Retromaniax 80s λευκωμα : Προσκληση συμμετοχης!

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.795
Αντιδράσεις
4.289
Παιρνωντας φορα απο αυτο

Wally είπε:
Θα ηταν πολυ πιο ολοκληρωμενη προσπαθεια αν εβαζε κατω απο καθε φωτο το ονομα μελους ή το blog απο το οποιο πηρε τη φωτο και επισης αν εκανε και ενα πιο μερακλιδικο resize.Καποια στιγμη αν συμφωνουν και τα μελη τα οποια προσφεραν τις φωτο, μπορουμε να κανουμε, ως φορουμ, ενα προσεγμενο PDF λευκωμα (καθε φωτογραφια θα συμπεριλαμβανει το ψευδωνυμο του χρηστη και το link στο thread ωστε να πιστοποιουμε το originality), να γραφουμε και δυο λογια για καθε φωτο, να το ανεβασουμε στο server και να το διακινησουμε ηλεκτρονικα δωρεαν.

Προτιθεμαι να αναλαβω το DTP μιας και το InDesign καπως το σκαμπαζω πλεον..

Πως σας φαινεται η ιδεα???
Προτεινω να φτιαξουμε μια ομαδα που θα επιμεληθει και θα στησει αυτο το ηλεκτρονικο Λευκωμα με σκοπο:

α)να μαζεψουμε τον μεγαλο πλουτο που βρισκεται διασκορπισμενος στο φορουμακι μας.

β)να θυμησουμε και σε αλλο κοσμο,κομματια εκεινης της εποχης.

Ως ομαδα θα πρεπει να βρουμε τις φωτο μεσα απο το φορουμ, να ειδοποιησουμε τους uploaders και να ζητησουμε την αδεια τους, να κανουμε επιπλεον "ντου" για επιπλεον φωτογραφιες, να γραφουμε 2 λογια για καθε μια καθως και να τις χωρισουμε θεματικα.

Το ολο project θα εχει δικο του subforum,στο οποιο θα εχουν προσβαση τα μελη του λευκωμα-team και θα προσπαθησουμε να κανουμε μια δουλεια που να γειτνιαζει με επαγγελματικη φαση (κανονικη σελιδοποιηση, σωστο resizing, εξωφυλλο - να προσφερει την δυνατοτητα της αξιοπρεπους εκτυπωσης).

Περιμενω τα PMs σας!

uncle_4msam_hat.jpg
 
Πολύ καλή ιδέα!

Προτείνω, για εξοικονόμηση χρόνου, οι uploaders που δεν έχουν πρόβλημα να συμπεριληφθούν οι φωτογραφίες τους στο λεύκωμα, να το δηλώνουν σε ένα thread, όπου το πρώτο ποστ θα ανανεώνεται με τα ονόματα τους.

Έτσι δε θα χρειάζεται να πήξουμε στα pms μεταξύ μας...
 
Είμαι σύμφωνος κι όποια photo ενδεχομένως χρειαστεί κι είναι "δική μου" (χλωμό ενδεχόμενο,αλλά λέμε τώρα...) την παραχωρώ ευχαρίστως !
 
Παρομοίως ! Πάρτε ελεύθερα τις φωτό μου !
 
Εννοείται και τις δικές μου!!! :D
 
Θα συγκεντρωθουν φωτογραφιες απο ολα τα ποστ? Τεραστιο εργο!!!
 
Μr. Wally,έχουμε συμμετοχές μέχρι στιγμής ;
 
Εχω ελαχιστα PMs...θα κοινοποιησω τα ονοματα οταν μαζευτουν λιγα παραπανω (hopefully).

Παντως περιμενω συμμετοχες ατομων που ενδιαφερονται να βοηθησουν ενεργα σε

*συλλογη

*στοιχειοθετηση

*σχολιασμο

Το DTP προτιθεμαι να το αναλαβω εγω.

Ελπιζω με το δευτερο resurection που εγινε στο thread, να δουμε μια πιο ενεργη συμμετοχη.

Κριμα να χασουμε την ευκαιρια να δημιουργησουμε κατι περιποιημενο που θα προσπαθησει,στο μετρο του δυνατου, να εγκιβωτισει μια εποχη μεσα απο φωτο και σχολια.
 
