Retroid 10

Δυστυχως δεν ειναι επειδη το θελουν καποιοι, αλλα επειδη το θελει η συντριπτική πλειοψηφία των καταναλωτών.

Η συντριπτική πλειοψηφία των καταναλωτών καθοδηγείται!
Όπως σε όλους τους τομείς, τα πράγματα οδηγούνται εκεί που θέλουν οι εταιρίες και οποιοσδήποτε άλλος πίσω από αυτές...

Εμείς μάθαμε να αγοράζουμε τα κουτάτα παιχνίδια και να ευχαριστιόμαστε κάθε πτυχή του gaming, πριν ακόμα βάλουμε το παιχνίδι να παίξει.
Ακόμα και η δισκέτα με το αντίγραφο, ήταν κάτι χειροπιαστό (στα χρόνια των 8 και 16-bits).
Τώρα ο γιός μου, δε θα νοιαστεί πολύ αν μεθαύριο, το παιχνίδι που γουστάρει δε βγει σε φυσική μορφή.
Εν τω μεταξύ, πήραμε προχθές το F1 2023 και η συσκευασία δεν έχει τίποτα μέσα... Μόνο το κουτί είναι και ένα χαρτί...

Τέλος, δεν είναι κακό να διαβάσει κάποιος ένα κόμικ που γουστάρει, σκαναρισμένο...
Απλά εκφράζω προσωπική άποψη... Ακόμα κι ένα κόμικ που με ενδιαφέρει, δεν το κατεβάζω ούτε καν να το ξεφυλλίσω ψηφιακά...
Προσωπικό "κόλλημα", πες το έτσι...
 
Προσωπικά πηρα μια διασταύρωση tablet και χαρτιού και είμαι Σετ και για το retroid και για κόμικς.

 
Προσωπικά πηρα μια διασταύρωση tablet και χαρτιού και είμαι Σετ και για το retroid και για κόμικς.

Τον απεσυρες τελικα τον δεινοσαυρο.
:eviltongue:


Ποτε το πηρες αυτο και ποσο; Εντυπωσεις; Καμια φωτογραφιουλα;
 
Η συντριπτική πλειοψηφία των καταναλωτών καθοδηγείται!
Δεν ειναι καποια μοχθηρη συνωμοσία.

Οπως και σε οποιαδηποτε αλλη εκφανση της ζωης, οι περισσοτεροι ανθρωποι σημερα επιλεγουν την ευκολια υπερ οτιδηποτε αλλου, ειτε αυτο ειναι η ελευθερια, η ποιοτητα, η ιδιωτικοτητα κλπ

Καποια ενδιαφεροντα αρθρα για το γενικοτερο φαινομενο.



Ειναι πιο ευκολο να μην χρειαζεται να πας να ψωνισεις, να πρεπει να ανοιγεις συσκευασιες, να διαβαζεις οδηγιες, να χρησιμοποιεις οπτικα μεσα, να εγκαθιστας κλπ. Απλα πατας δυο-τρια κουμπια και εισαι ετοιμος να παιξεις.

Εκει που παμε με μαθηματικη ακριβεια, ειναι το gaming σαν υπηρεσια, οπου δεν θα υπαρχουν διακριτες εκδοσεις και δεν θα αγοραζεις προιοντα, αλλα θα πληρωνεις συνδρομες.

Ηδη πολλα παιχνιδια ειναι σχεδον ανωνυμες, online εμπειριες στο cloud, οι αλλαγες αντικαθιστουν το υπαρχον gameplay σαν να μην υπηρξε ποτε. Δες franchises σαν το Call of Duty. Πλεον ειναι πρακτικα αδυνατο να ξεχωρισεις ονομαστικα τα παιχνιδια, γιατι ολα εχουν παρομοια ονοματα και περιεχομενα. Δεν χωρανε αυτα τα πραγματα σε κουτια.

Οχι οτι δεν υπαρχουν physical releases που αξιζουν τον κοπο, πχ της Retro-bit, Limited Run Games, τα cartridges για Evercade κλπ.

Απλά εκφράζω προσωπική άποψη

Δεν διαφωνουμε καπου. Και οι δυο λεμε αναγκαίο κακό, απλα εσυ λες αναγκαίο ΚΑΚΟ και εγω αναγκαίο κακό :)
 
Ναι χαχα
Πολύ κοντά στα 200 από Amazon de κάνα δίμηνο πόσο.
Θεωρητικά έχει τα πλεονεκτήματα του eink χωρίς τα μειονεκτήματα του αργό refresh rate κτλ με το λειτουργικό και την γρηγοραδα ενός tablet αλλά χωρίς την διάρκεια μπαταρίας του eink.
Οθόνη χωρίς αντανακλάσεις με προσομοίωση χαρτιού και διαβάζεται και ψιλοανετα με ήλιο.
Καλό καλό υπάρχουν κάμποσα reviews για όποιον ενδιαφέρεται.
Σορυ για το hijacked του θρεντ.
 
