Retrobit - 1η Έκθεση συλλεκτικών υπολογιστών και παιχνιδομηχανών

geoanas

Commodore Vampire
Διαχειριστές
Joined
14 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.225
Αντιδράσεις
281
retrobit_DETH.jpg


Eκθεση Συλλεκτικών Yπολογιστών και Παιχνιδομηχανών.

Ένα μικρό ταξίδι στο παρελθόν.....

Η έκθεση συλλεκτικών υπολογιστών κα παιχνιδομηχανών «RETRObit» είναι ο καρπός της προσπάθειας των μελών της ομάδας του retroclub.info και ξεκινάει την οργάνωση της πρώτης έκθεσης φέτος στην 79η ΔΕΘ στη Θεσσαλονίκη.

«Η ύπαρξη των μηχανημάτων αυτών ανασύρει μνήμες νοσταλγίας και ρομαντισμού μίας άλλης εποχής, όπου τα μηχανήματα αυτά εξυπηρετούσαν και ψυχαγωγούσαν τους χρήστες τους, και αποδεικνύει την εξέλιξη της τεχνολογίας από τους πρώτους ηλεκτρονικούς υπολογιστές μέχρι τους νεότερους....σκοπός της έκθεσης είναι να ταξιδέψουν και να θυμηθούν οι μεγαλύτεροι που έζησαν την γενιά αυτή των υπολογιστών και να δουν πρακτικά οι νεότεροι τους υπολογιστές που η ιστορία έγραψε με χρυσά γράμματα και την μετάβαση από την τεχνολογία του τότε στο σήμερα».

Περισσότερα από 50 εκθέματα, μεταξύ των οποίων, ιστορικοί υπολογιστές, συλλεκτικές κονσόλες από τις δεκαετίες του ΄70, ΄80 και ΄90 και πρωτότυπα αυτόνομα ρομπότ ελεγχόμενα από κλασικούς υπολογιστές παρουσιάζονται στη 79η ΔΕΘ για μια ιστορική αναδρομή στο παρελθόν, γεμάτη αναμνήσεις.

σας περιμένουμε να σας γνωρίσουμε και απο κοντά.

 


H ομάδα της RETRObit


Πηγή : http://www.retroclub.info/

Hint : Στο Περίπτερο 14 .....Yoohoo ! Θα είμαι κι εγώ εκεί 9 και 10 /9 ;) #)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακομη ενας λογος να επισκευθω την εκθεση.
 
Congrats for keeping the spirit alive!!! :thumbup:

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!
 
Μπράβο παιδιά!!! Πολύ ωραία νέα! ;)

Καλή επιτυχία!!! :)
 
Ευχαριστώ παιδιά ! Σας περιμένουμε όλους ;)
 
Καλη επιτυχια παιδια!!Μακάρι να μπορούσα να έρθω.
 
Οι "αντιπροσωποι" Βορειου Ελλαδος πιστευω οτι θα μας τροφοδοτησουν με πλουσιο οπτικοακουστικο υλικο!!
 
Αυτό εξυπακούεται ;)
 
Η υπηρεσία μου θα είναι 16:00 - 22:00 ;)

Πριν από λίγο έμαθα και άλλα ευχάριστα νέα, αλλά αφήνω τον Φώτη (Fotis_kfor) να τα κοινοποιήσει ...... :D
 
Το βασικο ειναι να περασετε καλα και να κανετε το κεφι σας. Αυτο ειναι το ρετρο.
 
geoanas είπε:
Η υπηρεσία μου θα είναι 16:00 - 22:00 ;)
Πριν από λίγο έμαθα και άλλα ευχάριστα νέα, αλλά αφήνω τον Φώτη (Fotis_kfor) να τα κοινοποιήσει ...... :D
Σου κάνω την τιμή να πεις ότι και όπως θέλεις εσύ τρισμέγιστε GeoAnas :D ;)
 
Εεεε, τότε παίρνω φόρα και λέω :D :

9η έκθεση ρετρό υπολογιστών και κονσολών του RetroComputers.gr στην Θεσσαλονίκη (79η ΔΕΘ)!!!

