Retroid 9

Εγώ πάντως συμφωνώ 100% for what is worth.

Ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με το Game Boy. Παρατήρησα ότι στα review, οι εικόνες είναι grey & white, δηλαδή το κλασσικό raw image ενός emulator. Νομίζω ότι θα ήταν πιο "νοσταλγικό" αν οι εικόνες αυτές είχαν κάποιο shader που να άλλαζε τα χρώματα οπως το κανονικό original game boy. Κάποιοι emulators (οπως ο BGB) το κάνουν αυτό και χωρίς shader, από τα options.

To ίδιο ισχύει και για τυχόν εικόνες από Game Boy Advance. Χωρίς color correction τα παιχνίδια εμφανίζονται στην οθόνη πολύ φωτεινά και με διαφορετικά χρώματα από το όπως θα τα έβλεπες στο original.

Αν είναι μπελάς κάτι τέτοιο θα μπορούσα να βγάζω εγώ μερικές εικόνες με τα σωστά χρώματα. Ετσι τα reviews του Game Boy θα μοιάζουν όντως σαν τις σελίδες παλιών περιοδικών, αν αυτός ειναι ο σκοπός βέβαια.
 
Δεν έχεις άδικο. Επειδή όμως κάθε review μου τρώει αρκετή ώρα να βρω κατάλληλα γραφικά και γενικά να το ετοιμάσω, δεν έχω τον χρόνο να ψάχνω εικόνες όπως ακριβώς ήταν τότε. Ακόμη και στα arcades, η εικόνα είχε scanlines στην πραγματικότητα.
 
Ορισμένοι παρεξηγήθηκαν με αυτά που γράφω στο editorial. Και αυτό περιγράφω, γράφω την γνώμη μου και πέσανε να με φάνε. Ο καθένας αν διαφωνεί μπορεί να μην το κατεβάζει, τόσο απλά. Είναι αρκετά δυσνόητο για κάποιους να το καταλάβουν (προφανώς gay,trans και άφυλα όρνια).
Εκτός από ρετρολάγνος, πρέπει να είσαι ρετρό και στο μυαλό. Δεν εξηγείται αλλιώς! Φταίμε εμείς που σε στηρίζουμε!
 
Σε ευχαριστώ πολύ Κυριακό για την φιλοξενία του περιοδικού στο dwrean.net. Αν επιθυμείς μπορείς να μην το ξαναβάλεις.
Να είσαι καλά.
 
Ορισμένοι παρεξηγήθηκαν με αυτά που γράφω στο editorial. Και αυτό περιγράφω, γράφω την γνώμη μου και πέσανε να με φάνε. Ο καθένας αν διαφωνεί μπορεί να μην το κατεβάζει, τόσο απλά. Είναι αρκετά δυσνόητο για κάποιους να το καταλάβουν (προφανώς gay,trans και άφυλα όρνια).
Και εμένα δε μου άρεσαν αυτά στο editorial, περί gay/trans κτλ. Θεωρώ πιο γόνιμο να παραθέσω τη διαφωνία μου, όχι να πέσω να σε φάω, αλλά να σε προβληματίσω, έτσι ώστε μελλοντικά να το χειριστείς διαφορετικά. Γιατί εκτιμώ πολύ τη δουλειά σου γενικότερα και θεωρώ ότι αυτό το σημείο θα μπορούσε να αποφευχθεί, καθώς γενικότερα τα πολιτικό-κοινωνικά θέματα, αν αποφασίσεις να τα πιάσεις, θα πρέπει να δεχθείς και την κριτική.

Τολμώ να πω όμως ότι περισσότερο από το editorial και τον υπότιτλο με το sub zero (κάτι που μπορώ να σκεφτώ ότι έγινε λόγω αναβίωσης του <τότε χιούμορ> της εποχής, ίσως χωρίς κακή πρόθεση) δεν μου άρεσε η τελευταία φράση του post σου, καθώς δεν πιστεύω ότι οι gay και οι trans είναι ατομα χαμηλότερης νοημοσύνης.
 
