Retronauts 52: Sonic & 20 Years of Genesis

keeper7k

Human RetroDatabase
Joined
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.599
Αντιδράσεις
22
Το εβδομαδιαίο σόου των Retronauts έχει αφιέρωμα στον πρώτο Sonic και τα γενέθλια του Genesis. Ο υπερηχητικός φίλος μας, εκπρόσωπος του καλύτερου platform για 16bit (βάσει των τελευταίων polls :p ) καθώς και η πρώτη κονσόλα που έφερε ποιότητα coin-op στο σαλόνι μας για πρώτη φορά, έχουν την τιμητική τους.

[ πλάκα-πλάκα πέρασαν κιόλας 20 χρόνια απο το (γιαπωνέζικο) launch της κονσόλας ]

fwk8pt.jpg


Jeremy Parish, Scott Sharkey, Ray Barnholt, Chris Kohler, and Nadia Oxford combine like the Tower of Power to discuss Sonic the Hedgehog and the 20th anniversary of the Sega Genesis. Now with Blast Podcasting!
Κατεβάστε το εδώ - (37.0 MB) - Length: 1:18:18

Enjoy ;)
 
keeper7k είπε:
Ο υπερηχητικός φίλος μας, εκπρόσωπος του καλύτερου platform για 16bit (βάσει των τελευταίων polls :p )
XA... :D

keeper7k είπε:
καθώς και η πρώτη κονσόλα που έφερε ποιότητα coin-op στο σαλόνι μας για πρώτη φορά
XA... XA... XA... :D :D :D

Προσπαθώ να θυμηθώ πόσες φορές το είχα ακούσει αυτό... Intellivision, ColecoVision, PC Engine.. χμ... νομίζω ακόμα και για το ανεκδιήγητο Master System είχε ειπωθεί...

//Πέρα από την πλάκα, thanks για το podcast, θα το ακούσω όταν βρω χρόνο...
 
Olorin είπε:
Προσπαθώ να θυμηθώ πόσες φορές το είχα ακούσει αυτό... Intellivision, ColecoVision, PC Engine.. χμ... νομίζω ακόμα και για το ανεκδιήγητο Master System είχε ειπωθεί...
Αφού έτσι έγραφε το εξώφυλλο του Pixel (αν δεν με απατά η μνήμη μου) : Ένα Coin-Op στο σαλόνι σας. Εγώ απλώς το επαναλαμβάνω :p :biglaugh:

Τώρα όσον αφορά το Master System, όντως είναι τραγικό αν έχει ειπωθεί. Βασικά η μόνη 8bit κονσόλα που θύμιζε coin op, ήταν κατ'εμέ το PC Engine ;)

Olorin είπε:
//Πέρα από την πλάκα, thanks για το podcast, θα το ακούσω όταν βρω χρόνο...
You're welcome :thumbup:

Πάντως, απ'όσο κατάφερα να ακούσω (στη δουλεια :( ) είναι καλό ΚΑΙ αυτό, όπως και τα περισσότερα των retronauts.
 
keeper7k είπε:
Αφού έτσι έγραφε το εξώφυλλο του Pixel (αν δεν με απατά η μνήμη μου) : Ένα Coin-Op στο σαλόνι σας. Εγώ απλώς το επαναλαμβάνω :p :biglaugh:
Τελικά συμβαίνουν ακόμα και στις καλύτερες οικογένειες... :p

Πάντως, σοβαρά τώρα, αυτή ήταν η κλασική ατάκα της εποχής για να αναφέρουν με εμφατικό τρόπο πως ένα μηχάνημα μπορούσε να αποδώσει εντυπωσιακά (για την εποχή) γραφικά (κυρίως).

Απλώς στη σημερινή εποχή που τα coin-ops (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων) είναι ξεχασμένα από θεούς κι ανθρώπους, έχει αντικατασταθεί από μια άλλη πολύ γνώριμη έκφραση...

...NEXT-GEN!!! ;) :p

keeper7k είπε:
Bασικά η μόνη 8bit κονσόλα που θύμιζε coin op, ήταν κατ'εμέ το PC Engine ;)
Σχετικό είναι κι αυτό, αλλά για άλλους λόγους...

Βλέπεις, οι μισοί το θεωρούν 8-bit λόγω του κεντρικού επεξεργαστή του, κι οι υπόλοιποι 16-bit λόγω του επεξεργαστή γραφικών που κουβάλαγε... Τυπικά, είναι 16-άρα κι ως τέτοια διαφημιζόταν από τη NEC (εξ ου και το αμερικάνικο όνομα TurboGrafx-16).