Με χαρά σας ανακοινώνουμε ότι μετά από την πρόσκληση του Cowboytv.gr - egaming η ομάδα του RetroComputers.gr θα λάβει μέρος ως support στην 79η ΔΕΘ στη Θεσσαλονίκη που θα διεξαχθεί από τις 6 μέχρι και τις 14 Σεπτεμβρίου, αναλαμβάνοντας το ρετρό κομμάτι της εκδήλωσης (του egaming) με μερικούς ρετρό υπολογιστές και ρετρό κονσόλες για να θυμηθούμε όλοι μας ένα μέρος από την ιστορία των υπολογιστών και του retro gaming!

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να δείτε εδώ :

http://www.egaming.gr/about/

Πηγή : http://www.retrocomputers.gr/

Είχα την χαρά να ρίξω μια γρήγορη ματιά την Παρασκευή που είχα πάει στο περίπτερο του Retroclub.info, και να γνωρίσω από κοντά τον Κώστα (Darth_Cotsos)

Η έκθεση των αγαπημένων μου φίλων του RetroComputers.gr, λαμβάνει χώρα στο περίπτερο 17

Πρόβλέπεται μεγάλο νταβαντούρι !!! Ανυπομονώ να έρθει γρήγορα η Τρίτη (9/9) για να είμαι παρών !!!

...τα είπα καλά Φώτη ;) ?

Να και ένας μικρός χάρτης των περιπτέρων... θυμηθείτε 2 μαγικούς αριθμούς ... Περίπτερα 14 και 17

ground_plan.jpg

Σε λίγο θα αρχίσουν να ανεβαίνουν και σχετικές φωτό ... please stay tuned !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα είπες άψογα Γιώργο :D ;)

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με τον Κώστα μου είπε για την συνάντησή σας στην έκθεση αλλά και που πέρασε μια βόλτα και αυτός από την Retrobit και έχετε κάνει πολύ καλή δουλειά :)

Μπράβο για άλλη μια φορά για την άψογη προσπάθειά σας παιδιά για να βλέπει ο κόσμος από που ξεκίνησαν όλα ;)
 
Παρασκευή 5/9 (Προετοιμασία περιπτέρου) - Σάββατο 6/9 - Κυριακή 7/9 - Δευτέρα 8/9

Οι πρώτες φωτογραφίες ...

Το πρώτο video :


Τρίτη 9/9

16:00... Tο περίπτερο ετοιμάζεται να υποδεχθεί τους επισκέπτες ...

DSCN0006.jpg


DSCN0007.jpg


Το νταβαντούρι έχει ξεκινήσει και ο DAT-Alex μας κάνει ένα demo του robo-βραχίονα ..

DSCN0010.jpg


Στο περίπτερο του RetroComputers ...

Darth_Cotsos με την αφεντιά μου !!

DSCN0009.jpg


Γίνεται το "'Ελα να δεις !" :p

DSC09719.jpg


Έρχεται σε λίγο...φρέσκο σημερινό video ... stay tuned ;)

DSC09719.jpg

DSC09720.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πω πω πω!!!

Και live εκτύπωση, και demo με τον τίτλο της έκθεσης, και ρομποτάκια, και πίνακας με τα μέσα αποθήκευσης, και PIXELs, και άπειρα μηχανήματα και και και!!!

Πολύ καλή δουλειά. :thumbup:

Ευχαριστούμε για το update.
 
Και βλεπω και καλη προσελευση κοσμου!
 
Ευχαριστούμε παιδιά !!!

Ο κόσμος είναι αρκετός .... μου ανέσυρε μνήμες Infosystem ;-)

Είναι πολύ συγκινητικό να σε πλησιάζουν άνθρωποι κάθε ηλικίας και να σε πιάνουν κουβέντα για τα μηχανάκια που είχαν.

Ειδικά άνθρωποι 70 και 76 (!) ετών πρώην επαγγελματίες αλλά και χομπύστες .... και να σου μιλάν για το πως ξεκίνησαν με τον μαγικό κόσμο των υπολογιστών, τα πρώτα τους προγράμματα .... μέχρι και προγραμματισμό σε διάτρητες κάρτες και τον τρόπο που γινόνταν (!) ... πρόσωπα, πράγματα και καταστάσεις άλλων - περασμένων εποχών που άφησαν όμως ανεξίτηλο το στίγμα τους !!!
 
Πίσω
Μπλουζα