Νομίζω ότι αρχίζει να ξεφεύγει η συζήτηση και πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερα ότι διαφωνίες έχετε να τις λύσετε με pm που μπορείτε να μιλήσετε και όλοι μαζί που διαφωνείτε σε κάποιο θέμα.

Τo περιοδικό Retroid είναι ένα κομμάτι του Retromaniax και με ότι γράφετε δημόσια χαλάτε την εικόνα του μεγαλύτερου ρετρό φόρουμ στην Ελλάδα. Δεν θα λύσετε λοιπόν εδώ δημόσια το θέμα που αναφέρετε παραπάνω.

Παρακαλώ διαβάστε τους κανονισμούς του φόρουμ εδώ.
 
Εκτός από ρετρολάγνος, πρέπει να είσαι ρετρό και στο μυαλό. Δεν εξηγείται αλλιώς! Φταίμε εμείς που σε στηρίζουμε!

Αγαπητέ το Retromaniax και το Retroid δεν χρειάζεται καμία στήριξη και δεν σου ζήτησε κάνεις να το στηρίξεις. Το Retromaniax είναι ήδη πολύ γνωστό απο το 2006 που ξεκίνησε. Δεν έχει ανάγκη την dwrean στήριξη σου!

@kiriakosGR Θα ήθελα να αναφερθώ σε ότι γράφεις εδώ και πιο συγκεκριμένα στις παραγράφους Ιδιοκτησία & Πνευματικά δικαιώματα αλλά και λίγο παρακάτω εκεί που γράφει Συντάκτες & Αναγνώστες και αρχικά θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις σύμφωνα με αυτά που αναφέρεις στην ιστοσελίδα σου και επειδή και εμείς σεβόμαστε την ισχύουσα νομοθεσία και την ιστοσελίδα σου θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις (σύμφωνα με τους δικούς μας κανονισμούς) γραπτή συγκατάθεση της Διαχείρισης του φόρουμ για να ανεβάσεις το περιοδικό Retroid στην ιστοσελίδα σου;;;

Σε δεύτερη φάση όπως πολύ σωστά γράφεις στους κανονισμούς της ιστοσελίδας σου (αλλα και στους κανονισμούς του retromaniax, διάβασε το 2 & 5 ) καλό θα ήταν να έχεις ευπρέπεια στα σχόλια σου ειδικά όταν είσαι σε άλλο ιστότοπο.

ΥΓ. Θα επιμείνω σε αυτό που γράφεις "Φταίμε εμείς που σε στηρίζουμε!" και θα ήθελα εδώ δημόσια να βάλεις αν έχεις κάποια εγγραφή συγκατάθεσης των Διαχειριστών του Retromaniax που να γράφει για να ανεβάσεις τόσο καιρό το Retroid στη ιστοσελίδα σου;

Έτσι για να μην νομίζουν κάποιοι ότι μπορούν να μας τι λένε και μετά να θεωρούν ότι μας έκαναν και χάρη να μας στηρίξουν.. :)

ΥΓ2. Όλα τα παραπάνω αφορούν το post του ιδιοκτήτη της ιστοσελίδας που θίχτηκε και αφορούν το retromaniax και το retroid! Το άλλο σας θέμα που συζητάτε σας προτρέπω να το συζητήσετε καλύτερα με pm.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τα πράγματα είναι πραγματικά απλά. Σε όποιον αρέσει το Retroid το κατεβάζει και το διαβάζει (πάντα εντελώς δωρεάν). Σε όσους δεν αρέσει απλά μην μπείτε στον κόπο να το κατεβάσετε και ασχοληθείτε με κάτι άλλο. Δεν βάζω το μαχαίρι στον λαιμό κανενός. Το Retroid θα συνεχίσει για τους λίγους και εκλεκτούς.

