Retropie image για καμπίνα Arcade

Spartan_X

RetroActive
Joined
26 Απρ 2009
Μηνύματα
514
Αντιδράσεις
168
Καλη σαρακοστή να ευχηθώ αρχικά λόγω της μέρας, και θέλω να σας κάνω μια ερώτηση - για όσους ασχολούνται με το θέμα των emulators

Εχω φτιάξει τη καμπίνα αυτή:432623271_2798653483624581_397051525808507286_n.jpgΚατά βάση είναι μια arcade1up καμπίνα της οποίας έβγαλα απο μέσα το αρχικό κύκλωμα που είχε, έβαλα ενα Raspberry Pi400 με μια κάρτα 512GB και νέα κουμπιά και μοχλούς ... και βλέπετε το αποτέλεσμα στη φωτογραφία.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής ... Υπάρχει κάποιο retropie image προσαρμοσμένο ακριβώς για τη συγκεκριμένη χρήση ; Εχω βρεί και κατεβάσει ένα του DZ ( Darish Zone ) απο το Arcade Punks, αλλά δεν μπορώ να πω οτι είμαι πλήρως ευχαριστημένος. Γνωρίζει κάποιος να προτείνει άλλο image ;

Thanks!
 
Αυτο ειναι σχετικα ευκολο. Μπορει να τα προσθεσεις με το ενσωματομενο scraper:


Περισσοτερες πληροφοριες εδω.

Εναλλακτικα μπορεις να χρησιμοποιησεις ενα εξωτερικο προγραμμα στον υπολογιστη σου, οπως το skraper για να τα προσθεσεις στην microsd καρτα που χρησιμοποιεις.
 
Αυτο ειναι σχετικα ευκολο. Μπορει να τα προσθεσεις με το ενσωματομενο scraper:


Περισσοτερες πληροφοριες εδω.

Εναλλακτικα μπορεις να χρησιμοποιησεις ενα εξωτερικο προγραμμα στον υπολογιστη σου, οπως το skraper για να τα προσθεσεις στην microsd καρτα που χρησιμοποιεις.
θένξ - θα το δοκιμάσω !
 
Κανε μας και μια παρουσιαση της ωραιας σου καμπινας. Γραψε για το πως εκανες την μετατροπη κλπ.
 
Βασικά δεν θεωρώ οτι έφτιαξα κάτι τρομερό... Ένα άχτι ήταν περισσότερο που ήθελα να βγάλω ... το οποίο ηταν πως είχα σκοπό να βάλω ενα τέτοιο arcade στο σπίτι, στο σαλόνι, αλλά οχι έτοιμο ήθελα να είναι λίγο "DYI" κατασκευή ... οπότε λοιπόν, βρήκα τις οδηγίες στο internet για μετατροπή Arcade 1Up, βρήκα που τις πουλάγαν - και πήρα αυτή, η οποία είναι 2ης γενιάς, και η οποία έχει καλύτερη οθόνη LCD απο τις 1ης γενιάς καμπίνες της εταιρείας.

Απο εκεί και πέρα η διαδικασία δεν είναι πολύ δύσκολη. Ξηλώθηκε απο μέσα το μικρό κύκλωμα του 1Up, προστέθηκε αυτός ο LCD controller απο Aliexpress ( https://www.aliexpress.com/item/1005004301525769.html - το monitor δεν έχει έξοδο HDMI χωρίς αυτό ) και επίσης αντικατέστησα τους μοχλούς και τα κουμπιά με 2 set Haitronic απο το Skroutz - καθώς αυτοί του 1Up δεν υπάρχει εύκολος τρόπος να συνδεθούν σε PC / Raspberry.

Μόνο για τα πλήκτρα στα πλαινά πάνελ έπρεπε να ανοιχτούν νέες τρύπες, καθώς δεν υπήρχαν. Επίσης πρόσθεσα και 4 μετάλλικά ποδαράκια για έπιπλα, για να πάρει λίγο ύψος ακόμα η καμπίνα.

Το μηχάνημα μέσα οπως ανέφερα ειναι ενα Raspberry Pi400, και για ήχο έβαλα ενα σετ ηχεία 2.1 με ενα μικρό woofer. Λογικά κάποια στιγμή θα αντικατασταθεί με ενα Pi5 - η ενα μικρό PC ιδανικά, που θα μπορεί να είναι ικανό να παίζει και ποιο σύγχρονα Arcade της εποχής των 3D τέλη 90s - αρχές 00s το οποίο το Pi400 δεν μπορεί.

Στο μέλλον έχω σκεφτεί και επιπλέον μετατροπές που θα ήθελα να του κάνω - ισως 2 τετράγωνα κουμπιά εκει που είναι οι "θύρες" για τους κερματοδέκτες ... άλλη μαρκίζα, φωτιζόμενη κατα προτίμηση, πιθανόν άλλα βινύλια .. δεν ξέρω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν χρειάζεται να ειναι απαραιτητα κατι το φοβερο για να το παρουσιάσεις εδω.

Και κακως μειώνεις την δουλειά σου. Αυτο που εσυ θεωρείς λιγο, ειναι πολυ περισσότερο απ' οτι εχουμε οι πιο πολλοι εδω.

Αμα την ξανανοιξεις την καμπίνα βγαλε και κάμποσες φωτογραφίες να βλέπουμε να εμπνεόμαστε!
 
