RetroManiaX-Διαγωνισμός Ελληνικών παιδικών παιχνιδιών Α'

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.286
Ο φίλτατος Makisimos, μανιακός παιχνιδοσυλλέκτης και αγαπητό μέλος, έριξε την ιδέα για ενα διαγωνισμό ερωτήσεων γύρω απο τα Ελληνικά παιδικά παιχνίδια των 80s.

Μάλιστα προσφέρθηκε να γίνει και δωροθέτης προσφέροντας ενα "κουτάτο" Lyra ή El Greco παιχνίδι-έκπληξη!

Οι φίλοι Αναστασια, El_Greco_Fanatic, fraoulitsa, mytinyworld, rapunjel αποφάσισαν να συνδράμουν ως επιτροπή και έτσι όλοι μαζί συνέταξαν ερωτήσεις.

Σκεφτήκαμε οτι για να κάνουμε το ολο πράγμα ακόμα πιο διασκεδαστικό, να το μετουσιώναμε σε σταυρόλεξο.

Και επειδή όπου υπάρχει μεράκι, οι ιδέες γίνονται πράξη (ευχαριστούμε Kambia ) - σας παρουσιάζουμε τον:

RetroManiaX διαγωνισμό περι Ελληνικών παιδικών παιχνιδιών Μέρος Α'

Οι κανόνες και η διαδικασία απλή:

Λύστε το σταυρόλεξο που παρατίθεται παρακάτω:

ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟ

Μολις το ολοκληρώσετε, καντε ενα "printscreen" (πατηστε το πληκτρο PrintScreen - ανοιξτε το Paint - καντε Επικολληση - καντε Αποθηκευση) και στειλτε το αρχειο + το nickname σας στο retrodiagonismos (παπακι) yahoo.gr (η "επιτροπή" έχει πρόσβαση εκεί και θα αξιολογεί τις απαντησεις)

Θα ακολουθήσει ακόμα ενα σταυρόλεξο.

Ο νικητής θα είναι αυτός που θα λύσει επιτυχημένα και τα δυο σταυρόλεξα. Αν είναι περισσότεροι, τότε ο νικητής θα προκύψει απο κλήρωση.

Καλή επιτυχία, καλή διασκέδαση!

Όσοι έχετε πρόβλημα με την εμφάνιση των Ελληνικών αλλάξτε το encoding του Browser σε ISO-8897-7 ή Windows-1253
 
Μπράβο παιδιά! Πολλά συγχαρητήρια γι'αυτή την κίνηση!!!

Με έχετε μπριζώσει...

Ξαφνικά τα threads με τα παιχνίδια, απόκτησαν πολύ κίνηση!!! :D
 
αχχχχχ τι με βάζετε και κάνω χιχιχιιχχιιχ! :D :D:D Μπράβο παιδιά! #)
 
Πολύ διασκεδαστικό! Το ξεπέταξα! Ας είναι καλά το Google κι ένα site με τίτλο γκουρουμού ή κάπως έτσι...
 
alkis21 είπε:
Πολύ διασκεδαστικό! Το ξεπέταξα! Ας είναι καλά το Google κι ένα site με τίτλο γκουρουμού ή κάπως έτσι...
εγώ κόλλησα σε 2-3:(
 
Με λιγο ψαξιμο θα τα καταφερετε! Ολες οι απαντησεις βρισκονται στο μεγαλο αυτο αρχειο! Καλη επιτυχια!!! :)
 
(Εμενα δεν με αφηνουν να συμμετασχω...κλαψ)
 
Πολύ καλή κίνηση!

Μπράβο σε όλα τα παιδιά!!!
 
Καλή επιτυχία κι από εμένα σε όλους όσοι θα συμμετάσχετε! Ελπίζω να το διασκεδάσετε κι εσείς όσο κι εμείς καθώς βγάζαμε τις ερωτήσεις! :D
 
Διαγωνισμός περι Ελληνικών παιδικών παιχνιδιών Μέρος Α'

Καλή επιτυχία σε όλους και καλή διασκέδαση!
 
Ευχαριστούμε! :)

Περιμένουμε με ανυπομονησία το δεύτερο!!!

Έχει πλάκα το ψάξιμο... Άσε που εμπλουτίζουμε και τις γνώσεις μας...
 
Να σας ευχηθω κι εγω με την σειρα μου καλη επιτυχια σε ολους σας ..!!!!!

Το παιχνιδι που σας περιμενει θα εχει την σφραγιδα απο Εl greco η΄ Lyra....!!

Να ευχαριστησω κι εγω με την σειρα μου τον WALLY για την ιδεα και την πραγματοποιηση του σταυρολεξου, την ΚΑΜΒΙΑ για το στησιμο και την υλοποιηση του ολου διαγωνισμου, καθως και την...προανα-κριτικη επιτροπη φυσικα για τις ερωτησεις της..!!

Καλη διασκεδαση...!!! :D
 
Mπράβο παιδιά, υπέροχο! :)
 
Καλή επιτυχία και από μένα και καλή διασκέδαση! :)
 
Καλή επιτυχία και απο μένα σε όλους :D και να ευχαριστήσω και γω όσους βοήθησαν για την υλοποιηση του διαγωνισμού.

Υγ. Το επόμενο θα σας το κάνω πιο δύσκολο :p Υπομονή μέχρι τη Δευτέρα
 
Κάπου εδώ να ζητήσω και επίσημα συγγνώμη από την επιτροπή και όσους εμπλέκονται στο project, καθώς το πρωί, ενώ ήμουν στη δουλειά, και δουλεύοντας σε μηχανήματα οχταετίας, για κάποιο λόγο δεν πατούσε το "Τσέκαρε", και άρχισα τα PMs, ότι είχαν γίνει λάθη στο σταυρόλεξο και φυσικά έγραφα άλλα αντ'άλλων!!!

Sorry guys... #)
 
Ωραιο βγηκε! Κονγκρατιουλατιονς στην ομαδα!

Θελει αρκετο ψαξιματακι παντως...
 
Πολύ καλό. Με ψάξιμο και υπομονή λύνεται.

Ένα μόνο μου έχει μείνει. Έχουν καεί τα κυκλώματά μου για να το βρω.
 
Παιδια ο Μακισιμακος προσφερει σπανιο και ομορφο δωρο για επαθλο οποτε αξιζει το ψαξιμο!!! :D
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα