Retro PC- Το setup μου

demizz29

Retro Member
Joined
14 Δεκ 2009
Μηνύματα
111
Αντιδράσεις
4
Έστησα ένα υπέροχο -ίσως το ιδανικό- DOS gaming rig και σας το παρουσιάζω.

Το έλυσα, το καθάρισα από μέσα και να η αυτοψία. Οι φωτογραφίες δείχνουν ένα αρχαίο κλασσικό "παιδικό" adventure της sierra σε δράση! Μπορείτε να καταλάβετε ποιο είναι;

Επεξεργαστής 486 dx4/100

24 mb ram

800 mb HDD

κάρτα γραφικών s3 virge dx με 8 (!!) mb ram για τρομερές επιδόσεις και σε 3d

opti 929 Κάρτα ήχου (soundblaster KAI adlib συμβατή)

Philips CD-ROM

Έγχρωμη SVGA οθόνη 14' 800χ600

Τον 800ρη δίσκο τον τίγκαρα με pre-1993 games για άμεση απόλαυση!

http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=1705
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τσιλικο!!!
 
Άποψη σύνθεση το μηχανάκι σου. Καλόπαιχτο!!
 
Αν και πολλοί προτιμούν κάρτα ήχου με wavetable synthesis (roland, sb awe32/64), εγώ ψηφίζω βρώμικη adlib!

Καλό λιώσιμο :D
 
:dribble:

Μου τρέχουν τα σάλια!!!

Καλόπαιχτο!!!
 
Ωραίο αλλά κατά την αποψή μου ο 486 είναι από τις χειρότερες επιλογές για retro μηχάνημα. Πολύ γρήγορος για παλιά παιχνίδια του τύπου Wing Commander και πολύ αργός για SVGA και νεότερα παιχνίδια.

Εαν βέβαια σε ικανοποιεί πάω πάσο! :)
 
Πολύ ωραίος!!! Καλόπαιχτο.

Κάποτε είχα βρεί ένα θέμα για το απολυτο retro pc...πολύ ωραίο θεματάκι.
 
Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ορισμένα αρχαία παιχνίδια (1986-87) τρέχαν πολύ γρήγορα και δεν παίζανε αλλά κάποια άλλα της ίδιας περιόδου τρέχουνε κανονικά. Μάλλον θέμα προγραμματισμού θα ήταν.

Με το μηχάνημα αυτό, ασυμβατότητες λόγω cpu υπάρχουν ελάχιστες. Το πρόβλημα είναι ότι μερικά παιχνίδια (ευτυχώς λίγα) τρέχουν σαν τρελά..

Τα 3d παιχνίδια πάνε καλά λόγω s3 virge (το ιδανικό θα ήταν μία voodoo βέβαια!). Από εκεί και πέρα όλα έχουν να κάνουν με το μέχρι που βάζουμε χρονικά το όριο του τι είναι ρετρο και τι όχι.

Για εμένα ο 486 έχει άλλο ένα πλεονέκτημα. Παίζει full speed με emulation τα παιχνιδια του NES (Nesticle emu) και του Master System (Massage emu).
 
demizz29 είπε:
Με το μηχάνημα αυτό, ασυμβατότητες λόγω cpu υπάρχουν ελάχιστες. Το πρόβλημα είναι ότι μερικά παιχνίδια (ευτυχώς λίγα) τρέχουν σαν τρελά..
Ριξε μια ματια εδω.
 
demizz29 είπε:
Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ορισμένα αρχαία παιχνίδια (1986-87) τρέχαν πολύ γρήγορα και δεν παίζανε αλλά κάποια άλλα της ίδιας περιόδου τρέχουνε κανονικά. Μάλλον θέμα προγραμματισμού θα ήταν.

Ναί, θέμα προγραμματισμού ήταν. Χοντρικά, αν το παιχνίδι ήταν γραμμένο για να "τραβάει" ότι ισχύ είχε διαθέσιμη ο επεξεργαστής, τότε στους νεότερους και γρηγορότερους έτρεχε σαν παλαβό. Αντίθετα, αν το παιχνίδι είχε κάποιο είδος timer για να συγχρονίζεται (συχνά ο συγχρονισμός ήταν με το screen refresh πχ να τρέχει πάντα στα 30 fps) τότε θα τρέχει ομαλά ανεξάρτητα της ισχύος του επεξεργαστή.
 