Να είστε όλοι καλά και σας ευχαριστώ όλους μέσα από την καρδιά μου όσοι το υποστηρίξατε μέχρι τώρα, αλλά και όσους συνεχίζουν να το υποστηρίζουν.
 
θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις (σύμφωνα με τους δικούς μας κανονισμούς) γραπτή συγκατάθεση της Διαχείρισης του φόρουμ για να ανεβάσεις το περιοδικό Retroid στην ιστοσελίδα σου;;;
Αρχικά, δεν ξέρεις τι λες! Δεν ανέβασα το περιοδικό στην ιστοσελίδα μου. Μνημόνευσα το περιοδικό στην ιστοσελίδα μου για να πάει ο κόσμος στο επίσημο site του περιοδικού για να το κατεβάσει! Δηλαδή, προωθώ το περιοδικό!!
Πριν πεις κάτι, μάθε το πρώτα, γιατί γίνεσαι ρεζίλι!!

Στα 15 χρόνια κοντά που έχω το dwrean.net, και γενικά στα πάνω από 10.000 άρθρα που εχω γράψει, πρώτη φορά βρέθηκε άνθρωπος να μου πει: «Γιατί βοηθάς να γίνει γνωστό ένα περιοδικό; Μας ρώτησες;;;»
Αυτό ακριβώς είναι σαν να λες!
 
Τα πράγματα είναι πραγματικά απλά. Σε όποιον αρέσει το Retroid το κατεβάζει και το διαβάζει (πάντα εντελώς δωρεάν). Σε όσους δεν αρέσει απλά μην μπείτε στον κόπο να το κατεβάσετε και ασχοληθείτε με κάτι άλλο. Δεν βάζω το μαχαίρι στον λαιμό κανενός. Το Retroid θα συνεχίσει για τους λίγους και εκλεκτούς.

Να είστε όλοι καλά και σας ευχαριστώ όλους μέσα από την καρδιά μου όσοι το υποστηρίξατε μέχρι τώρα, αλλά και όσους συνεχίζουν να το υποστηρίζουν.
Εγώ συνεχίζω να γράφω για το περιοδικό και όπως θα είδες, έγραψα για το σημερινό. Απλά, τα κακώς κείμενα (για μένα) θα τα λέω ό,τι και να γίνει!
 
Αρχικά, δεν ξέρεις τι λες! Δεν ανέβασα το περιοδικό στην ιστοσελίδα μου. Μνημόνευσα το περιοδικό στην ιστοσελίδα μου για να πάει ο κόσμος στο επίσημο site του περιοδικού για να το κατεβάσει! Δηλαδή, προωθώ το περιοδικό!!
Πριν πεις κάτι, μάθε το πρώτα, γιατί γίνεσαι ρεζίλι!!

Στα 15 χρόνια κοντά που έχω το dwrean.net, και γενικά στα πάνω από 10.000 άρθρα που εχω γράψει, πρώτη φορά βρέθηκε άνθρωπος να μου πει: «Γιατί βοηθάς να γίνει γνωστό ένα περιοδικό; Μας ρώτησες;;;»
Αυτό ακριβώς είναι σαν να λες!

1. Έχεις κάποια εγγραφή συγκατάθεση απο την Διαχείριση του φόρουμ εδώ; Δεν απαντάς ευθέως!

2. Εδώ όμως ήρθες και γράφεις και διάφορα που αν ήταν στη δική σου ιστοσελίδα θα σε πείραζαν αλλά και πάλι ποιος σου έδωσε αυτό το δικαίωμα να γράφεις εδώ σαν να είσαι βασιλιάς του διαδικτύου για το Retromaniax ;

Μόνος σου μου φαίνεται τα αποφάσισες όλα.. Δεν σου το ζήτησε κάνεις και στην τελική το περιοδικό είναι πάρα πολύ καλό και θα ήταν καλύτερα να μην το παίζεις Βασιλιάς σε άλλο website που δεν έχει ανάγκη τα clicks και τα downloads και την προώθηση σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
1. Έχεις κάποια εγγραφή συγκατάθεση απο την Διαχείριση του φόρουμ εδώ; Δεν απαντάς ευθέως!