Μερικές φωτογραφίες ακόμα λοιπόν :)
432636683_333558135879293_4183242272084223435_n.jpg
Η καμπίνα τρέχοντας το Out Run

432608883_306369915519666_6397555133544157911_n.jpg
Η άλλη πλευρά - οπως βλέπετε το τρυπάνι για ξύλο που χρησιμοποίησα για τα πλαινά κουμπιά άφησε ενα στρογγυλό σημάδι
432690978_1476324079646993_53282295027527595_n.jpg
Το "χάος" που επικρατεί στο εσωτερικό ( δεν με νοιάζει και ιδιαίτερα βέβαια, αρκεί που δουλεύει )
432957312_1081629996284258_318761067886305326_n.jpg
Ο controller της LCD βρίσκεται μέσα στο χάρτινο κουτί που ήρθε, κολλημένο στη οθόνη γιατι δεν πρέπει να έρθει σε επαφή με το μεταλλικό κάλυμμα της.

Αυτά. Γενικά πιστεύω οτι δεν είναι δύσκολη σαν δουλειά για να γίνει. Επίσης, υπάρχουν έτοιμες καμπίνες στη αγορά όπου αν και το τελικό κόστος μπορεί να βγεί ακριβότερο απο αυτό που μου κόστισε εμένα στο σύνολο, σίγουρα είναι πολύ ποιο "επαγγελματικές" δουλείες και ποιο όμορφο το αποτέλεσμα :)
 
Ο κερματοδεκτης τωρα ειναι απλα ενα αυτοκολλητο; Και θες να βαλεις κουμπια για να ειναι πιο αληθοφανης;

Γιατι προτιμησες ενα Pi400 και οχι Pi4;

Το εξωτερικο αποτελεσμα ειναι παρα πολυ ωραιο. Το εσωτερικο χανει καπως :diablotin::bash:

Νομιζω οτι το μια arcade1up καμπινα ειναι ο πιο ευκολος και γρηγορος τροπος να ξεκινησει κανεις στο hobby. Αλλα εδω Ελλαδα ειναι πολυ ακριβες. Στην Αμερικη τις πουλανε σε ενα σωρο retailers και αν ψαξει κανεις μπορει να βρει τρελες εκπτωσεις....
 
Ο κερματοδεκτης τωρα ειναι απλα ενα αυτοκολλητο; Και θες να βαλεις κουμπια για να ειναι πιο αληθοφανης;

Γιατι προτιμησες ενα Pi400 και οχι Pi4;

Το εξωτερικο αποτελεσμα ειναι παρα πολυ ωραιο. Το εσωτερικο χανει καπως :diablotin::bash:

Νομιζω οτι το μια arcade1up καμπινα ειναι ο πιο ευκολος και γρηγορος τροπος να ξεκινησει κανεις στο hobby. Αλλα εδω Ελλαδα ειναι πολυ ακριβες. Στην Αμερικη τις πουλανε σε ενα σωρο retailers και αν ψαξει κανεις μπορει να βρει τρελες εκπτωσεις....
Ναι, ο κερματοδέκτης είναι ζωγραφιστός. Δεν είναι αληθινός, απλά υπάρχει αυτό. Σκέφτομαί η κουμπιά, η να αγοράσω ενα αντίγραφο ( τη πρόσοψη μόνο, όχι ολόκληρο το μηχανισμό, υπάρχουν για αγορά ), η να εκτυπώσω με 3D printer .. δεν ξέρω, όλο και κάτι θα κάνω κάποια στιγμή.

Το είχα ήδη το Pi400 αρκετό καιρό πριν πάρω τη καμπίνα :) Ναι συμφωνώ για το 1up. Επειδή ήθελα να το φτιάξω οσο περισσότερο μπορούσα ιδιοκατασκευή το όλο μηχάνημα, σκεύτηκα οτι είχα 2 επιλογές - η να αγοράσω μια τέτοια καμπίνα ( η οποία είχε 700 ευρώ να σημειώσω ... και ναι στη Αμερική είναι πολύ φθηνότερες ) και να κάνω τη τροποποίηση, η να κατεβάσω σχέδια και να δώσω σε ξυλουργό να κόψει τις μελαμίνες κλπ, να βρώ οθόνη .. και όλα τα άλλα. Οπότε τελικά ακολούθησα αυτή τη οδό. Ολα αυτά πριν 1μιση χρόνο τώρα βέβαια, δεν είναι πρόσφατη κατασκευή

Ευχαριστώ πολύ και πάλι :D
 
Πάντως αν έχεις την δυνατότητα να βάλεις ένα PC μέσα αντι για το Pi, κάντο. Ετσι κι αλλιώς χώρο έχει η καμπίνα, όχι ότι δεν θα χώραγε ένα PC ακόμα και σε bartop αν ήθελες αλλά στην δική σου μπαίνει όλο όπως είναι με το κουτί ακόμα.

Δεν ξέρω τι γνώσεις έχεις από Linux ώστε να έχεις την άνεση να ρυθμίζεις πράγματα στο Pi αλλά δεν έχεις, με το PC θα έχεις Windows οπότε θα μπορείς να κάνεις περισσότερα πράγματα στο setup μόνος σου. Είμαι της άποψης ότι αργά ή γρήγορα κανένα ετοιματζίδικο setup δεν θα σου κάνει και θα θες να φτιάξεις δικό σου, που να καλύπτει τα δικά σου standards και ψυχαναγκασμούς.

Συν το ότι στα Windows και με ένα μέτριο PC, θα μπορείς να κάνεις emulate πολλά περισσότερα συστήματα. Ειναι το καλύτερο OS για emulation καλώς ή κακώς.

Θα έχεις και πιο πολλές επιλογές για frontends, ακόμα και το ίδιο που έχεις στο RetroPie αν το θες. Πχ πρέπει να είναι καλό το ES-DE (https://es-de.org/) που είναι μια βελτιωμένη έκδοση του EmulationStation για PC.
 
Πίσω
Μπλουζα