες κλπ ;
2) Μπορω να βρω δισκετες και να τις αγορασω απο το eBay ;
3) Εχω ενα παλιο υπολογιστη με windows xp ασχετο με το θεμα μας ομως ισως να ειναι βοηθητικο επειδη υποστηριζει floppy drive και ειναι το μονο που εχω στο σπιτι πως μπορω απο εκει να αντιγραψω αρχεια τα οποια η κατεβασα η βρηκα απο το ιντερνετ στις δισκετες ;
Τι ακριβως και ποια προγραμματα χρειαζομαι ;
Σας ευχαριστω για τον χρονο σας.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παρά τα χρόνια του το μηχάνημα είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Νομίζω ότι το πληκτρολόγιο του δεν είναι αυτό που είχε κανονικά το μηχάνημα μίας και το θυμάμαι πολύ μικρότερο.

Την εποχή που άρχισαν σιγά σιγά να μπαίνουν στα μαγαζιά οι πρώτοι υπολογιστές θυμάμαι ότι στα Goody's είχαν αυτό το mac σε όλα τα ταμεία και δίπλα ένα εκτυπωτή να εκτυπώνει την απόδειξη.

Πρέπει να είχαν κάνει κάποια συμφωνία με την αντιπροσωπεία της apple στην Ελλάδα γιατί θυμάμαι ότι ολα τα καταστήματα της αλυσίδας είχαν εκείνη την εποχή τα mac.

Ήταν και η πρώτη φορά που είδα το συγκεκριμένο μηχάνημα και μου είχε κάνει εντύπωση το ότι ήταν τόσο μικρό.

Χμμ.. Άραγε τι να έγιναν μετά όλα αυτά τα μηχανήματα που είχαν στα Goodys; Λέτε να υπάρχουν ακόμα σε κάποια αποθήκη της εταιρείας;;;

ΥΓ. κάθε φορά που πηγαίναμε κάναμε σκανταλιές και τους κλείναμε με την παρέα μου τον υπολογιστή (μιας και ο διακόπτης on/off ήταν στην πίσω πλευρά του υπολογιστή) :whistle:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παρά τα χρόνια του το μηχάνημα είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Νομίζω ότι το πληκτρολόγιο του δεν είναι αυτό που είχε κανονικά το μηχάνημα μίας και το θυμάμαι πολύ μικρότερο.

Την εποχή που άρχισαν σιγά σιγά να μπαίνουν στα μαγαζιά οι πρώτοι υπολογιστές θυμάμαι ότι στα Goody's είχαν αυτό το mac σε όλα τα ταμεία και δίπλα ένα εκτυπωτή να εκτυπώνει την απόδειξη.

Πρέπει να είχαν κάνει κάποια συμφωνία με την αντιπροσωπεία της apple στην Ελλάδα γιατί θυμάμαι ότι ολα τα καταστήματα της αλυσίδας είχαν εκείνη την εποχή τα mac.

Ήταν και η πρώτη φορά που είδα το συγκεκριμένο μηχάνημα και μου είχε κάνει εντύπωση το ότι ήταν τόσο μικρό.

Χμμ.. Άραγε τι να έγιναν μετά όλα αυτά τα μηχανήματα που είχαν στα Goodys; Λέτε να υπάρχουν ακόμα σε κάποια αποθήκη της εταιρείας;;;

ΥΓ. κάθε φορά που πηγαίναμε κάναμε σκανταλιές και τους κλείναμε με την παρέα μου τον υπολογιστή (μιας και ο διακόπτης on/off ήταν στην πίσω πλευρά του υπολογιστή) :whistle:
Καλησπερα παρα πολυ ενδιαφερουσα ιστορια φιλε μου σε ευχαριστω που μας την αφηγησες. Ισως αν ρωτησεις τωρα σε καποιο καταστημα να δουμε τι θα σου πουν. Σιγουρα αναβαθμιστηκαν τα μηχανακια τους δεν μπορει μετα απο τοσα χρονια να ειναι τα ιδια.
Επισης ναι σωστα θυμασαι το κουμπι που τα ενεργοποιας απενεργοποιας ειναι στο πισω μερος τους.
 
Ωραίος! Απ'ο,τι βλέπω, το μηχάνημα δέχεται 240V ρεύμα άρα δεν είναι εισαγωγής όπως π.χ. το δικό μου Mac plus που θελει 110.
Νομίζω ότι το πληκτρολόγιο του δεν είναι αυτό που είχε κανονικά το μηχάνημα μίας και το θυμάμαι πολύ μικρότερο.

Μικρό πληκτρολόγιο είχε το πρώτο Mac 128K. Ιδιο ή λίγο μεγαλύτερο είχε το Mac plus, το επιβεβαιώνω. Ομως το SE ενδεχομένως να είχε πιο σύγχρονο πληκτρολόγιο, όπως αυτό που βλέπουμε, το οποίο δείχνει να ήρθε μαζί με το σύστημα αφου έχουν την ίδια κιτρινίλα.

Φίλε Hotdog, ανοιξε το εσωτερικό του να δεις σε τί κατάσταση είναι. Αν σου μυρίζει τσιγάρο, αυτό δικαιολογεί την κιτρινίλα που είναι ομοιόμορφη.
 
Ωραίος! Απ'ο,τι βλέπω, το μηχάνημα δέχεται 240V ρεύμα άρα δεν είναι εισαγωγής όπως π.χ. το δικό μου Mac plus που θελει 110.


Μικρό πληκτρολόγιο είχε το πρώτο Mac 128K. Ιδιο ή λίγο μεγαλύτερο είχε το Mac plus, το επιβεβαιώνω. Ομως το SE ενδεχομένως να είχε πιο σύγχρονο πληκτρολόγιο, όπως αυτό που βλέπουμε, το οποίο δείχνει να ήρθε μαζί με το σύστημα αφου έχουν την ίδια κιτρινίλα.

Φίλε Hotdog, ανοιξε το εσωτερικό του να δεις σε τί κατάσταση είναι. Αν σου μυρίζει τσιγάρο, αυτό δικαιολογεί την κιτρινίλα που είναι ομοιόμορφη.
Καλησπερα φιλε μου δεν το πειραξω οπως ηρθε ετσι θα το εχω για μια ζωη ειναι αρχαιο και retro δεν θελω να το χαλασω και να μην ξανα ανοιξει ποτε του φτου φτου μην κακο.
 
Πίσω
Μπλουζα