RetroDB newbies 101

Shock

Retired Admin
Joined
13 Ιουν 2006
Μηνύματα
5.315
Αντιδράσεις
230
Επειδή παρατήρησα ότι υπάρχουν φίλοι/φίλες οι οποίοι δεν είναι εξοικειωμένοι με την τεχνολογία της retroDB και φοβούνται μήπως χαλάσουν/καταστρέψουν κάτι, φτιάξαμε αυτό το thread για να postάρουν τις ερωτήσεις που έχουν και να τις εξηγήσουμε όσο πιο απλά γίνεται.

Δεν θα είναι ένα είδος FAQ ή Tutorial αλλά κουβέντούλα.


Εσείς θα ρωτάτε εμείς θα απαντάμε.


Δεν θα καταλαβαίνετε κάτι? Θα ξαναρωτήσετε.

Δεν παρεξηγούμε, δεν παρερμηνεύουμε τίποτα.

Αν δεν ρωτήσετε δεν θα μάθετε.

Κάποια πράγματα που εμείς θεωρούμε αυτονόητα μπορεί για εσάς να μην είναι και εμείς να τα έχουμε προσπεράσει.

Θέλουμε τη βοήθεια σας για να μεγαλώσουμε και να συντηρήσουμε τη βάση μας.
 
Πολύ ωραία ιδέα ! Μπράβο. Λοιπόν έχουμε και λέμε

1) Θέλω να καταχωρήσω βιογραφικά στοιχεία ηθοποιού. Μπορώ να το κάνω ή το retrodb δεν έχει ακόμα τη δυνατότητα ?

2) Θέλω να συμπληρώσω σε σήριαλ που έχουν ήδη καταχωρηθεί ονόματα ηθοποιών που δεν αναφέρονται. Πώς γίνεται αυτό ?

3) Οταν καταχωρώ φωτος στο προσωπικό μου άλμπουμ έχουν τη δυνατότητα να τη δούνε και άλλοι αν ενδιαφέρονται και πώς θα το μάθουν ?

4) Αυτό δεν είναι ερώτηση. Δεν έχω ακομα τολμήσει να ζητήσω να μπω sto retrodb μήπως και κάτι κάνω λάθος. Αν κάνω λάθος υπάρχει τρόπος διόρθωσης ?

5) Τελευταίο. Γιατί οι ηθοποιοί είναι καταχωρημένοι με τα μικρά τους ονόματα, ενώ σε γενική πρακτική π.χ. Wikipedia πάντα στις καταστάσεις υπάρχει το επίθετο και μετά το μικρό ?

Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων shock ! ελπίζω να μη σε κουράζω πολύ. Και καληνύχτα.
 
1)Θα διορθωθει συντομα το template ωστε να μπορουν να μπουν βιογραφικα στοιχεια

2)Αν ριξεις μια ματια στις Οδηγιες Εισαγωγης θα δεις οτι ο καθε ηθοποιος μπαινει ως εξης πχ

a34=Πανος Πανος| οπου

a ειναι η παραμετρος που δηλωνει οτι ειναι ηθοποιος

34 ειναι ο αυξων αριθμος στο σηριαλ(δηλαδη ειναι ο 34ος ηθοποιος που περναμε γι αυτη τη σειρα)

Πανος Πανος ειναι προφανως το ονοματεπωνυμο χαχαχααχ

και τελειωνει με μια καθετο | που δηλωνει το περας της εγγραφης του ηθοποιου

3)Αν δεν κανεις το προσωπικο σου album,private τοτε οσοι μπαινουν στη σελιδα του προφιλ σου μπορουν να βλεπουν τις φωτο σου

4)Φυσικα και διορθωνονται.Οτι απορια και να εχεις απλα ρωτα.Με λιγη τριβη θα δεις οτι ολα ειναι πολυ απλα εκει μεσα και ας φαινονται "καπως" :)

5)Οπως σωστα ειχε πει και ο Νασος,στην Ελλαδα συνηθιζουμε (περα απο τις ορθες βιβλιοθοικονομικες πρακτικες) να χρησιμοποιουμε ονοματεπωνυμο.Δες το σαν πρωτοτυπια :D
 
Iou θα σου απαντήσω μόνο στο πρώτο μιας και δεν έχω να συμπληρώσω κάτι στα υπόλοιπα που απάντησε ο Wally

Προς το παρόν η μόνη παράμετερος που έχουμε βάλει στους ηθοποιούς είναι η ημερομηνία γεννήσεως τους (dob), trivia(trivia) και σχόλια(com)

Καλό θα ήταν όταν βάζουμε μια ημερομηνία να έχει την εξής μορφή:

yyyy-mm-dd δηλαδή 2008-11-27.

Αν θες βοήθεια για την πρώτη σου καταχώρηση πες μας, πάντως σε γενικές γραμμές είναι αρκετά εύκολο.

Ψάχνεις με το search να βρεις τον ηθοποιό. Όταν στον φέρει πατάς Edit

Θα δεις λογικά ένα κείμενο σαν και αυτό

εσύ θα πας μετά τη λέξη actor και θα προσθέσεις το εξής:

δηλαδή μετά την αλλαγή σου θα βλέπεις στο παραθυράκι

αν υποθέσουμε ότι η ημερομηνία γέννησης είναι η 27/11/1970.

Περιμένουμε και άλλες ερωτήσεις.
 
Τα πιο βασικά του κώδικα για νέους τροφοδότες, θα τα βρουν στο αρχείο κειμένου που επισυνάπτω εδώ. Για οποιαδήποτε άλλη απορία, @karapiperim και όποιος άλλος φίλος/η θα ήθελε να βοηθήσει, ρωτήστε ελεύθερα!
 

Συνημμένα

  • Βοήθημα.txt
    11,9 KB · Προβολές: 5
Πίσω
Μπλουζα