2. Εδώ όμως ήρθες και γράφεις και διάφορα που αν ήταν στη δική σου ιστοσελίδα θα σε πείραζαν αλλά και πάλι ποιος σου έδωσε αυτό το δικαίωμα να γράφεις εδώ σαν να είσαι βασιλιάς του διαδικτύου για το Retromaniax ;

Μόνος σου τα αποφάσισες όλα.. Δεν σου το ζήτησε κάνεις και στην τελική μην το παίζεις Βασιλιάς σε άλλο website!
Τρικυμία εν κρανίω!
 
Τρικυμία εν κρανίω!

Ναι έχεις δίκιο! Τρικυμία εν κρανίω καθώς απο την μια μας γράφεις ότι μας μνημονεύεις ως περιοδικό και απο την άλλη μας υπονομεύεις..

Εκτός από ρετρολάγνος, πρέπει να είσαι ρετρό και στο μυαλό. Δεν εξηγείται αλλιώς! Φταίμε εμείς που σε στηρίζουμε!

^ Ποιος το έγραψε αυτό;

Ας μου απαντήσεις και σε αυτό που σε ρωτάω για την Έγγραφη συγκατάθεση απο την Διαχειριστική ομάδα του Retromaniax (σύμφωνα με τους κανονισμούς εδώ αλλα και τους GDPR όρους χρήσης του ιστολογίου σου) και μετά γράφε "Φταίμε εμείς που σε στηρίζουμε" λες και σε έχει ανάγκη (σε λίγο θα μας πεις ότι σε παρακαλέσαμε κιόλας) το Retroid και Retromaniax που είναι ένα φόρουμ συζητήσεων και όχι ένα website με downloads και επισκεψιμότητα απο τα clicks.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Όποιος ενοχλήσει τον telonio έχει να κάνει μαζί μου. Επίσης woke lovers, sjw και το κακό συναπάντημα με διάθεση κυρήγματος, μακριά από εδώ. Δεν είστε ευπρόσδεκτοι.

Ένας "ρετρό στο μυαλό".
 
Επίσης woke lovers, sjw και το κακό συναπάντημα με διάθεση κυρήγματος, μακριά από εδώ. Δεν είστε ευπρόσδεκτοι.
Δεν ξέρω σε ποιους αναφέρεται το παραπάνω μήνυμα. Προσωπικά έκανα μια μικρή κριτική. Θα προσπαθήσω να βρω χρόνο να γράψω κάποια πράγματα σε pm (καθώς σέβομαι την οδηγία που δόθηκε) αναλύοντας κάποια πράγματα , τώρα αν θεωρηθεί κήρυγμα, το μήνυμα μπορεί απλά να αγνοηθεί. Έτσι κι αλλιώς το περιοδικό ζητάει την άποψη των αναγνωστών του.

Παρόλα αυτά, οφείλω να σημειώσω την διαφωνία μου με την παραπάνω φράση. Δεν γνωρίζω καλά τους αγγλικούς όρους μεν, ούτε ίσως και να συμφωνώ με την ιδεολογία αυτών που εννοείς, αλλά δεν είναι σωστό να θεωρείται κάποιος ως μη ευπρόσδεκτος σε ένα φόρουμ επειδή είναι εναντίον των φυλετικών προκαταλήψεων και διακρίσεων.
 
@AEON

Διαβάστε τι γράφει...


Το 9ο τεύχος (Σεπτέμβριος 2023) του δωρεάν περιοδικού RETROID, είναι εδώ ολόφρεσκο με πλούσιο υλικό μέσα από τις 110 ρετρό-σελίδες του!