@freaktmp

Δες το κι έτσι:
Αν αύριο γίνει ένα "τσαφ" και δεν υπάρχει ρεύμα, εμένα τουλάχιστον θα μου μείνουν τα κουτιά, να'χω να θυμάμαι! :fafoutis:
 
Για τα κουτάτα παιχνίδια έχω να πω πως έχω ελάχιστα στην κατοχή μου αφού καλοέμαθα με τα πειρατικά εδώ και τέσσερις σχεδόν δεκαετίες. Κάτι παιχνίδια μόνο του Spectrum αγόρασα γνήσια εκ των υστέρων (δηλαδή πριν από δύο χρόνια) για να τα έχω τιμής ένεκεν στην κατοχή μου. Την εποχή του Spectrum δεν χρειαζόμουν οδηγίες και κάτι τέτοια πεζά, για το πως παίζεται το παιχνίδι μάθαινα είτε από τα περιοδικά, είτε ψάχνοντας να βρώ με ποιά κουμπιά παιζόταν. Α, και αγγλικά δεν καλοήξερα τότε. Ίσως με αυτόν τον τρόπο έχασα κάτι από το gameplay για παιχνίδια του Spectrum όπως το Head Over Heels ή το Rana-Rama που χρειάζονταν μια επιπλέον γνώση για να παιχτούν που μόνο στο εγχειρίδιο θα μπορούσε κανείς να την βρεί.
Η πολιτική αυτή με τα πειρατικά και το ψάξιμο για το gameplay συνεχίστηκε για μένα και μετά, την εποχή της Amiga και αργότερα ακόμη, την εποχή του Pc. Όμως, παιχνίδια όπως τα Simulations όπως και ορισμένα RPGs θα άξιζε να τα έχω στην κατοχή μου κουτάτα. Πχ έχω το Ultima V για Amiga που το βρήκα μεταχειρισμένο σε τιμή ευκαιρίας τότε, το οποίο είναι καταπληκτικό, με τα εγχειρίδιά του σε πολυτελές χαρτί και με τον υφασμάτινο χάρτη του. Τέλοσπάντων τα κουτάτα παιχνίδια θέλουν χρήμα αφ' ενός και χώρο αφ' ετέρου. Το ίδιο ισχύει και για τα comics, που αν αυτά που έχω διαβάσει σε ηλεκτρονική μορφή τα είχα σε χαρτί, θα ξόδευα κι εγώ δεν ξέρω πόσα χρήματα (και αν έβρισκα κάποια από αυτά κιόλας) και θα ήθελα αποθήκες ολόκληρες για την φύλαξή τους.
Χμμ, μήπως είμαστε off topic;
 
Σχετικά με το περιοδικό που έφτασε τα 10 τεύχη (ομολογουμένως ακόμη και εγώ δεν το πίστευα). Οι πρώτες σελίδες δεν ξεκινούν πλέον με reviews παιχνιδιών αλλά με νέα και δίαφορα άρθρα. Η κόκκινη περιμετρική ρίγα στα εξώφυλλα των προηγούμενων τευχών δεν υπάρχει πλέον στο Retroid. Ήταν μια καθαρή αναφορά στο Pixel (και απορώ που με κατηγορούσαν πως ήταν ίδιο με το Pixel). Από τα πρώτα τεύχη έχουν εμφανιστεί μερικοί που απαξιούν και δεν εκτιμούν την προσπάθεια που κάνει η ομάδα. Επιπλέον, όσο παιρνάει ο καιρός και άρθογράφοι αποχωρούν και ακόμη λιγότεροι κατεβάζουν το περιοδικό. Δεν πειράζει όμως, το σκεπτικό να το κάνω για εμένα όπως ήταν η αρχική ιδέα παραμένει. Δύο χρόνια τώρα και ακόμη δεν έχω βαρεθεί. Δεν ξέρω για πόσο θα το συνεχίσω και κανείς δεν γνωρίζει. Πάντως το 11ο τεύχος είναι ήδη στα σκαριά και όποιος θέλει να συμμετέχει είναι ευπρόσδεκτος.
 
Σχετικά με το περιοδικό που έφτασε τα 10 τεύχη (ομολογουμένως ακόμη και εγώ δεν το πίστευα). Οι πρώτες σελίδες δεν ξεκινούν πλέον με reviews παιχνιδιών αλλά με νέα και δίαφορα άρθρα. Η κόκκινη περιμετρική ρίγα στα εξώφυλλα των προηγούμενων τευχών δεν υπάρχει πλέον στο Retroid. Ήταν μια καθαρή αναφορά στο Pixel (και απορώ που με κατηγορούσαν πως ήταν ίδιο με το Pixel). Από τα πρώτα τεύχη έχουν εμφανιστεί μερικοί που απαξιούν και δεν εκτιμούν την προσπάθεια που κάνει η ομάδα. Επιπλέον, όσο παιρνάει ο καιρός και άρθογράφοι αποχωρούν και ακόμη λιγότεροι κατεβάζουν το περιοδικό. Δεν πειράζει όμως, το σκεπτικό να το κάνω για εμένα όπως ήταν η αρχική ιδέα παραμένει. Δύο χρόνια τώρα και ακόμη δεν έχω βαρεθεί. Δεν ξέρω για πόσο θα το συνεχίσω και κανείς δεν γνωρίζει. Πάντως το 11ο τεύχος είναι ήδη στα σκαριά και όποιος θέλει να συμμετέχει είναι ευπρόσδεκτος.

203 κατεβάσματα βλέπω το 10ο τεύχος. Πάμε άλλο ένα, αφού το ξεκινήσαμε, και μετά ότι θες. Εγώ, πάντως, λέω αμόλα το γιατί δεν αξίζει τον πολύτιμο χρόνο σου.
 
Όσο διασκεδάζω κάνοντας τις σελίδες (μάλλον ακούγεται κάπως αυτό) το περιοδικό θα το βγάζω. Ίσως να μειώσω τις σελίδες και από τις 110 που είναι στα τελευταία τεύχη να τις κάνω γύρω στις 40 με 50.
 
Πίσω
Μπλουζα