RetroManiaX: Κορυφαία Games του 2009?

Olorin είπε:
Tο Vampyre Story είναι παιχνίδι του 2008 και όχι φετινό.
Έχεις δίκιο! Την πάτησα με τον κλασσικό τρόπο, αφού είχα στο μυαλό μου πότε το έπαιξα κι όχι πότε βγήκε.

Το TOMI πράγματι είχε πολύ βαρύ όνομα και υψηλές προσδοκίες... και τουλάχιστον όσον αφορά εμένα, αντεπεξήλθε περίφημα (αν και δεν το έχω τελειώσει ακόμα, είμαι κάπου στα μισά του τελευταίου επεισοδίου).
 
Olorin είπε:
13)SEUPΝτρέπομαι που το λέω, αλλά φέτος έπαιξα ελάχιστα shmups. Από όσα τίμησα πάντως, θα κάνω την έκπληξη και θα ψηφίσω το Space Invaders Extreme 2 (DS).
Και πάνω που ξέχασα οτι είχα παιξει Shmup φετος, ήρθε ο αντι-sega-κικος :p Olorin να με καλύψει (και να μου το θυμήσει). Το Space Invaders 2 ειναι εξαιρετικό στο DS. Kudos!
 
Με την άδειά σας, προτείνω τη προσθήκη 2 ακόμα κατηγοριών:

16)Online flash game (πχ αυτά που παίζουμε στο newgrounds.com) και

17)Coffee break game (παιχνίδια μικρής διάρκειας, για σύντομα bursts διασκέδασης)

Η ψήφος μου (και για τις δύο κατηγορίες) πάει στο απλό αλλά εντυπωσιακό Canabalt.
 
@Olorin fixed ;)

@IaspisΠολυ δυνατο το Canabalt. Δεν το ειχα παρει χαμπαρι μεχρι που το ειδα στο ActionButton
 
@Olorin

Και εγω ηθελα να το εριχνα στο Brutal Legend (μιας και metal games δεν βγαινουν καθε μερα :) ) αλλα το παιχνιδι δυστυχως ηταν τεχνικα αφροντιστο.

Ακομα και τα gameplay εφευρηματα του, υπηρχαν και παλιοτερα με καλυτερες υλοποιησεις. Πχ τα "RTS" κομματια δεν μπορουσαν να συγκριθουν σε αποτελεσματικοτητα με τα αντιστοιχα του Overlord 2.

Και το κακο ειναι οτι ολοι ειχαμε υψηλοτατες προσδοκιες για κατι που θα ξεπερνουσε το Psychonauts (το οποιο αναπτυχθηκε κατω απο δυσκολες συνθηκες). Ομως πιστευω δεν τιθεται καν θεμα συγκρισης των 2 τιτλων...

Το Batman: Arkham Asylum επρεπε και εγω καπου να το χωσω αλλα δεν εκατσε. Φοβερη προσπαθεια. Δεν ξερω πως πηγε εμπορικα.

Το Borderlands ειναι φτωχος συγγενης του Fallout3 στην ιδια τιμη...
 
1)First Person

Modern Warfare 2 (360)

2)Third Person

Silent Hill - Shattered Memories (Wii)

3)RPG/JRPG

---

4)Indie

Plants VS Zombies (PC)

5)Adventure

---

6)Sport

---

7)Strategy

---

8 )Vehicle Simulation

---

9)Casual

OXI!

10)Best Exclusive Title

Oboro Muramasa - The dragon blade (Wii)

11)Best Multiplatform Title

Guitar Hero - Metallica

12)Best Legacy Title (8/16bit)

----

13)SEUP

----

14)BEU

Street Fighter 4

15)ΜΜΟ


WoW
 
1)First Person

Halo III (Ο Θεός να με συγχωρέσει) [360]

2)Third Person

Who cares.......

3)RPG/JRPG

Dragon Age Origins [pc]

4)Indie

I don't give a rat's.... tail!!!!!!!!

5)Adventure

Yaaawwwwwwwwwwnnnnnnnnnnnnnn!!!!!!!!!!!!

6)Sport

Oyst apo dw re......

7)Strategy

Mapa to karpoyzi......

8 )Vehicle Simulation

DIRT-II [360, pc]

9)Casual

Cooking Mama [wii]

10)Best Exclusive Title

Halo ODST [360]

11)Best Multiplatform Title

DIRT-II

12)Best Legacy Title (8/16bit)

I don't know

Αυτιά................. :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λόγω ελλείψης (αξιόλογου) υπολογιστή, δεν κατάφερα να δοκιμάσω σχεδόν τίποτα απο τα games της χρονιάς αυτής. Τα μοναδικά (προς το παρών) που έχω δεί και θέλω να ψηφίσω, είναι τα εξής:

Third Person: Batman: Arkham Asylum (Pc Version) (όπου Btw η Collectors ήταν απαίσια)

Adventure: Machinarium
 
Imgema είπε:
Δε νομίζω ότι το PvsZ μπορεί να χαρακτηριστεί indie... Η PopCap είναι μια αρκετά μεγάλη εταιρεία (κάπου 200 ατόμων) και καπου πρέπει να καταλάβουμε ότι άλλο indie (=έργο ανεξάρτητου δημιουργού) και άλλο casual. Απλώς η παρεξήγηση γίνεται γιατί -για πολλούς λόγους- ένα μεγάλο μέρος των indie παιχνιδιών είναι casual...

Wally είπε:
@OlorinΚαι εγω ηθελα να το εριχνα στο Brutal Legend (μιας και metal games δεν βγαινουν καθε μερα :) ) αλλα το παιχνιδι δυστυχως ηταν τεχνικα αφροντιστο.

Ακομα και τα gameplay εφευρηματα του, υπηρχαν και παλιοτερα με καλυτερες υλοποιησεις. Πχ τα "RTS" κομματια δεν μπορουσαν να συγκριθουν σε αποτελεσματικοτητα με τα αντιστοιχα του Overlord 2.

Και το κακο ειναι οτι ολοι ειχαμε υψηλοτατες προσδοκιες για κατι που θα ξεπερνουσε το Psychonauts (το οποιο αναπτυχθηκε κατω απο δυσκολες συνθηκες). Ομως πιστευω δεν τιθεται καν θεμα συγκρισης των 2 τιτλων...
Συμφωνώ σε όλα... Απλώς αφενός λόγω του setting και αφετέρου επειδή έχω μια αδυναμία στoν Schafer και τις δημιουργίες του (έκανα σαν fanboy όταν τον γνώρισα στην gamescom το καλοκαίρι) δεν πόρεσα να το αφήσω. Σίγουρα πάντως περίμενα περισσότερα και σε καμία περίπτωση δεν ξεπερνά το Psychonauts...

Wally είπε:
Το Batman: Arkham Asylum επρεπε και εγω καπου να το χωσω αλλα δεν εκατσε. Φοβερη προσπαθεια. Δεν ξερω πως πηγε εμπορικα.
Αρκετά έως πολύ καλά έχει πουλήσει και μάλιστα ήδη έει βγει και το πρώτο τρέιλερ του sequel...

Wally είπε:
Το Borderlands ειναι φτωχος συγγενης του Fallout3 στην ιδια τιμη...
Δεν έχεις πολύ άδικο, αλλά -με καθαρά υποκειμενικά προσωπικά κριτήρια- σαν setting, ατμόσφαιρα, τεχνοτροπία κ.λπ. μου κάθεται καλύτερα το Borderlands.
 
Πίσω
Μπλουζα