Μετά το απαράδεκτο, άσχετο, τραγικό και ομοφοβικό editorial αυτού του τεύχους (προτείνω να μην το διαβάσεις), πάμε να δούμε τι περιέχει το κυρίως μέρος του, που είναι και αυτό που μας ενδιαφέρει.
Μέσα από τις σελίδες του, για ακόμη μια φορά διαβάζουμε δεκάδες Reviews ρετρό παιχνιδιών από διάφορες κονσόλες της εποχής, αλλά και στήλες με άλλα ρετρό και ενδιαφέροντα θέματα. Πάμε να τα δούμε επιγραμματικά:

Reviews παιχνιδιών
Arachnophobia - Commodore 64
Savage - Amstrad CPC 6128
Knightlore - Spectrum ZX
After the war - Atari ST
Mortal Kombat - Game Gear
Comix Zone - Sega Megadrive
Allien 3 - Sega Master System
Loaded - Playstation 1
Probotector - Super Nintendo
Solar Strike - Gameboy
Silkworm - Amiga 500
Carnevil - Arcade (το MEGA review του περιοδικού)

Διάφορες στήλες
Τα χειρότερα 8-bit παιχνίδια
8-bit Horror Games
Hints 'n' Tips
Συνέντευξη
Παρουσίαση Neo Geo Pocket
Αφιέρωμα ATARI ST
Αντιρίξ και Συμφωνίξ
Η μάχη των πλανητών
Και τα μηχανήματα έχουν ψυχή
Η ιστορία του Blasteroids
Φλασιές
Sotiris Vog's vault of goods
Διήγημα Επιστημονικής Φαντασίας
Panavision
Cinecritics

Σημαντικό: Να υπενθυμίσουμε ότι η προσπάθεια είναι ερασιτεχνική αλλά με πολύ αγάπη και πάθος γιαυτό που γίνεται! Φυσικά, οικονομικό όφελος δεν υπάρχει, οπότε η μόνη κίνηση που μπορείς να κάνεις για να στηρίξεις την προσπάθεια αυτή, είναι ένα Donate στη σελίδα του περιοδικού.

Εκτός από ρετρολάγνος, πρέπει να είσαι ρετρό και στο μυαλό. Δεν εξηγείται αλλιώς! Φταίμε εμείς που σε στηρίζουμε!

Φάσκεις και αντιφασκεις το ξέρεις;

Δεν φτάνει που ψεύδεται καθώς όπως γράφει παραπάνω στο σχόλιο του σε αυτό το thread ότι (και καλά) παραθέτει σε download του Retroid στην ιστοσελίδα του ίδιου του περιοδικού Retroid αλλά μας μειώνει κιόλας που εάν δεν ήταν το Retroid στο section του "Περιοδικά Τεχνολογίας" θα είχε κάνα/δύο απο το issuu.com (και αυτά χωρίς σχετική άδεια να υποθέσω) και θα ήτανε άδειο το συγκεκριμένο section του!

Προφανώς άλλαξε μόνο το download για το Retroid 9 που γίνεται η 'μανουρά' να παραθέτει στο website του Retroid όπως γράφει για να έχει να πει κάτι (γιατί γνωρίζει πολύ καλά ότι έχει άδικο) όμως ξέχασε να αλλάξει και για όλα τα άλλα τεύχη του Retroid τα οποία τα κάνεις download κανονικά απο το site του. Για του λόγου του αληθές:

Retroid 8: https://www.dwrean.net/2023/07/periodiko-retroid-ioylios23.html?m=1

Εδώ

----------------


Retroid 7 : https://www.dwrean.net/2023/04/retroid-7o.html?m=1

Εδώ

------------------

Retroid 5 & 6 :


Retroid 4 :


Retroid 3 , 2 , 1 :


Αυτό γίνεται σε όλα τα προηγούμενα τεύχη του Retroid εκτός του τεύχους 9! (Άραγε δεν ξέρω τι λέω και γίνομαι ρεζίλι όπως μου γράφεις;;; ) :D

Δεν είναι μόνο ότι ψεύδεται για το download στο Retroid website για το περιοδικό όπως λέει που το μνημονεύει κιόλας (το βλέπουμε άλλωστε και στη σελίδα του :D ) αλλά δεν έχει ούτε καν Έγγραφη άδεια απο την Διαχείριση του Retromaniax όπως αναφέρετε στους κανονισμούς (τους οποίους έχει αποδειχτεί) για να το βάλει website του.