Τί τα θες τόσο παλια μηχανήματα! θα μπορούσες να πάρεις ενα dual core@3ghz με 4GB ram και 1ΤΒ δίσκο :p :p

Θελω κι εγώ να στήσω ενα τετοιο, όχι τόσο παλιό, αλλα με pentium MMX, matrox millenium και sb awe 32 (τη γαιδούρα όχι τη μικρή :D ).
 
Rygar είπε:
Τί τα θες τόσο παλια μηχανήματα! θα μπορούσες να πάρεις ενα dual core@3ghz με 4GB ram και 1ΤΒ δίσκο :p :p
Θελω κι εγώ να στήσω ενα τετοιο, όχι τόσο παλιό, αλλα με pentium MMX, matrox millenium και sb awe 32 (τη γαιδούρα όχι τη μικρή :D ).
Καλά αυτή η AWE32 είναι τεράστια, λίγο πιο μικρή από πληκτρολόγιο σε μήκος. Full Length δεν είναι;
 
Γεια σας παιδια!Μολις σημερα καταφερα να παρω πισω τον παλιο μου υπολογιστη που ειχα χαρισει σε κατι ξαδερφακια μου και ευτυχως δεν ειχαν κανει καμια βλακεια να πειραξουν την voodoo 2 που ειχε πανω το μηχανημα!Την εβγαλα σημερα και τους το επεστρεψα.Η καρτα ειναι σε αψογη κατασταση και σκεφτομαι να φτιαξω ενα ρετρο μηχανηματακι με την εν λογω καρτα.Μαλλον κατι σε pentium 4 σε 478 socket.Η voodoo 2 αν θυμαμαι καλα παιζει μονο με μια αλλη σε agp slot ε? Απο windows να προτιμησω xp? Ανυπομονω να ξαναδω αυτη την καρτα σε λειτουργια να στιβει quake,unreal κτλ!!!!!!
 
asus__ είπε:
Γεια σας παιδια!Μολις σημερα καταφερα να παρω πισω τον παλιο μου υπολογιστη που ειχα χαρισει σε κατι ξαδερφακια μου και ευτυχως δεν ειχαν κανει καμια βλακεια να πειραξουν την voodoo 2 που ειχε πανω το μηχανημα!Την εβγαλα σημερα και τους το επεστρεψα.Η καρτα ειναι σε αψογη κατασταση και σκεφτομαι να φτιαξω ενα ρετρο μηχανηματακι με την εν λογω καρτα.Μαλλον κατι σε pentium 4 σε 478 socket.Η voodoo 2 αν θυμαμαι καλα παιζει μονο με μια αλλη σε agp slot ε? Απο windows να προτιμησω xp? Ανυπομονω να ξαναδω αυτη την καρτα σε λειτουργια να στιβει quake,unreal κτλ!!!!!!
Αν μπορείς να πας και σε p3 ή amd k6-2 θα είναι ακόμα καλύτερα. Με Windows 98 SE θα είσαι μια χαρά και θα έχεις και το DOS απο πίσω για κανα παιχνιδάκι. Ναι, πρέπει να έχεις μια agp/pci κάρτα γραφικών γιατί η voodoo είναι απλά 3d accelerator. Μη ξεχάσεις να πάρεις και το καλώδιο που ενώνει τη voodoo με την vga!!!
 
Ευχαριστω για την απαντηση!Το καλωδιο το εχω παρει που ενωνει τις καρτες.Η voodoo 2 μπορει να παιξει και σε συνδιασμο με pci?Λες καλυτερα win 98 ε?
 
asus__ είπε:
Ευχαριστω για την απαντηση!Το καλωδιο το εχω παρει που ενωνει τις καρτες.Η voodoo 2 μπορει να παιξει και σε συνδιασμο με pci?Λες καλυτερα win 98 ε?
Κοίταξε, η voodoo 2 είχε βγεί όταν μεσουρανούσαν οι pentium 2 και τα windows 98, οπότε καλύτερα να πας προς τα εκεί. Το p4 είναι παρατραβηγμένο για τη voodoo2. pci γιατί αν έχεις agp, πολύ πιθανόν η agp κάρτα σου να είναι αρκετά πιο δυνατή απο τη voodoo... Δεν υπάρχει λόγος ύπαρξής της :) Δες λιγάκι τη δική μου σύνθεση να πάρεις μια γεύση:

CPU AMD K6-2 3DNow 450 MHz

VGA PCI Diamond Stealth 3D 2000 Pro

3D Accelerator Diamond Monster 3D II 3dfx

SDRAM 128 MB

Soundblaster Live! Platinum

HDD Western Digital 40GB 7200RPM 2MB Cache IDE

OS Windows 98 SE English
 
Πίσω
Μπλουζα