Προσωπικά, θα τη θεωρούσα μάλλον... 12-bit!!! :p

gtsamour είπε:
Sonic RULES.....
http://en.wikipedia.org/wiki/Sonic_hedgehog

Υπάρχει γονίδιο που να το λένε Μάριο?
Γιατί υπάρχει τενόρος και ράπερ που να τους λένε Sonic T. Hedgehog??? :p :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επειδή ο Olorin ήταν ακόμα βρέφος τότε και δεν θυμάται: μπορώ να τον διαβεβαιώσω ότι όταν έβλεπες πχ το Golden Axe σε Genesis το 1990 όπως είχα την τύχη εγώ, πραγματικά δεν έβλεπες διαφορά από το coin-op (που θυμίζω ότι ήταν μόλις 1 έτους).

Όχι ότι δεν υπάρχουν διαφορές στην πραγματικότητα, αλλά σε σύγκριση με τα υπόλοιπα hardware που ήταν διαθέσιμα τότε, το τελικό αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό. Δυστυχώς, ακόμα και η Amiga πολλές φορές τα θαλάσσωνε στα coin-op ports της (για άλλους λόγους και όχι για αδυναμία hardware, αλλά αυτό δεν είχε σημασία για τον τότε τελικό χρήστη).

ΥΓ: πραγματικά πολύ δύσκολο να βρεις κάποιον άλλο στον πλανήτη που να έχει το όνομα Mario. Είναι πολύ σπάνιο όνομα, ειδικά σε λατινικές χώρες. Όσο για τα διάφορα επαγγέλματα που μπορεί να έχει ένας Mario, ξέχασες και τον επιστάτη Mario από τον οποίο πήρε το όνομα ο απεχθής υδραυλικός. Α, και τον Mario Salieri επίσης. :p
 
Maddog είπε:
Επειδή ο Olorin ήταν ακόμα βρέφος τότε και δεν θυμάται: μπορώ να τον διαβεβαιώσω ότι όταν έβλεπες πχ το Golden Axe σε Genesis το 1990 όπως είχα την τύχη εγώ, πραγματικά δεν έβλεπες διαφορά από το coin-op (που θυμίζω ότι ήταν μόλις 1 έτους).
Όχι ότι δεν υπάρχουν διαφορές στην πραγματικότητα, αλλά σε σύγκριση με τα υπόλοιπα hardware που ήταν διαθέσιμα τότε, το τελικό αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό. Δυστυχώς, ακόμα και η Amiga πολλές φορές τα θαλάσσωνε στα coin-op ports της (για άλλους λόγους και όχι για αδυναμία hardware, αλλά αυτό δεν είχε σημασία για τον τότε τελικό χρήστη).
Μα δεν διαφώνησα σε αυτό αγαπητέ ιατρέ...

Είδες τελικά που είσαι προκατειλημμένος με τις... προκαταλήψεις μου!!!

Άλλωστε μπορεί να μην είχα Genesis (κονσόλα της μισητής S, δεν μόλυνε ποτέ το σπιτικό μου!), είχαν όμως αρκετοί συμμαθητές μου (ναι, στον... βρεφονηπιακό σταθμό, που λες...), οπότε μην ανησυχείς, το τερμάτισα το Golden Axe και σε Arcade και σε Mega Drive ώστε να δω ότι η μεταφορά ήταν (όσο ήταν εφικτό) πιστότατη...

Απλώς ανέφερα πως η εν λόγω ατάκα ήταν η "καραμέλα" των πρώτων 4-5 γενεών, όπως μετά έγινε το "Next-Gen" που κυριαρχεί μέχρι σήμερα...

//Και μια που λες για πιστές coin-op conversions, θες μήπως να σου θυμίσω τα Street Fighter του SNES ή δεν μετράνε γιατί είναι μεταγενέστερα??? :p

Maddog είπε:
ΥΓ: πραγματικά πολύ δύσκολο να βρεις κάποιον άλλο στον πλανήτη που να έχει το όνομα Mario. Είναι πολύ σπάνιο όνομα, ειδικά σε λατινικές χώρες. Όσο για τα διάφορα επαγγέλματα που μπορεί να έχει ένας Mario, ξέχασες και τον επιστάτη Mario από τον οποίο πήρε το όνομα ο απεχθής υδραυλικός. Α, και τον Mario Salieri επίσης. :p
Δεν φταίω εγώ, ο gtsamour άρχισε... :p

//Δηλαδή προτιμάς να φέρει το όνομα του ήρωα μια πρωτεΐνη που ευθύνεται για καρκινογενέσεις???

//Αφού επιμένετε όμως, υπάρχει γονίδιο Pokemon και πρωτεΐνη Pikachurin
 
Πίσω
Μπλουζα