Aν σας κανουν οι high-rez φωτο απο μηχανηματα μου, δικες σας...
 
Οι φωτογραφιες θα ειναι μονο απο υπολογιστες/παιχνιδομηχανες?
 
Αντιθετως...απο διαφημισεις προιοντων,προσωπικα αρχεια φωτο απο 80s αντικειμενα.

Σε καμια περιπτωση δεν κανουμε retrocomputing λευκωμα. Εχει γινει παμπολλες φορες απο αλλους.

Θελουμε κατι που να "πιασει" τα Ελληνικα 80s
 
Την περιπτωση του να μην εχει καταλαβει καποιος (πολλοι μαλλον) τι ακριβως εννοεις, σου περασε απο το μυαλο? (εξ'ου και τα ελαχιστα πμ.. που λες πως ελαβες).

Προσωπικα επειδη δεν το παρακολουθησα το θεμα, αργησα λιγο να καταλαβω οταν το πρωτοειδα (και παλι δεν ειμαι σιγουρη αν καταλαβα ακριβως :p )
 
Δεν χρειαζεται να το καταλαβει κανεις,σαν concept το εχει ολοκληρωμενο στο μυαλο του ο Wally.
icon10.gif
 
Μα ειναι υπερ-απλο! ;)

Τι λεει ο τιτλος?

'Λευκωμα 80s'

Τι μπορει να περιεχει? Φωτογραφιες οσων αντικειμενων/καταστασεων μας θυμιζουν τα παιδικα μας χρονια.

Τι μπορει να ειναι αυτα?

Καποιες φωτο απο παιχνιδια, ντισκο, αυτοκινητα!

Ορισμενες διαφημισεις!

Ισως καποια scans απο εξωφυλλα βιβλιων,περιοδικων,σχολικων εγχειριδιων,χαρτονομισματων!

Και τοσα τοσα τοσα τοσα αλλα...

Με ενα περιορισμο.Πρεπει να ειναι δικα μας.Τι εννοω...

Μια φωτογραφια ενος Simca Chrysler απο το internet δεν κολλαει. Μια αντιστοιχη απο το Simca Chrysler της οικογενειας το οποιο ειχαμε φωτογραφησει ενα καλοκαιρι εξω απο τα "Αηδονακια" λεει ασχημα!

Και ολα σε μια ηλεκτρονικη "εκδοση", αρτια σελιδοποιημενη, με κειμενα/αναφορες/περιγραφες/θεματικες ενοτητες και ετοιμη για κατεβασμα απο το RetromaniaX και εκτυπωση για οποιον γουσταρει
 
ενταξει.. τωρα πιστευω πως τωρα ειναι πολυ κατανοητο (για μενα τουλαχιστον :p )

προσωπικα, αν και δεν εχω δειξει εδω τετοιο υλικο, θα βρω (υπαρχει..)

Ωραια πρωτοβουλια παντως ;)
 
Θα χαρώ πολύ να βοηθήσω κι εγώ σε αυτήν την προσπάθεια

Count me in!
 
Χαίρομαι να βλέπω "νέο αίμα" να συμμετέχει σε projects του GRM !! :)

Μπράβο φίλη snakeyes08 (αλλά και κουμπαροΛορένα φυσικά !!! ) :thumbup: :thumbup: :beer:
 
Μέσα και εγώ σε ότι μπορώ να βοηθήσω...
 
Λοιπον... χθες το βραδυ σε μια επισκεψη σε φιλικο ρετρο σπιτι, τραβηξα μερικες φωτογραφιες για το λευκωμα.

Τις εχω σε αλμπουμ στο προφιλ μου. Δεν ξερω αν ειναι ακριβως αυτο που θελεις, αν ειναι όμως, υπαρχει αρκετο υλικο.

προς το παρον τραβηξα κατι για αρχη, καποια αντικειμενα.

Και.. ακομη δεν πηρα με την σειρα τα σπιτια των συγγενων, ουτε ανοιξα παλια αλμπουμ :p
 
Πίσω
Μπλουζα