Απο την άλλη μας την λέει κιόλας ζητάει και τα ρέστα .. "Φταίμε εμείς που σε στηρίζουμε! " που αν αφαιρεθεί το περιοδικό Retroid δεν θα έχει και τίποτα ύλη το section του 'Περιοδικά Τεχνολογίας'!!

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να ζητηθεί να αφαιρεθεί το περιοδικό Retroid γιατί πέρα του ότι ήρθε για να μας προσβάλει και να μας μειώσει εδώ στο retromaniax μας δυσφημεί το Retroid!

Να ενημερώσω ότι τα links που παραθέτει στη σελίδα του έχουν αποθηκευτεί (για τυχών που ξαφνικά αλλάξουν όπως στο Retroid 9 μη μας πει πάλι ότι δεν ξέρουμε τι λέμε και ότι γινόμαστε και ρεζίλι).

Σε λίγο θα μας ζητάει και πνευματικά δικαιώματα για τα clicks και τα download του Retroid στο website του που του τα έδωσε το περιοδικό μας! Που οικειοποιήθηκε το Retroid και ζητάει και τα ρέστα... Έλεος δηλαδή... που μας την λέει κιόλας!!!

***EDIT***

Είδα ότι άλλαξε τα links των downloads να κάνουν redirect στο retroid.gr. Θα ήθελα να ενημερώσω ότι έχω τραβήξει βίντεο που μπαίνω στη ιστοσελίδα και κατεβάζω απο το website του (τα links φαίνονται κανονικότητα σε μορφη και το download γίνεται κανονικά σε μορφή dwrean.net απο την ιστοσελίδα). Φυσικά για ενδεικτικούς λόγους και μόνο και για προσωπική μου χρήση και σκοπό να θυμάμαι το website και την διαδρομή των links.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Βλέπω έχετε όρεξη για κουβέντα εκτός θέματος. Σύμφωνα με τους κανονισμούς του forum, τους οποίους πολλοί φαίνεται να αγνοούν ή να έχουν ξεχάσει:
  • Άσχετα post με το θέμα ενός thread που το εκτροχιάζουν σε εντελώς διαφορετική κατεύθυνση, διαγράφονται.
  • Δημόσιες προσωπικές επιθέσεις και ειρωνίες εναντίον μελών οδηγούν σε αυτόματο ban.
  • Last but not least, διενέξεις για ιδεολογικοπολιτικά θέματα, ομάδες, οπαδισμούς κλπ δεν έχουν θέση στο forum και θα διαγράφονται άμεσα.
Δεν είμαστε καφενείο να συζητάμε εφ' όλης της ύλης τον πόνο και τις απόψεις του καθενός, ούτε να τσακωνόμαστε για αυτές. Έχει περάσει / υποστεί πάρα πολλά το forum εξαιτίας τέτοιων καταστάσεων και δε θα το επιτρέψω να ξανασυμβεί. Παρακαλώ να ξαναδιαβάσετε προσεκτικά το link στην υπογραφή μου.

Σημείωση: Αφήνω την παραπάνω συζήτηση ως το σημείο που έφτασε, αλλά αν συνεχίσει το ίδιο βιολί θα πέσει βαρύς ο πέλεκυς. Μόνο σχετικά posts με την αρθρογραφία του περιοδικού παρακαλώ.
 
Πίσω
Μπλουζα